Audioknihy – čtená kniha k poslechu

TV, foto, audio-video

Pokud patříte k těm, kteří jsou zvyklí před spaním si přečíst pár stránek své oblíbené knihy a občas se Vám stane, že jste na to až moc unavení, nezoufejte! Proč si nepustit svoji audioknihu? Poslouchat můžete samozřejmě nejen před spaním, ale i například při vaření, uklízení nebo třeba jen při relaxaci. Co je to audiokniha?

V digitálním věku se čtení knih stalo ještě jednodušším a přístupnějším díky audioknížkám. Stačí si nasadit sluchátka a nechat se unést do světa příběhů, které vám zprostředkuje hlas profesionálního herce nebo vypravěče.

Audiokniha

Audiokniha je zvukový záznam textu knihy, který je předčítán nebo namluven profesionálním hercem nebo vypravěčem. Může se jednat o celý román, povídku, nebo jiný druh literatury. Audioknihy umožňují posluchačům „číst“ knihy poslechem místo klasického vizuálního čtení. Tyto namluvené knihy jsou dostupné ve formě digitálních souborů nebo na fyzických médiích, jako jsou CD nebo kazety (i když CD a kazety jsou stále méně používané s nástupem digitálního obsahu).

Hlavní výhodou audioknih je, že umožňují lidem konzumovat literaturu, aniž by museli číst text na papíře nebo obrazovce. To může být užitečné pro lidi, kteří mají problémy s čtením z různých důvodů, jako je dyslexie, nebo pro ty, kteří mají přeplněné programy a chtějí číst knihy na cestách, při cvičení nebo při každodenních činnostech. Audioknihy jsou také oblíbené u lidí, kteří chtějí zlepšit své jazykové dovednosti poslechem textů v cizím jazyce.

Audioknihy jsou k dispozici v různých žánrech, od literární beletrie po naučnou literaturu, detektivky, sci-fi, a mnoho dalších. Mohou být staženy nebo streamovány z různých online platform a obchodů, které nabízejí audioknihy, jako je Audible, Google Play Knihy, Apple Books a mnoho dalších.

Výhody audioknihy

Audioknihy nabízejí mnoho výhod, které mohou oslovit různé typy čtenářů a posluchačů. Zde je několik hlavních výhod audioknih:

 1. Přístupnost pro všechny čtenáře: Audioknihy jsou vhodnou alternativou pro lidi, kteří mají problémy s tradičním vizuálním čtením, například lidé s dyslexií, zrakovými problémy nebo problémy se soustředěním.
 2. Multitasking: Poslouchání audioknih umožňuje multitasking. Můžete poslouchat knihu při jízdě autem, běhání, uklízení nebo dokonce při práci. Tímto způsobem můžete efektivně využít čas, který by jinak byl nevyužitý.
 3. Zábava při cestování: Audioknihy jsou skvělým společníkem během dlouhých cest autem, vlakem nebo letadlem. Pomáhají zkrátit dobu cestování a dodat zážitek z cestování další dimenzi.
 4. Učení jazyků: Poslouchání knih v cizím jazyce pomáhá zlepšit jazykové dovednosti, včetně výslovnosti, slovní zásoby a gramatiky. Je to užitečný nástroj pro studium jazyků.
 5. Šetření času: Audioknihy umožňují číst knihy, když byste jinak neměli čas na tradiční čtení. To je užitečné pro lidi s hektickým životním stylem.
 6. Profesionální vypravěči: Mnoho audioknih má vysoce kvalitní vypravěče, kteří dovedou příběh oživit a dodat mu emoce. To může čtenáře lépe ponořit do děje.
 7. Variabilita rychlosti: Většina audioknih umožňuje regulovat rychlost přehrávání, což vám dává kontrolu nad tím, jak rychle nebo pomalu chcete knihu poslouchat.
 8. Široký výběr titulů: Existuje obrovský výběr audioknih v různých žánrech a tématech, takže si můžete vybrat něco, co vás skutečně zajímá.
 9. Kvalita zvuku: Moderní audioknihy mají často vysokou kvalitu zvuku, což zajišťuje pohodlný poslech.
 10. Ekologie: Audioknihy jsou ekologičtější alternativou k tištěným knihám, protože nevyžadují papír a tiskové procesy.

Výhody audioknih mohou být velmi subjektivní a závisí na individuálních preferencích a potřebách čtenářů. Pro některé lidi mohou být audioknihy ideálním způsobem, jak si užít literaturu, zatímco jiní dávají přednost tradičnímu čtení.

Na čem audioknihu poslouchat

Audioknihy lze poslouchat na různých zařízeních, což dává posluchačům mnoho možností, jak si je užít. Zde je několik běžných zařízení a způsobů, jak na nich poslouchat audioknihy:

Chytrý telefon nebo tablet: Většina lidí poslouchá audioknihy na svých chytrých telefonech nebo tabletech. Stačí stáhnout aplikaci pro audioknihy (např. Audible, Google Play Knihy, Apple Books) a zakoupit nebo stáhnout audioknihu přímo do svého zařízení. Poté můžete audioknihu přehrávat prostřednictvím sluchátek nebo vestavěného reproduktoru.

Počítač: Audioknihy můžete poslouchat také na svém počítači. Stačí si audioknihu stáhnout nebo přehrávat přímo v internetovém prohlížeči. To je užitečné, pokud chcete poslouchat audioknihu doma nebo v práci.

MP3 přehrávač: Pokud máte stále funkční MP3 přehrávač, můžete na něm poslouchat stažené audioknihy. Stačí audioknihu přenést na své přehrávače prostřednictvím USB kabelu nebo bezdrátově.

Chytrý reproduktor nebo asistent: Pokud máte doma chytrý reproduktor nebo asistenta (např. Amazon Echo nebo Google Home), můžete prostřednictvím něj poslouchat audioknihy. Stačí říci hlasovým příkazem, aby začal přehrávat danou knihu.

Auto: Mnoho moderních vozů má možnost připojení k chytrým telefonům nebo tabletům prostřednictvím Bluetooth nebo kabelu, což umožňuje poslouchat audioknihy během jízdy.

Je důležité mít na paměti, že formát audioknihy může ovlivnit to, na jakém zařízení ji můžete poslouchat. Například některé audioknihy mohou být chráněny proti kopírování (DRM), což může omezit jejich přehrávání na určitých zařízeních. V takovém případě je důležité, aby vaše zařízení byla kompatibilní s daným formátem a DRM omezeními.

Kde audioknihu sehnat

Audioknihy lze sehnat z různých zdrojů, a to buď zdarma nebo za platbu, v digitálním formátu nebo na fyzických médiích. Zde je několik možností, kde můžete audioknihy sehnat:

 1. Audioknihovny a knihovny: Mnoho veřejných knihoven nabízí audioknihy k zapůjčení zdarma. Můžete si vybrat z jejich katalogu a stáhnout si je na své zařízení nebo si vypůjčit fyzické CD s audioknihami.
 2. Online prodejci: Existuje několik online prodejců, kteří nabízejí audioknihy za platbu. Mezi nejznámější patří Audible (část Amazonu), Google Play Knihy, Apple Books a další. Tyto platformy mají široký výběr audioknih v různých žánrech.
 3. Veřejné domény a volné zdroje: Některé audioknihy jsou volně dostupné ve veřejné doméně, což znamená, že je můžete legálně stáhnout a poslouchat zdarma. Projekt Gutenberg, LibriVox a Internet Archive nabízí volně dostupné audioknihy.
 4. Aplikace a webové stránky: Existuje několik aplikací a webových stránek, které nabízejí audioknihy za platbu nebo zdarma. Můžete najít audioknihy na Spotify, YouTube, Audiobooks.com a dalších platformách.
 5. Předplatné audioknihovny: Některé audioknihovny nabízejí model předplatného, kde za měsíční poplatek získáte přístup k určitému počtu audioknih. Například Scribd nabízí takovou službu.
 6. Knihkupectví a obchody s elektronikou: Fyzické knihkupectví může nabízet audioknihy na CD nebo jiných médiích. Můžete je také zakoupit v některých obchodech s elektronikou.
 7. Autentické webové stránky autorů: Někteří autoři nebo jejich nakladatelé nabízejí audioknihy přímo na svých webových stránkách. Můžete prověřit webové stránky oblíbených autorů a zjistit, zda nabízejí audioknihy.

Při vyhledávání audioknih si dejte pozor na legálnost získání a použití obsahu. Platbu za audioknihu provádějte pouze na důvěryhodných a ověřených platformách.

Jen málokdo nezná knihu o malém Kvidovi, od nejúspěšnějšího soudobého českého autora, Báječná léta pod psa. A myslím, že budete souhlasit s tím, že tuto kniha lze číst pořád dokola, tak proč si tento zážitek nezpestřit a čtení nenechat na někom jiném? Audiokniha Báječná léta pod psa jsou čtena hercem a dabérem Michalem Pavlatou. O kvalitě a úspěšnosti této knihy mluví několik faktů, jako například: cena Jiřího Ortena, byla přeložena do několika světových jazyků, byla zfilmována i převedena do divadelní podoby.

Mladší ročníky si můžou také například díky této Audioknize Báječná léta pod psa ulehčit ne vždy moc oblíbenou povinnou četbu.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang