Cestování po ČR – tipy na výlety, ubytování i potřebné pojistky

Novinky


Česká republika nabízí mnoho krásných a zajímavých míst, která se dají navštívit během jednodenního výletu, ale také během týdenních výprav. Od malebné přírody a historických památek po moderní města a kulturní dědictví – každý si zde najde to své. Jaké jsou ty nejlepší možnosti kam na výlet po České republice, kde je možné zakoupit včas vstupenky do Macochy a jak se na ně připravit?

Výlety po České republice mohou být nejen levnější variantou k zahraničním dovoleným, ale také možností, jak poznat rodnou zemi z jiné perspektivy. Kam na výlet po České republice a co před cestou zařídit?

1) Historické město Praha

Praha je jednoznačně nejznámějším městem v České republice a nabízí bohatou historii, architekturu a mnoho dalších zajímavostí. Při procházce po Starém Městě je možné navštívit ikonické památky, jako je Karlův most, chrám svatého Víta nebo Staroměstské náměstí s orlojem. V Praze se rovněž nachází mnoho muzeí, galerií a divadel, které nabízejí pohled na bohatou kulturní scénu města.

2) Přírodní krása – Český Krumlov

Jižní Čechy jsou domovem několika malebných měst a vesnic, ale Český Krumlov je jednoznačně nejkrásnější z nich. Centrum města je chráněno jako památková rezervace UNESCO a nabízí úchvatnou historii, gotický zámek a malebné uličky plné kaváren a restaurací. V létě je zde také možnost projížďky na kánoí po řece Vltavě, která tvoří malebné krajinné pozadí města.

3) Kulturní letovisko – Karlovy Vary

Karlovy Vary jsou nejslavnějším lázeňským městem v České republice a lákají návštěvníky svými léčebnými prameny, historickou architekturou a mezinárodním filmovým festivalem. Prohlédnout je možné například slavné kolonády a ochutnat léčivou vodu přímo ze zdejších pramenů. V létě se v Karlových Varech konají také kulturní akce a festivaly.

4) Adrenalin v horách – Krkonoše

Pro milovníky turistiky či zimních sportů jsou Krkonoše ideálním místem pro výlet. Najdou zde například mnoho tras pro pěší turistiku a podzimně zbarvené lesy, které nabízejí úžasnou atmosféru pro relaxaci. V zimě se zde dá lyžovat nebo bruslit na ledě. Pro zážitek je možné vyjet na nejvyšší horu v České republice Sněžku, která je vzdálená pouhé 3 hodiny od Prahy.

5) Vodní radovánky – Lipno

Lipno je ideálním místem pro jednodenní výlet pro rodiny s dětmi, ale také pro ty, kteří hledají odpočinek v přírodě. Na přehradě Lipno se dá plavat, rybařit, plout na lodi nebo kajaku a podniknout procházku po okolí. Okolí je rovněž protkáno cyklostezkami, kde je možné si užít krásnou přírodu kolem jezera.

6) Skryté poklady – Telč

Telč je nepřehlédnutelným skvostem jižní Moravy. Město plné romantických domků s barevnými fasádami a pestrými okny patří mezi nejlépe zachované historické památky v České republice. Procházka Poštovskou ulicí nebo zámek jsou jen zlomek z toho, co je možné v Telči navštívit.

7) Prozkoumání hlubin – Moravský kras

Moravský kras je národní park v jižní části Moravy, který nabízí úchvatný pohled do podzemního světa. Nejznámějšími atrakcemi jsou Punkevní jeskyně a Macocha (Vstupenky do Macochy je možné navíc zakoupit také online), které určitě stojí za návštěvu. Pro vyznavače aktivního odpočinku je zde možnost prozkoumat jeskyně na kole nebo pěšky.

Proč cestovat po ČR autem?

Cestování po České republice je tedy skvělý způsob, jak poznat krásy naší země. A co by mohlo být lepšího než cestování po naší vlasti autem? Díky cestování autem je možné navštívit kouzelné a útulné autokempy ČR nebo také zjistit ze zapadlých vesniček zajímavosti z gastronomického světa, jako třeba jak dlouho vařit kukuřici. Co dále cestování po ČR autem nabízí?

Flexibilita a svoboda

Jedním z největších benefitů cestování autem je flexibilita. Turisté se nemusí spoléhat na veřejnou dopravu nebo omezovat svůj itinerář dle cestovních řádů. Autem mají turisté svobodu zastavit kdekoli budou chtít, užívat si krásné výhledy a objevovat skrytá místa mimo turistické trasy.

Komfort a pohodlí

Cestování autem je zároveň velmi pohodlné. Turisté si mohou si vybrat svůj vlastní prostorný automobil, který bude vyhovovat potřebám rodiny. Nemusí se trápit s balením zavazadel do vlaku nebo autobusu, vše pohodlně naloží do kufru auta a můžou vyrazit na cestu. Pokud ale turisté nechtějí trávit noci v autě, mohou využít autokempy ČR.

Nezávislost na počasí

Cestování po České republice autem umožňuje plánovat výlety nezávisle na počasí. Turisté se mohou vydat i do tekoucího deště, protože díky autu budou v suchu a pohodlí. A pokud se přeci jen rozhodnou zůstat v autě, můžou si užít cestování po malebných horských silnicích a nechat se okouzlit nádhernými výhledy.

Možnost poznat místní kulturu a gastronomii

Cestování autem přivádí do blízkého kontaktu s místní kulturou a lidmi. Turisté se mohou zastavit v malém městě a ochutnat místní speciality, nebo navštívit trhy a ochutnat čerstvé potraviny od místních prodejců nebo zjistit zajímavosti z místních gastro světů, jako například jak dlouho vařit kukuřici. Navštíví-li nějaký festival, můžou se také připojit k místnímu životu a zažít autentický zážitek.

Šetření nákladů

Jedním z dalších benefitů cestování autem je možnost ušetřit náklady na dopravu. S rostoucími cenami letenek a vlakových jízdenek se mnoho lidí rozhoduje pro cestování autem jako cenově výhodnější alternativu. Sdílení nákladů na pohonné hmoty s rodinou nebo přáteli může výrazně ušetřit peníze.

Co zařídit před dlouhou cestou

Před dlouhou cestou autem je důležité, aby bylo auto v dobrém technickém stavu a vybavené vším potřebným. Kromě základních věcí, jako je pojistka na auto nebo také ověření platnosti dálniční známky, je potřeba zajistit i další věci. Které to jsou?

Servis a kontrola auta

Nejdůležitějším krokem před dlouhou cestou je servis auta. Cestovatelé by tak měli zkontrolovat, zda jsou všechny důležité části auta v pořádku – brzdy, pneumatiky, světla, olej, chladící kapalina atd. Je také dobré nechat si udělat kontrolu ve specializovaném auto-servisu, kde odborníci zkontrolují a případně opraví všechny nedostatky auta.

Skladování zavazadel

Před cestou je dobré si představit, kolik zavazadel bude auto vozit. Pokud je v plánu vozit hodně věcí, je třeba zkontrolovat maximální hmotnost, kterou může auto unést, a rovnoměrně rozmístit zavazadla v autě. Ježdění s přetíženým autem by totiž mohlo mít negativní vliv na jeho stabilitu a spotřebu.

Zásoby na cestu

Určitě je dobré mít s sebou dostatečné zásoby jídla a pití, zejména pokud se plánuje dlouhý přesun nebo jízdu do odlehlých oblastí, kde nebudou příležitosti na občerstvení. Cestovatelé mohou také zvážit možnost použití chladící tašky, aby byly potraviny čerstvé.

Mapy a navigace

Před cestou je dobré si stáhnou mapu oblasti, která se bude navštěvovat. Pokud mají cestovatelé navigaci, měli by se ujistit, že mají aktualizované mapy a dostatečný počet baterií či nabitou baterii. Vhodné jsou také mapy v zadním prostoru pro případ, že se navigaci něco stane.

První pomoc a náhradní díly

Člověk nikdy neví, kdy bude potřebovat první pomoc, proto je důležité mít v autě dobře vybavenou lékárničku. Navíc je dobré mít s sebou i některé náhradní díly, jako jsou pojistky, žárovky, lanka nebo pneumatiky.

Připojení k místním silnicím

Pokud cestovatelé chtějí být připraveni na případné problémy s autem na cestě, bude užitečné mít informace o místních servisech a číslech pro nouzovou pomoc. Můžou také zjistit, kde se nacházejí benzínové pumpy v průběhu cesty. Před cestou je také dobré zkontrolovat ověření platnosti dálniční známky.

Pojištění

Nikdy není dobré odjíždět na dlouhou cestu bez platné pojistky na auto a cestovního pojištění. To zajistí ochranu v případě nechtěného incidentu na cestě. S dodržováním těchto tipů je možné si být jist, že se budou pasažéři cítit připraveni na cestu a užijí si ji bezpečně a bez stresu.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang