Discman – přehrávání CD na cestách

TV, foto, audio-video

S pamětníky 80. a 90. let může být jméno „Discman“ spojeno s nostalgií. Tito přenosní hudební přehrávače, které umožňovaly přehrávat kompaktní disky (CD), změnily způsob, jakým lidé poslouchali hudbu na cestách a doma. V době, kdy digitální hudba a streamingové platformy ovládají hudební scénu, je zajímavé se podívat zpět na éru Discmanů. Co to je discman?

V éře digitálního streamování a neustálého přístupu k hudbě, kdy stačí kliknout a mít oblíbené skladby na dosah ruky, můžeme snadno zapomenout na jednoho z průkopníků přenosné hudby – Discmana. Tento kompaktní přehrávač kompaktních disků (CD) od společnosti Sony se stal ikonickým symbolem pro generace, které vyrůstaly v 80. a 90. letech.

Co to je discman

Discman byl přenosný přehrávač kompaktních disků (CD) vyráběný společností Sony. Toto zařízení se stalo v 80. a 90. letech populárním a ikonickým předmětem pro poslech hudby na cestách.

Hlavními rysy Discmanu byly:

 1. Přenosnost: Discmany byly navrženy tak, aby byly kompaktní a lehké, což umožňovalo uživatelům poslouchat hudbu kdekoliv. Byly často vybaveny výstupy pro sluchátka a vestavěnými reproduktory.
 2. Kompatibilita s CD: Discman umožňoval přehrávat standardní kompaktní disky (CD), což znamenalo, že uživatelé mohli poslouchat svou oblíbenou hudbu v digitálním formátu bez nutnosti přenášet kazety nebo gramofonové desky.
 3. Anti-Skip Technologie: Kvůli pohybu během poslechu na cestách byly Discmany vybaveny technologií, která minimalizovala přeskakování hudby, což bylo důležité pro stabilní poslech.
 4. Bateriový Provoz: Discmany byly napájeny bateriemi nebo akumulátory, což umožňovalo mobilní poslech.
 5. LCD Displej: Mnoho modelů mělo LCD displej, který zobrazoval informace o aktuálně přehrávaném skladbě.

Discmany zaznamenaly velký úspěch, protože umožnily lidem přenášet svou hudební sbírku s sebou a poslouchat hudbu na cestách, což bylo v té době revoluční. Postupem času však byly nahrazeny modernějšími přenosnými hudebními přehrávači, zejména iPodem od firmy Apple, který přinesl digitální hudbu a větší kapacitu uložení.

I přesto má discman dodnes věrné fanoušky a zůstává symbolickým předmětem z hudební historie.

Historie discmanu

Historie discmanu, přenosného přehrávače kompaktních disků (CD), je úzce spojena se společností Sony a vývojem technologie optického disku. Zde je stručný přehled jeho historie:

 1. 1982: Sony představilo svůj první přenosný kompaktní přehrávač CD s názvem „Sony CDP-101“. Toto zařízení nebylo příliš přenosné, bylo spíše podobné stolnímu přehrávači CD, ale představovalo důležitý první krok vývoje.
 2. 1984: Sony vydalo první pravé přenosné CD přehrávače s názvem „Sony Discman D-5“. Byl to malý, kompaktní přístroj, který byl schopen přehrávat standardní audio CD. D-5 byl však relativně drahý a hmotnostní omezení technologie optických disků způsobovala, že přehrávač často přeskakoval při pohybu.
 3. 1986: Vývoj pokračoval a Sony uvedlo na trh model „Sony Discman D-50“, který byl odolnější proti přeskakování a přinesl některé vylepšení v zvuku. Tento model začal být větším hitem a pomohl popularizovat technologii CD.
 4. Pozdější roky: Následovala řada dalších modelů, které nabízely vylepšení výkonu a funkcí. Postupně se objevovaly modely s funkce anti-skip, lepším zvukem, možností programovat skladby a dalšími inovacemi.
 5. 1990s: Během 90. let dosáhl discman vrcholu popularity a stal se běžným předmětem pro poslech hudby na cestách.
 6. Přechod na digitální média: Později se s nástupem digitální hudby a přenosných přehrávačů MP3 začal zájem o discmany snižovat. V roce 2000 byly discmany stále v prodeji, ale postupně byly nahrazovány modernějšími technologiemi.

Dnes jsou discmany vzpomínkou na dobu, kdy kompaktní disky byly hlavním médiem pro přenos hudby, a zůstávají symbolem hudební historie. Vývoj optických disků však pokračuje, ačkoli v jiných formách, například v podobě DVD a Blu-ray přehrávačů, a digitální hudba je nyní běžným způsobem poslechu hudby.

Jak discman funguje

Discman funguje jako přenosný přehrávač kompaktních disků (CD) a jeho základní funkce spočívá v čtení a přehrávání záznamů z těchto disků. Zde je stručný popis toho, jak Discman pracuje:

 1. Zavedení kompaktního disku (CD): Uživatel otevře discman, vloží kompaktní disk (s hudebními nebo jinými nahrávkami) a zavře poklop.
 2. Čtení dat: Discman má vnitřní laserový snímač, který čte informace z CD. Laser se zaměřuje na stopy na povrchu disku a získává digitální audio data.
 3. Konverze na zvuk: Tyto digitální data jsou převedena na analogový zvukový signál. To umožňuje, aby záznamy na CD byly přehrávány přes reproduktory nebo sluchátka tak, jak je slyšíme.
 4. Přehrávání hudby: Discman má vestavěný zesilovač a výstup pro sluchátka nebo reproduktory. Když uživatel stiskne tlačítko přehrávání, zvuk je přenášen a může být poslouchán prostřednictvím sluchátek nebo reproduktorů.

Co všechno Discman přehrává:

 • Hudbu na CD: Hlavním účelem discmanu bylo přehrávat hudbu uloženou na kompaktních discích. To mohly být hudební alba, singly nebo vlastní nahrávky uživatele.
 • Zvukové CD-ROMy: Kromě hudby byly některé CD-ROMy určeny pro zvukové knihy, jazykové kurzy a další hovorové nahrávky.
 • Data na CD: Discman byl schopen číst i některé typy datových CD, i když jeho hlavním zaměřením byla hudba.
 • MP3 CD (některé pokročilé modely): Některé pokročilé modely discmanu byly vybaveny schopností číst MP3 soubory na speciálních CD.

Je třeba poznamenat, že discman byl představen v době, kdy digitální hudba na stahování a streamingové služby ještě nebyly běžným způsobem poslechu hudby. Proto byl kompaktní disk (CD) v té době hlavním médiem pro hudbu.

Discman Philips

A který že to model discmanu jsme se rozhodli Vám dnes nabídnout? Jedná se o discman Philips EXP2540, s MP3. Ještě než se pustíme na jeho funkce, je třeba vyzdvihnout jeho skvělý design! Ačkoli se o audio-videu mnohdy hovoří jako o černé technice, discman Philips EXP2540, s MP3 je v tomto případě přímo bílou ovcí pomyslné rodiny. Bílá barva spojená s naprostou jednoduchostí opravdu stojí za zmínku, navíc Vás může překvapit i LCD displej, který je perličkou na tomto discmanu.

Zřejmě většinu své hudby uchováváte ve formátu MP3, který, jak již název napovídá, discman Philips EXP2540 rovněž dokáže přehrát. A až budete třeba dobíhat autobus, rozhodně Vás nenaštve nějaké to přeskakování, které se o některých discmanů objevovalo. Discman Philips EXP2540, s MP3 je také vybaven funkcí  Dynamic Bass Boost pro hluboké a výrazné basy Vašeho oblíbeného interpreta! Díky LCD displeji můžete sledovat číslo alba, stav baterie, funkce CD, DBB, ESP, čas a stopu. Zkrátka zas o tak velkou vykopávku mezi různými přehrávači hudby se nejedná, ne?

Discman dnes

Discmany byly významným průkopníkem v oblasti přenosného přehrávání hudby v době, kdy kompaktní disky (CD) byly dominantním hudebním médiem, ale postupem času byly nahrazeny modernějšími přehrávači MP3 a smartphony.

Stále je možné najít některé nové a použité modely na online tržištích, aukčních webech a specializovaných obchodech s elektronikou. Můžete provést online vyhledávání a zkontrolovat aktuální nabídku.

Je třeba mít na paměti, že discmany jsou zastaralým formátem a nepodporují moderní funkce, jako je streaming hudby nebo bezdrátové připojení Bluetooth. Kromě toho se mohou vyskytovat omezení v kvalitě zvuku a výkonu v porovnání s moderními hudebními přehrávači.

Pokud toužíte po discmanu, nebo hledáte sběratelský kousek, můžete zvážit nákup použitého modelu. Při tom však doporučujeme prověřit stav zařízení a zjistit, zda je plně funkční.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang