Fagor

Značky

Fagor je španělská společnost, která se zabývá výrobou domácích spotřebičů. Společnost byla založena v roce 1956 v Baskicku a v současnosti je jedním z největších výrobců domácích spotřebičů v Evropě.

Fagor nabízí širokou škálu domácích spotřebičů, včetně ledniček, mrazniček, praček, myček nádobí, kuchyňských spotřebičů a dalších. Společnost se zaměřuje na kvalitu a spolehlivost svých produktů a nabízí také širokou škálu funkcí a designů.

Historie firmy

Fagor Electrodoméstico byl po desetiletí největším průmyslovým dělnickým družstvem na světě, vlajkovou lodí korporace Mondragon, největšího dělnického družstva na světě.

Vzniklo v roce 1956 v malé dílně ve španělském městě Mondragón. Ze španělského trhu se koncem 80. let rozšířilo na mezinárodní trh do severní Afriky a Latinské Ameriky.

V letech 1996 až 2001 společnost Fagor vytvářela společné podniky s mezinárodními společnostmi. V roce 1999 společnost Fagor koupila polskou společnost Wrozamet.

Akvizicí společnosti Brandt Electroménager v roce 2005 se stala lídrem v oblasti domácích spotřebičů ve Francii. Mezi evropskými výrobci se umístila na pátém místě za společnostmi Electrolux, Whirlpool, Bosch Siemens a Merloni.

Zaměstnancům zahraničních akvizic nebylo nabídnuto vlastnictví. Kromě toho asi 15 % pracovníků mateřské společnosti tvořili dočasní zaměstnanci bez vlastnických práv.

V roce 2006 měla osm výrobních závodů ve Španělsku, čtyři ve Francii, jeden v Polsku, jeden v Itálii, tři v Číně a jeden v Maroku). Její tržby ve výši 1 729 milionů eur představovaly 6 % evropského trhu. Celkový počet zaměstnanců činil 10 543. Nákup společnosti Brandt a další růst byl financován prostřednictvím úvěrů, protože kapitálové trhy nebyly k dispozici.

Když v roce 2008 udeřila španělská bytová krize, hlavní trh se spotřebiči Fagor se zhroutil. Zvýšené asijské konkurenci se nepodařilo čelit navzdory úsporným opatřením, injekcím likvidity a přesunu zaměstnanců.

Dne 16. října 2013 společnost Fagor Electrodoméstico požádala o ochranu před věřiteli, zatímco se snažila refinancovat a znovu projednat svůj dluh ve výši 1,1 miliardy eur podle španělských zákonů poté, co utrpěla velké ztráty během evropské finanční krize.

Dne 6. listopadu 2013 oznámila společnost Fagor Brandt, francouzská dceřiná společnost španělské skupiny vyrábějící spotřebiče, která zaměstnávala 1 920 lidí, svůj úpadek a počátkem roku 2014 na ni byla uvalena nucená správa, načež byla prodána a převzata alžírským konglomerátem Cevital Group.

Později svůj úpadek oficiálně oznámila i společnost Fagor Electrodoméstico, kterou na podzim 2014 převzal španělský výrobce spotřebičů CATA Electrodoméstico (skupina CNA) a vytvořil 155 nových pracovních míst. Koncem roku 2014 se německá společnost BSH Hausgeräte, která vyrábí spotřebiče, chystala koupit polskou společnost FagorMastercook.

Jedním z faktorů pádu společnosti Fagor byla personální politika. Příbuzní zaměstnanců byli upřednostňováni. Noví pracovníci si neosvojili družstevní myšlení a byli podřízeni tayloristickým metodám. Neangažovanost vedla k absenci nad rámec obvyklý ve španělských soukromých podnicích a neobvykle vyšší u mladších pracovníků. To bylo pro podnik vlastněný zaměstnanci paradoxní.

Vytvořila se obrácená hierarchie nadvlády a rozhodnutí, jako je offshoring výroby k levnějším námezdním dělníkům, nebyla přijímána dělníky-vlastníky.

Struktura a globální podnikání

Mondragon Corporation zahrnuje, 122 průmyslových podniků, 6 finančních organizací, 14 maloobchodních prodejců, 4 výzkumná centra, 1 univerzitu, 14 pojišťoven a mezinárodní obchodní služby. Její aktiva činí 24,72 miliardy eur (2014), tržby 12,1 miliardy eur (2015) a zaměstnává 69 000 pracovníků.

Korporace se dělí na tři hlavní divize:

  • finanční
  • maloobchodní
  • průmyslovou

Díky významné mezinárodní expanzi se počet zaměstnanců společnosti Fagor zvýšil na 6 074. Společnost má továrny v Evropě, Americe a Africe. Má také 13 dceřiných společností po celém světě a prodejní sítě v 80 zemích na 5 kontinentech.

Koupí skupiny Brandt Group v roce 2005 se společnost Fagor stala jedním z největších výrobců spotřebičů v Evropě. Součástí této skupiny byly také značky Ocean, SanGiorgio a De Dietrich.

Společnost Fagor America vyrábí velké spotřebiče, malé spotřebiče a nádobí.

44 % prodeje společnosti Fagor připadá na mezinárodní trh, z toho 70 % na Francii, Portugalsko, Německo, Velkou Británii, Maroko, Polsko a Českou republiku.

Fagor v České republice

Fagor působí na českém trhu od roku 1992. V České republice společnost nabízí své produkty prostřednictvím vlastní sítě prodejen a také prostřednictvím partnerských prodejců.

Fagor je v České republice známý především svými kuchyňskými spotřebiči, zejména sporáky a troubami. Společnost také nabízí širokou škálu dalších domácích spotřebičů, které jsou v České republice oblíbené.

Fagor se v budoucnu chce zaměřit na inovace a udržitelnost. Společnost chce nabízet produkty, které jsou šetrné k životnímu prostředí a které splňují nejnovější trendy v oblasti designu.

Fagor je silná společnost s dlouhou tradicí. Společnost se zaměřuje na kvalitu, spolehlivost a inovace a je připravena uspět i v budoucnu. Další významnou značkou je například Electrolux či Whirlpool.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang