Husqvarna

Značky

Husqvarna je švédský nadnárodní výrobce elektrických výrobků pro venkovní použití, jako jsou robotické sekačky, zahradní traktory, motorové pily a vyžínače. Skupina působí také v oblasti zavlažovacích produktů, řezacích zařízení a diamantových nástrojů pro stavebnictví a kamenoprůmysl.

Společnost Husqvarna začala v roce 1689 jako továrna na zbraně, v 19. století byla přejmenována na Husqvarna Vapenfabriks AB a v průběhu let vyráběla také litinová kamna, šicí stroje, motocykly, mopedy, jízdní kola, bílé zboží, motorové pily, závěsné motory a další.

Společnost Husqvarna AB byla v letech 1978 až 2006 vlastněna společností Electrolux. Dne 13. června 2006 byla společnost Husqvarna vyčleněna a stala se opět samostatnou společností, kótovanou na stockholmské burze.

Logo Husqvarna

Společnost Husqvarna přijala v roce 2012 nové logo skupiny Husqvarna Group. Logo vychází z loga Husqvarna z roku 1973, které zase připomíná značku, jež byla poprvé použita k označení zbraní. Označovala muškety a jejich mířidla.Stará zbrojní značka se dnes používá jako symbol továrního muzea Husqvarna. Klasický zkroucený symbol Husqvarny se používal hlavně v letech 1912 až 1972, přičemž královská koruna označovala spojení společnosti s korunou. Společnost Husqvarna AB je vlastníkem ochranné známky, ale společnosti Electrolux, VSM Group a Pierer mají právo ji používat pro své skupiny výrobků (bílé zboží, šicí stroje a dvoukolové motocykly).

Výrobní místa

Skupina Husqvarna má své zaměstnance ve 43 zemích. Hlavní výrobní závody se nacházejí ve městech Huskvarna, Ulm v Německu, Orangeburg a Nashville v USA, Šanghaj v Číně a Kawagoe v Japonsku.

V první polovině 20. století se společnost Husqvarna věnovala také rozsáhlé výrobě vojenských zbraní pro švédské ozbrojené síly. V letech 1916 až 1940 vyrobila společnost Husqvarna přibližně 94 000 pistolí Pistol m/07 v licenci švédské společnosti Fabrique Nationale (FN). Pistoli m/40 (švédskou variantu finského modelu Lahti L-35) vyráběla společnost Husqvarna.

Švédsko přijalo pistoli Suomi jako první samopal ve švédských ozbrojených silách. První zbraně se vyráběly ve Finsku, později se licenční výroba rozběhla ve Švédsku. V licenci bylo v Husqvarně vyrobeno celkem 35 000 kulometů m/37-39.

V roce 1970 byla většina výroby prodána společnosti FFV, která v letech 1965-1970 licenčně vyráběla pistoli Automatkarbin 4. Malá řemeslná výroba exkluzivních brokovnic ve vlastní režii pokračovala až do roku 1989.

Jízdní kola

Damvelociped vyrobený společností Husqvarna v roce 1924.
Výroba jízdních kol byla zahájena v roce 1896. Od roku 1901 byla k dispozici jízdní kola s volnoběžnými náboji a v roce 1905 byla Husqvarna největším výrobcem jízdních kol v severských zemích.

Náboj s volnoběžným kolem Rapid-100 byl patentován v roce 1906 a uveden na trh v roce 1908, v roce 1911 byl nahrazen modelem Rapid-1000, který se vyráběl do roku 1928, poté byl nahrazen modelem Novo, který se vyráběl do roku 1967. Výroba jízdních kol pokračovala až do roku 1962. Dochovala se dokumentace o počtu vyrobených jízdních kol a motocyklů od roku 1896 do roku 1944. Pozdější model se objevil v brožuře v roce 1958 (Colorita).

Motocykly

Švédská motocyklová éra Husqvarny, která probíhala v letech 1903 až 1986 (poslední švédský motocykl opustil továrnu v roce 1988) a která začala na závodních tratích již v roce 1922, by vydala na samostatnou kapitolu (viz „Historie Husqvarny“ v externím odkazu), zde si stačí vzpomenout na každoroční závody ve Strutsabackenu o svatodušních svátcích a na nádherný zvuk, který stroje HVA vydávaly v rukou jezdců jako Ragge Sunnqvist, Ivar Skeppstedt, Gunnar Kalén a Bengt Håkansson z tohoto města.

Pro švédské ozbrojené síly byly mimo jiné vyrobeny motocykly s automatickou převodovkou, které se snadno řídily a byly vhodné pro jízdu v zimě s podpůrnými lyžemi. Model Silverpilen je dobře známý.

Vzhledem k tomu, že společnost Triumph byla v roce 1976 zrušena, lze říci, že Husqvarna je nejstarší motocyklovou značkou na světě, ačkoli motocyklová divize byla v roce 1986 prodána italské skupině Cagiva a značka Triumph se znovu objevila o několik let později. Motocykly Husqvarna se stále vyrábějí v Itálii.

Dědictví švédského výrobce motocyklů Husqvarna převzala společnost Husaberg a několik inženýrů Husqvarny přešlo do Husabergu.

V červnu 2007 koupila společnost BMW Motorrad licenční práva na značku motocyklů Husqvarna. V roce 2013 převzala společnost Pierer právo používat značku Husqvarna na motocyklech.

Domácí spotřebiče

Společnost Electrolux vyrábí domácí spotřebiče pod licencí značky Husqvarna, která pokrývá většinu odvětví. Vyrábí tzv. bílé zboží, tj. pračky, myčky, chladničky, sporáky atd.

Šicí stroje

Společnost Husqvarna vyrábí šicí stroje již přibližně sto let a byla největším výrobcem ve Švédsku. V roce 1997 byl podnik na výrobu šicích strojů prodán společnosti Industri Kapital. Společnost vyrábějící šicí stroje se jmenovala Viking Sewing Machines (VSM Group) a výrobky se prodávaly pod licencovanou značkou Husqvarna Viking. V roce 2006 skupinu VSM Group koupila americká společnost Kohlberg & Co. a přejmenovala ji na SVP Worldwide, přičemž výroba se přesunula do Číny. Značka však žije dál v dovážených strojích.

Řetězové pily

V roce 1959 uvedla společnost Husqvarna na trh svou první motorovou pilu a o několik let později i první křovinořez. Řetězové pily Husqvarna si rychle získaly oblibu, protože byly lehčí a obratnější než řada jiných značek na trhu. Mezi první řetězové pily Husqvarna patřila Husqvarna 65, která byla uvedena na trh v roce 1965 a byla jednou z prvních pil, které byly vhodné i pro řezání křovin, nikoliv pouze pro kácení a řezání jako dříve. V 70. a 80. letech minulého století dominovaly řetězové pily Husqvarna švédskému lesnímu průmyslu, zejména švédské lesní správě a lesnickým společnostem.

Příkladem hojně používaných modelů z 80. let jsou Husqvarna 444 a její nástupci Husqvarna 234 a 238. Když společnost Husqvarna v 80. letech 20. století převzala společnost Electrolux, staly se řetězové pily Husqvarna spolu s výrobci řetězových pil Partner a Jonsered součástí společnosti Electrolux Motor AB. Společnost Husqvarna postupně převzala hlavní odpovědnost za vývoj a výrobu výrobků v továrně Huskvarna. Mimo jiné jako první zavedli katalytické čištění výfukových plynů a vyvinuli bezpečnostní prvky na svých pilách. Nejoblíbenějším modelem je dnes Husqvarna 550xpg. Řetězové pily Husqvarna se prodávají po celém světě a speciální modely se vyrábějí například pro americký a asijský trh.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang