Laura Biagiotti

Značky

Laura Biagiotti ( 4. srpna 1943 – 26. května 2017) byla italská módní návrhářka, zakladatelka módního domu Biagiotti.

Biagiotti měla svou první módní přehlídku v roce 1972.

Módní dům Biagiotti je řazen mezi největší módní domy v Itálii a mezi jeho výrobky patří dámské a pánské oblečení, doplňky a hodinky. Luxusní pánské hodinky značky Biagiotti vynikají svým elegantním a originálním designem, který je italským módním domům vlastní.

Biagiotti se přestěhoval do Pekingu a v dubnu 1988 jako první italský návrhář představil kolekci v Číně.

V roce 1995 obdržela od italského prezidenta cenu za přínos v oblasti módy a později od čínské vlády cenu Marco Polo za propagaci módy v Číně. V Itálii obdržela také cenu Leonardo, italská pošta vydala v roce 2002 známku s jejím jménem v hodnotě 41 eurocentů.

V roce 2011 obdržela cenu Amerika od Nadace Itálie-USA.

Lauřina dcera Lavinia Biagiotti Cigna vstoupila do rodinného podniku v roce 1997 a v roce 2005 se stala viceprezidentkou společnosti.

Od roku 1980 až do své smrti v roce 2017 žila a pracovala Biagiottiová na římském venkově, na zrekonstruovaném hradě Marco Simone z 11. století. Žila zde se svým manželem Giannim Cignou až do jeho smrti v srpnu 1996.

Ocenění

V roce 1992 získala Laura Biagiottiová v New Yorku ocenění Žena roku. V roce 1993 obdržela v Pekingu cenu Marco Polo za to, že přivedla italský průmysl do Číny.

V roce 1995 obdržela Laura Biagiottiová z rukou italského prezidenta Oscara Luigiho Scalfara cenu Rytířů práce za dlouholetou kariéru v módním průmyslu a za svůj přínos při proslavení italské módy po celém světě.

V letech 2000-2008 byla Laura Biagiottiová předsedkyní výboru Leonardo, složeného z významných italských osobností z oblasti průmyslu, umění a kultury, a v roce 2009 se stala jeho čestnou předsedkyní.

V roce 2001 obdržela jako první návrhářka cenu Prix Femmes d’Europe za svůj přínos k podpoře účasti žen na rozvoji sjednocené Evropy.

V roce 2002 obdržela několikrát cenu Marisy Bellisario a cenu za celoživotní dílo Národní rady italské módy, která byla předána během módní přehlídky Donna sotto le stelle.

V témže roce vydala italská pošta známku v hodnotě 41 eurocentů, která návrhářku vyznamenává a zobrazuje dlouhé šaty inspirované klasickým římským stylem.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang