Microsoft

Značky

Microsoft Corporation je americká nadnárodní technologická korporace, která vyrábí počítačový software, spotřební elektroniku, osobní počítače a související služby.

Mezi její nejznámější softwarové produkty patří řada operačních systémů Microsoft Windows, kancelářský balík Microsoft Office a webové prohlížeče Internet Explorer a Edge.

Jejími stěžejními hardwarovými produkty jsou herní konzole Xbox a řada osobních počítačů Microsoft Surface s dotykovou obrazovkou. V žebříčku největších korporací Spojených států podle celkových příjmů Fortune 500 za rok 2020 se společnost Microsoft umístila na 21. místě.

Společnost Microsoft (toto slovo je portmanteau ze slov „microcomputer software“) založili Bill Gates a Paul Allen 4. dubna 1975 za účelem vývoje a prodeje interpretů BASIC pro Altair 8800.

V polovině osmdesátých let se s operačním systémem MS-DOS vypracovala na dominantní pozici na trhu operačních systémů pro osobní počítače, po níž následoval systém Microsoft Windows.

První veřejná nabídka akcií (IPO) společnosti v roce 1986 a následný růst ceny akcií vytvořily tři miliardáře a odhadem 12 000 milionářů mezi zaměstnanci Microsoftu.

Od 90. let 20. století se stále více diverzifikovala z trhu operačních systémů a uskutečnila řadu firemních akvizic, z nichž největší byla akvizice společnosti LinkedIn za 26,2 miliardy dolarů v prosinci 2016, následovaná akvizicí společnosti Skype Technologies za 8,5 miliardy dolarů v květnu 2011.

Od roku 2015 je společnost Microsoft dominantní na trhu operačních systémů kompatibilních s počítači IBM a na trhu kancelářských softwarových balíků, ačkoli většinu celkového trhu operačních systémů ztratila ve prospěch systému Android.

Společnost také vyrábí širokou škálu dalšího spotřebitelského a podnikového softwaru pro stolní počítače, notebooky, karty, gadgety a servery, včetně internetového vyhledávání (s Bing), trhu digitálních služeb (prostřednictvím MSN), smíšené reality (HoloLens), cloud computingu (Azure) a vývoje softwaru (Visual Studio).

Steve Ballmer nahradil Gatese ve funkci generálního ředitele v roce 2000 a později představil strategii „zařízení a služeb“, která se rozvinula akvizicí společnosti Microsoft Danger Inc. v roce 2008, prvním vstupem na trh výroby osobních počítačů v červnu 2012 uvedením řady tabletů Microsoft Surface a později vytvořením společnosti Microsoft Mobile prostřednictvím akvizice divize zařízení a služeb společnosti Nokia.

Od nástupu Satyi Nadelly do funkce generálního ředitele v roce 2014 společnost omezila své aktivity v oblasti hardwaru a místo toho se zaměřila na cloud computing, což pomohlo akciím společnosti dosáhnout nejvyšší hodnoty od prosince 1999.

Společnost Microsoft, kterou dříve v roce 2010 sesadil z trůnu Apple, v roce 2018 znovu získala pozici nejhodnotnější veřejně obchodované společnosti na světě.

V dubnu 2019 dosáhla tržní kapitalizace bilionu dolarů a stala se tak třetí americkou veřejnou společností s hodnotou přes 1 bilion dolarů po společnostech Apple, respektive Amazon. od roku 2020 má Microsoft třetí nejvyšší globální hodnotu značky.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang