Mravenci jako domácí mazlíčci

Dílna, stavba a zahrada

Psy, kočky, rybičky, různé hlodavce, želvy anebo hady – to všechno máme běžně ve svých domovech a staráme se o to kolikrát lépe, než sami o sebe. V současné době se dá ovšem chovat ledacos. Už vás někdy napadlo chovat si doma mravence? Možná jste se jich doposud snažili spíše zbavit. Jenže vymezíte-li jim jejich vlastní prostor, s mravenci může být zábava. A tato péče vás nebude stát takřka žádný čas. Pořiďte si mravenčí akvárium, tzv. antquarium.

Psy, kočky, rybičky, různé hlodavce, želvy anebo hady – to všechno máme běžně ve svých domovech a staráme se o ně kolikrát lépe, než sami o sebe. V současné době se dá ovšem chovat ledacos.

Už vás někdy napadlo chovat si doma mravence? Možná jste se jich doposud snažili spíše zbavit. Jenže vymezíte-li jim jejich vlastní prostor, s mravenci může být zábava. A tato péče vás nebude stát takřka žádný čas. Pořiďte si mravenčí akvárium, tzv. formikárium.

Co je formikárium?

Formikárium je umělé mraveniště, které slouží k chovu mravenců v domácích podmínkách. Jedná se o skleněnou nebo plastovou nádobu, která je rozdělena na dvě části: hnízdní a foragingovou. Hnízdní část slouží mravencům k bydlení a rozmnožování, foragingová část pak k hledání potravy.

Proč chovat mravence?

Chov mravenců má hned několik výhod:

  • Jsou fascinující: Mravenci jsou neuvěřitelně organizovaná a inteligentní stvoření. Pozorovat jejich život v mraveništi je nesmírně zábavné a poučné.
  • Jsou nenároční: Mravenci nevyžadují mnoho péče. Stačí jim pravidelně dodávat potravu a vodu a udržovat v mraveništi vhodné podmínky.
  • Jsou edukativní: Chov mravenců je skvělý způsob, jak se dozvědět více o těchto úžasných tvorech a o přírodě obecně.

Jak začít s chovem mravenců?

Pro začátek si budete muset pořídit formikárium a mravenčí kolonii. Mravenčí kolonii si můžete zakoupit online nebo v specializovaných prodejnách. Dále budete potřebovat potravu pro mravence (např. med, cukr, hmyz), vodu a pinzetu na manipulaci s mravenci.

Tipy pro chov mravenců:

  • Vyberte si vhodné mravenčí kolonii: Ne všechny druhy mravenců se hodí pro chov v domácích podmínkách. Pro začátečníky jsou vhodné například druhy mravenců rodu Lasius nebo Formica.
  • Udržujte v mraveništi vhodné podmínky: Mravenci potřebují v mraveništi vhodné teplotu a vlhkost. Tyto parametry se liší podle druhu mravenců.
  • Pravidelně krmte mravence: Mravenci potřebují pravidelný přísun potravy a vody.
  • Pozorujte mravence: Pozorování mravenců je skvělý způsob, jak se dozvědět více o jejich životě a chování.

Chov mravenců je zábavný a edukativní koníček, který je vhodný pro všechny věkové kategorie. Pokud hledáte nenáročného a fascinujícího mazlíčka, mravenci jsou skvělou volbou. S trochou péče a pozornosti vám mravenčí kolonie přinese mnoho radosti a zábavy.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang