Nejlepší kávovary 2021: recenze nejlepších kávovarů pro každodenní přípravu kávy

Recenze

Lahodnou kávu lze připravit i v pohodlí domova. Jak vybrat ten pravý kávovar?

V dnešní uspěchané době, kdy každý okamžik má svou cenu, se pro mnohé stala káva nejenom lahodným nápojem i spolehlivým společníkem, který pomáhá nalézt chvíle klidu a rozkoše. Připravená s láskou a uměním, káva se stala uměním samotným.

A v tomto umění má klíčovou roli věrný pomocník – kávovar. Kávovar není jen nástrojem na přípravu nápoje, je to brána do světa aromatických espress, lahodných filtrů a kouzla kapslí.

Pro mnoho lidí je káva nezbytnou součástí každodenního života. Kávovary přinášejí možnost připravit si svou dokonalou kávu přímo doma. S rozmanitostí kávovarů na trhu je však výběr toho správného mnohdy výzvou.

Tento článek se podívá na různé typy kávovarů a poskytne několik tipů, jak vybrat ten ideální kávovar.

Druhy kávovarů

Existuje několik druhů kávovarů, které se liší způsobem přípravy a typem kávy, kterou připravují. Zde je přehled některých hlavních druhů kávovarů:

 • Filtrové kávovary: Tento typ je velmi populární pro svou jednoduchost. Filtrové kávovary (tzv. překapávací) vaří kávu tím, že horká voda postupně prosakuje kávovými zrny. Jsou snadno ovladatelné a vhodné pro denní použití.
 • Espressa kávovary: Pokud máte rádi intenzivní a silnou kávu, espressa kávovar je pro vás ideální. Tento typ vytváří espresso, což je koncentrovaná forma kávy, tlačením horké vody pod vysokým tlakem přes kávové zrno.
 • French press: Tento kávovar je zvláště oblíbený mezi milovníky kávy s bohatým a silným aroma. French press funguje tak, že kávová zrna jsou namočena ve vodě a poté se lisují, čímž se extrahuje chuť a aroma.
 • Moka konvice: Také známý jako Moka konvice, tento kávovar vytváří silnou kávu podobnou espressu, ale méně intenzivní. Voda se zahřeje a vytvoří tlak, který tlačí vodu skrze kávové zrno.
 • Kapslové kávovary: Tyto kávovary používají jednorázové kapsle nebo kávové kapsule, které obsahují přesně naměřené množství kávy. Stačí vložit kapsli a stisknout tlačítko pro přípravu kávy.

Každý z těchto druhů kávovarů má své vlastní výhody a vhodnost pro různé typy kávy. Rozhodnutí o tom, který kávovar je pro vás nejlepší, závisí na vašich preferencích, způsobu přípravy a typu kávy, kterou rádi pijete.

Jak vybrat kávovar?

Výběr kávovaru závisí na několika faktorech, které by měly odpovídat osobním preferencím a potřebám. Zde je několik kroků, které pomůžou s výběrem správného kávovaru:

 1. Typ kávy: Rozhodněte se, jaký druh kávy chcete připravovat. Existují kávovary určené pro přípravu espressa, filtrované kávy, kapslové systémy apod.
 2. Typ kávovaru
 3. Značka a kvalita: Vybírejte zavedené značky s dobrou reputací. Kvalitní kávovar může být investicí na dlouhou dobu.
 4. Velikost a prostor: Zvažte, kolik místa máte k dispozici v kuchyni pro umístění kávovaru.
 5. Funkce a možnosti:
  • Automatický vs. ruční: Rozhodněte se, zda chcete kávovar s automatickými funkcemi nebo raději ovládání manuální.
  • Mlýnek na kávu: Některé espressové kávovary mají integrovaný mlýnek na kávu pro čerstvě mletou kávu.
  • Parní tryska: Pokud chcete připravovat cappuccino nebo latté, bude pro vás důležitá přítomnost parní trysky.
 6. Cena: Stanovte si rozpočet. Cena kávovarů se může značně lišit v závislosti na typu a funkcích.
 7. Recenze a hodnocení: Přečtěte si recenze a hodnocení od uživatelů a odborníků. To vám může pomoci získat představu o skutečném výkonu a spolehlivosti konkrétního modelu.
 8. Servis a záruka: Zajistěte si, že výrobce nabízí dostatečnou záruku a kvalitní zákaznickou podporu.
 9. Energetická účinnost: Pokud je pro vás důležitá úspora energie, zkuste vybrat kávovar s označením energetické účinnosti.
 10. Testování: Pokud je to možné, vyzkoušejte si kávovar před nákupem, abyste zjistili, zda odpovídá vašim potřebám a představám o chuti kávy.

Zde je čtrnáct nejlepších kávovarů, které se v současnosti na trhu nabízejí:

1. BREVILLE VCF125 Mini barista kávovar

Nejlepší pro: všechny druhy kávy
Typ kávy: mletá
Tlak: 15 barů
Počet šálků: až 2

Tento kávovar vám pomůže zdokonalit se v baristických dovednostech, o kterých jste si mysleli, že je nikdy nebudete mít. Je trochu obtížné ho nastavit pokaždé, když si chcete dát kávu, ALE konečný výsledek stojí za to.

Do dvoulitrové nádržky je třeba nalít čerstvou vodu, ohřát hrnek parní hůlkou (pokud si to přejete), napěnit mléko v konvičce, naplnit disky na espresso s jedním nebo dvěma šlehy a stisknout tlačítko. Připraví vám americano, latte, flat white nebo cappuccino, ale možná budete muset zdokonalit ty víry na horní straně pomocí konvičky na mléko a napěňovače.

Za zmínku stojí bod, že se snažte nenaplnit výstřely kávou. Když půjdete zajistit rukojeť, bude se klást odpor a budete v pokušení ji násilím přitlačit. Nedělejte to. Prostě část kávové sedliny vyklopte zpět do sáčku.

Čištění a údržba je snadná, ale bude vyžadovat pravidelnou pozornost, aby vypadal v perfektním stavu. Nerezový plášť bude třeba každý druhý den vyleštit a zásobník na kapky také podle potřeby vyprázdnit.

2. Cuisinart Veloce

Nejlepší pro: milovníky napěněné kávy
Typ kávy: zrnková
Tlak: 15 barů
Počet šálků: až 2

Cuisinart Veloce nabízí za svou cenu, která je, pravda, jedna z nejvyšších v našem průvodci, velkou hodnotu. Digitální displej zobrazuje nabídku mnoha možností přípravy kávy, od espressa až po cappuccino.

Můžete si nastavit velikost nápoje v mililitrech, poměr mléka a kávy a úroveň napěnění, pokud se rozhodnete pro mléčnou kávu. Zásobník na mléko je navíc odnímatelný, takže jej můžete mezi jednotlivými použitími uchovávat v lednici.

Líbila se nám možnost uložit si vlastní preference nápojů, což nám vážně usnadnilo přípravu kávy. Kávovar po každém nápoji spustí samočisticí cyklus, který trvá jen několik sekund. Po přípravě mléčného nápoje je třeba vložit trubici do sklenice s vodou, kde se po každém použití sama vyčistí. Pokud pijete hodně latté, je to trochu otrava, ale my jsme prostě měli sklenici s vodou po ruce při přípravě.

Čištění usnadňují pokyny na obrazovce, které vás celým procesem provedou. Digitální displej možná není tak okouzlující jako u některých jiných nejlepších kávovarů na zrnkovou kávu na trhu, ale opravdu vám usnadní život.

3. Espresso kávovar Swan Retro One Touch

Nejlepší pro: hodnotu a retro styl
Typ kávy: mletá
Tlak: 13 barů
Počet šálků: 2

Kávovar Swan Retro One Touch Espresso je kávovar v retro stylu se všemi moderními prvky, které potřebujete k přípravě oblíbené kávy. Napěňovač mléka se velmi snadno používá a k dispozici jsou dvě velikosti nápoje ve třech druzích.

Pro použití kávovaru Swan Retro One Touch Espresso Machine je třeba přidat a utlouct vlastní kávovou sedlinu a zjistili jsme, že práce tímto způsobem může být trochu nepřehledná. Tlakoměr vám pomůže zjistit, zda je kávovar připraven k provozu, a také se ujistí, že ze svých kávových zrn vytěžíte maximum.

4. Lavazza A Modo Mio Idola

Nejlepší pro: úsporu místa
Typ kávy: pody
Tlak: 15 barů
Počet šálků: 1

Malá kuchyně? Málo místa? Tento kávovar na pody od Lavazzy se do ní skvěle vejde. I přes své malé rozměry udělá dojem nejen tím, jak vypadá, ale také tím, že připraví údernou kávu.

Celá řada podů Lavazza A Modo Mio je kompatibilní s kávovarem Lavazza A Modo Mio Idola, což znamená, že se můžete rozhodnout pro výběr espressa, kdykoli budete chtít. Dobré je, že lusky jsou vyrobeny z inovativního kompostovatelného biopolymeru, což znamená, že se přirozeně rozloží.

Udržování přístroje v čistotě je poměrně jednoduché. Stačí spustit cyklus BEZ vloženého lusku, aby se systém propláchl. Rovněž by se vyplatilo jej pouze otřít vlhkým hadříkem, abyste odstranili případné otisky prstů nebo rozlitou kávu.

5. Gastroback Design Espresso Barista Pro

Nejlepší pro: domácího baristu
Typ kávy: zrnková káva
Tlak: 15 barů
Počet šálků: až 2

Gastroback je ve světě kávovarů relativním nováčkem, ale při testování nás opravdu zaujal. Mletí kávy je plně nastavitelné v závislosti na typu kávy, kterou chcete připravit, a pomocí přiložené mléčné hůlky můžete připravit jemné spařené mléko pro latté nebo robustní pěnu pro cappuccino.

Gastroback Design Espresso Barista Pro má sice 15 barů (když mnoho podobných modelů na trhu má 19), ale připravuje velmi chutnou kávu. Dělá buď jednotlivé, nebo dvojité šoty, takže není nejvhodnější pro přípravu dlouhých káv, ale pokud vás baví kreativita při přípravě nápojů, je to skvělý přístroj pro zdokonalení těchto baristických dovedností.

Elegantní design z nerezové oceli má černý dotykový panel a má také tlačítka pro spuštění horké vody na doplnění espressa. Velmi snadno se čistí, ale mysleli jsme si, že za tu cenu by se hodilo upozornění, které by vám ukázalo, když je hladina vody nízká.

6. Illy Iperespresso Y3.3

Nejlepší pro: kvalitní kávu
Typ kávy: pody
Tlak: neuveden
Počet šálků: 1

Kávovar illy Iperespresso Y3.3 pochází z rukou opravdových mistrů v přípravě espressa. Zjistili jsme, že pody s tímto kávovarem poskytují bohatou kávu, ať už jsme se rozhodli pro dlouhé americanos nebo krátké espresso.

K dispozici je výklopná polička pro přípravu espressa a pro cokoli vyššího stačí umístit hrnek pod dávkovač. Při práci s tak kompaktním přístrojem samozřejmě přicházíte o možnost přípravy latté nebo flat white, ale to, co dělá, dělá velmi dobře.

My si potrpíme na modrou barvu, ale k dispozici je také výrazná červená nebo decentní bílá varianta, takže sladit Iperespresso s vaší kuchyní nebude problém. Čištění je také snadné díky automatickému odstraňování vodního kamene, ale všimli jsme si, že odkapávací misku nelze vyjmout, což znamená, že její pravidelné čištění je trochu složitější.

Kompaktní kuchyně využijí úzké rozměry kávovaru Y3.3. Je široký pouze 10 cm, což je opravdu málo, ale délka kabelu je jeden metr, což znamená, že jej lze umístit téměř kamkoli na pracovní desku.

7. Smeg DCF02

Nejlepší pro: přípravu opravdu dobré filtrované kávy
Typ kávy: mletá
Tlak: neuveden
Počet šálků: až 10

Tento kávovar na filtrovanou kávu od společnosti Smeg jsme si zamilovali hned, jak jsme ho uviděli. Má velmi elegantní, jednoduchý design, který je k dispozici v sadě barev, takže si ho můžete pořídit tak, aby ladil s interiérem vaší kuchyně.

Co se však týče designu, je trochu objemný a v malé kuchyni může zabrat poměrně dost místa. Je také trochu obtížné naplnit nádržku na vodu, ale existují způsoby, jak to obejít, například vytažením kávovaru ze zdi a zpod nástěnných skříněk. Není to ideální, ale problém to řeší – alespoň pro nás ano.

Kávovar používá filtrovanou kávu a snadno a rychle připraví čerstvou kávu až pro deset osob. Pokud je vás méně než deset, můžete jednoduše použít méně vody nebo jen více kávy. Destička pro udržování teploty vám překvapivě udrží kávu také teplou, ale ne déle než pár hodin.

Jo a další věc, na kterou je třeba upozornit, je NEvypínat kávovar po každém použití do zásuvky, protože se vymažou všechna nastavení. Znamenalo by to, že budete muset znovu procházet procesem nastavení, a na to nikdo nemá čas.

8. Lavazza Voicy

Obrázek: Lavazza
Nejlepší pro: chytrý design
Typ kávy: pody
Tlak: 19 barů
Počet šálků: 1

Není levný, ale Lavazza Voicy je nejlepší chytrý kávovar, který jsme recenzovali. Má před sebou chytrý reproduktor Alexa, který vám připraví čerstvou kávu, pokud mu jednoduše přikážete, aby vám ji udělal. Můžete si také vyžádat horkou kávu, která zvýší teplotu, a dlouhou kávu, která vám místo cappuccina připraví lungo.

Pomocí aplikace Lavazza si můžete kávu přizpůsobit podle svých představ, a to pomocí několika profilů, které umožňují nastavit počet uncí, které se do vašeho oblíbeného nápoje dostanou. To znamená, že nebudete omezeni dvěma tlačítky na horní straně kávovaru, a pokud nepijete mnoho espressa, můžete změnit předvolbu obou tlačítek tak, aby vám více vyhovovala.

Pokud kávovar Lavazza Voicy spárujete s účtem Amazon, můžete jej používat místo běžného chytrého reproduktoru. To je ideální pro přehrávání oblíbeného podcastu, zatímco myjete nádobí, nebo pro kontrolu času, když spěcháte.

9. Sage Barista Express

Nejlepší pro: domácí baristy
Typ kávy: zrnková
Tlak: 15 barů
Počet šálků: 10

Líbí se nám, že kávovar Sage by Heston Blumenthal Barista Express dokáže namlít kávová zrna, uvařit je a dokonce i spařit mléko pro latté a cappuccino. Vše od hrubosti mletí až po objem lze nastavit ručně, abyste si mohli dát espresso přesně tak, jak ho máte rádi, a tlakoměr vám ukáže optimální úroveň, na kterou se při vaření zaměřit.

Sage by Heston Blumenthal Barista Express není levná volba, ale ve srovnání s některými jinými možnostmi na trhu představuje dobrou střední cestu mezi cenou a kvalitou. Čištění je dostatečně snadné a je třeba ho provádět přibližně jednou za měsíc pomocí přiložené vložky pro portafiltr a tablet. Jedno varování však: nezapomeňte vyprázdnit zásobník dříve, než se příliš zaplní, jinak bude nepořádek!

10. Lavazza A Modo Mio Jolie

Nejlepší pro: silnou kávu
Typ kávy: pody
Tlak: 15 barů
Počet šálků: 1

Pokud si ceníte kvalitní espresso, je Lavazza A Modo Mio Jolie nejlepší volbou. Dodává se v řadě šviháckých odstínů a hezky se vyjímá na každé kuchyňské lince. Lusky jsou recyklovatelné, i když díky poněkud komplikovanému systému společnosti Lavazza, a kávovar se velmi snadno používá. Stačí vytáhnout páčku nahoru, vložit pod a zatlačením zpět dolů spustit proces vaření.

Stisknutím zahájíte spařování a dalším stisknutím proces zastavíte. To má své klady i zápory, protože je sice příjemné vidět kávovar, který nabízí plně nastavitelnou délku kávy, ale při vaření je třeba vyčkat.

11. Kávovar Melitta Barista TS Smart

Nejlepší pro: chytré funkce
Typ kávy: zrnková
Tlak: 15 barů
Počet šálků: 10

Tento kávovar umí všechno. Je to mimořádně chytrá volba ve více ohledech: od mletí kávových zrn až po napěnění mléka, které lze ovládat pomocí chytrého telefonu. Jo, my víme. Působivá věc.

Příprava espressa nebo cappuccina je na místě, jak doufáte – ale ve skutečnosti můžete vytvořit 21 kávových receptů. Vestavěný napěňovač mléka se také velmi snadno používá a je účinný, navíc se sám čistí, což je pro nás VŽDY výhra. A – pokud si rádi melete vlastní zrnkovou kávu – pak vás jistě potěší, že integrovaný mlýnek je při provozu tichý; přesto je zde možnost, stejně jako u většiny modelů tohoto typu, použít i předem namletou kávu.

Co se týče použitelnosti, jsme ohromeni (v dobrém slova smyslu) chytrostí. Stačí si stáhnout aplikaci, která vám umožní ovládat kávovar z vašeho chytrého telefonu. Vaše oblíbené výběry kávy lze uložit, takže vždy dostanete šálek, na který máte chuť, a k dispozici je i několik užitečných tipů, jak z kávovaru dostat to nejlepší.

Ještě k těm kávovým volbám: tento kávovar má funkci My Coffee Memory, která má možnost uložit kávové preference až osmi osob, a čtyři předprogramované klasické speciality: espresso, cafe creme, cappuccino a latte macchiato. Dokonce vám dá i jen horkou vodu, kdyby se někdo odvážil požádat o čaj.

12. Morphy Richards Verve kávovar na překapávanou kávu

Nejlepší pro: hodnotu
Typ kávy: mletá
Tlak: neuveden
Počet šálků: až 12

Kávovar na filtrovanou kávu nabízí vynikající poměr ceny a výkonu; kávovou sedlinu lze koupit v supermarketu a samotný kávovar lze pořídit za přibližně 50 liber. A tento kávovar od společnosti Morphy Richards není výjimkou.

Líbí se nám, jak je káva plná chuti. To vše díky přelévací sprchové hlavici a filtrům na košíčky, které rovnoměrně rozptylují vodu nad kávovou sedlinou, aby se uvolnily všechny ty krásné bohaté chutě a vůně. Kávovar se také velmi snadno používá díky voliči síly kávy a programovatelnému časovači.

To znamená, že budete mít také naprostou kontrolu nad tím, jak přesně chcete svou kávu připravit. Přijdou k vám hosté po vypnutí? S tímto kávovarem můžete připravit kávu pro 12 osob. Cokoli menšího a přepočítali jste, kolik kávy budete potřebovat, pak budete muset vypít (nebo vylít), pokud chcete teplou kávu, protože varná deska ji neudrží déle než 20 minut.

13. Nescafe Dolce Gusto Genio Plus

Nejlepší pro: studené kávy
Typ kávy: pody
Tlak: 15 barů
Počet šálků: 1

Pokud rádi používáte kávovary na pody a máte rádi studené nápoje, pak tento kávovar od společnosti Nespresso splňuje všechny požadavky. Je tak všestranný. Stejně jako u mnoha jiných kávovarů na pody máte i zde přístup ke spíži plné nejrůznějších nápojů. Během testování nás všechny tyto věci opravdu zaujaly, spolu s tím, jak je kompaktní, což byla úleva pro našeho recenzenta, který má velmi omezený pracovní prostor.

K přípravě na první použití bylo zapotřebí jen několikeré propláchnutí systému. K přípravě nápoje pak stačilo zvolit pod, naplnit 0,8litrovou nádržku na vodu a zvolit správné nastavení. Vyplatí se podívat se do návodu na balení podů, abyste získali správné nastavení teploty a síly, protože se všechny mírně liší.

Pokud například očekáváte mléčný koktejl, ale nakonec dostanete horkou čokoládu, není to sice úplný konec světa, ale může to být jen něco, na co v tu chvíli prostě nemáte chuť.

Tento kávovar nevyžaduje příliš mnoho čištění a údržby, i když jej možná budete chtít otřít zhruba každý druhý den. Po několika těžkých měsících si všimnete, že se na krytu rozsvítí upozornění na automatické odstraňování vodního kamene.

Bude třeba zakoupit nějaký roztok na odstraňování vodního kamene za 5,80 GBP (za 2 lahvičky) u společnosti Dolce Gusto a dodržovat pokyny, ale to je vše. K luskům je však třeba poznamenat jen pár věcí: NELZE je recyklovat společně s domovním odpadem a po přípravě horkého nápoje s nimi manipulujte opatrně, protože mohou být velmi teplé.

14. Sage Kávovar The Barista Pro SES878BSS

Nejlepší pro: přípravu kávy od základu
Typ kávy: zrnková
Tlak: 15 barů
Počet šálků: 10

Jak asi tušíte, jsme VELCÍ fanoušci kávy, takže nás snadno zaujme, když najdeme kávovar, který umí mlít, vařit a připravovat lahodnou kávu. Jedná se o poměrně drahý kávovar – to vám přiznáváme – ale pokud jste pravidelným návštěvníkem místní kavárny, pak si na jeden z nich brzy vyděláte zpět.

Budete mít také kávu na kohoutku, což je vítaná úleva při vší té práci z domova a domácím vzdělávání, které většina z nás v posledním roce nebo tak nějak dělá.

Mlýnek na zrnkovou kávu bude kouzlit na vámi vybraných kávových zrnech, která lze v případě potřeby upravit. Zahřeje se asi za tři sekundy, takže na další kofeinovou dávku nebudete čekat dlouho. A ta parní hůlka je prostě FAB, díky které si vyzkoušíte rozvíjející se baristické dovednosti. Jen jedna poznámka: na nerezové verzi tohoto kávovaru se snadno udělají značky, i když je (technicky) kartáčovaná.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang