Nejlepší sušičky prádla 2024 – jak vybrat, srovnání, recenze

Spotřebiče

Sušičky na prádlo se staly neodmyslitelnou součástí moderní domácnosti. Tato inteligentní zařízení nabízejí širokou škálu výhod, které zahrnují nejen úsporu času. Jak vybrat sušičku prádla?

Sušičky na prádlo jsou navrženy tak, aby zrychlily proces sušení oblečení, ložního prádla, ručníků a dalších textilních výrobků. Oproti tradičnímu pověšení prádla na šňůru a čekání na slunečné dny umožňují sušičky rychlé a spolehlivé sušení během krátké doby.

Sušičky prádla jsou vybaveny různými funkcemi a technologiemi, které chrání prádlo před nadměrným teplem a opotřebením. Některé modely mají senzory, které monitorují vlhkost prádla a automaticky ukončí sušení, jakmile je dosaženo optimálního stavu sucha. To zabraňuje přesušení a ztrátě kvality textilií.

Sušičku se zkrátka vyplatí si pořídit. Největší oříšek nastává při výběru té správné: existuje mnoho různých značek, cenových kategorií a funkcí, které je třeba zvážit.

Následující článek přináší výběr doporučených sušiček prádla, od levnějších kondenzačních modelů až po špičkové sušičky s tepelným čerpadlem.

Typy sušičky prádla

Existuje několik různých typů sušiček prádla, z nichž každý má své vlastní charakteristiky a výhody. Zde jsou nejběžnější typy sušiček prádla:

Tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo je jedním z nejefektivnějších typů sušiček prádla. Tyto sušičky využívají tepelné čerpadlo k recirkulaci vzduchu a ohřevu, což umožňuje efektivní sušení při nižší spotřebě energie. Vlhký vzduch se kondenzuje, aby byla odstraněna vlhkost z prádla, a teplý vzduch je znovu využit pro sušení. Tepelné čerpadlo umožňuje delší sušení, ale s nižší spotřebou energie.

Kondenzační sušičky

Kondenzační sušičky fungují tak, že odvádějí vlhkost z prádla do kondenzační nádoby nebo potrubí, místo aby byla odvětrávána ven. To znamená, že nemusíte mít venkovní odvětrání, což z nich činí flexibilní volbu pro umístění. Voda z kondenzované vlhkosti se obvykle shromažďuje v nádobě, kterou je třeba pravidelně vyprazdňovat.

Ventilační sušičky

Ventilační sušičky odvádějí teplý a vlhký vzduch ven z místnosti pomocí ventilačního potrubí. To znamená, že vyžadují venkovní odvětrání, což může omezit možnosti umístění. Tyto sušičky jsou obvykle rychlejší v sušení a jsou vhodné pro místa, kde lze snadno umístit ventilační potrubí.

Sušičky se senzory

Mnoho moderních sušiček prádla je vybaveno senzory, které monitorují vlhkost prádla a automaticky ukončují sušení, jakmile je dosaženo požadovaného stupně sucha. To pomáhá chránit prádlo před přesušením a udržovat optimální kvalitu.

Kombinované pračky se sušičkou

Kombinované pračky se sušičkou jsou zařízení, která kombinují funkci pračky a sušičky v jednom. Po praní se prádlo nevyndává, ale zůstává v zařízení a je následně sušeno. Tyto zařízení jsou praktická zejména v prostorově omezených domácnostech.

Jaký je rozdíl mezi kondenzační a ventilační sušičkou prádla?

U kondenzační sušičky se horké páry vlhkosti uvnitř přístroje kondenzují na kapičky vody, které jsou odváděny do odnímatelné sběrné nádoby, kterou je třeba ručně vyprázdnit, obvykle po každém cyklu sušení. Kondenzační sušičky jsou dražší než odvětrávané stroje, ale jejich instalace je mnohem jednodušší – potřebujete pouze blízkou elektrickou zásuvku.

Kromě pravidelného vyprazdňování je jedinou další nevýhodou to, že ze stroje nevyhnutelně uniká určitá vlhkost, což způsobuje mírně vlhkou atmosféru v místnosti. Na stěnách se mohou objevit známky kondenzace, ale nic víc, než byste očekávali po horké sprše nebo koupeli.

Odvětrávané sušičky jsou levnější a z dlouhodobého hlediska praktičtější, protože všechen horký a vlhký vzduch je vyveden ven 4palcovým otvorem ve zdi. To znamená, že se nebudete muset starat o vypouštění nádrže s vodou do dřezu a stěny vaší technické místnosti budou sušší.

Jedinou zásadní nevýhodou je, že budete muset mít přístroj umístěný u venkovní zdi s blízkou zásuvkou střídavého proudu a téměř jistě budete muset využít služeb odborníka s 12palcovou vrtačkou pro vrtání do zdi. Je třeba si uvědomit, že náklady na instalaci, které hradí stavební firma, mohou v kombinaci s cenou odvětrávaného stroje snadno přesáhnout cenu kondenzační sušičky.

Co je sušička s tepelným čerpadlem?

Pokud vám jde především o energetickou účinnost, zvažte sušičku s tepelným čerpadlem. Jejich pořízení je nejdražší, ale mohou snížit roční náklady na energii až o 50 %.

Sušičky s tepelným čerpadlem propouštějí vlhký vzduch nashromážděný během sušicího cyklu přes výparník, který odstraní vlhkost a poté znovu použije stejný horký vzduch pro zbytek sušicího procesu. Kondenzovaný vlhký vzduch stále přenášejí do sběrné nádrže, kterou je třeba čas od času vyprázdnit.

Budete však muset zvážit dodatečné náklady na zařízení ve srovnání s dosaženou úsporou elektrické energie. Někteří odborníci spočítali, že může trvat až 11 let vlastnictví, než se náklady na sušičku s tepelným čerpadlem vyrovnají nákladům na levnější kondenzační nebo ventilační stroj.

Sušičky také pracují při nižších teplotách a sušení prádla trvá mnohem déle. Také nebudou správně fungovat při okolních teplotách nižších než 10˚C, takže můžete vyloučit instalaci sušičky v přístavku nebo garáži, zejména pokud ji plánujete používat během typické britské zimy.

Co je senzorová sušička?

Všechny sušičky, kromě těch nejlevnějších, mají vestavěné senzory naprogramované tak, aby odhadovaly množství vlhkosti v oděvu. Jakmile senzor zjistí, že je oblečení suché jako „skříň“ nebo „žehlička“, pračka ukončí cyklus.

Senzory mohou výrazně snížit náklady na energii, protože sušička se po dokončení práce vypne. Pračka bez senzorů bude pokračovat až do konce svého časového cyklu, takže vaše oděvy zůstanou suché a v některých případech možná i trochu poškozené.

Jakou velikost sušičky si pořídit?

V ideálním případě byste měli zvážit sušičku se stejnou kapacitou, jakou má vaše pračka. Kapacita se vztahuje k hmotnosti suchého prádla, které se vejde do bubnu. Nejběžnější velikosti bubnů se pohybují mezi 6 a 10 kg, ale čím větší, tím lepší, protože tento dodatečný prostor zajišťuje lepší cirkulaci horkého vzduchu, a tím i efektivnější proces sušení.

Pokud máte velkou rodinu a chcete sušit královské peřiny, zvažte model o hmotnosti 9 kg. V opačném případě bude pravděpodobně stačit buben o hmotnosti 6 až 8 kg.

Co znamenají energetické třídy?

Provozní náklady jsou nesmírně důležité: pračka, jejíž provoz je levnější, vás může dlouhodobě stát méně, i když je její pořízení dražší. Štítky s energetickou třídou představují dobrý způsob rychlého porovnání jednotlivých modelů, protože můžete na první pohled porovnat energetickou účinnost, kapacitu sušení a hlučnost.

V roce 2021 bude systém energetického hodnocení EU postupně zrušen ve prospěch verze specifické pro Spojené království pro některé spotřebiče. V předchozím systému byly spotřebiče odstupňovány od A+++ po D, v novém systému se plusová znaménka zruší a nahradí se jednodušším hodnocením od A do G. Pokud je spotřebič hodnocen stupněm A, znamená to, že je maximálně energeticky účinný.

Sušičky prádla jsou prozatím ze změn vyňaty, takže se zatím stále setkáte se starým hodnocením A+++. To se však v nadcházejících měsících pravděpodobně změní, takže se nedivte, že se v souvislosti s přechodem na nový systém hodnocení začnou objevovat pračky se dvěma energetickými štítky vedle sebe.

Většina níže uvedených strojů má energetickou třídu B a vyšší, takže byste neměli zaznamenat příliš velký rozdíl v dlouhodobých provozních nákladech – v některých případech se jedná o úsporu jen několika haléřů. Pračka s energetickou třídou A+++ však bude rozhodně energeticky úspornější než pračka s energetickou třídou B.

Jaké jsou tedy ty nejlepší sušičky prádla?

1. Haier HD90A636: Skvělá sušička s tepelným čerpadlem za rozumné peníze

Tato cenově dostupná sušička s tepelným čerpadlem od společnosti Haier je vítězem. Získáte 16 programů sušení, působivou třídu energetické účinnosti A++ a dobrý sušící výkon.

Je to sice jen drobnost, ale sušička Haier má také docela elegantní design. Černá dvířka, oranžový LED displej a chytře vypadající čelní panel jsou osvěžující.

Důležité je, že i celkový výkon je solidní. Prádlo se suší dobře, není příliš mokré ani přesušené, a velký buben usnadňuje vkládání a vykládání. Vezměte v úvahu nízké provozní náklady a jediná věc, která je proti sušičce Haier, je, že je výrazně hlučnější než konkurence.

Klíčové specifikace – Typ: Tepelné čerpadlo; Kapacita: 9 kg; Jmenovitá účinnost: A++

2. Beko DCR93161: Sušička s kondenzační sušičkou za skvělou cenu

Společnost Beko se specializuje na levné pračky, které nabízejí vynikající poměr ceny a výkonu. Některé spotřebiče Beko jsou vybaveny funkcemi, které byste očekávali u strojů za dvojnásobnou cenu. Možná nejsou tak dobře vyrobené jako Miele, Siemens a Bosch, ale zdá se, že stále rostoucí počet uživatelů této společnosti je se svými nákupy velmi spokojen.

Tento rodinný kondenzační model s hodnocením B představuje vynikající hodnotu a je vybaven obrovským bubnem o hmotnosti 9 kg (v této cenové hladině vzácné), plně senzorovým ovládáním, bubnem s reverzním chodem pro účinnější a šetrnější sušení, automatickou funkcí proti pomačkání, reverzibilními dvířky a vnitřním LED osvětlením pro ty, kteří se rádi nechávají fascinovat hypnotickým pohledem na prádlo plovoucí ve víru.

Nabízí také přímé vypouštění vody, takže se můžete vyhnout potížím s vyprazdňováním sběrné nádoby připojením pračky k nejbližšímu odtoku odpadní vody.

Uživatelé zaznamenali u tohoto stroje vynikající dobu sušení a obecně jsou se svým nákupem velmi spokojeni. Je dostatečně jednoduchá na používání a funguje velmi dobře, i když není energeticky nejúspornějším modelem v tomto přehledu. Nízká cena pračky však snadno kompenzuje malou částku, kterou zaplatíte navíc v ročních provozních nákladech.

Klíčové specifikace – Typ: Kapacita: 9 kg; Jmenovitá účinnost: B

3. Bosch Serie 6 WTWH7660GB: skvělá sušička s tepelným čerpadlem

Vynikající výkon sušičky Bosch Serie 6 WTWH7660GB odpovídá jejímu elegantnímu vzhledu. Její funkce AutoDry využívá senzory, které zajišťují dokonalé usušení prádla, a díky bohaté nabídce programů si poradí s jakoukoli náplní, kterou do ní můžete vložit.

Aplikace Bosch Home Connect umožňuje vybírat ze sušicích programů, sledovat průběh cyklu a spustit nebo zastavit pračku z chytrého telefonu nebo tabletu. To znamená, že sušičku můžete uvést do chodu z pohodlí pohovky.

Sušičky s tepelným čerpadlem bývají energeticky úspornější než jejich kondenzační příbuzní, ale i podle standardů úspornosti si sušička WTWH7660GB vede velmi dobře. Nízké provozní náklady znamenají, že se její poměrně vysoká počáteční cena vrátí, čím déle ji budete vlastnit.

Klíčové specifikace – Typ: Tepelné čerpadlo; Kapacita: 9 kg; Jmenovitá účinnost: A++

4. Siemens iQ500 WT48XRH9GB: Nejlepší špičková sušička s tepelným čerpadlem pro energetickou účinnost

Tato sofistikovaná sušička s trojitou třídou A je prý poměrně složité zvíře, takže před prvním sušením budete možná muset trochu zapátrat v návodu. Naštěstí existují aplikace pro Android a iOS, přes které můžete přistupovat k sušícím programům, provádět diagnostiku a procházet kompletní uživatelskou příručku. Sušičku můžete ovládat i na dálku.

Sušička iQ500 je vybavena 9kg bubnem (ideální pro velké rodiny), technologií tepelného čerpadla pro úsporu energie a vody, samočisticím kondenzátorem a svižným digitálním voličem a elektronickým ovládacím panelem pro větší kultivovanost.

Někteří uživatelé uvádějí, že tepelnému čerpadlu chvíli trvá, než dosáhne optimální teploty, ale jakmile se naplno rozběhne, prádlo je usušeno rovnoměrně a téměř stejně rychle jako u standardního kondenzačního modelu. Jeho trojice senzorů v tomto ohledu výrazně pomáhá.

K dispozici je 16 programů sušení – od smíšených tkanin, venkovního oblečení, ručníků a polštářů až po vlnu, bavlnu a péřové oblečení – a 40minutové nastavení rychlého sušení pro ty, kteří spěchají. Součástí je také speciální koš na vlnu a kašmír, který zůstává v bubnu ve vodorovné poloze, zatímco nad jeho obsahem proudí teplý vzduch.

Není to levný stroj, ale je mimořádně kompetentní a úsporný z dlouhodobého hlediska a měl by také poskytovat mnoho let bezstarostné služby.

Klíčové specifikace – Typ: Kapacita: 9 kg; Jmenovitá účinnost: A+++

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang