Parfémy – recenze

Parfémy, kosmetika a zdraví

Parfémy jsou magické elixíry, které umožňují vstoupit do světa vůní a navodit atmosféru, která odráží osobnost, náladu a styl. Jsou symbolem luxusu a sebevědomí.

Parfémy jsou vytvářeny s precizností a uměním. Jejich výběr se stává intenzivním zážitkem, kterým se můžeme vyjádřit a pamatovat na nezapomenutelné okamžiky. V tomto článku se podíváme na svět parfémů, jejich historii, složky a proces výroby.

Historie parfémů

Historie parfémů sahá až do starověku. První vůně byly vytvářeny v Egyptě a Mezopotámii a byly používány ve spirituálních obřadech a rituálech. Římané a Řekové rozvinuli techniky výroby parfémů a používali je jak pro rituální účely, tak pro osobní hygienu a potěšení.

Během středověku se parfémy staly luxusním zbožím, dostupným pouze šlechtě a bohatým. V 18. století se začaly parfémy masově vyrábět a dostupnost se rozšířila. Významní parfuméři, jako je François Coty a Coco Chanel, přinesli revoluci v parfémovém průmyslu a vytvořili ikonické vůně, které jsou dodnes populární.

Složky parfémů

Parfémy jsou složeny z různých esenciálních olejů, tříslovin, aromatických sloučenin a rozpouštědel, které tvoří komplexní vůni. Základními složkami parfémů jsou:

 1. Hlava: První vůně, které cítíme po aplikaci parfému. Jsou často lehké, svěží a trvají krátce.
 2. Srdce: Tvoří jádro vůně a vystupují několik minut po aplikaci. Jsou plnější a výraznější než hlava.
 3. Základ: Nejtěžší a nejtrvalejší složky vůně. Tyto tóny se projeví až po několika hodinách a dávají parfému jeho charakteristickou stálost.

Kromě těchto základních složek mohou parfémy obsahovat další ingredience, jako jsou květinové esence, koření, dřevité akordy, kožené tóny a mnoho dalšího. Umění parfuméra spočívá v kombinaci těchto složek tak, aby vytvořil vyváženou a harmonickou vůni.

Proces výroby parfémů

Výroba parfémů je náročný proces, který vyžaduje dovednost, trpělivost a znalost složek. Základními kroky výroby jsou:

 1. Extrakce esencí: Esenciální oleje a aromatické složky se extrahují z rostlin, květin, plodů a koření. Existují různé metody extrakce, včetně destilace, macerace a lisování.
 2. Kompozice: Parfumér kombinuje různé esence a složky, aby vytvořil vůni s požadovanými hlavovými, středními a základními tóny. Tento proces vyžaduje preciznost a testování.
 3. Zředění: Koncentrovaná kompozice parfému je zředěna rozpouštědlem, aby byla dosažena požadovaná síla vůně.
 4. Stárnutí a věk: Parfém je nechán stárnout, což mu umožňuje dosáhnout plného potenciálu vůně.
 5. Filtrování a balení: Parfém je filtrován, aby byly odstraněny nečistoty, a následně je balen do lahviček.

Parfémy jsou uměleckými díly, které vyžadují mnoho práce a zručnosti. Každý parfém má svůj jedinečný charakter a schopnost vyvolat emoce a vzpomínky. Jsou to vůně, které nás provází v každodenním životě a zanechávají trvalý dojem.

Oblíbené značky parfémů

Svět parfémů je plný oblíbených značek, které nabízejí širokou škálu vůní pro různé vkusy a preference. Některé z těchto oblíbených značek jsou:

 1. Chanel: Chanel je jednou z nejprestižnějších značek v oblasti parfémů. Je známá pro své ikonické vůně, jako je Chanel No. 5 a Chance.
 2. Dior: Dům Dior je známý pro své luxusní parfémy, včetně legendárního J’adore a Dior Sauvage.
 3. Gucci: Gucci nabízí vůně, které často kombinují moderní a tradiční prvky. Gucci Guilty a Gucci Bloom jsou mezi oblíbenými.
 4. Armani: Giorgio Armani má řadu parfémů, včetně Armani Code a Acqua di Giò, které jsou často ceněny pro svou eleganci.
 5. Tom Ford: Tom Ford je známý svými smyslnými a provokativními vůněmi. Například Black Orchid a Tobacco Vanille jsou velmi oblíbené.
 6. Yves Saint Laurent (YSL): YSL nabízí ikonické vůně, jako je YSL Black Opium a YSL L’Homme.
 7. Jo Malone: Tato britská značka je známá pro své jednoduché a vrstvené vůně, které lze kombinovat. Vůně Jo Malone jsou často oblíbené pro svou originalitu.
 8. Estée Lauder: Značka Estée Lauder má řadu parfémů, včetně Estée Lauder Pleasures a Estée Lauder Modern Muse.
 9. Burberry: Burberry je známý pro své ikonické kožené a dřevité vůně, jako je Burberry Brit a Burberry London.
 10. Marc Jacobs: Marc Jacobs nabízí vůně s mladistvým a hravým stylem, včetně Daisy a Decadence.
 11. Calvin Klein: Značka Calvin Klein je známá pro svou minimalistickou estetiku v parfémovém průmyslu. Vůně, jako je CK One a Eternity, jsou populární po celém světě.
 12. Versace: Versace má vůně, které jsou často smyslné a extravagantní. Například Versace Bright Crystal a Versace Eros jsou oblíbené vůně.

Toto jsou pouze některé z oblíbených značek parfémů, a výběr parfému je často velmi osobní záležitostí. Každá značka má svůj vlastní charakter a styl, což umožňuje každému najít vůni, která mu nejlépe vyhovuje. Spoustu těchto značek oblíbených parfémů lze najít v online obchodě s kosmetikou Hebe.com.

Jak vybrat parfém?

Výběr parfému je osobní záležitostí a závisí na individuálním vkusu, preferencích a osobním stylu. Zde je několik tipů, jak vybrat parfém, který bude nejlépe vyhovovat:

 1. Zkuste různé vůně: Nejlepší způsob, jak najít ten pravý parfém, je vyzkoušet několik různých vůní. Navštivte parfumerii a nechte si na pleti vyzkoušet vzorky různých parfémů. Dejte jim čas, aby se na vaší kůži rozvinuly, než se rozhodnete.
 2. Zvažte příležitost: Můžete mít několik parfémů pro různé příležitosti. Například lehký, svěží parfém je ideální na denní nošení do práce, zatímco smyslnější a bohatší vůně jsou vhodné na večerní události.
 3. Rozpoznejte typ vůně: Parfémy se často dělí do několika kategorií, jako jsou květinové, ovocné, dřevité, orientální a kořenité. Zkuste zjistit, jaký typ vůně vás oslovuje nejvíce.
 4. Zohledněte svou osobnost: Parfém by měl odrážet vaši osobnost a styl. Pokud jste energičtí a hraví, může být vhodná svěží a lehká vůně. Pokud jste sofistikovaní a smyslní, zvažte bohatší a hlubší vůně.
 5. Důvěřujte svému čichu: Vaši vlastní chemii pokožky může ovlivnit to, jak parfém voní na vás. Vzorky parfémů nosíte několik hodin a pozorujte, jak se vůně vyvíjí na vaší kůži.
 6. Zvažte sezónu: Některé vůně se lépe hodí k určitým ročním obdobím. Lehké a svěží vůně jsou vhodné pro jaro a léto, zatímco teplejší a kořenité vůně jsou vhodné pro podzim a zimu.
 7. Trvanlivost: Trvanlivost parfému je důležitým faktorem. Některé vůně vydrží na kůži déle než jiné. Zvažte, jak dlouho chcete, aby váš parfém zůstal cítit.
 8. Poslouchejte rady od profesionálů: Parfumerie často zaměstnávají parfuméry nebo konzultanty, kteří vám mohou pomoci vybrat vůni, která bude odpovídat vašim představám.
 9. Noste parfém s sebou: Pokud jste si vybrali parfém, který vás zaujal, noste s sebou vzorky nebo menší lahvičku, abyste ho mohli doplnit během dne, pokud si přejete osvěžit vůni.

Výběr parfému může trvat a není nic špatného na tom, vyzkoušet několik různých vůní, než najdete tu pravou pro sebe. Parfém je osobním vyjádřením vaší individuality a stylu, takže si ho užijte a nechte se jím unést do světa vůní.

Jakými vůněmi mohou parfémy překvapit?

Pokud máte rádi ovocné, svěží vůně, pak jistě nepohrdnete letními vůněmi, které jsou kombinací například mandarinky, růže, africké orchideje, ostružiny, švestky a fialky. Ani kombinace mandarinky, bílého tymiánu, šafránu, lilie, orchideje, ylang-ylang, dubového dřeva, palisandrového dřeva, vanilky a fazole tonky nevoní vůbec špatně.

Pánové jistě ocení parfémy v kombinaci mandarinka, pomeranč, vetyver, neroli, fazole tonka, mandle, černý madagaskarský pepř, pižmo, ambra a cedr. A co takhle bergamot, citrón, levandule, hloh, včelí vosk, jantar, fialka, santalové dřevo, cedrové dřevo a kůže?

Mnoho parfémů a jiné kosmetiky lze nalézt například na Krása.cz, což je eshop spadající do rodiny Vivantis. Recenze Krása.cz jsou velmi přívětivé a zákazníci nakupování zde doporučují.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang