Sendvičovače – jak fungují a jaké mají funkce?

Spotřebiče

Po náročném dni i během líného odpoledne může přijít chuť na skvělý sendvič. Proto se vždy hodí mít po ruce sendvičovač, který jeho přípravu výrazně urychlí a usnadní. Co se hodí o sendvičovačích vědět a jak si vybrat ten pravý?

Přáli byste si rychle si připravit svačinu či malou večeři? Nechcete přípravě věnovat moc času, ale zároveň si chcete pochutnat? A co takhle křupavý toast s rozteklým sýrem a teplou šunkou uvnitř? Tato myšlenka jistě nenechá ani jeden mlsný jazýček v klidu.

Sendvičovače známých značek (ETA, Philips, Hyundai apod.) jsou šikovnými pomocníky do kuchyně a pochoutka je s ním hotová během několika minut. Tak jen směle do toho!

Jak sendvičovače fungují a jak se vzájemně liší?

Dnešní moderní sendvičovače jsou většinou konstruovány pro 2 sendviče. Tyto sendviče mohou být při tepelném zpracování rozpůleny na 4 trojúhelníčky nebo ponechány tak, jak jsou. Existují i speciální sendvičovače, které vám vytvoří na sendviči například obtisk myšáka Mickeyho. To jistě ocení zejména menší děti. Nechtějí jíst zdravé toasty se zeleninou? Mickey je zaručeně přesvědčí.

Do sendvičů můžete dát všechny vámi vybrané oblíbené suroviny. Sendvičovače krásně propojí všechny chutě tak, že se vůně bude linout po celém bytě. Není problém do sendvičovače vyklepnout vajíčka a udělat volská oka či nalít těsto na lívance. Sendvičovače mají široké využití.

V této kategorii můžete také nalézt skleněné sendvičovače a toustovače na opékání klasických sendvičů, ale i baget apod. Disponují velkou rovnou plochou s nepřilnavým povrchem a mají pohyblivou horní plochu pro nastavení výšky opékacího otvoru.

Jaké funkce sendvičovače mají?

Mezi nejdůležitější funkce patří kontrolní světýlka, podle kterých poznáte, zda má sendvičovač správnou teplotu a také zda je již pochoutka hotová. Sendvičovače jsou velmi skladné, je možno je svisle uložit a šetřit tak místem na kuchyňské lince. Některé sendvičovače mají vyměnitelné vnitřní desky a mohou fungovat jako waflovače. Přejeme vám dobrou chuť!

Historie sendvičovačů

Sendvičování potravin se stalo oblíbeným způsobem stravování již před mnoha staletími. Avšak první sendvičovač, jak ho známe dnes, se objevil až v 19. století. Byl to revoluční vynález, který umožnil lidem připravit rychlý a chutný sendvič přímo ve svých domovech.

Původní sendvičovače byly jednoduché zařízení s dvěma železnými deskami, mezi které se umístil sendvič. Tyto desky byly pak svázány rukojeťmi a sendvič byl ohříván nad otevřeným ohněm nebo na hořáku. Tento proces byl časově náročný a vyžadoval určité dovednosti.

První patent na elektrický sendvičovač byl udělen v roce 1921 v USA muži jménem Charles Chuck Wise. Jeho vynález, nazvaný Toastwich, umožňoval připravit sendvič rychle a jednoduše. Toastwich měl dvě ploché, hliníkové desky, mezi kterými se mohl sendvič umístit. Sendvičovač se jednoduše zapojil do elektrické zásuvky a během několika minut byl sendvičový pokrm hotový.

Tento nový elektrický sendvičovač měl velký úspěch ve Spojených státech a brzy se rozšířil po celém světě. Lidé si ho oblíbili pro jeho jednoduchost a rychlost přípravy sendvičů. Díky sendvičovači se sendviče staly populárním jídlem, které lidé mohli připravit jako rychlý oběd či svačinu.

Postupem času se sendvičovače vyvíjely a zdokonalovaly. Bylo přidáno více funkcí, jako například nastavení teploty, odnímatelné desky a možnost grilování nebo zároveň přípravy waflek. Sendvičovače se staly běžnou výbavou kuchyně a mnoho lidí si je pořizovalo pro svou domácnost.

V současnosti nalezneme na trhu široký výběr sendvičovačů různých značek a modelů. Některé sendvičovače umožňují připravit hotový sendvič během několika minut, jiné nabízejí možnost grilovat maso či zeleninu přímo na desce.

Moderní sendvičovače jsou také vyráběny s nelepivou povrchovou úpravou, což usnadňuje čištění a přípravu jídla. Jsou také vybaveny různými bezpečnostními prvky a indikátory teploty, aby se předešlo přehřátí a úrazům.

Sendvičovače se také staly oblíbeným spotřebičem v restauracích a kavárnách. Díky nim je možné nabízet různé druhy sendvičů, jako například toasty, panini nebo grilované sendviče, které si zákazníci mohou vychutnat hned po příchodu.

Historie sendvičovačů ukazuje, jakým způsobem se stravovací návyky a technologie vyvíjejí. Díky nim se sendviče staly oblíbeným jídlem, které lze rychle a snadno připravit. Sendvičovače jsou dnes nepostradatelnou součástí moderní kuchyně a mnoho lidí si je pořizuje pro svou domácnost. Ať už jde o jednoduchý sendvič nebo kreativnější varianty, sendvičovač je vynikajícím pomocníkem při rychlém a chutném stravování.

© 2023 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang