Účinky a vliv infrasauny na lidské zdraví

Dílna, stavba a zahrada

Čím ulevit lidem, kteří vedou náročný život, ať už po psychické či fyzické stránce? Málokdo může ze svého tempa slevit a přeřadit na méně rychlostní kolej. Svému tělu však lze dopřát kvalitní relax a není nutné ze zaběhnutého tempa slevovat. Výdobytek moderní doby – infrasauna – je toho důkazem.

Sauna byla už od pradávna symbolem relaxace a zdraví. Teplo a příjemné prostředí uvolní celé tělo a zbaví námahy a stresu. Kromě saun rodinných či komerčních existují také nenáročné, avšak velmi účinné infrasauny, které si může dovolit takřka každý.

Jak funguje infrasauna

Ani při teplotě 100 °C se lidské tělo neuvaří. Čím je to dáno? To, že se tělo ani při teplotách téměř bodu varu neuvaří, je dáno především extrémním suchem v infrasauně. Pot se může prudce odpařovat, a tak ochlazuje pokožku na teplotu kolem 41° C.

V infrasauně existuje přirozená konvekce – teplý vzduch stoupá ke stropu, je tam tlačen studeným vzduchem, který se nachází nad podlahou. Člověk snáší relativně dobře vysoké teploty vzduchu v infrasauně i po delší dobu (5 – 10 minut i více).

Každé porušení ochranné vrstvy je však pociťováno jako pálení na kůži. Vzniká hlavně při prudkých pohybech, které víří vzduch.

Účinky infrasaun na lidský organismus

Zde jsou některé z účinků a vlivů infrasauny na lidské zdraví:

  1. Zlepšení cirkulace krve: Infračervené záření může pomoci rozšiřovat cévy a zlepšit průtok krve. To může být užitečné pro lidi trpící cévními onemocněními nebo problémy s krevním tlakem.
  2. Boj proti bolesti a svalové relaxace: Infrasauna pomůže uvolnit svalové napětí a snížit bolesti kloubů a svalů. Tato terapie je často využívána k léčbě bolestí zad a revmatoidní artritidy.
  3. Detoxikace: Proponenti infrasauny tvrdí, že pomáhá tělu eliminovat toxiny tím, že zvyšuje pocení. Nicméně, vědecké důkazy o této účinnosti jsou omezené.
  4. Zlepšení pokožky: Infrasauna může pomoci otevřít póry kůže a odstranit nečistoty, což může přispět k lepšímu vzhledu pleti.
  5. Stimulace imunitního systému: Některé studie naznačují, že pravidelná expozice infračervenému záření může pomoci posílit imunitní systém.
  6. Stres a relaxace: Infrasauna může být užitečná pro snížení stresu a podporu relaxace. Teplo a ticho kabiny mohou pomoct lidem relaxovat a odreagovat se od každodenního stresu.
  7. Ztráta váhy: Někteří tvrdí, že infrasauna může pomoci při hubnutí tím, že podporuje spalování kalorií a odbourávání tuků. Nicméně, účinek na hubnutí je spíše nepřímý a závisí na celkovém životním stylu.
  8. Podpora spánku: Někteří lidé uvádějí, že pravidelná expozice infrasauně pomáhá zlepšit kvalitu spánku.

Vědecké důkazy o účincích infrasauny nejsou vždy jednoznačné a některé účinky mohou být subjektivní. Před začátkem pravidelného užívání infrasauny by měl člověk konzultovat svého lékaře, zejména pokud má zdravotní problémy nebo užívá léky.

Dále je důležité dodržovat bezpečnostní pokyny pro používání infrasauny, aby se minimalizovalo riziko popálenin nebo jiných zranění.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang