Vertikulace neboli provzdušnění

Dílna, stavba a zahrada

Vertikutace – co to vlastně je.Slovo vertikutace pochází z angličtiny a znamená doslova vertikální řez (vertical cut). Při vertikutaci dochází k tomu, že ostny nebo nože se zařezávají do země do hloubky 1-2mm a čistí tak půdu pod drny od nečistot a posekané trávy. Vertikální řez má prospívá trávníku především tím, že:

vyhrabává suchou odumřelou trávu rozrušuje a odstraňuje zplstnatění a zamechování kolmým přesekáním výběžků tráv podněcuje tvorbu nových výhonů a trávník se zmlazuje narušuje a omezuje růst dvouděložných rostlin (trávníkových plevelů) zejména s listovými růžicemi přisedlými k povrchu půdy lehce nakypřuje povrch půdy, která pak lépe přijímá vláhu, živiny a vzduch, případně i přísev trávních semen .
Ideálně je vertikutaci provádět 2x ročně nejlépe na jaře a pak koncem léta po prázdninové sezoně, většinou stačí do střední hloubky současně s prihnojením a dosetím. Vhodná doba je asi dva dny po dešti, v případě sucha je vhodné alespoň den předem intezivně zalít a na záliku pamatovat i po vertikutaci. Hluboká vertikutace připadá v úvahu jen při obnovení poškozeného trávníku, jinak zdravý trávník zbytečně poškodí.

Před samotným provzdušněním je nejlépe trávník posekat  motorovou nebo elektrickou sekačkou na velikost 3-4cm. 

Čím vertikutovat? Na malé plochy nám postačí vertikutovací hrábě, Oproti běžnému hrabání dojde i k odříznutí nových výhonků odnožujících trav, tím se podpoří růst nových a omezí se růst dvouděložných plevelů zejména s listovou růžicí přisedlou k povrchu půdy. Vhodnější jsou ale elektrické nebo motorové provzdušňovače. Některé používaji nastavitelný válec s ocelovámi drátky (např. Grizzly ERL 505 FK) jiné používají ocelové nože (např. Marina S 390 B, Marina S 390 E). 

Po vertikutaci je vhodné mírně pohnojit a popřípadě dosít. Plocha trávníku pak rychleji regeneruje.

Co s vyhrabanými zbytky? Dají se kompostovat jako posekaná tráva. Je vhodné prokládat vrstvy zeminy, aby se rychleji vytvářel kompost.

© 2023 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang