Fondue – netradiční pohoštění

Domácnost a nábytek

V dnešní rychlé době, kdy se rodina a přátelé často setkávají jen na chvíli, je vzácné najít způsob, jak strávit kvalitní čas společně. A právě zde vstupuje do hry kulinářská tradice jménem fondue. Co je fondue a jak se připravuje?

Tato ohromující kombinace společenského zážitku a lahodného jídla se vyvinula z původně švýcarského konceptu a rychle si našla cestu do srdcí lidí po celém světě.

Zapomeňte na jednotvárné večeře, během nichž se nesoustředíte na nic jiného než na tanec vidliček a nožů nad talířem. Fondue nabízí skutečný rituál, který zahrnuje přípravu i samotné stolování. Fondue je podobně oblíbené jako grilování.

Co je fondue?

Fondue je specifický kulinářský způsob, při kterém se různé druhy potravin, nejčastěji kousky masa nebo zeleniny, namáčejí do horkého a rozpuštěného sýra, taveného másla, čokolády nebo jiných dipů.

Fondue má původ ve švýcarské kuchyni, kde se stalo oblíbeným společenským jídlem, které se podává v hrnci (fondue hrnec) s malými vidličkami pro namáčení.

Druhy fondue

Existuje několik různých druhů fondue:

  • Sýrové fondue: Toto je jedno z nejznámějších druhů fondue. Sýr, obvykle kombinace více druhů sýra, se roztaví v hrnci a podává se s kousky chleba, vařených brambor nebo zeleniny. Hosté namáčejí kousky do rozpuštěného sýra a vytvářejí si vlastní kombinace.
  • Olejové fondue: Při tomto druhu fondue se kousky masa nebo mořských plodů vaří ve horkém oleji, který se udržuje na konstantní teplotě. Kousky masa se nabodnou na malé vidličky a ponoří se do oleje, dokud nejsou upraveny podle preference hostů.
  • Sladké čokoládové fondue: Tento druh fondue je sladkou variantou. Čokoláda se roztaví a podává se s různými pochoutkami, jako jsou ovoce, marshmallow, sušenky nebo kousky dortu. Hosté namáčejí tyto pochutiny do rozpuštěné čokolády.

Fondue je nejen chutné jídlo, nýbrž také společenský zážitek. Tradičně se podává ve více chodech, kdy hosté sedí kolem stolu a sami si připravují jídlo pomocí malých vidliček. Tato forma stolování umožňuje uvolněnou atmosféru a interakci mezi hosty.

Fondue se stal populárním nejen ve Švýcarsku i po celém světě, ačkoliv se mohou lišit recepty a suroviny používané v různých kulturách.

Jak se připravuje fondue?

Příprava fondue závisí na druhu fondue, které chce člověk připravit. Zde jsou základní postupy pro přípravu sýrového fondue:

Suroviny:

  • 250-300 g různých druhů tučného sýra (např. ementál, eidam, raclette)
  • 1 stroužek česneku
  • 1 lžíce mouky
  • 1 sklenice bílého vína
  • 1 lžíce citronové šťávy
  • špetka muškátového oříšku
  • sůl a pepř podle chuti

Postup:

Sýr nastrouhejte nebo nasekejte na menší kousky. V misce rozetřete česnek.

Do hrnce dejte česnek, víno a postupně za stálého míchání přidávejte sýr, dokud se nerozpustí. Směs by neměla vařit, pouze se má zahřívat, dokud se sýr nerozpustí a směs se stane hladkou.

Přidejte mouku promíchanou s citronovou šťávou a promíchejte, dokud směs nezhoustne. Přidávejte muškátový oříšek, sůl a pepř podle chuti.

Přeneste fondue hrnec na stůl, zapalte hořák a udržujte směs teplou během konzumace. Hosté namáčejí kousky chleba, zeleniny apod. do rozehřátého sýra.

Sada fondue

S touto sadou budete chtít určitě vykouzlit mnoho lahodných jídel. Je vynikající pro servírování a připravování nejen masových či sýrových pokrmů, ale také čokoládových a ovocných dobrot. Záleží jen na vaší chuti, šikovnosti a představě.

Sada obsahuje 6 x fondue vidlička s bakelitovou rukojetí, nádobu na fondue, pochromovaný stojan a hořák. Má moderní design, vnitřní i vnější povrch je vyroben z nerezu a díky svým rozměrům vám ani nebude při stolování překážet.

Pořízením sady Fondue Kaiserhoff si můžete udělat radostí hned několik – pokud si sadu pořídíte jako dárek pod stromeček, kterým se vzápětí můžete pochlubit při oslavě Silvestra před svými přáteli. Příležitostí budete mít jistě několikrát do roka.

Oslavy narozenin či různých výročí, ale také zpestření právě při oslavách tradičních svátků Vánočních, či Nového roku. Prožijte si báječné večery se svými blízkými, přáteli i známými.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang