Nejlepší sekačky na trávu 2024 – 9 nejlepších modelů pro sekání trávníku

Dílna, stavba a zahrada

Vůně čerstvě posekané trávy, lehké cvičení a radost z nedotčené zeleně po sekání. Takto idylické může být sekání trávy, pokud mu pomáhá správná sekačka. Které modely patří mezi ty nejlepší?

Kdo se chce podívat na svou zahradu a vidět krásný trávník, bude potřebovat pořádnou sekačku. Čím lepší sekačka na trávu, tím rychleji lze práci vykonat. Pravidelné sekání znamená menší fyzickou námahu a méně nepořádku po trávě, který je třeba uklidit.

Pravidelný střih trávy podporuje zdravý růst a zabraňuje přerůstání a vývoji plevele. Mulčování posečené trávy může sloužit jako přirozené hnojení. A v neposlední řadě zahrada s posečeným trávníkem je příjemným místem k odpočinku, relaxaci a setkávání s rodinou a přáteli.

Proto se vyplatí najít nejlepší sekačku. A s jejím výběrem pomůže tento článek.

Typy sekaček

Existuje spousta druhů sekaček. Koho trápí stěhování kabelu, může využít nejnovější technologie baterií s akumulátorovou sekačkou. Nebo si možná přeje se sekáním trávníku úplně skoncovat a přenechat tuto roli elegantní malé robotické sekačce.

Možnosti jsou dnes takřka neomezené.

 1. Ruční sekačky: Tradiční ruční sekačky jsou poháněny lidskou silou a jsou ideální pro menší zahrady. Při jejich používání je třeba fyzické úsilí, ale jsou tiché, ekologické a nevyžadují palivo.
 2. Elektrické sekačky: Tyto sekačky jsou poháněny elektrickým motorem a jsou snadné na obsluhu. Jsou vhodné pro menší a střední zahrady. Důležité je mít dostatečně dlouhý prodlužovací kabel.
 3. Akumulátorové sekačky: Tyto sekačky jsou také elektrické, ale jsou poháněny dobíjecím akumulátorem. Jsou flexibilní, protože nejsou závislé na kabelu, a vhodné pro menší a střední zahrady.
 4. Benzínové sekačky: Benzínové sekačky jsou silné a vhodné pro větší plochy. Mají větší výkon a nejsou závislé na elektřině, ale vyžadují pravidelnou údržbu a tankování paliva.
 5. Robotické sekačky: Moderním trendem jsou robotické sekačky, které mohou automaticky sekat trávu bez vaší přítomnosti. Jsou vhodné pro zahrady různých velikostí a samostatně se pohybují podle vymezeného prostoru.

Jak vybrat sekačku

Vybrat sekačku nemusí být složité, když člověk ví, na co se zaměřit.

 1. Velikost zahrady: Zvažte velikost vaší zahrady, abyste vybrali sekačku s dostatečným výkonem pro danou plochu.
 2. Typ terénu: Nerovnosti terénu mohou ovlivnit výběr sekačky. Pro nerovný terén jsou lepší modely s většími a robustnějšími koly.
 3. Výškové nastavení: Možnost nastavit výšku střihu je důležitá pro různé druhy trávy a sezónní podmínky.
 4. Sběr nebo mulčování: Některé sekačky umožňují sbírání posečené trávy, zatímco jiné ji mulčují a přirozeně hnojí trávník.
 5. Komfort a ergonomie: Pokud budete trávit s sekačkou více času, zvažte pohodlí rukojetí, polohu rukojetí a hladkost ovládání.
 6. Hlučnost: Různé typy sekaček mají různou úroveň hlučnosti. Zvažte, jaký vliv to může mít na vás a vaše okolí.
 7. Cena a údržba: Stanovte si rozpočet a zohledněte také náklady na údržbu a servis.

Toto jsou jedny z nejlepších sekaček na trávu, které se v současné chvíli dají sehnat:

1. Bosch AdvancedRotak 750

Typ sekačky: Elektrická strunová sekačka
Sběrný koš na trávu: 50L
Výška sečení: 1,5 m: 20-80 mm

Důvody ke koupi:

 • Tichý chod
 • Skvělé ergonomické ovládání a nastavení
 • Velký koš na trávu

Důvody, proč se vyhnout:

 • 10 m dlouhý kabel, ale většina z nich bude potřebovat prodloužení pro dobrý dosah

Toto není jen sekačka na trávu napájená ze sítě, která vypadá jako stíhací letoun stealth. Zní také jako stealth. Díky nové technologii ProSilence, jak ji Bosch nazývá, je tato sekačka s příkonem 1 700 W o 75 % tišší než předchozí modely a dosahuje pouhých 89 dB.

Není to však jen decentní, pokud jde o hlučnost. Dokonce i změna výšky sečení se stala jednoduchým potěšením díky jednodotykovému systému, který v sedmi krocích umožňuje nastavení výšky v rozmezí od 20 do 80 mm.

Systém ovládání ErgoSlide je vítaným zázrakem, který usnadňuje nalezení správné výšky a úhlu. K aktivaci sekačky slouží několik spouštěcích tlačítek, takže můžete měnit polohy rukou podle potřeby. Sběrný koš na trávu pojme solidních 50 litrů a k dispozici je také systém LeafCollect.

Díky němu je sběr listí – i ve velkém množství – jednoduchý. Desetimetrový kabel je dlouhý, ale většina lidí bude přesto potřebovat prodlužovací kabel pro skutečnou volnost pohybu. Díky mimořádně hladkému chodu je však práce po zahradě opravdu snadná, takže je ideální pro větší i menší zahrady.

2. Worx WG779E

Typ sekačky: akumulátorová sekačka na trávu s bateriovým pohonem
Sběrný koš na trávu: 30L
Výška sečení: 1,5 m: 20-70 mm

Důvody ke koupi:

 • Součást řady Power Share, takže můžete ušetřit za baterie
 • Dobrá délka provozu na baterie přesahující inzerovaných 30 minut
 • Řezání od okraje k okraji a váleček pro čistý povrch
 • Výkonný a schopný za danou cenu

Důvody, proč se vyhnout:

 • Ne zrovna nejlepší návod
 • Někdo by mohl chtít kratší střih

Sekačka Worx WG779E je na slušně drahou akumulátorovou sekačku velmi výkonná a její baterie je více než dostatečná na to, aby zvládla na jedno nabití 350 m2 zahrady. Zjistili jsme, že naše často překračuje 30 až 35 minut uvedených ve specifikacích, a pokud potřebujete, aby vaše nabití trvalo o něco déle, máte na výběr úsporný režim. Můžete si ji také koupit jen s jednou baterií, takže ušetříte, pokud nepotřebujete tak dlouho sekat nebo pokud již máte jiné akumulátorové nářadí Worx.

Má také vše, co očekáváte od kvalitní sekačky na trávu. K dispozici je válec, který dodá vašemu trávníku krásný pruhovaný efekt, mulčovací zástrčka, pokud chcete trávník hnojit místo sběru posekané trávy, a 30litrový koš na trávu. Není největší, ale je lehký a snadno se vyjímá, pokud zjistíte, že se rychle plní.

Další výhodou této sekačky je, že se hodí do menších skladovacích prostor, aniž by příliš ztratila na šířce sečení. Základna se záběrem 34 cm má sekání od okraje k okraji – to je dost na to, aby pokryla půdu v několika řadách, ale není tak velká, aby zabírala spoustu místa v kůlně. Box na trávu je vyroben z pevného plastu a tkaného materiálu, který se při skladování stlačí. Rukojeť se skládá přímo dolů, takže ji můžete uložit do malého kompaktního balíčku.

Návod je největším zklamáním tohoto modelu, ale jeho použití je většinou intuitivní. Před použitím vyžaduje minimální konstrukci a pak už stačí jen zapojit baterie, rozložit rukojeť a použít dvoudílný bezpečnostní start, abyste mohli začít pracovat. Nastavení výšky je jednoduché, vše se provádí pomocí boční páčky – jen si uvědomte, že jeho nejnižší výška sečení je 20 cm. To je skvělé pro váš trávník a divokou zvěř, ale není to vhodné pro ty, kteří chtějí opravdu těsný záběr.

3. Hyundai HYM530SPER

Typ sekačky na trávu:
Sběrný koš na trávu: 70L
Výška sečení: 2,5 m: 25-75 mm

Důvody ke koupi:

 • Elektrické startování tlačítkem s navíjením pro snadné zapnutí motoru
 • Účinný motor
 • Nástavec na hadici pro rychlé čištění
 • Žebrovaný válec pro pruhovaný povrch, který milujeme

Důvody, proč se vyhnout:

 • Benzín není pro každého
 • Nejnižší výška sečení může být pro někoho příliš dlouhá

Nejnovější velká samojízdná benzínová sekačka od společnosti Hyundai využívá všech dlouholetých zkušeností a kvality předchozích modelů a je ještě lepší. Nahrazuje předchozí model HYM510SPE schválený společností Ideal Home.

Zmizelo startování tažným kabelem, při kterém jste se zadýchávali, ve prospěch elektrického startování tlačítkem, které je podpořeno zpětným rázem. Jakmile se rozběhne, čtyřtaktní motor o objemu 196 cm3 s výkonem 3,6 kW bude efektivně vrnět a udržovat nízké náklady na palivo a olej.

Tato účinnost však není na úkor výkonu, protože získáte obrovskou 525mm sečnou plochu, samohybný pohon zadních kol a rozměrný 38cm žebrovaný válec, který zanechá profesionálně vypadající lemovaný povrch vašeho nyní pruhovaného trávníku.

Pokud se trávník vymkne kontrole, není třeba zoufat, tato sekačka má pět nastavení výšky sečení od 75 mm až po 25 mm. Díky zadnímu výhozu a sběrné nádobě, která pojme 70 litrů, můžete pokračovat v práci bez vyprazdňování po dlouhou dobu.

Po skončení práce se sklopí rukojeti pro snadné uskladnění a nechybí ani nástavec na hadici pro rychlé a snadné čištění. To vše je podpořeno tříletou zárukou, což z této sekačky dělá jednu z nejlepších benzínových sekaček, které si nyní můžete koupit.

4. Stihl RMA 443 TC

Typ sekačky: Akumulátorová sekačka na trávu.
Sběrný koš na trávu: 55L
Výška sečení: 2,5 m: 25-75 mm

Důvody ke koupi:

 • Na jedno nabití poseká trávník o rozloze až 360 m2
 • Snadno použitelná rukojeť, která se skládá pro uskladnění
 • Samohyb pro asistované sečení

Důvody, proč se vyhnout:

 • Mulčovací sada se prodává samostatně (což bychom za tuto cenu očekávali v ceně)
 • Nejnižší výška sečení může být pro někoho příliš dlouhá

Stihl vyrábí sekačky na trávu – kdo by to byl řekl? Společnost dobře známá pro svou zdatnost v oblasti zahradních přístrojů vytváří také vlastní působivé sekačky. Model RMA 443 TC je ukázkovým příkladem brilantního akumulátorového pohonu. Sekačka s lithium-iontovým pohonem nabízí dostatek šťávy pro sekání středně velkých trávníků.

K dispozici je také ekologický režim, díky němuž tato sekačka vydrží déle, než bude potřebovat nabít.

Díky 41 cm širokému sečnému prostoru, šesti nastavením výšky a snadno ovladatelnému mono držadlu však tato sekačka zvládne většinu prací při sekání trávy, které před ni postavíte, během krátké doby. Tento model se také dodává se sběrným košem, který lze snadno vyjmout díky tomuto mono řídítku, které zůstává pohodlně mimo dosah.

Přemísťování usnadňuje užitečné madlo, které je skvělé pro skladování a dobíjení. K dispozici je také systém pohonu, který vám pomůže táhnout. Díky tomu je tento model opravdu snadno ovladatelnou sekačkou, u níž je tato hmotnost baterie při používání sotva znatelná.

5. Bosch Rotak 43 LI

Typ sekačky: Akumulátorová sekačka na trávu.
Sběrný koš na trávu: 50L
Výška sečení: 1,5 m: 20-70 mm

Důvody ke koupi:

 • Poměrně lehké
 • Vyčesává trávu do dráhy nože pro sekání od okraje k okraji se záběrem 43 cm
 • Velmi snadné a pohodlné používání

Důvody, proč se vyhnout:

 • Box na trávu působí trochu nejistě a křehce

Pokud jde o sekačky na trávu poháněné akumulátorem, patří tato k nejlepším na trhu. Jak už název napovídá, získáte z této sekačky pořádnou šířku záběru 43 cm. Akumulátor s napětím 36 V znamená dostatek výkonu i pro tuto velkou sekací hlavu a neustále také vysoký točivý moment.

Rukojeti jsou opravdu pohodlné a 50litrový koš na sečené trávy znamená, že jen málokdy budete muset zastavit. Sekačka se pohybuje hladce a sbírá listí a trávu za jízdy.

Dokonce trávu i pročesává, takže okraje jsou účinné pro sekání trávy, takže se snadno dostanete do každé oblasti, kterou potřebujete. Baterie vydrží v provozu dobrou hodinu, než je třeba ji nabít.

K dispozici máte také možnost volby hloubky sečení mezi 20 a 70 mm, to vše při hmotnosti pouhých 13,9 kg pro opravdu pohodlné a schopné sekání.

6. Husqvarna Automower 450X

Typ sekačky na trávu: Robotická sekačka na trávu
Zásobník na trávu: NEUPLATŇUJE SE
Výšky sečení: Výška sečení: 1,5 m: 20-60 mm

Důvody ke koupi:

 • Automatický – udělá práci za vás
 • Velmi tichý
 • Bezpečnostní funkce včetně kódu PIN a alarmu proti krádeži

Důvody, proč se vyhnout:

 • Neodstraňuje trávu (ale při pravidelném stříhání to není problém, protože se sám vyžene).

Husqvarna je jméno, které proslavily robotické sekačky, takže nejnovější model Automower 450X je opravdu napřed. Tento malý krasavec tiše (58 dB) vyjede na vaši zahradu, poseká trávník a vrátí se zpět do nabíjecího doku.

A vy se přitom budete věnovat čemukoli jinému. Jedinou nevýhodou těchto sekaček je, že nesbírají trávu, ale rozstřikují ji zpět na trávník. Přesto je tráva posekaná tak jemně, že si toho sotva všimnete, a i to pomáhá vyživovat trávník do budoucna.

Tento model má vynikající výdrž baterie, která se pohybuje kolem 260 minut na 75 minut nabíjení. To znamená, že pokryje dobrých 5 000 metrů čtverečních se záběrem sečení 24 cm a nastavením výšky od 20 do 60 mm.

Opravdu tak za vás převezme práci i na větší zahradě. Jen počítejte s tím, že si za tuto výsadu připlatíte. Tato sekačka je dokonce vybavena aplikací, takže můžete sledovat stav sečení ze svého telefonu. To se hodí i v případě krádeže, kdy vám vestavěná GPS umožní sledovat každý její pohyb.

7. Elektrický kluzák Flymo 330

Typ sekačky na trávu: Elektrická sekačka s přívodním kabelem
Sběrný koš na trávu: 26L
Výška sečení: 1,5 m: 12-32 mm

Důvody ke koupi:

 • Velmi snadné manévrování, dokonce i na svazích
 • Skvělý pro zahrady s nepravidelnými tvary trávníků a překážkami
 • Kompaktní

Důvody, proč se vyhnout:

 • Poměrně malý box na trávu ve srovnání s ostatními na našem seznamu
 • Malý rozsah výšek sečení

Pokud je pro vás představa koleček a práce v rovnoměrné linii příliš, pak by pro vás mohl být vhodnější model Flymo. Tyto zdánlivě kouzelné sekačky kloužou nad trávou, jako by byly lehké jako pírko. To je skvělé pro zahrady, na kterých jsou překážky a které vyžadují hodně otáčení. Hodí se také pro strmé nebo nešikovně tvarované zahrady.

Díky této elektrické sekačce můžete sekat od 12 do 32 mm. Váží pouhých 10 kg a dodává se s decentním 12metrovým kabelem a 26litrovým sběrným košem na posečenou trávu a listí. To vše a navíc se dá složit do malých rozměrů pro uskladnění. Skvěle se hodí pro menší zahrady a kůlny.

8. Flymo EasiMow 300R

Typ sekačky na trávu: Elektrická sekačka se strunou
Sběrný koš na trávu: 30L
Výška sečení: 1,5 m: 20-60 mm

Důvody ke koupi:

 • Lehké a snadno skladovatelné
 • Blízký řezný okraj
 • Váleček na čáry

Důvody, proč se vyhnout:

 • Tak lehké, že výška řezu může být proměnlivá
 • Vhodné pouze pro malé zahrady

Společnost Flymo má novou sekačku, která je lídrem na trhu cenově výhodných elektrických sekaček na údržbu trávníků, EasiMow 300. Jak už název napovídá, tento přátelsky vyhlížející oranžový zahradní kamarád má 30cm záběr sečení.

Tématu čísla se drží i tím, že nabízí 30litrový sběrný koš na trávu. Není tedy nijak masivní, ale pro menší zahrady a za danou cenu je prostě příjemné mít možnost sběru u sekačky Flymo na kolečkách.

Motor o příkonu 1 000 W by si měl lehce poradit s většinou trávy, i když ji necháte růst trochu déle, než je obvyklé. Zde by měla pomoci různá výška sečení s úrovní 20 až 60 mm.

Příjemnou funkcí je blízké sekání okrajů, díky kterému můžete ve většině případů udržovat okraje v čistotě i bez použití strunové sekačky. K dispozici je také válec, který tento vzhled trávníku ještě vylepší pruhovaným povrchem – i když s docela štíhlými liniemi.

Desetimetrový kabel se snadno skladuje a celé zařízení se dá složit pro snadné uskladnění. Sekačka je také snadno přenosná, váží pouhých 8,5 kg, takže je ideální pro starší uživatele nebo osoby se zraněním, které nechtějí zvedat nebo tlačit příliš velkou váhu. Za danou cenu je to opravdu působivé zařízení se vším všudy.

9. Hayter Harrier 41 Push

Typ sekačky na trávu: Benzínová sekačka
Sběrný koš na trávu: 60L
Výšky sečení: Výška sečení: 13-60 mm

Důvody ke koupi:

 • Žebrovaný válec pro profesionální povrchovou úpravu
 • Robustní a výkonný
 • Lze použít pro sběr listí bez sekání trávníku
 • Snadno omyvatelná hadice pro čištění spodku vozu

Důvody, proč se vyhnout:

 • Těžký (za samohybný model si můžete připlatit)
 • U takto špičkového modelu bychom očekávali mulčování

Hayter je jednou z nejlepších značek, pokud jde o výrobu sekaček na trávu. Tato sekačka je skvělou volbou, pokud se rozhodnete pro klasický benzínový model. Ty vydrží roky a roky díky super nožům, které zůstávají ostré déle než většina ostatních.

Navíc získáte doživotní záruku na ohnutí klikové hřídele motoru, takže se nemusíte bát, že byste narazili na kámen. V případě tohoto nového modelu Harrier 41 Push získáte žebrovaný zadní válec pro skvělé linie, které poskytují dokonalý povrch.

Dalším faktorem je zde boční ořez, který vám umožní řezat až k okraji, a to i přes velikost tohoto zvířete. To může být pro někoho trochu těžké, což je důvod, proč je k dispozici i dražší varianta s vlastním pohonem. Tato sekačka má působivě výkonný motor a nastavení změny sklonu. Má také systém sečení a sběru navržený pomocí letecké techniky.

To znamená, že tato sekačka poseká i delší trávu, takže ji nemusíte používat příliš často. Zvládne i vyčištění zahrady, pokud nějaká plocha trochu zdivočela. Díky nastavení výšky sečení v rozmezí 13 až 60 mm jsou k dispozici možnosti pro každou zahradu.

Níže jsou uvedeny ty nejdůležitější informace o jednotlivých typech sekaček:

Benzínová sekačka

Tato klasická sekačka nabízí velký výkon pro sekání delší trávy i vlhčích trávníků a zároveň má velký záběr a dlouhou životnost. Nevýhodou je nákup a míchání paliva, hluk a vibrace.

Elektrická sekačka na trávu

Tyto sekačky nabízejí velký výkon jako sekačky na palivo, ale bez zápachu a potíží. Jste omezeni kabelem, což často znamená potřebu prodlužovacího kabelu, externí zásuvky a spoustu přesouvání kabelu.

Akumulátorová sekačka

Nabízí skutečně účinné sekání pro bezproblémovou mobilitu. Ty vás mohou omezovat výkonem a životností, než je potřeba je nabít.

Robotická sekačka

Tyto bateriové sekačky budou sekat za vás. Jsou nejlepší pouze na velkých otevřených plochách, nedostanou se do okrajů a odpad z trávy spíše rozmetají, než sbírají.

Jaké další klíčové otázky je třeba položit?

To je důležitý faktor, protože větší sběrný vak znamená méně zastávek s výjezdy za účelem jeho vyprázdnění. Velikost sběrného vaku má také vliv na hmotnost sekačky. Pokud se tedy nechystáte pro model s vlastním pohonem, může to být také faktor podle toho, kolik fyzické námahy jste ochotni vynaložit.

Jaký je průměr nožů?

Měření průměru nožů je dalším faktorem, protože určuje šířku sečení. Čím širší, tím rychleji můžete trávník posekat. Pokud však zvolíte příliš velký rozměr, může to ovlivnit přístup do užších prostor, například mezi stromy, a také skladování.

Jak často se bude sekačka používat?

Další otázkou je četnost používání. Pokud rádi sekáte pravidelně, může vám představa, že pokaždé budete vytahovat prodlužovací kabel, připadat bolestivá. Stejně tak může být náročné i doplňování paliva. Přesto, pokud není vaše zahrada příliš velká, plná nádrž paliva vám může vystačit na několik sekání, kdežto akumulátorová varianta může zvládnout pouze jeden přejezd, než bude potřeba ji nabít.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang