Versace

Značky

Versace je italská luxusní módní společnost a obchodní značka, kterou v roce 1978 založil Gianni Versace. Společnost vyrábí luxusní italskou konfekci a doplňky a také kousky haute couture pod značkou Atelier Versace.

Logo Versace tvoří hlava Medúzy, řecké mytologické postavy. Logo pochází z podlahy ruin v oblasti Reggio Calabria, v níž si sourozenci Versaceovi jako děti hráli. Gianni Versace si Medúzu vybral jako logo proto, že se do ní lidé zamilovali a už neměli cestu zpět. Doufal, že stejný účinek bude mít na lidi i jeho společnost a na ty, kteří budou nosit jeho oblečení a boty. Versace patří podobně jako Dior mezi nejznámější módní značky.

V roce 1972 navrhl Gianni Versace své první kolekce pro značky Callaghan, Genny a Complice. V roce 1978 zahájila společnost činnost pod názvem „Gianni Versace Donna“.

První butik Versace byl otevřen na milánské Via della Spiga v roce 1978Versace byl jedním z mála nezávislých návrhářů, který měl pod kontrolou vše, co se týkalo značky, od navrhování až po prodej. V roce 1982 se společnost rozšířila o výrobu doplňků, šperků, bytového textilu a porcelánu. V roce 1993 Donatella Versace vytvořila řadu „Young Versace“ a také „Versus“. V roce 1994 značka získala širokou mezinárodní publicitu díky černým šatům Versace Elizabeth Hurleyové, kterým se tehdy říkalo „ty šaty“.

Versace byl často označován za „rokenrolového návrháře“, protože navrhoval pro mnoho slavných klientů, včetně Eltona Johna a Michaela Jacksona. V roce 1992 Versace navrhl jevištní kostýmy a kostýmy na obaly alb pro Eltona Johna. Versace také navrhoval oblečení pro princeznu z Walesu a monackou kněžnu Caroline. Společnost Versace je známá tím, že ve svých reklamách používá stejné modely jako na přehlídkovém molu.

Po zavraždění Gianniho Versaceho v roce 1997 převzala funkci kreativního ředitele jeho sestra Donatella Versace, která byla dříve viceprezidentkou, a jeho starší bratr Santo Versace se stal generálním ředitelem. 50procentní podíl ve firmě zůstal Donatellině dceři Allegře Versace, která nad ní převzala kontrolu v den svých osmnáctých narozenin.

V roce 2000 si velkou pozornost médií získaly „zelené šaty Versace“, které měla na sobě Jennifer Lopezová na 42. ročníku udílení cen Grammy a které byly v roce 2008 zvoleny jako „páté nejikoničtější šaty všech dob“, přičemž v anketě deníku Daily Telegraph byly na prvním místě zvoleny šaty Hurleyové z roku 1994.

Počátkem roku 2000 zisky společnosti klesaly; v roce 2003 byl Fabio Massimo Cacciatori najat jako dočasný generální ředitel, aby skupinu Versace Group reorganizoval a restrukturalizoval, v prosinci 2003 Cacciatori odstoupil kvůli „sporům s rodinou Versace“. Od roku 2004 byl generálním ředitelem skupiny Giancarlo di Risio z IT Holdingu, a to až do své rezignace v roce 2009 kvůli neshodám s Donatellou. V květnu 2016 byl do funkce generálního ředitele a člena představenstva společnosti Versace Group jmenován Jonathan Akeroyd.

V únoru 2014 skupina The Blackstone Group koupila 20 % podíl ve společnosti Versace za 210 milionů eur.

Od roku 2016 funguje po celém světě více než 1500 butiků; první butik mimo Itálii byl otevřen v roce 1991 ve skotském Glasgow.

Dne 24. září 2018 společnost Michael Kors oznámila, že nabídla odkoupení Versace za 2 miliardy eur. V září 2018 Versace oznámila, že sto procent všech akcií společnosti Blackstone a rodiny Versace bylo prodáno skupině Michael Kors Limited.

V říjnu 2018 Versace oznámil, že 2. prosince předvede v New Yorku vůbec první přehlídku značky v sezóně Pre-Fall. Přehlídka je naplánována na datum narození Gianniho Versaceho.

V lednu 2019 se společnost Gianni Versace S.r.l. připojila ke společnosti Capri Holdings Limited, čímž společně s firmami Michael Kors a Jimmy Choo vytvořila novou globální luxusní módní skupinu.

V roce 2020 módní dům oznámil, že přestane používat klokaní kůži ve svých luxusních výrobcích. Následovalo tak rozhodnutí Versace z roku 2018 zakázat používání pravé kožešiny ve svých kolekcích.

Spolupráce

V roce 2006 uzavřela společnost Gianni Versace S.r.l. partnerství se společností Automobile Lamborghini S.r.l. na výrobě modelu Lamborghini Murciélago LP640 VERSACE. Vůz měl bílý saténový interiér Versace s logem Versace vyšitým do sedadel. Vůz byl k dispozici v černé a bílé barvě. Bylo vyrobeno pouze deset kusů. Vůz se prodával s doplňkovou sadou zavazadel, luxusní řidičskou obuví a řidičskými rukavicemi.

V roce 2008 se společnost Versace spojila se společností AgustaWestland a vytvořila luxusní vrtulník AgustaWestland AW109 Grand Versace VIP. Vrtulník obsahuje kožený interiér Versace a design na vnější straně.

V roce 2009 Versace a H&M vydaly novou řadu oblečení, která se měla prodávat v obchodech H&M. Prodávaly se v ní pánské i dámské oděvy a domácí potřeby, jako jsou polštáře a přikrývky.

V roce 2015 Versace spolupracoval s tanečníkem Lil Buckem na vydání řady tenisek.

V roce 2018 Ronnie Fieg a Donatella Versace debutovali s kolekcí Kith x Versace, která obsahovala upravené logo medúzy s nápisem „KITH“ přes oči.

V kolekci Versace Men’s Fall 2019 se objevilo několik položek s logem společnosti Ford Motor Company. Podle módního domu obě společnosti spojily své síly, aby zprostředkovaly „vzrušení z koupě prvního auta. Vzrušení a touhu vlastnit něco jako rozšíření své osobnosti, něco, co je velmi spojeno s myšlenkou být mužem“.

Dne 26. září 2021 Versace představil společnou módní přehlídku s Fendi s názvem „The Swap“, která se skládala ze dvou kolekcí – „vize Kima Jonese pro Versace a interpretace Donatelly Versace pro Fendi.“

Bylo to poprvé, kdy dva umělečtí ředitelé značek z různých módních skupin navrhli kolekce jeden pro druhého, přičemž Jones to komentoval slovy: „Udělali jsme to jako přátelé a ze vzájemného respektu. Nikdy to nebylo plánováno jako komerční záležitost.“.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang