Průvodce nákupem televizorů: 9 věcí, které je potřeba vědět

TV, foto, audio-video

Nakupování televizorů je v dnešní době náročné, ale tento průvodce nákupem televizorů zaručeně pomůže. Co je před nákupem televize potřeba vědět a na co si dát pozor?

V současné době je v obchodech ohromující množství televizorů s vysokým rozlišením (HD), 4K Ultra HD a dokonce 8K, od výhodných velkých obrazovek až po špičkové displeje, které odlišují nejlepší dostupné televizory. Zde jsou odpovědi na všechny nejčastější otázky týkající se chytrých televizorů – od rozdílů mezi rozlišením 8K a 4K přes základy funkcí chytrých televizorů až po to, proč chcete HDR a jaké jsou rozdíly mezi LED a OLED.

Rychlé tipy průvodce nákupem televizoru

Zde jsou nejdůležitější věci, které byste měli zvážit před nákupem televizoru. Každý z těchto bodů podrobněji je vysvětlen v průvodci nákupem televizoru níže:

  • Nekupujte televizor s rozlišením nižším než 4K. Vyhněte se televizorům s rozlišením Full HD nebo 1080p.
  • Televizory s rozlišením 8K můžete (prozatím) vynechat. Televizory s rozlišením 8K jsou superdrahé a filmy a pořady s rozlišením 8K zatím nejsou k dispozici.
  • Počítejte s tím, že za dobrý levný 55palcový 4K televizor zaplatíte asi 500 dolarů. A nejméně 900 dolarů za 65palcový model. Modely s lepším obrazem, reproduktory a funkcemi budou stát více.
  • Hledejte obnovovací frekvenci 60 Hz nebo 120 Hz: Pokud jde o obnovovací frekvenci, 60 Hz je dobrá, ale 120 Hz je lepší. Vyšší obnovovací frekvence zajišťuje plynulejší pohyb při všech činnostech od filmů a seriálů až po živé sportovní přenosy a hry.
  • Hledejte soupravu kompatibilní s HDR: Ta nabízí realističtější barvy a lepší kontrast.
  • Televizory OLED vypadají mnohem lépe než většina televizorů LCD: Televizory QLED od společností Samsung, Vizio a TCL však představují cenově dostupnou střední cestu.
  • Hledejte alespoň čtyři porty HDMI. A pokud můžete, zvolte novější formát HDMI 2.1.
  • Plánujte nákup soundbaru. Reproduktory televizorů jsou dnes horší, protože obrazovky jsou tenčí.
  • Vyhněte se prodlouženým zárukám. Vaše společnost vydávající kreditní karty již může poskytovat ochranu nákupu
  • Velikost obrazovky: Najděte správnou volbu

Ať už hledáte základní nebo výkonný televizor, největším faktorem při rozhodování bude pravděpodobně velikost obrazovky. Zvažte, kolik lidí ve vaší rodině se obvykle dívá najednou a kam hodláte nový televizor umístit. Pak vyberte největší velikost obrazovky, která se do tohoto prostoru – a do vašeho rozpočtu – pohodlně vejde. S ohledem na cenu, výkon a typický obývací pokoj je dnes nejvhodnější úhlopříčka mezi 55 a 65 palci.

Velikost obrazovky

Velikost obrazovky závisí také na tom, jak blízko k televizoru sedíte. V zásadě platí, že pokud vidíte jednotlivé pixely obrazovky, jste příliš blízko. Dobrým pravidlem je, že byste měli sedět ve vzdálenosti, která je třikrát větší než výška obrazovky u HD a jen 1,5násobek výšky obrazovky u 4K Ultra HD. Jinými slovy, u televizoru 4K UHD můžete sedět dvakrát blíže.

Zde je podrobnější průvodce pro výpočet správné velikosti televizní obrazovky na základě rozměrů vaší místnosti a také rozlišení televizoru. A podívejte se na nejlepší televizory podle velikosti:

Nejlepší 43palcové televizory | Nejlepší 50palcové televizory | Nejlepší 55palcové televizory | Nejlepší 65palcové televizory | Nejlepší 70palcové televizory | Nejlepší 85palcové televizory

Žádný průvodce nákupem televizoru, ať už je jakkoli podrobný, nemůže nahradit vaše vlastní zkušenosti a úsudek. Pokud máte možnost, zajděte do obchodu (a možná vezměte i rodinu) a prohlédněte si televizory. I když je obsah 4K méně rozšířený než 1080p, možná budete chtít tuto technologii s vyšším rozlišením, pokud plánujete sedět v blízkosti velmi velké obrazovky.

Měli byste však také zvážit, kde bude televizor ve vaší domácnosti umístěn. Zatímco výše uvedené rady jsou určeny pro obývací pokoje a domácí kina, budete chtít zvážit, jaká velikost je vhodná pro jiné části domu, jako je ložnice nebo kuchyně, kde může být menší televizor nutností.

Sečteno a podtrženo: Zvolte velikost obrazovky a rozlišení odpovídající vzdálenosti, ve které budete od obrazovky sedět. Začínali bychom na 55 palcích, pokud nejste v malém bytě nebo na koleji.

Rozlišení obrazovky: 8K, 4K nebo HD?

Rozlišení popisuje počet pixelů, ze kterých se skládá obraz na displeji, popsaný v podobě vodorovných řádků a svislých sloupců. Více pixelů znamená ostřejší obraz a jemnější detaily, takže vyšší rozlišení je (téměř vždy) lepší.

Průvodce nákupem televizoru – rozlišení
Žádný průvodce nákupem televizoru by nebyl úplný bez diskuse o rozlišení. Po mnoho let bylo standardem rozlišení 1920 x 1080, nazývané také full HD, které je stále nejběžnějším rozlišením televizorů po celém světě. Výrobci televizorů však rychle přecházejí na televizory s rozlišením Ultra HD (nazývané také 4K). Tyto modely 4K mají čtyřikrát více pixelů než současné obrazovky HDTV. Mluvíme o 2160 horizontálních řádcích, tedy 3840 x 2160 pixelů.

Největší výhodou televizorů 4K je, že malé objekty na obrazovce mají více detailů, včetně ostřejšího textu. Celkově obraz vypadá bohatší a realističtější než na televizoru HDTV, ale výhody mohou být nepatrné. Ostřejší obraz má také tu výhodu, že umožňuje pohodlné sledování obrazovky z kratší vzdálenosti, takže větší televizory jsou pohodlnější pro sledování v běžné domácnosti.

Video v rozlišení Ultra HD vypadá skvěle a je stále snadněji k sehnání. Několik streamovacích služeb, jako je Netflix, Amazon Video a dokonce i YouTube, začalo nabízet obsah v rozlišení 4K, takže chytré televizory a streamovací klíčenky jsou nejlepší volbou pro snadné vyhledávání filmů a pořadů v rozlišení 4K. I když jsou disky Blu-ray s rozlišením ultra HD stále běžnější, stále jsou méně rozšířené než standardní 1080p. Přímé televizní vysílání zatím plně nepřijalo 4K, ale DirectTV, Dish Network a Comcast Xfinity začaly nabízet filmy v rozlišení 4K. Přestože sety Ultra HD mohou vylepšit stávající obsah v rozlišení HD, výsledky mohou být smíšené a nevypadají tak ostře jako původní programy v rozlišení 4K.

Televizi s rozlišením 4K možná začnete dostávat vzduchem. Nový vysílací standard ATSC 3.0 (nazývaný také NextGen TV) se v roce 2020 začal zavádět v několika městech ve Spojených státech a přináší možnost lepšího signálu, kvalitnějšího obrazu a chytřejších funkcí s připojením k internetu. Tento nový standard se rozšíří v roce 2021, ale televizorů s tunery ATSC 3.0 je stále málo. (Podívejte se na naše doporučení nejlepších televizorů s tunery ATSC 3.0.)

Nyní jsou na trhu konečně trochu cenově dostupné televizory s rozlišením 8K. Tyto displeje mají čtyřnásobné rozlišení oproti televizorům 4K a nabízejí tak obrovský skok v kvalitě obrazu, ale hledání obsahu, který by toto vyšší rozlišení plně využil, je velmi omezené. Podívejte se na našeho průvodce Měli byste si v roce 2021 koupit televizor s rozlišením 8K? a dozvíte se, proč zákazníkům stále doporučujeme zvolit rozlišení 4K.

Sečteno a podtrženo: Rozlišení Ultra HD, nazývané také 4K, se stále více stává standardem a je lepší volbou, pokud chcete svou investici zabezpečit do budoucna. Televizory s vyšším rozlišením 8K si již můžete koupit, ale doporučujeme s nákupem počkat.

Rozlišení 8K

Pokud jste si mysleli, že skok na rozlišení 4K byl úžasný, budete ohromeni rozlišením 8K, které ještě více zvyšuje detaily díky 7680 x 4320 pixelům. Je to úžasný pohled a je to další velká věc ve spotřebitelských televizorech. Ale každý hodnotný průvodce nákupem televizoru by vám měl říct, že se za něj zatím nevyplatí utrácet peníze.

Průvodce nákupem televizorů – rozlišení 8K
Výrobci televizorů sázejí na displeje s rozlišením 8K ve velkém a není pochyb o tom, že jde o další velkou věc v oblasti televizorů. Ale všem těm do očí bijícím detailům stále chybí jeden podstatný prvek: Obsah. Zatím nejsou k dispozici žádné filmy v rozlišení 8K, které by bylo možné zakoupit, a streamování v rozlišení 4K je už dnes pro mnoho lidí náročnější, než kolik zvládne jejich internetové připojení.

Společnosti zatím doufají, že díky efektnímu upscalingu poháněnému umělou inteligencí bude vše vypadat dostatečně dobře, aby to ospravedlnilo ceny, které dalece převyšují náklady na prémiové 4K sety. Modely 8K na trhu jsou drahé, ale zlepšuje se to. Zatímco první modely se pyšnily obrovskými obrazovkami a stejně obrovskými cenami (LG Z9 8K OLED má 88palcovou obrazovku a prodává se za 29 999 dolarů), objevily se menší, cenově dostupnější 8K televizory, jako je 65palcový televizor TCL Roku TV 6-Series 8K (R648), který se prodává za pouhých 2 199 dolarů – méně než některé z nejlepších chytrých 4K televizorů.

Sečteno a podtrženo: drahé 8K televizory můžete přenechat začínajícím uživatelům. Dokud nebude k dispozici obsah, budete nakonec platit jen spoustu peněz za upscalované 4K video.

HDR: pro ty, kdo chtějí co nejvíce barev

HDR je novou funkcí televizorů 4K Ultra HD a znamená vysoký dynamický rozsah, což je odkaz na jejich schopnost poskytovat více barev, více úrovní kontrastu a vyšší jas. HDR je v podstatě vylepšením formátu 4K neboli Ultra HD (nevztahuje se na HD sety 1080p). Pro tuto novou funkci křtí výrobci televizorů nové přezdívky, aby je odlišili od standardních televizorů 4K Ultra HD.

Průvodce nákupem televizorů – vysoký dynamický rozsah (HDR)
Základní standard pro obsah s vysokým dynamickým rozsahem se nazývá HDR10 a stanovila jej oborová skupina UHD Alliance. Tuto základní minimální specifikaci pro kompatibilitu s HDR podporují desítky společností, takže v letošním roce uvidíte na stále větším počtu televizorů označení „HDR10“ nebo „Ultra HD Premium“.

Dolby Vision je náročnější verze HDR, vytvořená a licencovaná lidmi, kteří nám přinesli Dolby redukci šumu a prostorový zvuk. Teoreticky musí set Dolby Vision splňovat přísnější kritéria pro zobrazení obsahu HDR a naše testy to potvrzují. Dolby Vision zatím vede v oboru, pokud jde o proprietární formáty HDR.

V oblasti HDR nadále panují určité nejasnosti. Každý set s podporou HDR na trhu je v současné době kompatibilní s HDR10, ale Dolby Vision najdete pouze u setů, které splňují technické standardy společnosti Dolby a zároveň platí licenční poplatky za tento standard. Nicméně Dolby Vision se rychle stal průmyslovým standardem pro HDR obsah a lze jej nalézt u prémiových modelů většiny značek (včetně LG, Sony, TCL a Vizio).

Společnost Samsung představila vlastní prémiový formát HDR, nazvaný HDR10+, pro všechny své chytré televizory. (Ano, pojmenování společnosti Samsung je velmi matoucí.) Ačkoli formát HDR10+ nabízí skvělý zážitek ze sledování, je mnohem méně rozšířený než Dolby Vision, přičemž obsah HDR10+ nabízí Amazon Prime Video a několik UHD Blu-ray disků. Ještě nepříjemnější je, že mnoho přehrávačů UHD Blu-ray vůbec nepodporuje HDR10+, takže vaše možnosti jsou ještě omezenější, chcete-li se plně věnovat vlastnímu formátu HDR společnosti Samsung.

Technicolor i IMAX také přišly na trh s vlastními proprietárními standardy, které se nazývají Technicolor Advanced HDR, respektive IMAX Enhanced. Zatím je příliš brzy na to, abychom věděli, zda některý z těchto novějších formátů bude mít na trh velký vliv.

Zatím není k dispozici mnoho programů v HDR, ale začíná to vypadat o něco lépe. Existuje několik desítek filmů v novém formátu 4K Blu-ray disků a roste počet pořadů v HDR dostupných prostřednictvím streamovacích služeb, jako jsou Amazon Prime a Netflix. Některé nové přehrávače 4K Blu-ray také slibují, že je bude možné upgradovat tak, aby zvládly nové disky HDR, ale před nákupem si to ověřte. A konečně, kabelové a satelitní televize mají svou vlastní formu HDR, nazývanou Hybrid-Log Gamma (HLG), takže byste se s HDR měli čas od času začít setkávat u filmů a dokonce i u živého televizního vysílání.

Sečteno a podtrženo: Nevybírejte si televizor jen kvůli podpoře HDR, protože tento standard ještě není ustálený. Pokud však chcete to nejlepší, kupte si sadu HDR kompatibilní s Dolby Vision, protože se zdá, že tento formát nabírá na síle.

Obnovovací frekvence: Rychlejší je lepší

Obnovovací frekvence vyjádřená v hertzích (Hz) popisuje, kolikrát za sekundu se obraz na obrazovce obnoví. Standardní obnovovací frekvence je 60krát za sekundu neboli 60 Hz. Ve scénách s rychle se pohybujícími objekty však může obnovovací frekvence 60 Hz způsobit, že obraz bude rozmazaný nebo roztřesený, zejména u televizorů LCD HDTV. Proto výrobci v zájmu vytvoření pevnějšího obrazu zdvojnásobili obnovovací frekvenci na 120 Hz (a v některých případech až na 240 Hz).

Protože v původním videoobsahu není tolik snímků za sekundu, televizory se s vyšší obnovovací frekvencí vypořádávají různými způsoby. Jedním ze způsobů je prosté vkládání černých obrázků mezi původní obrazy, čímž se divákovi snaží namluvit, že vidí méně rozmazaný a celistvější obraz. Další technikou je generování a vkládání nových obrazů – zobrazujících stav pohybu mezi dvěma sousedními obrazy – pro zobrazení realističtěji vypadajícího pohybu. V závislosti na způsobu zpracování videa však může film nebo sitcom vypadat ploše nebo jako špatně nasvícená telenovela ze starých časů.

Některé nové modely se mohou pochlubit podporou technologie HFR (High-Frame Rate), což znamená, že mají vyšší obnovovací frekvenci i přidanou podporu obsahu s vyšší frekvencí snímků než 60 Hz. HFR obsah má pocházet jak z filmů, tak z živých přenosů, a HFR bude obzvláště vhodný pro živé sportovní přenosy, takže je to rozhodně funkce, na kterou je třeba si dát pozor.

Na vyšší obnovovací frekvenci si přijdou na své zejména hráči, ale pokud používáte herní konzoli, je 60 Hz tou správnou volbou. Většina herních konzolí dosahuje maximálně 60 snímků za sekundu a i ty nejlepší herní 4K televizory nabízejí nejlepší výkon hluboko pod 120 Hz, které doporučujeme pro ostatní obsah.

Upozornění: dejte si pozor na termíny jako „efektivní obnovovací frekvence“, což znamená, že skutečná snímková frekvence je poloviční oproti udávané (např. „efektivní obnovovací frekvence 120 Hz“ je ve skutečnosti obnovovací frekvence 60 Hz). Vše ostatní se provádí pomocí zpracování videa, nikoliv obnovováním obrazovky.

Sečteno a podtrženo: Většina zákazníků, kteří si kupují televizor, by si však neměla kupovat televizor s obnovovací frekvencí nižší než 120 Hz.

HDMI a připojení: Jděte za větším výkonem

Může se to zdát jako podružná věc, ale věnujte pozornost počtu vstupů HDMI, které televizor má. Výrobci, kteří chtějí snížit náklady, mohou nabízet méně konektorů HDMI na zadní straně. Tyto porty se mohou rychle vyčerpat: Přidejte soundbar, Roku nebo Chromecast a herní konzoli a už máte tři porty.

Průvodce nákupem televizoru – výběr portů
Pokud jste se rozhodli udělat krok vpřed a pořídit si televizor 4K Ultra HD, ujistěte se, že porty televizoru podporují HDMI 2.0, aby se do nich vešly budoucí zdroje Ultra HD. Mnoho televizorů na trhu má pouze jeden port, který podporuje systém ochrany proti kopírování 4K známý jako HDCP 2.2 (ochrana digitálního obsahu s vysokou šířkou pásma).

Novější formát HDMI 2.1 se v televizorech začal objevovat v posledních měsících, a přestože největší výhody nového standardu se projeví při přenosu obsahu v rozlišení 8K, do televizorů s rozlišením 4K se dostane ještě spousta vychytávek. Největším vylepšením je podpora proměnné obnovovací frekvence (VRR), která zavádí stejný druh přizpůsobení snímkové frekvence, jaký známe z technologií G-Sync od společnosti Nvidia a FreeSync od AMD. Přizpůsobením obnovovací frekvence televizoru snímkové frekvenci zdroje obsahu – v tomto případě grafické karty v herní konzoli nebo počítači – získáte plynulejší akci a nulové trhání obrazovky. Přidává také vyšší snímkovou frekvenci pro video 4K a bohatší data HDR, která umožní úpravy na úrovni scény pro přesnější řízení podsvícení.

Zatím jsme viděli, že se schopnost HDMI 2.1 objevila u několika modelů, jako je například ten v naší recenzi LG CX OLED, který využívá rychlejší standard pro všechny čtyři porty HDMI. A HDMI 2.1 se letos objevuje u více televizorů, u modelů od společností LG, Samsung a Sony. Sledujte tohoto průvodce nákupem televizorů, abyste věděli, jaké výhody vám HDMI 2.1 může přinést a zda se vyplatí s ním v příštím roce počkat.

Stále si nevíte rady s různými porty na televizoru? Podívejte se na vysvětlení portů televizoru: K čemu slouží všechny ty konektory HDMI, USB a další, abyste si je mohli blíže prohlédnout.

Podtrženo, sečteno: Hledejte alespoň čtyři porty HDMI a pokud můžete, zvolte novější formát HDMI 2.1. Podívejte se na naše doporučení nejlepších televizorů s HDM2.1.

Vysvětlení typů televizorů a žargonu: LCD, LED LCD, OLED

Kromě projekčních televizorů jsou na trhu v podstatě jen dva typy televizorů: LCD a OLED. Pokud nemáte velký disponibilní příjem, pravděpodobně si koupíte televizor LCD.

Televizory LED a LCD

Lví podíl dnešních televizorů tvoří LED LCD. Tyto televizory s rozlišením HD a Ultra HD používají k osvětlení obrazovky LCD světelné diody (LED) a mohou být extrémně tenké. Mnoho těchto televizorů dokáže dynamicky rozsvěcet určité části obrazovky a stmívat jiné části, aby lépe reprezentovaly kombinaci světlých a tmavých oblastí ve scéně – tato funkce je známá jako aktivní stmívání nebo místní stmívání. LED LCD televizory bez příkras lze pořídit již za 200 dolarů za 32palcovou obrazovku, zatímco špičkový 90palcový model může stát 8 000 dolarů.

Jednou ze skrytých funkcí, která odděluje levné televizory od prémiových modelů, je podsvícení. V moderních televizorech se používá několik různých typů LED podsvícení, a proto se vyplatí znát rozdíly mezi jednotlivými možnostmi. Podívejte se na vysvětlení podsvícení televizorů: Podrobný pohled na moderní podsvícení televizorů: Edge-lit vs. Full array vs. Mini-LED.

Další technologie LCD, tzv. kvantové tečky, se stává stále rozšířenější, a to díky požadavkům HDR na širší škálu barev a vyšší jas. LCD displej využívající kvantové tečky má v podstatě další vrstvu nebo přidanou „kolejnici“ z nanokrystalických teček různých velikostí, které se rozsvítí, když na ně dopadne podsvícení LED. Výsledkem je širší barevné spektrum a vyšší jas.

Pro cenově dostupnou střední cestu mezi základními displeji LCD a drahými displeji OLED je vylepšení pomocí kvantových bodů chytrá cesta, jen se nenechte zmást podobným vzhledem slov QLED a OLED – displeje s kvantovými body jsou stále LCD televizory.

Výhody: Široká škála cen, velikostí a funkcí; Některé cenově dostupné modely s rozlišením Ultra HD 4K; Jasné obrazovky viditelné i ve slunné místnosti; Kvalita obrazu se neustále zlepšuje díky podsvícení s plným polem a technologii kvantových bodů.

Nevýhody: Nedokonalosti při zobrazení rychlého pohybu, například při sportu; Ztráta některých detailů ve stínech, protože pixely nemohou být zcela černé (ani s podsvícením full-array); Obraz slábne při sledování ze strany (mimo osu).

Televizory OLED

Televizory OLED jsou na tom o něco lépe než LED-LCD s full-array podsvícením a několika desítkami zón osvětlení. Místo podsvícení používají OLED vrstvy organických LED diod, které jsou řízeny na úrovni pixelů, a dosahují tak absolutní černé a ohromující úrovně kontrastu. (Oblíbenou ukázkou technologie OLED jsou záběry ohňostrojů na černé obloze.)

Průvodce nákupem televizorů – OLED
LG však není jedinou společností, která se aktivně zabývá technologií OLED u velkých obrazovek. Společnost Sony nabízí modely OLED již několik let a očekáváme, že ještě letos se objeví nové nabídky OLED od společností Vizio a Philips. (Podívejte se na náš výběr nejlepších televizorů OLED, které si můžete koupit.)

Tato nejlepší zobrazovací technologie ve své třídě je k vidění výhradně u televizorů s rozlišením 4K a 8K a jejich velikost se pohybuje od 55 palců až po 75 palců a více. OLED se však stal také mnohem dostupnějším – 55palcové modely se prodávají za méně než 2 000 dolarů a 65palcové modely v rozmezí 2 000-3 000 dolarů. (Společnost Sony je proslulá svými prémiovými cenami a prodává nový televizor Sony Bravia A8H OLED ve velikostech 55 a 65 palců za 2 299, resp. 3 099 dolarů).

Ještě letos se možná dočkáme prvních displejů OLED s cenou pod 1 000 dolarů, protože na trhu se objeví nové konkurenční společnosti a menší panely OLED.

Výhody: Nejlepší televizní obraz, bezkonkurenčně nejlepší; barvy skutečně vynikají, černá je hlubší a kontrast a detaily stínů lepší než u LCD televizorů; zachovává kvalitu obrazu při pohledu ze strany.

Nevýhody: Vysoká cena; nižší špičkový jas než u některých LCD televizorů, nejistota ohledně toho, jak se budou obrazovky chovat v průběhu času, včetně toho, zda si zachovají „duchy“ (známé také jako vypalování) ze statického obrazu, který se zobrazuje příliš dlouho.

VÍCE: QLED vs OLED TV

Televizní průmysl však neustále připravuje nové technologie a s nimi i nový žargon. Technologie jako micro-LED a mini-LED jsou sice stále nové a poměrně vzácné, ale televizory s novými technologiemi si můžete koupit již nyní, takže sledujte naše zpravodajství, abyste se dozvěděli o nových funkcích, jakmile se objeví.

Chytré televizory: Většina z nich už je

Stále více televizorů je vybaveno vestavěnou Wi-Fi pro připojení k internetovým službám, jako je Netflix pro streamování videa nebo pro spouštění aplikací pro sledování speciálních programů, stahování filmů na vyžádání, hraní her nebo dokonce psaní příspěvků na Facebook. Nejnovější modely umí dokonce vyhledávat obsah napříč streamovacími službami a živým vysíláním kabelové a satelitní televize.

Průvodce nákupem televizorů – chytré televizory
Rozhraní jsou obecně stále lepší. Vizio, LG a nyní i Samsung používají praktickou lištu s ikonami ve spodní části obrazovky. Roku nabízí své pověstné intuitivní rozhraní v levných televizorech Hisense, TCL a dalších levných značek. Google poskytuje svou platformu Android TV společnostem, jako jsou Sony a Westinghouse, a Amazon se zapojil do mixu s televizory Amazon Fire Edition od společností Toshiba a Insignia (značka Best Buy). I když většina chytrých televizorů obsahuje hlavní služby, jako jsou Pandora, Hulu a Netflix, ověřte si, zda má kupovaný televizor požadované možnosti. Dobrým začátkem jsou naši průvodci běžnými otázkami o chytrých televizorech a srovnání platforem chytrých televizorů.

Streamovací aplikace dostupné v chytrých televizorech jsou také jedním z nejlepších způsobů, jak najít a vychutnat si obsah v rozlišení 4K a HDR. Díky filmům a pořadům, které nabízejí služby Amazon, Hulu, Netflix a YouTube, lze snadno a rychle najít obsah v rozlišení 4K i s podporou HDR – je to snazší než hledání disků Blu-ray s požadovanými formáty. Jedinou obavou je, zda vaše internetové připojení dokáže poskytnout dostatečnou šířku pásma.

Ne všechny chytré televizory jsou však stejné. Mnoho cenově výhodných značek nabízí funkce chytrého televizoru, aniž by uvedly skutečnou platformu, kterou používají. V těchto případech počítejte s tím, že narazíte na omezení. Chytré platformy jiných značek často trpí značně omezeným výběrem aplikací, podprůměrným výkonem a dírami v zabezpečení.

V minulosti jste si mohli koupit levnější „hloupý“ televizor a udělat z něj chytrý pomocí streamovacího zařízení, jako je Roku Streaming Stick za 50 dolarů. V dnešní době je však těžké sehnat televizor, který není chytrý, a to i v případě, že se rozhodnete pro malý výhodný model. Více informací o funkcích a vlastnostech najdete v našem průvodci chytrými televizory a v článku Jak si koupit hloupý televizor – a proč byste ho měli chtít.

Sečteno a podtrženo: Chytré funkce jsou dnes u televizorů standardem, takže při rozhodování o koupi hrají stále menší roli.

Nezapomeňte na hraní her: Na funkcích záleží

Dobrý herní televizor nebude mít jen skvělý obraz a zvuk. Musíte také zvážit možnosti připojení, herní funkce a celkovou odezvu televizoru.

I když už teď doporučujeme počkat na více portů HDMI, další port HDMI může znamenat rozdíl mezi tím, zda necháte konzoli připojenou a vyměníte ji za přehrávač Blu-ray pokaždé, když si budete chtít zahrát Call of Duty.

Přestože je HDMI 2.1 stále relativně nové, je pro všechny konzole nové generace nezbytností. A některé funkce, které specifikace 2.1 nabízí, se staly mnohem běžnějšími, jako například režim automatického zpoždění (ALLM), který se přepne do herního režimu, jakmile je konzole zapnutá, a variabilní obnovovací frekvence (VRR), která přizpůsobuje obrazovku výstupu z televizoru po jednotlivých snímcích a synchronizuje je, aby se hraní nesekalo.

Chcete-li se blíže seznámit s našimi oblíbenými televizory připravenými na konzole, podívejte se na nejlepší herní televizory pro rok 2021.

Kontrastní poměr: Nespolehlivá čísla

Kontrastní poměr popisuje rozsah úrovní jasu, které dokáže televizor zobrazit. Lepší kontrastní poměr zobrazuje jemnější stíny a odstíny, a tím i lepší detaily. Způsob, jakým výrobci tyto poměry měří, se však značně liší. Tato specifikace byla skutečně tak důkladně zdiskreditována, že pokud ji prodejce používá jako prodejní argument, měli byste nakupovat jinde.

Pro zkoumání kontrastních poměrů používáme stejnou metodu u všech testovaných televizorů, takže můžeme přibližně říci, jak dobře si vedou ve srovnání s ostatními. Přesto je nejlepší se přesvědčit, jak televizor zobrazuje detaily ve stínech, a to tak, že si najdete film s tmavými scénami a zjistíte, jak dobře odhaluje detaily ve stínech například ve filmu o Harrym Potterovi. Než si uděláte konečný úsudek, experimentujte s jasem, ostrostí a dalšími nastaveními obrazu televizoru. (Tip: vyberte na televizoru režim „film“ nebo „kino“.)

Nejlepší televizory budou mít hlubokou a tmavou černou, zatímco levnější displeje budou zářit tmavě šedou, i když by měly zobrazovat černou. Těmto šedým odstínům se říká „zvýšená úroveň černé“ a jsou běžným problémem méně kvalitních LCD televizorů.

Sečteno a podtrženo: Můžete ignorovat údaje výrobců o kontrastním poměru, protože nejsou srovnatelné u různých značek. Místo toho se zaměřte na hluboké úrovně černé a minimální haloing kolem vysoce kontrastních objektů.

Zvuk: Pořiďte si soundbar

I ty nejlepší a nejdražší HD televizory mají Achillovu patu: špatný zvuk. Je to důsledek štíhlého designu plochých panelů – není zde dostatek místa pro velké reproduktory, které by produkovaly plný a bohatý zvuk. Máte tedy tři možnosti: Použijte sluchátka (což může působit asociálně), kupte si systém prostorového zvuku (jehož nastavení může být obtížné a vytváří nepořádek), nebo si pořiďte soundbar.

Průvodce nákupem televizoru – soundbary
Soundbary jsou oblíbené, protože za cenu do 300 dolarů mohou výrazně zlepšit zážitek z filmu a přitom je lze nainstalovat během několika minut. Nejlepší soundbary jsou dostatečně tenké, aby se vešly pod stojan televizoru a nezakrývaly spodní část obrazu. Většinu z nich lze také namontovat pod televizor zavěšený na stěně. Několik společností nabízí také zvukové boxy nebo stojany, které lze zasunout pod televizor.

Některé televizory a soundbary také podporují Dolby Atmos, novější zvukový standard od společnosti Dolby, který zahrnuje zvuk nad hlavou pro plnější zážitek z poslechu. Efektu Atmos můžete dosáhnout pomocí stropních reproduktorů, ale mnoho soundbarů má zabudované zpracování zvuku Atmos a reproduktory střílející nahoru, které vytvářejí realističtější zvuk, jenž nevyžaduje umístění více reproduktorů, jako je tomu u prostorového zvuku 5.1 nebo 7.1.

A nemusíte se stresovat další změti kabelů. Téměř všechny současné televizory jsou vybaveny alespoň jedním portem HDMI s funkcí zpětného zvukového kanálu (ARC). Tato standardní funkce HDMI umožňuje používat HDMI jako vstup i výstup zvuku, takže můžete posílat zvuk z externích multimediálních zařízení nejen do televizoru, ale také ven do soundbaru. Toto připojení ARC znamená, že získáte skvělý zvuk pro všechna svá zařízení, aniž byste potřebovali speciální přijímač.

Sečteno a podtrženo: Filmy a sportovní přenosy těží z přidání soundbaru.

Prodloužené záruky: Ušetřete peníze

Jedním z největších generátorů příjmů velkých obchodů s elektronikou je prodloužená záruka. Proč? Protože jsou tak zřídka potřeba, zejména u plochých LCD televizorů. Většina součástí televizoru HDTV je pozoruhodně odolná; dokonce i diody LED používané k osvětlení obrazu jsou prakticky odolné proti nárazům.

Pokud se vám tedy stane, že se vám televizor porouchá, pravděpodobně se to projeví okamžitě nebo alespoň během prvních 30 dnů vlastnictví, což je doba, na kterou se obvykle vztahují běžné podmínky pro vrácení zboží v obchodě. Po uplynutí této doby většina výrobců nabízí jednoletou záruku. Společnosti vydávající kreditní karty mohou nabízet další automatické krytí nákupu, proto se informujte u svého poskytovatele.

Sečteno a podtrženo: Ušetřete své peníze a obraťte se na společnost vydávající kreditní karty, abyste zjistili, zda má zásady ochrany cen.

© 2023 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang