Průvodce nákupem televizorů: 9 věcí, které je potřeba vědět

TV, foto, audio-video

Nakupování televizorů je v dnešní době náročné, zejména z hlediska velkého výběru. Co je před nákupem televize potřeba vědět a na co si dát pozor?

V současné době je v obchodech ohromující množství televizorů s vysokým rozlišením (HD), 4K Ultra HD a dokonce 8K, od výhodných velkých obrazovek až po špičkové displeje, které odlišují nejlepší dostupné televizory.

Jaké jsou rozdíly mezi rozlišením 8K a 4K? Jaké jsou základy funkcí chytrých televizorů? Proč je dobré si pořídit HDR a jaké jsou rozdíly mezi LED a OLED?

Rychlé tipy průvodce nákupem televizoru

Zde jsou nejdůležitější věci, které byste měli zvážit před nákupem televizoru. Každý z těchto bodů podrobněji je vysvětlen v průvodci nákupem televizoru níže:

  • Nekupujte televizor s rozlišením nižším než 4K. Vyhněte se televizorům s rozlišením Full HD nebo 1080p.
  • Televizory s rozlišením 8K lze (prozatím) vynechat. Televizory s rozlišením 8K jsou superdrahé a filmy a pořady s rozlišením 8K jsou zatím k dispozici jen v omezeném počtu.
  • Hledejte obnovovací frekvenci 60 Hz nebo 120 Hz: Pokud jde o obnovovací frekvenci, 60 Hz je dobrá, avšak 120 Hz je lepší. Vyšší obnovovací frekvence zajišťuje plynulejší pohyb při všech činnostech od filmů a seriálů až po živé sportovní přenosy a hry.
  • Hledejte soupravu kompatibilní s HDR: Ta nabízí realističtější barvy a lepší kontrast.
  • Televizory OLED vypadají mnohem lépe než většina televizorů LCD: Televizory QLED od společností Samsung, Vizio a TCL představují cenově dostupnou střední cestu.
  • Hledejte alespoň čtyři porty HDMI. A pokud můžete, zvolte formát HDMI 2.1.
  • Plánujte nákup soundbaru. Reproduktory televizorů jsou dnes horší, protože obrazovky jsou tenčí.

Ať už hledáte základní nebo výkonný televizor, největším faktorem při rozhodování bude pravděpodobně velikost obrazovky. Zvažte, kolik lidí v rodině se obvykle dívá najednou a kam hodláte nový televizor umístit.

Pak vyberte největší velikost obrazovky, která se do tohoto prostoru – a do rozpočtu – pohodlně vejde. S ohledem na cenu, výkon a typický obývací pokoj je nejvhodnější úhlopříčka mezi 55 a 65 palci.

Velikost obrazovky

Velikost obrazovky závisí také na tom, jak blízko k televizoru rodina sedí. V zásadě platí, že pokud vidí jednotlivé pixely obrazovky, je příliš blízko. Dobrým pravidlem je, že bys měla sedět ve vzdálenosti, která je třikrát větší než výška obrazovky u HD a jen 1,5násobek výšky obrazovky u 4K Ultra HD.

Žádný průvodce nákupem televizoru, ať už je jakkoli podrobný, nemůže nahradit vlastní zkušenosti a úsudek. Pokud máte možnost, zajděte do obchodu (a vezměte i rodinu) a prohlédněte si televizory. I když je obsah 4K méně rozšířený než 1080p, možná budete chtít tuto technologii s vyšším rozlišením, pokud plánujete sedět v blízkosti velmi velké obrazovky.

Měli byste však také zvážit, kde bude televizor v domácnosti umístěn. Zatímco výše uvedené rady jsou určeny pro obývací pokoje a domácí kina, budete chtít zvážit, jaká velikost je vhodná pro jiné části domu, jako je ložnice nebo kuchyně, kde může být menší televizor nutností.

Rozlišení obrazovky: 8K, 4K nebo HD?

Rozlišení popisuje počet pixelů, ze kterých se skládá obraz na displeji. Více pixelů znamená ostřejší obraz a jemnější detaily, takže vyšší rozlišení je (téměř vždy) lepší. Po mnoho let bylo standardem rozlišení 1920 x 1080, nazývané také full HD, které je stále nejběžnějším rozlišením televizorů po celém světě.

Výrobci televizorů však rychle přecházejí na televizory s rozlišením Ultra HD (nazývané také 4K). Tyto modely 4K mají čtyřikrát více pixelů než současné obrazovky HDTV. Řeč je o 2160 horizontálních řádcích, tedy 3840 x 2160 pixelů.

Největší výhodou televizorů 4K je, že malé objekty na obrazovce mají více detailů, včetně ostřejšího textu. Celkově obraz vypadá bohatší a realističtější než na televizoru HDTV. Ostřejší obraz má také tu výhodu, že umožňuje pohodlné sledování obrazovky z kratší vzdálenosti, takže větší televizory jsou pohodlnější pro sledování v běžné domácnosti.

Video v rozlišení Ultra HD vypadá skvěle a je stále snadněji k sehnání. Několik streamovacích služeb, jako je Netflix, Amazon Video i YouTube, začalo nabízet obsah v rozlišení 4K, takže chytré televizory a streamovací služby jsou nejlepší volbou pro snadné vyhledávání filmů a pořadů v rozlišení 4K.

Nyní jsou na trhu konečně trochu cenově dostupné televizory s rozlišením 8K. Tyto displeje mají čtyřnásobné rozlišení oproti televizorům 4K a nabízejí tak obrovský skok v kvalitě obrazu, avšak hledání obsahu, který by toto vyšší rozlišení plně využil, je velmi omezené.

Rozlišení 8K

Pokud jste si mysleli, že skok na rozlišení 4K byl úžasný, budete ohromeni rozlišením 8K, které ještě více zvyšuje detaily díky 7680 x 4320 pixelům. Je to úžasný pohled a je to další velká věc ve spotřebitelských televizorech.
Výrobci televizorů sázejí na displeje s rozlišením 8K ve velkém a není pochyb o tom, že jde o další velkou věc v oblasti televizorů. Avšak všem těm do očí bijícím detailům stále chybí jeden podstatný prvek: Obsah. Zatím nejsou k dispozici filmy v rozlišení 8K, které by bylo možné zakoupit, a streamování v rozlišení 4K je už dnes pro mnoho lidí náročnější, než kolik zvládne jejich internetové připojení.

Společnosti zatím doufají, že díky efektnímu upscalingu poháněnému umělou inteligencí bude vše vypadat dostatečně dobře, aby to ospravedlnilo ceny, které dalece převyšují náklady na prémiové 4K sety. Modely 8K na trhu jsou drahé.

HDR: pro ty, kdo chtějí co nejvíce barev

HDR je novou funkcí televizorů 4K Ultra HD a znamená vysoký dynamický rozsah, což je odkaz na jejich schopnost poskytovat více barev, více úrovní kontrastu a vyšší jas. HDR je v podstatě vylepšením formátu 4K neboli Ultra HD (nevztahuje se na HD sety 1080p). Pro tuto novou funkci křtí výrobci televizorů nové přezdívky, aby je odlišili od standardních televizorů 4K Ultra HD.

Základní standard pro obsah s vysokým dynamickým rozsahem se nazývá HDR10. Dolby Vision je náročnější verze HDR, vytvořená a licencovaná lidmi, kteří přinesli Dolby redukci šumu a prostorový zvuk. Teoreticky musí set Dolby Vision splňovat přísnější kritéria pro zobrazení obsahu HDR a testy to potvrzují.

V oblasti HDR nadále panují určité nejasnosti. Každý set s podporou HDR na trhu je v současné době kompatibilní s HDR10, avšak Dolby Vision najdete pouze u setů, které splňují technické standardy společnosti Dolby a zároveň platí licenční poplatky za tento standard.

Nicméně Dolby Vision se rychle stal průmyslovým standardem pro HDR obsah a lze jej nalézt u prémiových modelů většiny značek (včetně LG, Sony, TCL a Vizio).

Společnost Samsung představila vlastní prémiový formát HDR, nazvaný HDR10+, pro všechny své chytré televizory. Ačkoliv formát HDR10+ nabízí skvělý zážitek ze sledování, je mnohem méně rozšířený než Dolby Vision, přičemž obsah HDR10+ nabízí Amazon Prime Video a několik UHD Blu-ray disků.

Ještě nepříjemnější je, že mnoho přehrávačů UHD Blu-ray vůbec nepodporuje HDR10+, takže možnosti jsou ještě omezenější, chcete-li se plně věnovat vlastnímu formátu HDR společnosti Samsung.

Technicolor i IMAX také přišly na trh s vlastními proprietárními standardy, které se nazývají Technicolor Advanced HDR, respektive IMAX Enhanced. Zatím je příliš brzy na to, abychom věděli, zda některý z těchto novějších formátů bude mít na trh velký vliv.

Zatím není k dispozici mnoho programů v HDR. Existuje několik desítek filmů v novém formátu 4K Blu-ray disků a roste počet pořadů v HDR dostupných prostřednictvím streamovacích služeb, jako jsou Amazon Prime a Netflix.

Některé nové přehrávače 4K Blu-ray také slibují, že je bude možné upgradovat tak, aby zvládly nové disky HDR. A konečně, kabelové a satelitní televize mají svou vlastní formu HDR, nazývanou Hybrid-Log Gamma (HLG), takže byste se s HDR měli čas od času začít setkávat u filmů a dokonce i u živého televizního vysílání.

Obnovovací frekvence: Rychlejší je lepší

Obnovovací frekvence vyjádřená v hertzích (Hz) popisuje, kolikrát za sekundu se obraz na obrazovce obnoví. Standardní obnovovací frekvence je 60krát za sekundu neboli 60 Hz. Ve scénách s rychle se pohybujícími objekty však může obnovovací frekvence 60 Hz způsobit, že obraz bude rozmazaný nebo roztřesený, zejména u televizorů LCD HDTV. Proto výrobci v zájmu vytvoření pevnějšího obrazu zdvojnásobili obnovovací frekvenci na 120 Hz (a v některých případech až na 240 Hz).

Protože v původním videoobsahu není tolik snímků za sekundu, televizory se s vyšší obnovovací frekvencí vypořádávají různými způsoby. Jedním ze způsobů je prosté vkládání černých obrázků mezi původní obrazy, čímž se divákovi snaží namluvit, že vidí méně rozmazaný a celistvější obraz.

Další technikou je generování a vkládání nových obrazů – zobrazujících stav pohybu mezi dvěma sousedními obrazy – pro zobrazení realističtěji vypadajícího pohybu. V závislosti na způsobu zpracování videa však může film nebo sitcom vypadat ploše nebo jako špatně nasvícená telenovela ze starých časů.

Některé nové modely se mohou pochlubit podporou technologie HFR (High-Frame Rate), což znamená, že mají vyšší obnovovací frekvenci i přidanou podporu obsahu s vyšší frekvencí snímků než 60 Hz. HFR obsah má pocházet jak z filmů, tak z živých přenosů, a HFR bude obzvláště vhodný pro živé sportovní přenosy.

Na vyšší obnovovací frekvenci si přijdou na své zejména hráči, avšak pokud používáte herní konzoli, je 60 Hz tou správnou volbou. Většina herních konzolí dosahuje maximálně 60 snímků za sekundu a i ty nejlepší herní 4K televizory nabízejí nejlepší výkon hluboko pod 120 Hz.

HDMI a připojení: Jděte za větším výkonem

Může se to zdát jako podružná věc, avšak věnujte pozornost počtu vstupů HDMI, které televizor má. Výrobci, kteří chtějí snížit náklady, mohou nabízet méně konektorů HDMI na zadní straně. Tyto porty se mohou rychle vyčerpat: Přidejte soundbar, Roku nebo Chromecast a herní konzoli a už máte tři porty.

Pokud jste se rozhodli udělat krok vpřed a pořídit si televizor 4K Ultra HD, ujistěte se, že porty televizoru podporují HDMI 2.0, aby se do nich vešly budoucí zdroje Ultra HD. Mnoho televizorů na trhu má pouze jeden port, který podporuje systém ochrany proti kopírování 4K známý jako HDCP 2.2 (ochrana digitálního obsahu s vysokou šířkou pásma).

Formát HDMI 2.1 se v televizorech začal objevovat v posledních měsících, a přestože největší výhody nového standardu se projeví při přenosu obsahu v rozlišení 8K, do televizorů s rozlišením 4K se dostane ještě spousta vychytávek.

Největším vylepšením je podpora proměnné obnovovací frekvence (VRR), která zavádí stejný druh přizpůsobení snímkové frekvence, jaký známe z technologií G-Sync od společnosti Nvidia a FreeSync od AMD.

Přizpůsobením obnovovací frekvence televizoru snímkové frekvenci zdroje obsahu – v tomto případě grafické karty v herní konzoli nebo počítači – získáte plynulejší akci a nulové trhání obrazovky. Přidává také vyšší snímkovou frekvenci pro video 4K a bohatší data HDR, která umožní úpravy na úrovni scény pro přesnější řízení podsvícení.

Zatím jsme viděli, že se schopnost HDMI 2.1 objevila u několika modelů. A HDMI 2.1 se letos objevuje u více televizorů, u modelů od společností LG, Samsung a Sony.

Vysvětlení typů televizorů a žargonu: LCD, LED LCD, OLED

Kromě projekčních televizorů jsou na trhu v podstatě jen dva typy televizorů: LCD a OLED. Pokud nemáte velký příjem, pravděpodobně si koupíte televizor LCD.

Televizory LED a LCD

Lví podíl dnešních televizorů tvoří LED LCD. Tyto televizory s rozlišením HD a Ultra HD používají k osvětlení obrazovky LCD světelné diody (LED) a mohou být extrémně tenké. Mnoho těchto televizorů dokáže dynamicky rozsvěcet určité části obrazovky a stmívat jiné části, aby lépe reprezentovaly kombinaci světlých a tmavých oblastí ve scéně – tato funkce je známá jako aktivní stmívání nebo místní stmívání.

Jednou ze skrytých funkcí, která odděluje levné televizory od prémiových modelů, je podsvícení. V moderních televizorech se používá několik různých typů LED podsvícení, a proto se vyplatí znát rozdíly mezi jednotlivými možnostmi.

Další technologie LCD, tzv. kvantové tečky, se stává stále rozšířenější, a to díky požadavkům HDR na širší škálu barev a vyšší jas. LCD displej využívající kvantové tečky má v podstatě další vrstvu nebo přidanou „kolejnici“ z nanokrystalických teček různých velikostí, které se rozsvítí, když na ně dopadne podsvícení LED. Výsledkem je širší barevné spektrum a vyšší jas.

Pro cenově dostupnou střední cestu mezi základními displeji LCD a drahými displeji OLED je vylepšení pomocí kvantových bodů chytrá cesta, jen se nenechte zmást podobným vzhledem slov QLED a OLED – displeje s kvantovými body jsou stále LCD televizory.

Výhody: Široká škála cen, velikostí a funkcí; Některé cenově dostupné modely s rozlišením Ultra HD 4K; Jasné obrazovky viditelné i ve slunné místnosti; Kvalita obrazu se neustále zlepšuje díky podsvícení s plným polem a technologii kvantových bodů.

Nevýhody: Nedokonalosti při zobrazení rychlého pohybu, například při sportu; Ztráta některých detailů ve stínech, protože pixely nemohou být zcela černé (ani s podsvícením full-array); Obraz slábne při sledování ze strany (mimo osu).

Televizory OLED

Televizory OLED jsou na tom o něco lépe než LED-LCD s full-array podsvícením a několika desítkami zón osvětlení. Místo podsvícení používají OLED vrstvy organických LED diod, které jsou řízeny na úrovni pixelů, a dosahují tak absolutní černé a ohromující úrovně kontrastu.

LG však není jedinou společností, která se aktivně zabývá technologií OLED u velkých obrazovek. Společnost Sony nabízí modely OLED již několik let a očekáváme, že ještě letos se objeví nové nabídky OLED od společností Vizio a Philips.

Tato nejlepší zobrazovací technologie ve své třídě je k vidění výhradně u televizorů s rozlišením 4K a 8K a jejich velikost se pohybuje od 55 palců až po 75 palců a více. OLED se však stal také mnohem dostupnějším.

Výhody: Nejlepší televizní obraz, bezkonkurenčně nejlepší; barvy skutečně vynikají, černá je hlubší a kontrast a detaily stínů lepší než u LCD televizorů; zachovává kvalitu obrazu při pohledu ze strany.

Nevýhody: Vysoká cena; nižší špičkový jas než u některých LCD televizorů, nejistota ohledně toho, jak se budou obrazovky chovat v průběhu času, včetně toho, zda si zachovají „duchy“ (známé také jako vypalování) ze statického obrazu, který se zobrazuje příliš dlouho.

VÍCE: QLED vs OLED TV

Televizní průmysl však neustále připravuje nové technologie a s nimi i nový žargon. Technologie jako micro-LED a mini-LED jsou sice stále nové a poměrně vzácné.

Chytré televizory: Většina z nich už je

Stále více televizorů je vybaveno vestavěnou Wi-Fi pro připojení k internetovým službám, jako je Netflix pro streamování videa nebo pro spouštění aplikací pro sledování speciálních programů, stahování filmů na vyžádání, hraní her nebo dokonce psaní příspěvků na Facebook. Nejnovější modely umí dokonce vyhledávat obsah napříč streamovacími službami a živým vysíláním kabelové a satelitní televize.

Rozhraní jsou obecně stále lepší. Vizio, LG a nyní i Samsung používají praktickou lištu s ikonami ve spodní části obrazovky. Google poskytuje svou platformu Android TV společnostem, jako jsou Sony a Westinghouse, a Amazon se zapojil do mixu s televizory Amazon Fire Edition od společností Toshiba a Insignia (značka Best Buy).

I když většina chytrých televizorů obsahuje hlavní služby, jako jsou Pandora, Hulu a Netflix, ověřte si, zda má kupovaný televizor požadované možnosti. Dobrým začátkem jsou naši průvodci běžnými otázkami o chytrých televizorech a srovnání platforem chytrých televizorů.

Streamovací aplikace dostupné v chytrých televizorech jsou také jedním z nejlepších způsobů, jak najít a vychutnat si obsah v rozlišení 4K a HDR. Díky filmům a pořadům, které nabízejí služby Amazon, Hulu, Netflix a YouTube, lze snadno a rychle najít obsah v rozlišení 4K i s podporou HDR – je to snazší než hledání disků Blu-ray s požadovanými formáty. Jedinou obavou je, zda internetové připojení dokáže poskytnout dostatečnou šířku pásma.

Ne všechny chytré televizory jsou však stejné. Mnoho cenově výhodných značek nabízí funkce chytrého televizoru, aniž by uvedly skutečnou platformu, kterou používají. V těchto případech počítejte s tím, že narazíte na omezení. Chytré platformy jiných značek často trpí značně omezeným výběrem aplikací, podprůměrným výkonem a dírami v zabezpečení.

Nezapomeňte na hraní her: Na funkcích záleží

Dobrý herní televizor nebude mít jen skvělý obraz a zvuk. Musíte také zvážit možnosti připojení, herní funkce a celkovou odezvu televizoru. Další port HDMI může znamenat rozdíl mezi tím, zda necháte konzoli připojenou a vyměníte ji za přehrávač Blu-ray pokaždé, když si budete chtít zahrát Call of Duty.

HDMI 2.1 je pro všechny konzole nové generace nezbytností. A některé funkce, které specifikace 2.1 nabízí, se staly mnohem běžnějšími, jako například režim automatického zpoždění (ALLM), který se přepne do herního režimu, jakmile je konzole zapnutá, a variabilní obnovovací frekvence (VRR), která přizpůsobuje obrazovku výstupu z televizoru po jednotlivých snímcích a synchronizuje je, aby se hraní nesekalo.

Kontrastní poměr: Nespolehlivá čísla

Kontrastní poměr popisuje rozsah úrovní jasu, které dokáže televizor zobrazit. Lepší kontrastní poměr zobrazuje jemnější stíny a odstíny, a tím i lepší detaily. Způsob, jakým výrobci tyto poměry měří, se však značně liší. Tato specifikace byla skutečně tak důkladně zdiskreditována, že pokud ji prodejce používá jako prodejní argument, měli byste nakupovat jinde.

Je nejlepší se přesvědčit, jak televizor zobrazuje detaily ve stínech, a to tak, že si najdete film s tmavými scénami a zjistíte, jak dobře odhaluje detaily ve stínech například ve filmu o Harrym Potterovi. Než si uděláte konečný úsudek, experimentujte s jasem, ostrostí a dalšími nastaveními obrazu televizoru.

Nejlepší televizory budou mít hlubokou a tmavou černou, zatímco levnější displeje budou zářit tmavě šedou, i když by měly zobrazovat černou. Těmto šedým odstínům se říká „zvýšená úroveň černé“ a jsou běžným problémem méně kvalitních LCD televizorů.

Zvuk: Pořiďte si soundbar

I ty nejlepší a nejdražší HD televizory mají Achillovu patu: špatný zvuk. Je to důsledek štíhlého designu plochých panelů – není zde dostatek místa pro velké reproduktory, které by produkovaly plný a bohatý zvuk. Máte tedy tři možnosti: Použijte sluchátka (což může působit asociálně), kupte si systém prostorového zvuku (jehož nastavení může být obtížné a vytváří nepořádek), nebo si pořiďte soundbar.

Soundbary jsou oblíbené, protože mohou výrazně zlepšit zážitek z filmu a přitom je lze nainstalovat během několika minut. Nejlepší soundbary jsou dostatečně tenké, aby se vešly pod stojan televizoru a nezakrývaly spodní část obrazu. Většinu z nich lze také namontovat pod televizor zavěšený na stěně. Několik společností nabízí také zvukové boxy nebo stojany, které lze zasunout pod televizor.

Některé televizory a soundbary také podporují Dolby Atmos, zvukový standard od společnosti Dolby, který zahrnuje zvuk nad hlavou pro plnější zážitek z poslechu. Efektu Atmos můžete dosáhnout pomocí stropních reproduktorů, ale mnoho soundbarů má zabudované zpracování zvuku Atmos a reproduktory střílející nahoru, které vytvářejí realističtější zvuk, jenž nevyžaduje umístění více reproduktorů, jako je tomu u prostorového zvuku 5.1 nebo 7.1.

A nemusíte se stresovat další změti kabelů. Téměř všechny současné televizory jsou vybaveny alespoň jedním portem HDMI s funkcí zpětného zvukového kanálu (ARC). Tato standardní funkce HDMI umožňuje používat HDMI jako vstup i výstup zvuku, takže můžete posílat zvuk z externích multimediálních zařízení nejen do televizoru, a také ven do soundbaru. Toto připojení ARC znamená, že získáte skvělý zvuk pro všechna svá zařízení, aniž byste potřebovali speciální přijímač.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang