Studentská půjčka – již od 15 let

Půjčky

Půjčky pro studenty v Česku nabízejí prakticky všechny banky. Vyřízení studentské půjčky je velmi snadné. Banky nabízejí studentům tzv. studentské účty. Jsou to běžné účty, kde jsou velmi nízké poplatky za provoz, případně je provoz zcela zdarma.

V dnešní době se ocitá každý měsíc mnoho studentů v problematické situaci, kdy jim dochází peníze, ať už na bydlení, anebo na jiné aktivity při studiu vysoké nebo střední školy.

V minulosti byla tato situace opravdu těžko řešitelná, avšak dnes už jsou dostupné mnohé studentské půjčky, které právě studentům zajistí peníze na jejich záležitosti.

Studentská půjčka řeší financování studia

Hlavní studentské půjčky nabízí samozřejmě banky. V nabídce má úvěr určený studentům například banka Česká spořitelna, která má v Česku velmi mnoho poboček.

Vyřízení je už dneska dostupné také online. Stačí navštívit webové stránky této bankovní instituce a vybrat si studentský úvěr. U banky je ovšem většinou potřeba vyřizovat ještě nějaké formality přímo na pobočce, takže se mnohdy osobní schůzce nelze vyhnout.

Pro studenty středních škol je tento úvěr účelový. To znamená, že ho mohou použít pouze na úhradu školného. Studenti vyšších odborných a vysokých škol dostávají tento úvěr jako bezúčelový. Mají tedy možnost ho použít na vše, co potřebují během svého studia. Také mají možnost odkladu splátek po ukončení studia.

Ke studentskému účtu je pak obvykle v nabídce zvýhodněná půjčka pro studenty. Například ve formě kontokorentů (přečerpání běžného účtu) nebo kreditních karet. Student tak prakticky okamžitě po založení účtu může z banky odejít s 20 tisíci korunami a tento postup může opakovat až u několika bank.

Studentská půjčka – co je třeba

Pro vyřízení půjčky pro studenty je potřeba pouze platné potvrzení o studiu (je nutné mít platný status studenta) a doklad totožnosti. Během chvíle lze získat až 20 tisíc korun s rozumnou úrokovou mírou, půjčka pro studenty je zpravidla výhodnější než běžná půjčka..

Nebankovní půjčka pro studenty

V případech, kdy je nutné získat více peněz, je možné využít i půjčky pro studenty z nebankovního sektoru. Zde se pak žádá většinou o půjčky bez potvrzení o příjmu, protože student většinou žádný trvalý a doložitelný příjem nemá.

Pro nebankovní půjčky pro studenty je typické půjčení i vyšších částek a velmi rychlé vyřízení. Studentská půjčka je určena výhradně studentům na vysokých, vyšších odborných a jazykových školách denního studia. V dnešní době se rozlišují tři základní druhy studentských půjček.

Studentské půjčky – druhy

První druhem studentských půjček je úvěr na studium. Student během čerpání peněz hradí úrok jen z částky, která se vyčerpala. Pokud se přestanou čerpat peníze, přechází se na anuitní splácení, kdy se částka aktuální splátky nemění.

Kontokorentní úvěr je optimální hlavně pro studenty, kteří potřebují peníze okamžitě. Jednoduše se peníze vyberou z účtu. Je součástí nabídky každého studentského účtu.

Dalo by se říct, že se přečerpává účet a jde se do mínusu. Když se splatí celá přečerpaná částka i s úrokem, může se opět čerpat do mínusu.

Vládní studentská půjčka je půjčka pouze pro studenty vysokých škol. Student si může od státu půjčit částku až 54 000 Kč za rok, částka však musí být použita výhradně na studentské účely. Splácet mohou studenti začít až po ukončení studia a s minimálním úrokem.

Výše půjčky závisí na bance, která půjčku zprostředkuje. Většinou se výše půjčky pohybuje okolo 20 000-500 000 Kč. Ve většině případů si banka určuje, na jaké účely bude půjčka použita. Měla by být použita na veškeré školní výdaje, včetně školného.

Půjčka pro studenty bez dokládání příjmů?

Pokud není student na brigádě nebo v práci, pak bude mít pravděpodobně problém s doložením příjmu. Naštěstí ne všude je potřeba potvrzení o příjmech mít.

Kromě bankovních institucí totiž existují také nebankovní společnosti, u kterých si můžou studenti půjčit sice peněz trochu méně, avšak o to snadněji a rychleji.

Příkladem je studentský úvěr od Perfect Money. Poprvé půjčí až 3 000 Kč bez prověřování bonity a navíc je první půjčka zdarma.

U Perfect Money půjčují peníze na pár týdnů, splatnost je zde volitelná. Pokud si student zvolí nejdelší splatnost, dostane nejvyšší úrok. Ten je 24 %.

Výhodou této studentské půjčky je to, že se neplatí žádné poplatky, a to ani 1 Kč předem. Celý úvěr lze sjednat po internetu. Stačí jen vyplnit internetovou žádost a finanční prostředky mohou být do 24 hodin na účtu.

Studentská půjčka od 15 let

Veškeré úvěry a samozřejmě také studentské půjčky nabízené v České republice jsou podmíněny plnoletostí. Legální studentská půjčka od bankovní instituce či nebankovního poskytovatele vyžaduje věk žadatele alespoň 18 let.

V případě nabídek studentské půjčky od 15 let se jedná o nelegální činnost. Studentské půjčky od 15 let jistě neposkytují banky ani důvěryhodné nebankovní společnosti, mohou je však nabízet pochybné soukromé osoby, jako jsou lichváři a jiní podvodníci.

Před nabídkami studentských půjček od 15 let by se měl mít mladý člověk na pozoru. Finanční situace má vždy i jiná řešení a je velmi nerozumné vstupovat do života s dluhy u lichvářů a podvodníků.

Studentská půjčka Česká spořitelna

Jedním z nejrozšířenějších peněžních ústavů v ČR je Česká spořitelna, která má pobočky téměř v každém městě. Česká spořitelna nabízí pro své klienty řadu produktů včetně studentské půjčky. Jaké jsou parametry produktu Studentská půjčka Česká spořitelna?

Dostupná studentská půjčka od České spořitelny je určena pro všechny studenty starší 18 let s trvalým pobytem v České republice. Žadatel musí studovat státní nebo soukromou vysokou školou nebo víceletou odbornou školu. O studentskou půjčku České spořitelny může žádat i student kombinovaného či dálkového studia a studia MBA. Student může studovat v ČR i v zahraničí.

Výše studentské půjčky České spořitelny se pohybuje od 20 000 do 700 000 Kč, individuálně lze vyřídit úvěr až do 2 500 000 Kč. Do částky 100 000 Kč je půjčka poskytována jen se spoludlužnickým závazkem třetí osoby a není vyžadováno ručení majetkem.

Studentská půjčka České spořitelny je neúčelový státní úvěr. Splátky půjčky jsou obvykle měsíční. Studentskou půjčku České spořitelny lze vyřídit na jakékoliv pobočce banky. Hodí se domluvit si s bankéřem schůzku předem a vše zařídit bez čekání.

Výhodou studentské půjčky České spořitelny jsou nízké úroky, sjednání půjčky zdarma a možnost splácení až po ukončení studia. Výhodná je také možnost pružného splácení úvěru od 1 do 10 let.

Nejlepší účet pro studenty

Vedle studentské půjčky zajímá mladé lidi především nejlepší účet pro studenty. Účet pro studenty nabízí drtivá většina tuzemských bank. Jak vybrat ten nejlepší? Většina studentů má hluboko do kapsy a tak je pro ně nejlepší ten nejlevnější účet.

Vedení účtu zdarma, výběry z bankomatů zdarma, odchozí a příchozí platby i internetové bankovnictví bez poplatků jsou hlavními kritérii nejlepšího účtu pro studenty. Většina bankovních institucí tato kritéria splňuje, je tedy dobré zvážit i další plusy a mínusy.

Vyplatí se zjistit si dostupnost bankomatů, podrobnosti k mobilním a internetovým aplikacím či případné poplatky spojené s vedením účtu. Zároveň je dobré využít služeb banky s dobrou pověstí a zvolit účet pro studenty s nejlepšími recenzemi.

Studentský účet MONETA

Oblíbený studentský účet nabízí MONETA Money Bank. Studentský účet MONETA se nazývá Genius Student a je určen studentům od 15 do 26 let. Výhodou jsou veškeré transakce zdarma a výběry z bankomatů bez poplatku. Studentský účet MONETA nabízí výhodné úroky a dostupný kontokorent.

Studentský účet MONETA je obvykle veden v CZK, dalšími variantami jsou však i zahraniční měny jako EUR, USD a GBP. Velmi výhodný je studentský účet MONETA pro studenty podnikatele. K účtu je zdarma také spořicí účet a termínovaný vklad.

Pro zřízení účtu je potřeba doložit potvrzení o studiu. Nevýhodou studentského účtu MONETA může být malý počet poboček, zvláště v menších městech.

UniCredit studentský účet

UniCredit Bank nabízí studentský účet pod názvem START konto, pro děti mladší 15 let nabízí UniCredit Bank výhodnější účet START konto pro mladé. Poté co dítě dosáhne věku 15 let, přejde účet automaticky na UniCredit studentský účet, který je limitován dosažením 27 let.

Studentský účet UniCredit lze snadno zařídit přes internet. Klienty, kteří rádi cestují či studují v zahraničí, potěší výběr z bankomatů po celém světě zdarma.

Zdarma je v rámci UniCredit studentského účtu také založení a správa účtu, příchozí a odchozí platby v ČR, vydání a vedení VISA debetní karty a internetové a mobilní bankovnictví. Vybírání zdarma z bankomatů jiných bank je podmíněno výběrem nad 2 000 Kč.

Kdy si studenti nejčastěji půjčují peníze?

Podle nedávného průzkumu, který se zabýval finanční situací studentů, je nejčastějším důvodem, proč si studenti půjčují peníze, nákup učebnic a studijních materiálů. Studium je dnes stále náročnější a četné předměty vyžadují pořízení drahých učebnic. Proto není překvapením, že mnoho studentů se rozhodne získat finanční prostředky na koupi potřebných materiálů.

Dalším důvodem, proč si studenti často půjčují peníze, jsou náklady spojené s bydlením. Výška nájemného a dalších nákladů na bydlení může být pro mnoho studentů příliš vysoká, zvláště pokud žijí v největších českých městech, kde jsou nájmy obecně dražší. Snažit se najít levnější ubytování mimo centrum města může být jednou z možností, ale i tak je stále potřeba dostatek financí na první platby a zálohy.

Další častou příčinou, proč si studenti musí půjčovat peníze, jsou poplatky spojené s vysokoškolským studiem. Tyto poplatky se obvykle platí na začátku semestru a mohou být poměrně vysoké. I když jsou někdy možnosti splátek, mnoho studentů není schopno je hned uhradit a tak se uchylují k půjčkám.

Dalším významným faktorem, který vede studenty k půjčování peněz, jsou osobní výdaje. Vysokoškolský život přináší často i další nároky a potřeby, které studenti musí financovat. Patří sem například jídlo, doprava, oblečení, zábava a další podobné výdaje. Tyto výdaje se často nedají předvídat a studenti mohou být nuceni si půjčovat peníze, aby je mohli pokrýt.

Je třeba také zmínit, že mnoho studentů nemá dostatečný příjem nebo příjmy jsou nízké a neumožňují jim pokrýt všechny své náklady. Práce vedle studia může být časově náročná a ovlivňovat studijní výsledky, proto mnoho studentů volí spíše půjčky jako rychlé a jednoduché řešení.

Pokud však studenti nemají dostatečnou informovanost o možnostech půjček, mohou se dostat do finančních problémů. Je proto důležité, aby se před přijetím půjčky studenti informovali o různých možnostech, které mají k dispozici. Existují například studentské půjčky, které nabízejí výhodnější podmínky pro studenty, nebo půjčky s nižšími úrokovými sazbami.

Je také důležité zdůraznit, že půjčka by měla být vždy poslední možností a studenti by se měli snažit shánět finanční prostředky jiným způsobem, například brigádou, stipendiem, podporou od rodiny či získáním studentských grantů a stipendií. Takové finanční příjmy nevyžadují následné splácení a mohou pomoci studentům udržet si finanční stabilitu bez nutnosti půjčování peněz.

V závěru je tedy možné konstatovat, že studenti si nejčastěji půjčují peníze na nákup učebnic a studijních materiálů, na náklady spojené s bydlením, na vysokoškolské poplatky a na osobní výdaje. Je důležité, aby studenti byli informováni o různých možnostech půjček, ale zároveň aby se snažili využívat i další zdroje financí, které nevyžadují následné splácení.


© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang