Nejlepší spořicí účet – KB, UniCredit, ČSOB, RB a další

Recenze

Co to je spořicí účet? Spořicí účet je zvýhodněný bankovní účet, který nabízí zpravidla mnohonásobně vyšší úrokovou sazbu.

Přehledné srovnání a popis vlastností jednotlivých spořicích účtů je k dispozici všem čtenářům tohoto článku. Úrokové sazby se pohybují od 0,1% až k současným 4% p. a. (za rok).

Povětšinou je spořicí účet poskytován zdarma – vedení, založení, zrušení, běžné operace (posílání, přijímání plateb atd.). Najdou se však i výjimky, které potvrzují pravidlo.

Vždy si každý musí důkladně zjistit podmínky a vlastnosti vybraného spořícího účtu. Spořící účty má v nabídce mnoho finančních institucí. Banky či družstevní záložny. Tento typ speciálních účtů je určen pro nepodnikatele i podnikatele.

Spořící účty, na rozdíl od termínovaných vkladů a podobných spořících instrumentů, slouží pro pravidelné i nepravidelné vklady. Majitel může ze svého účtu vybrat peníze téměř okamžitě, obvykle jsou mu převedeny na jím předem určený běžný účet či si je může vybrat z bankomatu apod.

Jak založit spořicí účet

U společností, které nabízí tento typ spoření, je několik možností, jak získat spořící účet. Osobně, po telefonu, přes internet nebo poštou. Vždy však musí ze strany finanční instituce následovat ověření totožnosti potencionálního klienta.

Existuje několik způsobů a u každé organizace se to liší. Zpravidla je třeba mít doklad totožnosti, číslo běžného účtu (z něho bude probíhat transfer finančních prostředků) a alespoň minimální počáteční vklad (pokud banka či jiná instituce požaduje).

Pokud se klient rozhodne uzavřít spořící účet některou z výše zmiňovaných možností (telefonicky, internetem či poštou), musí počítat s tím, že dokumenty ke spořícímu účtu obdrží poštou či kurýrní službou.

Tímto bohužel stále dochází k „malému“ zpoždění založení, než osobní návštěvou pobočky.

Jak využít spořicí účet

Spořicí účet je jednou z nejrozšířenějších možností, jak si uložit své peníze a zároveň je zhodnocovat. Tento finanční produkt je vhodný pro širokou veřejnost, ať už se jedná o jednotlivce, rodiny či podnikatele. V následujícím článku se podíváme na to, jak využít spořicí účet a jak z něj co nejvíc získat.

Prvním krokem při využívání spořicího účtu je jeho výběr. Na trhu je mnoho bank, které tento produkt nabízí, a proto je důležité porovnat jejich podmínky. Zaměřte se na výši úroku, který vám banka nabízí. Čím vyšší úrok, tím větší zhodnocení vašich úspor můžete očekávat. Dále je dobré zjistit, zda banka účtuje nějaké poplatky za vedení účtu či za další transakce spojené s účtem.

Po výběru vhodného spořicího účtu je potřeba na něj uložit peníze. Nejlepší je vybrat si pravidelné odložení finančních prostředků, například měsíční částku, kterou si můžete dovolit spořit. Pravidelným vkládáním drobných částek si postupně vytvoříte solidní finanční rezervu.

Dalším krokem je sledování zhodnocení účtu. Nejčastěji se spořicí účty zhodnocují formou úroků. Záleží na každé bance, jaký způsob si vybere. Některé banky nabízejí fixní úrok po dobu určitého období, zatímco jiné mají variabilní úrokovou sazbu, která se může pravidelně měnit s ohledem na aktuální vývoj finančního trhu. Je důležité pravidelně sledovat úrokové sazby a v případě potřeby přenést své finance na jiný spořicí účet s výhodnějšími podmínkami.

Pokud chcete ještě více zhodnotit své peníze, můžete zvážit kombinaci spořicího účtu s dalšími investičními produkty. Například investovat část peněz do akcií, podílových fondů či nemovitostí. Je však důležité mít na paměti, že s vyšším potenciálním zhodnocením přichází i vyšší riziko.

Spořicí účet může být rovněž využit pro plánování finančních cílů. Můžete si určit, na co chcete své peníze v budoucnu použít, například na cestování, bydlení či důchodovou přípravu. Vytvořte si konkrétní plán, kolik peněz budete každý měsíc ukládat a jak dlouho chcete spořit. Tímto způsobem budete mít jasný cíl a motivaci, abyste své peníze pravidelně odkládali na spořicí účet.

Využití spořicího účtu může být výhodné nejen pro jednotlivce, ale také pro podnikatele. Podnikatelský spořicí účet může sloužit jako nástroj pro oddělení firemních a osobních financí, a současně vám umožní zhodnocení volných peněžních prostředků vaší firmy.

Využití spořicího účtu je tedy mnohostranné. Pomáhá vám ukládat své peníze, zhodnocovat je a plánovat finanční cíle. Je důležité pečlivě vybrat vhodnou banku a sledovat vývoj úroků na trhu. Pamatujte si, že každá finanční situace je individuální, a proto si důkladně promyslete, jaký spořicí účet je pro vás nejvhodnější.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang