Bezsáčkové vysavače

Spotřebiče

Bezsáčkové vysavače používají ke skladování odpadu namísto sáčků sběrnou nádobu. Z toho plyne jejich hlavní výhoda: odpadá starost s kupováním sáčků. Jak si poradit s výběrem nového bezsáčkového vysavače?

Pokud sháníte nový vysavač, jedním z možných řešení zajisté bude koupě bezsáčkového vysavače. Bezsáčkové vysavače mají své výhody i nevýhody, které vám zde postupně představíme. Tyto výrobky jsou však velice kvalitní a spolehlivé, vždyť značku jim propůjčili celosvětově známí výrobci, jako je např. ETA, AEG, Philips, Zanussi a mnoho dalších.

Jak bezsáčkové vysavače fungují?

Tyto vysavače pracují na základě odstředivé síly. Bezsáčkový vysavač je moderní typ vysavače, který se liší od tradičních vysavačů s vyměnitelnými sáčky na zachycování prachu a nečistot. Zde je základní popis toho, jak funguje bezsáčkový vysavač:

 1. Cyclonic technologie: Bezsáčkové vysavače využívají cyclonic technologii (cyklonovou technologii) pro oddělení prachu a nečistot od vzduchu. Při vstupu vzduchu do vysavače je toto vzduchové proudění využito k vytvoření silného víru vzduchu. Tento vír odděluje prach a nečistoty od vzduchu a tlačí je směrem dolů do sběrné nádoby.
 2. Sběrná nádoba: Místo tradičního sáčku na prach je u bezsáčkového vysavače nádoba nebo kontejner, do kterého jsou prach a nečistoty shromažďovány. Tato nádoba může být průhledná, aby bylo vidět, kolik prachu již bylo nasbíráno.
 3. Filtry: Bezsáčkové vysavače mají různé filtry, které zajišťují, že vzduch vycházející z vysavače je čistý a zbavený prachu. To je zvláště důležité pro alergiky a osoby se zvýšenou citlivostí na prach.
 4. Vyprázdnění nádoby: Když je sběrná nádoba plná, stačí ji jednoduše vyjmout a vyprázdnit do odpadkového koše. Některé modely mají funkci jednoduchého vyprazdňování, která minimalizuje kontakt s prachem.

Výhodou bezsáčkových vysavačů je, že nemusíte kupovat a měnit sáčky, což může ušetřit náklady a snížit znečištění životního prostředí. Navíc cyklonová technologie obvykle udržuje konstantní sací sílu, protože nádoba na prach se plní. Nicméně je důležité pravidelně čistit filtry a prázdnit sběrnou nádobu, aby vysavač udržoval svou účinnost.

Bezsáčkové vysavače jsou oblíbené pro svou praktičnost a účinnost, a proto jsou stále více používány v domácnostech.
Prach se vyčistí v tzv. cyklonové komůrce a pak ve speciálním filtru, přičemž tento filtr se nezanáší tak rychle, protože v komůrce se zachytí nejvíce prachu. Filtr se ovšem musí čas od času vyměnit. Bezsáčkové vysavače jsou vhodné i pro alergiky a pro lidi trpící chorobami horních cest dýchacích. Pomocným vodítkem při výběru vysavače je cena a sací výkon.

Jaké mají bezsáčkové vysavače výhody a nevýhody?

Výhodou těchto vysavačů je zajisté provoz bez výměny sáčků, konstantní sací výkon (u sáčkového vysavače výkon klesá postupně s tím, jak se sáček plní) a dokonalá filtrace, díky které jsou bezsáčkové vysavače vhodné pro alergiky.

 1. Ušetření nákladů: Nemusíte kupovat a pravidelně měnit sáčky na prach, což snižuje dlouhodobé náklady na provoz.
 2. Životní prostředí: Bez nutnosti používání sáčků generují bezsáčkové vysavače méně odpadu a přispívají k ochraně životního prostředí.
 3. Konstantní sací síla: Díky cyklonové technologii udržují bezsáčkové vysavače obvykle konstantní sací sílu i při naplněné sběrné nádobě.
 4. Transparentnost: Průhledné sběrné nádoby umožňují vizuálně sledovat, kdy je třeba nádobu vyprázdnit.
 5. Snadná údržba: Vyprazdňování a čištění sběrné nádoby je obvykle jednoduché a nevyžaduje zdlouhavé výměny sáčků.
 6. Výkonnost: Moderní bezsáčkové vysavače nabízejí vysokou výkonnost a jsou schopny efektivně zachytit prach a nečistoty.
 7. Filtrace vzduchu: Vysokokvalitní filtry udržují vzduch, který vysavač vypouští, čistý, což je důležité pro alergiky a osoby s citlivými dýchacími cestami.
 8. Jednoduchost: Bez sáčků a s jednoduchým vyprazdňováním nádoby jsou bezsáčkové vysavače pohodlnější na používání.
 9. Různé možnosti: Na trhu jsou různé modely a značky bezsáčkových vysavačů, které umožňují výběr dle preferencí a potřeb.

Celkově lze říci, že bezsáčkové vysavače jsou moderním a efektivním řešením pro čištění domácnosti, které nabízejí řadu výhod oproti tradičním vysavačům s vyměnitelnými sáčky.

Základní typy

Existuje několik různých typů bezsáčkových vysavačů, které se liší svými funkcemi a technologiemi. Zde jsou některé hlavní typy:

 1. Cyklonové vysavače: Tyto vysavače využívají cyklonovou technologii k oddělení prachu od vzduchu. Prach je směrován spirálovým pohybem do sběrné nádoby.
 2. Multicyklonové vysavače: Tyto vysavače mají více oddělovacích cyklonů, což zvyšuje efektivitu oddělování prachu a udržuje konstantní sací sílu.
 3. Vysavače s vodním filtrem: Tyto vysavače mají vodní nádrž, která zachycuje prach a nečistoty. Vzduch prochází vodou, což ještě účinněji zachytává alergeny.
 4. Vysavače s HEPA filtrem: HEPA filtry (High Efficiency Particulate Air) jsou vysoce účinné filtry, které zachycují velmi jemné částice prachu a alergenů. Jsou ideální pro alergiky a osoby s citlivými dýchacími cestami.
 5. 2v1 a 3v1 vysavače: Tyto vysavače kombinují funkce vysávání s dalšími možnostmi, jako je úklid podlah, mytí nebo vysávání nábytku.
 6. Robotické vysavače: Robotické vysavače jsou autonomní zařízení schopná vysávat samy. Mají senzory, které jim umožňují navigovat po místnosti a vyhýbat se překážkám.
 7. Bezsáčkové vysavače pro specifické úkoly: Existují také bezsáčkové vysavače navržené specificky pro určité úkoly, jako je vysávání aut, koberců nebo domácích mazlíčků.

Výběr konkrétního typu závisí na vašich potřebách, velikosti domácnosti, typu podlah a individuálních preferencích. Každý typ má své vlastní výhody a omezení, které je třeba zvážit při výběru.

Nevýhody bezsáčkových vysavačů

Bezsáčkové vysavače nabízejí mnoho výhod, ale existují i některé nevýhody, které je třeba zohlednit při jejich používání:

 1. Častější údržba: Filtry bezsáčkových vysavačů musí být pravidelně čištěny nebo vyměňovány, aby se udržela optimální účinnost vysavače.
 2. Zvuk a výkon: Některé bezsáčkové vysavače mohou být hlučnější než vysavače s vyměnitelnými sáčky a nemusí mít stejný výkon.
 3. Cena: Některé modely bezsáčkových vysavačů mohou být dražší než vysavače s vyměnitelnými sáčky. Vyšší počáteční investice může být pro některé lidi závazkem.
 4. Vyprazdňování nádoby: Vyprazdňování sběrné nádoby může být prašné a nepohodlné, pokud nejste opatrní.
 5. Filtry a alergie: I když filtry bezsáčkových vysavačů zachytávají prach, mohou být někdy méně účinné než sáčky, zejména u levnějších modelů. U osob s alergiemi je nutné pečlivě vybírat vysavač s kvalitním filtrem.
 6. Náročnější čištění: Některé části bezsáčkových vysavačů, jako jsou nádoby a filtry, mohou vyžadovat pravidelné a důkladné čištění, aby byla zachována jejich účinnost.
 7. Naplnění nádoby: Sběrná nádoba bezsáčkového vysavače se může plnit rychleji, zejména pokud máte velkou domácnost nebo jste právě prováděli náročnější úklid.
 8. Omezená kapacita: Kapacita sběrné nádoby může být menší než kapacita sáčku, což může být nevýhodou u větších úklidových prací.
 9. Kvalita filtrů: U některých modelů může být třeba investovat do vysokokvalitních filtrů, aby bylo dosaženo optimální filtrace a zamezení uvolňování prachu zpět do vzduchu.
 10. Výběr vhodného modelu: Vzhledem k širokému výběru modelů je důležité vybrat takový, který splňuje vaše potřeby a očekávání, a zohlednit případné nevýhody daného typu.

Při výběru bezsáčkového vysavače je důležité brát v úvahu jak výhody, tak nevýhody a zvážit, které z nich jsou pro vás prioritní a důležité.

Každopádně koupě bezsáčkového vysavače je velice dobrý nápad, při výběru si dejte pozor na kvalitu a výkonnost. Bezsáčkové vysavače jsou na trhu velice oblíbenými produkty, zkuste je i vy!

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang