Nejlepší stolní mixéry 2021 – našich 10 nejlepších, vyzkoušených a otestovaných

Spotřebiče

Koupě nejlepšího stolního mixéru zajísti, že bude vše nachystáno na přípravu vánočního cukroví a extravagantních novoročních dezertů. Které stolní mixéry jsou nejlepší a jak si poradit s jejich výběrem?

Zde tedy jsou ty nejlepší stolní mixéry roku 2021:

1. Kenwood kMix

Příkon: 1000 W
Nastavení rychlosti: 1: 6
Kapacita: 5 litrů mixovací nádoby
Důvody ke koupi:

 • Díky funkci skládání můžete připravovat jemné směsi, jako je například brioška.
 • Velmi výkonný motor
 • Nově k dostání v řadě veselých barev
 • Vše lze mýt v myčce nádobí

Důvody, proč se vyhnout:

 • Váží přes 10 kg, takže je na mixér dost těžký.

Ať už jste začátečník, příležitostný pekař nebo zkušenější, stojanový mixér kMix nabízí něco pro každého. Nejenže se neuvěřitelně snadno ovládá díky šesti rychlostem a možnosti skládání, ale jeho pětilitrová žáruvzdorná skleněná mísa vám také umožní přesně vidět, co se uvnitř děje. Díky tomu se nemusíte bát otravných hrudek mouky. Je také vybaven 1 000W motorem navrženým tak, aby zvládl až 1,35 kg obtížného těsta. Nevýhodou je, že díky svému kovovému tělu je to další těžký mixér s hmotností 10,9 kg.

Během testování bylo používání stojanového mixéru kMix bezproblémové a i při vysokých rychlostech zůstával na pracovní desce stabilní. Perfektně připravil vše od lehkých, nadýchaných koblih až po křupavé pusinky a hustou šlehačku na pavlovy.

Dalším plusem je obrovská škála kompatibilních nástavců, mezi které patří kráječ na těstoviny, mlýnek na mletí, kráječ na kostičky a výrobník špaget. Dodává se ve čtyřech barvách a všechny části lze mýt v myčce nádobí.

2. Morphy Richards MixStare

Příkon: 650 W
Nastavení rychlosti: 6
Kapacita: 4 litry
Důvody ke koupi:

 • Je to skutečný šetřič místa
 • Vzhledem k nízkému výkonu je to velmi výkonný stroj
 • Má vestavěný časovač
 • Zrychluje proces vaření díky dvojitému nástavci

Důvody, proč se mu vyhnout:

 • Chybí mu klasický vzhled stojanového mixéru

Při testování se nám líbilo, jak snadno bylo možné s mixérem Morphy Richards MixStar hníst chléb a připravovat koláče a šlehačku. Mixér je hlučnější než některé jiné a také mu chybí klasický design výklopné hlavy, který je pro mnohé na stojanových mixérech tak přitažlivý. Pokud vám však nejde o vzhled, jedná se o nesmírně schopný model. Je vybaven vestavěným časovačem, který vám umožní dokonale naplánovat vaše pekařské výkony, a jeho šestibodový volič rychlosti je variabilní, což vám dává naprostou kontrolu nad mixováním.

Mixér MixStar je poháněn centrálním sloupem, který vychází z jeho základny. K němu můžete připojit šlehací metlu, hnětací hák na těsto nebo plochý šlehací nástavec, který funguje na ozubeném kolečku a otáčí se kolem mísy. Na rozdíl od mnoha stojanových mixérů, které mají pouze jeden horní nástavec, má tento mixér dva, což znamená, že dokáže zvládnout úkoly tak rychle, jak budete potřebovat. Všechny nástavce snadno uložíte do vložky, která je umístěna v samotné míse, což znamená, že tento stojanový mixér se neuvěřitelně snadno skladuje a je podstatně méně náročný na prostor než jiné možnosti.

3. Kenwood Titanium Chef Baker

Příkon: 1200 W
Nastavení rychlosti: 1: 10
Kapacita: 5 litrů nerezové mísy
Důvody ke koupi:

 • Vestavěná váha
 • Prémiový, ale cenově výhodný
 • Asistovaná naklápěcí hlava
 • Displej s časovačem

Důvody, proč se vyhnout:

 • Mírná mezera v krytu proti stříkající vodě

Pekárna Kenwood Titanium Chef je drahá volba, ale díky vestavěné stupnici a časovači je vstupenkou k dokonale přesnému pečení. Velmi se nám líbilo, jak přesné váhy byly, protože nám umožnily přidat do mísy veškerou mouku, máslo, cukr a vejce, aniž bychom je museli předem dávat do samostatného odměrného zařízení. Méně úklidu a mnohem méně starostí! Díky asistovanému naklápění hlavy můžete nástavce podepřít s minimálním úsilím, protože po stisknutí páčky pruží.

Dodává se pouze v jedné barvě, což je škoda, ale můžete si vyměnit barvu horního panelu. Ten má také port pro přidání až 25 nástavců: mixér, dokonce i výrobník těstovin. Nejlepší na tom je, že se spárují i s váhou na základně! Mixér je dodáván se třemi nástavci a nám se líbil zejména plochý šlehač. Zjistili jsme, že ochrana proti rozstřiku měla nad mísou mírnou krytku, protože je připevněna k asistované výklopné hlavě, a díky tomu při vaření unikalo z mísy trochu mouky a moučkového cukru.

4. KitchenAid 4,8lArtisan

Příkon: 300 W
Nastavení rychlosti: 1: 6
Kapacita: 4,8 litru nádoby
Důvody ke koupi:

 • Vypadá skvěle
 • Klasika z nějakého důvodu
 • Středně drahá varianta
 • Dodává se v nesčetných barvách

Důvody, proč se vyhnout:

 • Jeho motor je ve srovnání s jinými možnostmi trochu nedostatečný

Víme, že ho poznáte. KitchenAid Artisan je klasikou od soutěže Great British Bake Off až po domácí kuchyni Nigelly. Vyzkoušeli jsme ho, abychom zjistili, zda je stále nejlepší. Verdikt? Tento stojanový mixér je úžasný a robustní, ale motor je ve srovnání s některými jinými v našem průvodci trochu nedostatečný. V tomto mixéru můžete připravit až dvě dávky chleba najednou, takže je to dobrá rovnováha mezi velikostí a kapacitou. Mísa se také snadno šroubuje a má rukojeť. Nástavce lze mýt v myčce, což se nám líbí.

Zjistili jsme, že mixér Artisan je tichý a výkonný. K dispozici je také volitelný vylévací štít, který zabraňuje rozstřiku, a standardně je dodáván s drátěnou metlou, plochým šlehačem a hákem na těsto. Klasický design s výklopnou hlavou se vejde pod kuchyňské skříňky, a protože je na výběr z mnoha barev (nemluvě o nespočtu vlastních mís a dalších odpovídajících spotřebičů, jako jsou nejlepší kuchyňské roboty), víme, že bude i dobře vypadat.

Je to také jeden z nejtěžších stojanových mixérů, které jsou k dostání, s váhou 11 kg s příslušenstvím, která ohýbá kolena. Udělal však vynikající dort a můžete si k němu dokoupit spoustu dalších nástavců na výrobu těstovin, zmrzliny, a pokud si to budete přát, dokonce i na plnění párků.

5. Bosch MUM59340GB

Příkon: 1000 W
Nastavení rychlosti: 7
Kapacita: 3,9 litru mixovací nádoby
Důvody ke koupi:

 • Součástí balení jsou krouhací disky, mlýnek na maso, lis na citrusy a mixér.
 • Velmi příznivá cena
 • Téměř veškeré příslušenství lze mýt v myčce nádobí

Důvody, proč se vyhnout:

 • Obrovské množství příslušenství znamená, že budete potřebovat prostor pro jeho uskladnění.

Tento stojanový mixér je určen pro kuchaře, kteří chtějí pokročit od přípravy pružného sendviče Victoria až k pečení, které by ohromilo porotu soutěže Great British Bake Off. Důvodem je, že je to víc než jen stojanový mixér. Nejenže je vybaven krouhacími kotouči, mlýnkem na maso, lisem na citrusy a mixérem (a je otočný do tří poloh, abyste je mohli používat), ale v režimu stojanového mixéru šlehá, míchá, šlehá a hněte jako profesionál.

Uvnitř 3,9litrové mísy mixéru je dostatek místa na umíchání až 2 kg těsta s hnětacím hákem. Ten je dokonce vybaven „deflektorem těsta“, který zabraňuje úniku směsi. Během testování se těsto kolem háku namotalo, ale šlo snadno odstranit. Mixér si také vedl dobře a nechyběl mu výkon – což je u nástavců častý problém.

Když skončíte s pečením, šňůra stojanového mixéru MUM5 se automaticky zasune. Všechno příslušenství kromě mlýnku na maso lze vložit do myčky nádobí a k dispozici je i sáček na uskladnění. Zřejmou nevýhodou tohoto mixéru je obrovské množství příslušenství, které je třeba uskladnit, ale pokud jste ochotni si udělat trochu místa, budete odměněni.

6. Sage The Bakery Boss

Příkon: 1200 W
Nastavení rychlosti: 1: 12
Kapacita: 4,7 litru mixovací nádoby
Důvody ke koupi:

 • Součástí balení jsou dvě mixovací nádoby
 • Časovač s LCD displejem
 • LED světla na naklápěcí hlavě
  Důvody, proč se vyhnout:
 • Skleněná mísa je těžká na zvedání

Sage The Bakery Boss Stand Mixer nás zaujal svým chytrým LCD časovačem a osvětlenými ovládacími prvky. Pokud máte problém poznat, jakou rychlostí máte hníst, šlehat a míchat, na boku mixéru jsou zóny, které se při správné rychlosti rozsvítí.

Protože má dvě vyměnitelné mísy, nemusíte se bát, že byste museli vypláchnout mísu na šlehání polevy, a i když je skleněná mísa velmi těžká, skvěle se hodí pro sledování směsi při práci. Ocelová mísa má rukojeť, která usnadňuje i nalévání.

Abyste měli lepší přehled při míchání dortu, je k dispozici LED světlo, které svítí z výklopné hlavy dolů do míchací mísy. Samotný přístroj má rukojeť, která usnadňuje pohyb po kuchyni, a mezi další skvělé vychytávky patří plochý šlehač, který jako škrabací nástavec zajistí, že na boku mísy nezůstane máslo nebo cukr. Díky tomu jsme nemuseli objíždět vnější část mísy stěrkou, abychom se ujistili, že jsou všechny ingredience dobře zapracovány. Naše jediná výtka? Šlehací metla se nedá mýt v myčce nádobí.

7. Stojanový mixér Kenwood Prospero KHC29

Příkon: 1000 W
Nastavení rychlosti: 5
Kapacita: 4,3 litrové nádoby
Důvody ke koupi:

 • Tato cenově výhodná volba má spoustu nástavců a výkonný motor
 • Výkonný 1000wattový motor
 • Planetární pohyb míchání

Důvody, proč se vyhnout:

 • Pouze ruční mytí

Stojanový mixér Kenwood Prospero KHC29 má výkon 1000 W, což je na mixér této ceny působivé. Je cenově dostupný, pokud si ho koupíte čistě na mixování, ale pokud utratíte o něco více, najdete v něm nástavce na mixování, zpracování potravin, a dokonce i mletí masa.

I když je design trochu neobvyklý, zjistili jsme, že díky planetárnímu pohybu mixování, který zasahuje do všech okrajů mísy, skvěle zapracoval všechny naše ingredience. Hák na těsto je také skvělý pro přípravu pružných bochníků s dobře uhněteným těstem. I zde se hodí 1000wattový motor, který má však pouze pět rychlostních stupňů, takže mu chybí některé specifičtější rychlosti.

Žádný z nástavců nelze mýt v myčce nádobí, což je trochu nepříjemné, ale zjistili jsme, že se dají dostatečně snadno čistit ručně. Mixér se skvěle hodí na menší kuchyňské linky, protože je lehký a snadno se vejde pod kuchyňské skříňky.

8. KitchenAid Artisan Mini 3,5

Příkon: 250 W
Nastavení rychlosti: 1: 10
Kapacita: 3,3 litrové nádoby
Důvody ke koupi:

 • Malá a lehká
 • Má ikonický design KitchenAid Artisan
 • Má všechny potřebné nástavce

Důvody, proč se vyhnout:

 • Není nejvýkonnější a je stále poměrně drahý.

O 25 % lehčí a o 20 % menší než mixér Kitchenaid Artisan, KitchenAid Artisan Mini je skvělý pro ty, kteří chtějí kouzlo mixéru KitchenAid, ale s menším profilem. Má plochý šlehač, drátěnou metlu a hák na těsto pro všechny vaše potřeby při pečení a navíc je všechny (kromě metly) můžete mýt v myčce nádobí.

Navzdory omezené velikosti motoru byl KitchenAid Artisan Mini dostatečně výkonný na to, aby připravil hladké a nadýchané dortové směsi a dobře zpracované těsto na sušenky. Při přípravě chleba dokázal uhníst bochník běžné velikosti, ale zjistili jsme, že těsto se propracovává na háku.

Pokud rádi pečete, ale nepotřebujete nejlepší stojanový mixér pro dávkové pečení, KitchenAid Artisan Mini je pro vás skvělou volbou. Má také velkou škálu barevných variant a při umístění na kuchyňskou linku vypadá opravdu úchvatně.

9. Russell Hobbs Emma Bridgewater

Příkon: 1000 W
Nastavení rychlosti: 10
Kapacita: 5 litrů
Důvody ke koupi:

 • Poutavý styl
 • Deset rychlostí a pulzní režim
 • Má velmi velkorysou pracovní mísu

Důvody, proč se mu vyhnout:

 • Miska a šlehací metla mají plastovou základnu, která není příliš odolná.

Tradičnější krabicovitý vzhled vás možná přiměje k tomu, abyste nad stojanovým mixérem Go Create mávli rukou doleva. Pod nevýrazným plastem se však skrývá dobrý a zároveň cenově dostupný pomocník. Mezi tímto a prémiovějším modelem jsou patrné rozdíly – například nerezová mísa má plastovou základnu, stejně jako šlehací metla – ale kromě toho je zde vše, co k pečení potřebujete.

Tři nástroje, výsuvný kryt proti stříkající vodě s nalévací hubicí, výkonný 1000W motor a 10 rychlostí. Na voliči je dokonce pulzní funkce, která poskytuje nejvyšší rychlost pro dokončení směsí.

Výhodou menšího počtu kovových prvků (dokonce i šlehač je vyroben ze skelných vláken) je, že všechny části lze mýt v myčce nádobí. Díky tomu je neocenitelný v rušné rodinné domácnosti a navíc je lehčí než modely z tlakového odlitku. Můžete jej tedy přenášet, aniž byste se pod jeho váhou namáhali. Dalším plusem je velkorysá pětilitrová mísa mixéru, do které se snadno vejde chlebové těsto, těsto na koláče nebo bílky, aniž by se cokoli vyhodilo.

Je tu ale i pár vychytávek. Mixér byl při nejvyšších rychlostech velmi hlučný a pružina z novoty byla silná, takže při zvedání je třeba hlavu přidržovat, jinak sebou trhá. Výkon byl však na přístroj v této cenové kategorii překvapivě efektivní.

10. Stojanový mixér Precision od společnosti Cuisinart

Příkon: 500 W
Nastavení rychlosti: 1: 12
Kapacita: 5,2 litru nerezová mísa
Důvody ke koupi:

 • S 12 rychlostmi je ideální pro míchání těsta.
 • Velmi dobře funguje na chlebové těsto
 • Velmi robustní a pevný

Důvody, proč se vyhnout:

 • Páka na zvedání se zdála být trochu neohrabaná

Přesný 500W stojanový mixér, který je skvělý pro pekaře v dávkách a velké rodiny, je překvapivě prostorný. Zatímco jeho půdorys je standardní, nerezová mísa o objemu 5,2 litru poskytuje větší kapacitu, než byste u modelu této velikosti očekávali. To znamená, že na jedno vložení můžete uhníst až 1,2 kg těsta, ušlehat 1,4 litru smetany nebo ušlehat 12 bílků.

K dispozici je 12 rychlostí, od jemného míchání (které jsme shledali neocenitelným pro začátek míchání těsta) až po rychlé šlehání, které vás zbaví námahy při přípravě pusinek. Při nejvyšším nastavení se mixér trochu třásl, ale na pracovní desce zůstal stabilní.

Jeho nástroje tvoří obvyklá trojice šlehacích metel (jediná část, kterou nelze mýt v myčce), šlehací metla a hák na těsto. Ten poslední byl obzvlášť dobrý v tom, že se nám chlebové těsto neomotávalo kolem háku, ale účinně se pohybovalo a hnětlo kolem mísy.

Náš bochník dobře vykynul i bez ručního hnětení. Dvoudílný kryt proti rozstřiku a výlevka jsou sice praktickou volbou, ale většinu času bylo nepohodlné je mít v provozu. Nasazoval se poměrně snadno, ale při každém zvednutí hlavy mixéru bylo nutné obě části sejmout, což způsobilo, že seškrabávání mísy bylo spíše na obtíž.

Jeho výkonu se nedalo nic vytknout – cukr a máslo se nám rychle spojily do krému a těsto vypadalo dobře provzdušněné. Hotový piškot však nebyl tak nadýchaný, jak jsme doufali. Méně se osvědčil po estetické stránce – stojanový mixér Precision je k dispozici pouze v černé nebo bílé barvě, pedál pro zvedání mixovací hlavy podivně vyčnívá a kolečko působí jako neohrabaný způsob, jak se pohybovat nahoru nebo dolů mezi rychlostmi.

Proč zakoupit stolní mixér?

Stojanové mixéry vypadají skvěle, ale jsou také nezbytné k tomu, abyste se zbavili svalové práce i při přípravě těch nejnáročnějších receptů. Každý, kdo strávil deset minut hnětením chlebového těsta nebo ručním šleháním dortové směsi, ví, že je to velká dřina pro ruce. Nejlepší stojanový mixér to zvládne nejen mnohem rychleji, ale často odvede i lepší práci díky řadě dostupných rychlostí a také díky sortimentu nástavců, které jsou pro pečení jako stvořené.

Můžete se rozhodnout pro ikonické mixéry KitchenAid a Kenwood, ale v našem průvodci najdete také některé možnosti od společností Cuisinart a Bosch. V nabídce je dokonce i mixér od společnosti Morphy Richards, který technicky vzato není stojanovým mixérem, ale při testování nás díky svému chytrému a kompaktnímu designu opravdu ohromil.

Co je třeba zvážit při nákupu stojanového mixéru

Stojanové mixéry jsou často vybaveny více než jedním vývodem – hlavní vývod slouží k otáčení nástroje v míse. Další jsou obvykle umístěny v přední části přístroje nebo na horní části pákového ramene. Ty umožňují napájení nástavců, čímž se z jednoduchého stojanového mixéru stává multifunkční kuchyňský pomocník. Mezi standardní nástavce mixéru patří mixovací nádoba pro přípravu koktejlů a polévek nebo drcení ledu a někdy také kuchyňský robot pro krájení, strouhání a sekání.

Většina výrobců nabízí řadu nástavců pro stojanové mixéry, které lze zakoupit. Patří mezi ně válečky na výrobu těstovin a specializované tvořítka na ravioli. K dispozici jsou také mlýnky nebo mlýnky na zpracování masa, kráječe, předmrazovací mísy na zmrzlinu, mlýnky, spiralizéry a odšťavňovače. Příslušenství a nástavce mohou v kuchyni zabrat poměrně dost místa. Hledejte modely, které umožňují ukládání příslušenství uvnitř mísy nebo jsou dodávány s úložným boxem. Tak se vám nestane, že byste soupravu ztratili vzadu ve skříni.

© 2023 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang