NÁSTROJ NA ZLEPŠENÍ PAMĚTI Paměťové karty

Mobily, PC a kancelář

Prej ty data chce na „esdéčku“! Co je to? Máte problém se zorientovat v nepřeberném množství digitálních nosičů dat a hudby? Máte jen matné povědomí o paměťových kartách? Všechno uvedeme na pravou míru. Už se nemusíte ničeho bát. Snad jen zmenšující se velikosti těchto pomocníků. Ode dneška při výběru své nové paměťové karty do fotoaparátu či videokamery nebo mobilního telefonu budete profesionál. Přinášíme Vám základní informace o nabídce trhu a použití v praxi.

Paměťová karta se začala rozvíjet v 90. letech 20. století, ale největší boom přišel v roce 2001. Koneckonců je paměťová karta především elektronické zařízení, sloužící k ukládání dat. Je to pevný disk v zařízeních, kde nemůže být použit klasický pevný disk. Výhod paměťové karty využívají fotoaparáty, mobilní telefony, laptopy, MP3 přehrávače, kapesní počítače. Můžete si to představit jako přídavnou větší paměť.

Dnes máme na výběr ze 4 druhů karet: SD (Secure Digital), MMC (Multimedia Card), CF (Compact Flash), MS (Memory Stick). Nejpoužívanějším modelem, který je velmi adaptabilní je karta SD.

Karta SD se dále dělí podle kapacity, velikosti i rychlosti. SD karty jsou omezeny svou kapacitou jen na 2GB. Větší kapacitu mít prostě nemohou. Proto je tu paměťová karta SDHC, která svou kapacitou dosahuje až 32GB. Paměťové karty miniSD a mikroSD mají elektronickou podstatu stejnou jako karta SD, liší svou velikostí, používají se například do mobilních telefonů. Rychlost označuje schopnost rychlého ukládání dat. Je to dobré například pro ukládání videií, když je karta dostatečně rychlá vaše video může být i delší.

S kartou MMC se nejčastěji setkáme u mobilních telefonů značky Nokia. Tato je kompatibilní se sloty pro karty SD.

Paměťové karty CF (Compact Flash) se nejčastěji používají v digitálních zrcadlových fotoaparátech. Bývají také součástí některých MP3 přehrávačů. Kapacita těchto paměťových karet dosahuje až 64GB.

MS (Memory Stick) je vynálezem firmy Sony. S touto kartou se setkáte u všech výrobků Sony a SonyEricsson. Tato karta má také své modofikace. MS Pro Duo se používá do kamer, fotoaparátů a některých mobilních telefonů. Jejich kapacita je 512MB – 8GB, u každé je ještě přibalena redukce na starší typ MS. Typ M2 je používán převážně do mobilních telefonů. MS Pro Duo vysokorychlostní se hodí spíše pro rychlé focení či nahrávání videa. Mají omezenou kapacitu 1GB – 2GB.

Ještě je na místě se zmínit o xD paměťové kartě. Paměťová karta xD (extreme digital) byla vyvinuta firmami Olympus a Fujifilm. U této karty jsou k dispozici dvě kapacity 1GB a 2GB. 1GB pojme 300-500 snímků v plné kvalitě a na 2GB se vejde600-1000 snímků.

Při práci s paměťovými kartami, ať už v mobilním telefonu či fotoaparátu, je vždy vhodné mít jednu kartu rezervní. Paměťová karta může přestat zapisovat data nebo přestat číst. V tom případě kartu vyměníte a z poškozené karty lze data ještě zachránit pomocí počítače. Většinoou pomůže kartu naformátovat. Tím však ztratíte všechna data. Vyplatí se formátovat kartu vždy po jejím vymazání. Je to takový restart. Proto investujte do kvalitních paměťových karet pouze od osvědčených výrobců a zásadně nakupujte ve specializovaných obchodech.

© 2023 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang