Průvodce nákupem chytrých hodinek: Vše, co je potřeba vědět

Recenze

Tento průvodce nákupem chytrých hodinek rozebírá všechny různé faktory, které by se měli zvážit při rozhodování, zda jsou vhodné hodinky Apple Watch, Samsung Galaxy Watch, Fitbit nebo nabídky dalších špičkových výrobců nositelných zařízení. Co je při výběru chytrých hodinek důležité vzít v potaz?

Nejlepší chytré hodinky jsou všechny samy o sobě vynikající, ovšem nejsou univerzální. Od velkých technologických značek, jako jsou Apple, Samsung a Fitbit, až po tradiční výrobce hodinek, jako jsou Tag Heuer a Fossil, mají desítky společností chytré hodinky, které na zápěstí přinesou oznámení, aplikace a další funkce.

Některé chytré hodinky dokonce fungují nezávisle na telefonu. Pokud však chce uživatel něco, co mu dá odpočinout od oznámení, možná bude vhodnější některý z nejlepších fitness trackerů.

Rychlé tipy: Jak na chytré hodinky?

  • Kompatibilita: Nekupujte chytré hodinky, aniž byste si ověřili, že budou fungovat s chytrým telefonem. Například hodinky Apple Watch fungují pouze s nejlepšími iPhony.
  • Funkce pro fitness: Pokud jste milovníci fitness, vyberte si hodinky se snímačem srdečního tepu a GPS (pro sledování běhu).
  • Výdrž baterie: Při nákupu věnujte pozornost udávané výdrži baterie. Hybridní chytré hodinky, které vypadají spíše jako analogové hodinky, mají obvykle nejdelší výdrž baterie, avšak nemají dotykový displej.
  • Vyměnitelné pásky hodinek: Zkontrolujte, zda se řemínek hodinek snadno zapíná a snadno vyměňuje. Ujistěte se také, že bude snadné najít náhradní řemínky.
  • Dostupnost aplikací: Výběr aplikací je důležitým faktorem, který odlišuje systém Wear OS od watchOS. Přesto není tak důležitý jako kompatibilita, design a další funkce.

Průvodce nákupem chytrých hodinek: Kompatibilita s operačním systémem a telefonem

Protože většina chytrých hodinek je navržena tak, aby sloužila jako společník chytrého telefonu, je kompatibilita zařízení velmi důležitá. Například nejlepší hodinky Fitbit fungují s několika telefony se systémem Android i s iPhony. Není překvapením, že hodinky Apple Watch spolupracují pouze s iPhonem.

OLED vs. LCD displej

Většina chytrých hodinek používá barevný displej LCD nebo AMOLED, které umožňují zobrazovat fotografie, aplikace a další obsah v bohatších barvách a bývají jasnější. Kompromisem je kratší výdrž baterie, ačkoliv výrobci chytrých hodinek účinnost těchto zařízení zlepšují. Některé vydrží několik dní, ne-li týdnů, avšak pro co nejdelší výdrž, raději zvolte černobílý displej.

Cenově dostupnější chytré hodinky nabízejí ostré displeje OLED namísto displejů LCD, což umožňuje tenčí konstrukci. Apple vyvinul svůj první OLED displej, aby byly hodinky Apple Watch co nejtenčí. Je však třeba poznamenat, že vůbec první chytré hodinky s OLED displejem, Galaxy Gear, vytvořila v roce 2013 společnost Samsung.

Zdálo by se, že rozhodnout se pro dotykový displej u chytrých hodinek je bezvýchodné. Na menším dotykovém displeji však může být obtížné vybírat položky a některá rozhraní založená na gestech nejsou intuitivní.

Systém Wear OS dobře zobrazuje oznámení na základě karet, které lze snadno zrušit přejetím prstu, ovšem k dalším aplikacím a možnostem v aplikacích se dostanete mnoha přejetími prstu. Mezi kartami však lze přepínat pohybem zápěstí.

Apple se u hodinek Apple Watch rozhodl pro kombinovaný přístup a nabízí dotykový displej a digitální korunku i boční tlačítko na pravé straně. Korunku můžete použít k rychlému přiblížení obsahu nebo k posouvání a displej využívá funkci Force Touch, která pozná rozdíl mezi klepnutím a dlouhým stisknutím. Stisknutím bočního tlačítka se dostanete do doku často používaných aplikací.

Design a personalizace

Lepší chytré hodinky nabízejí výběr řemínků a/nebo možnost jejich výměny za řemínky jiných výrobců. To je důležité, pokud si chcete vzhled zařízení přizpůsobit.

Většina dnešních chytrých hodinek nabízí před nákupem spoustu možností přizpůsobení. Například u chytrých hodinek Apple Watch a Fossil si můžete vybrat barvu a materiál řemínku, stejně jako barvu ciferníku, povrchovou úpravu a velikost.

Tradiční výrobci hodinek se také přidávají do boje se zařízeními Wear OS, která kombinují styl analogových hodinek s chytrostí operačního systému Google pro hodinky. Movado, Tag Heuer, Emporio Armani a dokonce i Louis Vuitton naskočily na palubu chytrých hodinek s módními zařízeními – a s odpovídajícími cenovkami.

Výběr aplikací

Kategorie chytrých hodinek dozrává a některé modely dnes mají stovky nebo dokonce tisíce aplikací.

Nejpropracovanější seznam aplikací mají zatím hodinky Apple Watch, které jich mají k dispozici více než 20 000, včetně ESPN, MapMyRun, Uber a dokonce i Rosetta Stone. Můžete s nimi dělat všechno od ovládání světel Philips Hue (a všech dalších nejlepších zařízení pro chytrou domácnost) až po objednávání obědů pomocí služby Seamless.

Operační systém Wear OS společnosti Google má také tisíce aplikací optimalizovaných pro svou platformu. Aplikace instalujete přímo do samotných hodinek, místo abyste je museli nejprve instalovat přes svůj chytrý telefon. Wear OS má mnoho stejných aplikací jako watchOS, včetně aplikace Lyft, která umožňuje naplánovat jízdu, a aplikace WhatsApp, která umožňuje odpovídat na zprávy hlasem.

Nedávno se sice objevila zpráva o zpoplatnění WhatsApp, to by se však mělo týkat jen některých funkcí a především firem, které aplikaci používají ke komunikaci se svými zákazníky.

Přehled fitness funkcí, počítání kroků, srdeční frekvence, EKG, SpO2 a GPS

Protože fitness trackery stále přitahují pozornost, výrobci chytrých hodinek se zapojují do akce a integrují do nich funkce pro monitorování aktivity. Některé chytré hodinky jsou při sledování aktivity závislé na chytrém telefonu, ale většina z nich má alespoň vestavěný krokoměr pro počítání kroků nebo sledování počtu kroků.

Pokud plánujete používat chytré hodinky především ke cvičení, můžete zvážit fitness trackery s funkcemi podobnými chytrým hodinkám, které umožňují měnit ciferník a číst oznámení. Oba nabízejí ženské zdravotní funkce, jako je možnost zaznamenávat menstruaci a zaznamenávat příznaky, stejně jako porovnávat svůj cyklus se zdravotními statistikami, jako je spánek a aktivita.

Kromě snímače srdečního tepu mají některé modely i GPS, což je činí atraktivnějšími pro ty, kteří chtějí běhat nebo jezdit na kole venku a chtějí sledovat svou vzdálenost a tempo. Mějte však na paměti, že používání GPS bude mít značný vliv na výdrž baterie.

Důležité pro vás mohou být i další funkce, jako je monitorování EKG a SpO2. Společnosti Fitbit, Apple a Samsung mají v některých svých novějších chytrých hodinkách snímače EKG schválené FDA. EKG může odhalit příznaky fibrilace síní. Běžnější je monitorování SpO2, které snímá hladinu kyslíku v krvi a zjišťuje známky spánkové apnoe nebo jiných možných respiračních potíží.

Volání a mobilní platby

Chcete ze svého zápěstí telefonovat? Některé mají vestavěné LTE, takže můžete nechat telefon doma – alespoň teoreticky. Funkce NumberSync od AT&T a NumberShare od Verizonu umožní používat stejné číslo v telefonu i v hodinkách a telefon nemusí být poblíž ani zapnutý.

Mnoho chytrých hodinek má v sobě čipy NFC, což znamená, že s nimi můžete platit i bez telefonu v blízkosti. Všechny modely hodinek Apple Watch mají povolenou službu Apple Pay, a to i bez iPhonu v blízkosti nebo bez připojení LTE. Hodinky se systémem Wear OS, které podporují Google Pay. Vlastní systém Samsungu pro mobilní platby, Samsung Pay, funguje na všech jeho nejnovějších modelech.

Garmin a Fitbit, které jsou známé svými hodinkami zaměřenými na fitness, přidaly mobilní platby i do svých nejnovějších zařízení.

Výdrž baterie a nabíjení

Většina chytrých hodinek s barevným displejem má tendenci vydržet mezi jednotlivými nabitími jeden až dva dny (a někdy i méně než jeden den), takže budete chtít zvážit, jak často jste ochotni hodinky neustále připojovat k síti.

Hodinky s hlasovými funkcemi nevydrží zdaleka tak dlouho, když je budete používat jako telefony, ale to se dá očekávat. Apple Watch vydrží na jedno nabití asi 18 hodin smíšeného používání.

Většina chytrých hodinek, včetně Apple Watch a Samsung Galaxy Watch 4, využívá bezdrátové nabíjení, což je pohodlné: Nemusíte zařízení připojovat přímo k nabíječce, ale položíte ho na nabíjecí puk.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang