Jak vybrat ten správný stan

Recenze

Stany se liší co do velikosti, kvality a spousty dalších parametrů a funkcí. Jak se zorientovat v široké nabídce stanů a jak vybrat takový, na který bude vždy spolehnutí?

Při výběru stanu je nutné zvážit hned několik faktorů. Přece jen jde o věc, která se nekupuje denně. Je vhodné výběru věnovat dostatek času a při nákupu nešlápnout vedle.

Nejprve je třeba zvážit, kolik lidí bude ve stanu spát, zda budou batohy a vybavení zůstávat uvnitř, nebo venku, kde bude spát pes, v jakých podmínkách se stan bude používat a podobně.

Hmotnost stanu

Každý chce kempinkový stan, který je lehký a prostorný. Problémem pro vás jako kupující je, že hmotnost a prostor bojují proti sobě. Čím je kempinkový stan prostornější, tím je těžší.

Potřebujete-li stan pro dvě osoby na putování s batohem nebo kempování na kole, vyberte si takový, který váží čtyři kilogramy nebo méně. Vaše záda vám později poděkují. Kempinkové stany přenášené např. na kajaku mohou být o něco těžší. A pokud kempujete autem, s váhou si vůbec nelámejte hlavu.

Rozměr spodní části / plochy na spaní

Rozměr spodní části vám napoví, jak velký stan je. Pokud potřebujete extra prostor na lokty, který zahrnuje i prostor pro uložení vybavení uvnitř, vyberte si stan, který má větší podlahovou plochu.

Pro ty, kteří chtějí ušetřit gramy (baťůžkáři, cyklisté), bude vhodnější stan, který nabízí jen omezený prostor.

Předsíňka

Předsíňka je úložný prostor bez podlahy. Umožňuje táborníkovi uschovat před deštěm batoh a další věci. Pokud jste nuceni zvolit malý stan, abyste ušetřili hmotnost, předsíňka se vám bude hodit.

Výška stanu

V tomto případě se vše odvíjí od osobních preferencí. Někomu stačí se ve stanu vyspat, poté nepotřebuje, aby byl příliš vysoký. Jiný preferuje prostornější stany, ve kterých si lze například i pohodlně sednout.

Vstup do stanu

Existují stany s jedním i více vstupy. Více vstupů lze doporučit těm, jejichž spolunocležníci v noci často odcházejí ze stanu – budou mít vlastní vstup, a tak nebudou rušit ostatní.

Vnější podmínky – vítr

Podnebné podmínky mohou být velmi nepříznivé a je nutné jim do značné míry stan přizpůsobit. Dle prostředí, ve kterém budete stanovat, se rozhodujte o potřebné stabilitě stanu.

Co dále platí o stanech?

Stany jsou populární způsob, jak trávit dovolenou nebo se vypořádat se ztrátou elektřiny nebo jinými nepříznivými životními podmínkami. Jsou to přenosné a skladovatelné ubytovací jednotky, které umožňují lidem přenést svůj domov kamkoli chtějí. Zde je pár zajímavostí o stanech:

Historie stanů: Stan je jedním z nejstarších a nejjednodušších typů přístřešku. Historie stanů sahá až do pravěku, kdy lidé používali kožešinové nebo kůží kryté rámy. Věří se, že první stany byly používány před více než 40 000 lety.

Různé druhy stanů: Existuje mnoho různých druhů stanů, které se liší ve velikosti, tvaru a materiálu. Nejčastějšími druhy stanů jsou iglú stan, tunelový stan, kupolový stan, visutý stan a rodinný stan. Každý z nich má své vlastní výhody a nevýhody a je vhodný pro různé typy výletů.

Moderní technologie stanů: Díky moderním technologiím se stany stávají stále výkonnějšími a pohodlnějšími. Existují stany s voděodolnými povrchy, odolnými proti větru, se speciálními systémy větrání nebo pro snadnou montáž. Některé stany dokonce obsahují solární panely, které umožňují nabít elektrická zařízení i v odlehlých místech bez elektrického připojení.

Stan jako součást outdoorových aktivit: Stan se stal neodmyslitelnou součástí outdoorových aktivit jako je táboření, horolezectví, turistika či festivaly. Nabízí možnost přenocování v přírodě, bez nutnosti hledat ubytování. Stanování umožňuje lidem přiblížit se k přírodě a zažít autentický zážitek.

Stanování jako forma dovolené: Mnoho lidí si volí dovolenou ve stanech jako ekonomičtější alternativu ke kempování nebo ubytování v hotelu. Stanování v přírodě nabízí svobodu, spontaneitu a blízkost ke krajinným krásám. Existují také speciální kempy či kempovací areály, které poskytují veškeré potřebné zázemí a služby pro stany, jako jsou sprchy, toalety a kuchyňky.

Stan jako nouzové ubytování: Stany jsou také často využívány jako nouzové ubytování při přírodních katastrofách, humanitárních krizích nebo při dočasném vystěhování z domova. Jsou přenosné, rychle se staví a dokáží poskytnout minimální komfort a ochranu.

Stany jsou skvělým způsobem, jak se přiblížit k přírodě, zažít dobrodružství a relaxovat v odlehlém prostředí. Ať už je to během dovolené, festivalu nebo při dobrodružné výpravě, tento přenosný ubytovací prostředek nabízí mnoho možností a zajímavostí. Pokud máte rádi přírodu a dobrodružství, zkuste si stanování a objevte krásy a radosti tohoto jedinečného způsobu života v přírodě.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang