Jak vybrat stan

Recenze

Stany se liší co do velikosti, kvality a spousty dalších parametrů a funkcí. Jak se zorientovat v široké nabídce stanů a jak vybrat takový, na který bude vždy spolehnutí?

Při výběru stanu je nutné zvážit hned několik faktorů. Přece jen jde o věc, která se nekupuje denně. Je vhodné výběru věnovat dostatek času a při nákupu nešlápnout vedle.

Nejprve je třeba zvážit, kolik lidí bude ve stanu spát, zda budou batohy a vybavení zůstávat uvnitř, nebo venku, kde bude spát pes, v jakých podmínkách se stan bude používat a podobně.

Hmotnost stanu

Každý chce kempinkový stan, který je lehký a prostorný. Problémem pro vás jako kupující je, že hmotnost a prostor bojují proti sobě. Čím je kempinkový stan prostornější, tím je těžší.

Potřebujete-li stan pro dvě osoby na putování s batohem nebo kempování na kole, vyberte si takový, který váží čtyři kilogramy nebo méně. Vaše záda vám později poděkují. Kempinkové stany přenášené např. na kajaku mohou být o něco těžší. A pokud kempujete autem, s váhou si vůbec nelámejte hlavu.

Rozměr spodní části / plochy na spaní

Rozměr spodní části vám napoví, jak velký stan je. Pokud potřebujete extra prostor na lokty, který zahrnuje i prostor pro uložení vybavení uvnitř, vyberte si stan, který má větší podlahovou plochu.

Pro ty, kteří chtějí ušetřit gramy (baťůžkáři, cyklisté), bude vhodnější stan, který nabízí jen omezený prostor.

Předsíňka

Předsíňka je úložný prostor bez podlahy. Umožňuje táborníkovi uschovat před deštěm batoh a další věci. Pokud jste nuceni zvolit malý stan, abyste ušetřili hmotnost, předsíňka se vám bude hodit.

Výška stanu

V tomto případě se vše odvíjí od osobních preferencí. Někomu stačí se ve stanu vyspat, poté nepotřebuje, aby byl příliš vysoký. Jiný preferuje prostornější stany, ve kterých si lze například i pohodlně sednout.

Vstup do stanu

Existují stany s jedním i více vstupy. Více vstupů lze doporučit těm, jejichž spolunocležníci v noci často odcházejí ze stanu – budou mít vlastní vstup, a tak nebudou rušit ostatní.

Vnější podmínky – vítr

Podnebné podmínky mohou být velmi nepříznivé a je nutné jim do značné míry stan přizpůsobit. Dle prostředí, ve kterém budete stanovat, se rozhodujte o potřebné stabilitě stanu.

© 2023 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang