Bezúročná půjčka – jak funguje, kde sjednat

Půjčky

Každému se někdy může stát, že se dostane do tísnivé finanční situace a potřebuje pomoc. Může se jednat o jednorázovou pomoc od rodiny, anebo pravidelné půjčky od bank a nebankovních věřitelů. Každý dlužník chce tu nejvýhodnější půjčku. Existuje půjčka bez úroku? A jak je možné takovou půjčku získat?

Dá se říct, že půjčka je právní vztah založený smlouvou o půjčce, jíž se jedna strana (věřitel) zavazuje přenechat druhé straně (dlužníkovi) věci určené podle druhu (zejména peníze), které přejdou do jeho vlastnictví, a dlužník se zavazuje po uplynutí sjednané doby vrátit věřiteli stejné množství věcí téhož druhu a jakosti.

Půjčka bez úroku

Bezúročná půjčka určitě zaujme každého, kdo přemýšlí, že si nějakou půjčku pořídí. Nemusí vždy záležet na tom, o jakou konkrétní půjčku se jedná. Lákavé podmínky v podobě nulového úroku jsou zkrátka zajímavé.

Přesto je dobré vědět, jaké všechny půjčky existují a podle čeho se dělí. Většinu lidí budou zajímat spotřebitelské půjčky, tedy úvěry pro spotřebitele.

Úvěr podle účelu:

  • účelový – peníze z úvěru jsou poskytnuty na konkrétní účel a je nutné tuto skutečnost doložit
  • neúčelové/bezúčelové úvěry – záleží na klientovi, na co vynaloží získané finanční prostředky

Podle typu výplaty:

  • hotovostní – peníze jsou vyplaceny v hotovosti do ruky dlužníka
  • bezhotovostní – peníze jsou klientovi zaslány na jeho bankovní účet

Podle doby splatnosti:

  • krátkodobé – zde se jedná o nižší částky se splatností obvykle do 90 dnů
  • dlouhodobé – klient si půjčí větší částku, kterou může dle domluvy splácet až 30 let

Podle čerpání:

  • jednorázové – peníze jsou uvolněny klientovi najednou
  • postupné – peníze z úvěru klient čerpá po částech

Dále je samozřejmě možné dělit úvěry ještě na několik možností, například podle frekvence splácení, s tím, že nejčastěji se jedná o měsíční, ale může být i čtvrtletní. Také je možné všechny typy zmíněných úvěrů mezi sebou kombinovat.

Ovšem je důležité vědět, že většina půjček je složená z částky, kterou si klient půjčuje + předem domluvených poplatků + úroků. Jen málokdy je půjčka bez navýšení o tyto částky.

Co je to bezúročná půjčka?

Půjčka bez úroku je taková půjčka, jejíž úroková sazba je 0 %. Většině lidí se pravděpodobně vybaví půjčky mezi rodinnými příslušníky, které bývají podloženy takzvanou smlouvou o bezúročné půjčce. Jiní si zase vzpomenou na různé nebankovní společnosti a jejich lákavé slogany propagující půjčky zdarma.

Tento typ úvěru však nabízejí i některé banky a v mnohých případech také zaměstnavatelé, kteří poskytují bezúročné půjčky zaměstnancům v rámci benefitů.

Dříve byla také velmi oblíbená bezúročná půjčka od státu, nyní se jedná většinou o půjčky, které nabízí nebankovní společnosti.

U některých případů se může nejdříve zdát, že se jedná o půjčku bez úroku. Ovšem to je vykoupeno vysokými poplatky. V takovém případě je nutné se zaměřit na hodnotu RPSN.

Co to je RPSN? RPSN je zkratka, která znamená roční procentní sazbu nákladů a je uváděná jako roční procento z celkové výše úvěru. Ze zákona je nutné tuto sazbu vždy při půjčce uvádět.

V případě, že si chce člověk půjčit peníze a nezná výši RPSN, je velmi pravděpodobné, že se jedná o podvod, nebo alespoň velmi nevýhodou půjčku pro dlužníka. V těchto případech je potřeba si dávat pozor na lichvu.

Lichvář půjčuje dlužníkům peníze za vysoký úrok nebo vysoké poplatky. Jedná se tedy o velmi vysoké úročení, kdy se půjčka vymyká běžným standardům. Lichváři provozují nezákonnou činnost.

Bezúročná půjčka má většinou jen základní podmínky, které není složité splnit. U každého věřitele se ovšem tyto podmínky mohou lišit a je potřeba si informace vždy ověřovat.

Podmínky pro bezúročnou půjčku:

  • plnoletost
  • bydliště nebo trvalý pobyt na území České republiky
  • vlastní bankovní účet
  • mobilní telefon

U každé půjčky je důležité vrátit peníze včas a hlavně neodkládat zbytečně splátky. Jakmile dojde k opoždění splátek, může dojít k udělení pokuty ve formě poplatků za nevčasné splácení.

Smlouva o bezúročné půjčce – vzor

Vzor smlouvy o půjčce se může hodit v případě, kdy si chce člověk půjčit peníze, nebo naopak chce někomu půjčit peníze a stát se věřitelem u splátek bez navýšení.

Je důležité, aby smlouva splňovala základní kritéria. Ovšem ze zákona není přesný formát, jak má smlouva o bezúročné půjčce vypadat, a tak si ji každý může sepsat doma. Případně si vzít na pomoc právníka.

Základní informace ve smlouvě:

  • osobní údaje obou zúčastněných stran + informace o tom, kdo komu půjčuje
  • co je předmětem půjčky + specifikace množství, stavu apod.
  • jaká je sjednaná případná odměna za zapůjčení
  • kdy a jakým způsobem bude zápůjčka vrácena
  • co se stane, když zápůjčka vrácena nebude
  • datum, místo a podpisy

Smlouvu je nutné vyhotovit ve dvou kopiích s tím, že každá ze stran obdrží jednu podepsanou kopii. Smlouva o bezúročné půjčce se většinou používá v rodině a mezi kamarády.

Výhody a nevýhody bezúročné půjčky

Všechno má své výhody a nevýhody a určitě je lepší, když se člověk zbytečně nezadlužuje. Jsou situace, ve kterých člověk zas tak nutně peníze navíc nepotřebuje a může počkat, než si na danou věci našetří.

Například zadlužovat se kvůli nákupu vánočních dárků nebo dovolené není úplně rozumné, a přesto to tolik lidí dělá. Jedná se o věci, které se dají odepřít, případně na ně může člověk začít šetřit v předstihu.

Pak ovšem může nastat celá řada skutečností, na které se ne vždy dá dopředu připravit. Mezi ně může patřit nečekaná výpověď z práce, kdy člověk najednou nemá na základní výdaje. Dalším častým neočekávaným výdajem je rozbité auto, pračka, lednička a další věci, které lidé v dnešní době k životu dennodenně potřebují.

V takových situacích se někdy nedá vyhnout půjčce. Jakmile už se člověk pro půjčku rozhodne, měl by hledat tu nejvýhodnější. Jaké jsou tedy výhody a nevýhody půjčky bez úroků?

Výhody bezúročné půjčky:

  • mírné podmínky půjčky
  • nulový úrok a nulové RPSN
  • žádné poplatky
  • kolik si dlužník půjčí, tolik vrátí

Nevýhody bezúročné půjčky:

  • většinou pouze pro nové klienty
  • nutnost vrátit vypůjčené prostředky včas
  • nutnost pravidelného příjmu
  • účtování vyšších sankcí za porušení podmínek

Z toho vyplývá, že při první půjčce většinou není problém dosáhnout na půjčku bez navýšení. U opakovaných půjček už bývá nutné uhradit i poplatky, případně alespoň nějaké úroky.

V ojedinělých situacích je určitě rozumné sáhnout po půjčce bez úroku. Nemělo by se však jednat o pravidelné a opakující se řešení finanční situace. Člověk tak snadno může upadnout do dluhové pasti, kdy si bere nové půjčky na splacení těch starších a jedná se o nekonečný kolotoč.

V takovém případě je pak lepší využít konsolidaci půjček (= sloučení všech stávajících půjček do jedné), omezení výdajů a zvýšení příjmu domácnosti.

Bezúročná půjčka Zaplo

Ve většině případů platí, že nebankovní půjčky je jednodušší získat, ovšem pojí se s nimi vyšší poplatky. Při výběru vhodného produktu je tedy potřeba se na výši poplatků vždy zaměřit.

Existují také nebankovní půjčky zdarma, které jsou poskytované novým klientům. Příkladem je Zaplo půjčka, která je až do výše 16 000 Kč zcela zdarma, tedy alespoň za předpokladu řádného splacení.

V případě prodlení se začnou účtovat sankce, s čímž je nutné počítat. Je samozřejmě lepší se neopozdit se splátkou.

Rychlá půjčka na splátky

V některých případech je vyřízení půjčky opravdu rychlé a může trvat jen pár minut. V rodině a mezi kamarády je vše o dohodě, takže zde vyřízení může být skutečně extrémně rychlé.

V případě, kdy má člověk zájem si koupit iPhone na splátky bez navýšení nebo si takto pořídit jinou elektroniku či vybavení domácnosti, může se tak domluvit přímo s prodejcem.

Někteří prodejci nabízí již při prodeji svým zákazníkům možnost koupit si zboží na splátky bez navýšení. V případě, kdy se jedná o první nákup, zde nebývají ani žádné na první pohled skryté poplatky.

Pro koho je bezúročná půjčka vhodná?

Odpověď je velmi jednoduchá. Pro každého, kdo si potřebuje půjčit peníze a zároveň na tuto půjčku dosáhne. Většinou je nutné, aby člověk měl pravidelný příjem. Ten stačí snadno dokázat potvrzením o výši příjmu od zaměstnavatele, výplatní páskou za určité období nebo výpisem z bankovního účtu, kam příjmy chodí.

Ovšem je také možné, že spousta věřitelů půjčí bez úroku i lidem, kteří nemají pravidelné příjmy – jako jsou například studenti. Také této půjčky mohou využít lidé, kteří sice mají pravidelné příjmy, ale nejsou moc vysoké.

Maminky na rodičovské dovolené často využívají bezúročné půjčky, i když pobírají pouze rodičovský příspěvek. Tyto půjčky většinou použijí na výbavu pro děti, případně na vybavení dětského pokoje a domácnosti.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang