Technologie budoucnosti nebo minulosti – Blue-ray disk

Mobily, PC a kancelář

Poslední dobou se objevují domácí kina a přehrávače, které umí přehrát tzv. Blue-ray disky.Co to je? Je nazýván budoucností v ukládání dat. Je vytvořen jako již 3. generace optických disků, zapisujících do spirály, určených pro digitálních data.

A jakmile se může zaspisovat, musí se taky umět číst. S novou technologií zapisování přišli samozřejmě také různé přístroje, které je umění číst.

Možná se ještě neznáte. Možná ano. Tak či tak. Představujeme novou generaci audio-digi přístrojů, pro které je DVD stará babka. Technologie Blue-ray je šikovnějším nástupcem DVD. Data se na tento disk Blue-ray ukládají ve stopě tvaru spirály 0,1 mm pod povrch disku.

Pro čtení se používá modré laserové světlo – odtud název Blue-ray, tj. modrý paprsek. Novou technologii vyvinula japonská firma Sony, na vývoji se podílí také firma Philips.

Srovnání – DVD vs. Blue-ray

DVD i Blue-ray jsou stejně velké, tedy 12cm. DVD může nabídnout až 8,5 GB, když je oboustranné. Blue-ray nabízí 25 GB u jednovrstvého disku. A to není konec, dále 50 GB u dvouvrstvého a až 80 GB u oboustranného dvojvrstvého disku.

Tomuto se musejí svou čtecí technologií přizpůsobit samozřejmě přehrávače. DVD je stále nejrozšířenější a tak uživatelé potřebují, aby jejich přehrávač přečetl DVD i Blue-ray. Blue-ray disponuje větší kvalitou rozlišení ukládaného obrazu. A nejen obrazu, zatímco DVD standartně ukládá pěti kanálový zvuk (5.1), Blue-ray nabízí kanálů až sedm (7.1).

Blue-ray disky se označují takto:

BD-ROM – disk pouze pro čtení BD-R – disk určený pro jednorázový zápis

BD-RE – disk přepisovatelný

Disky Blue-ray možná nejsou ještě tak moc rozšířené. Ale proč nebýt připravení. Můžete si lepší kvalitu obrazu a zvuku užívat již teď. Nač kupovat pouze DVD přehrávač a za rok či dva nový kvůli Blue-ray. Domácí kino Samsung HT-BD1255, Blue-ray je kompletní domácí sestava, která mimo jiné umí přehrát právě disky Blue-ray. Disponuje mnoha moderními technologiemi. Zážitek z filmu bude dokonalý a budoucnost vás nepřekvapí.

Popularita Blue-ray

Blue-ray disky se staly nedílnou součástí našich životů v posledních letech. Tyto optické disky nabízejí nejen vyšší kvalitu zvuku a obrazu oproti DVD, ale také větší úložný prostor pro filmy, hry a další multimediální obsah. I když se zdá, že se doba streamingových služeb stále zvyšuje, popularita Blue-ray disků stále přetrvává.

Jedním z důvodů, proč se Blue-ray disky stále těší značné popularitě, je jejich všestrannost. Tyto disky mohou obsahovat celé sezóny televizních seriálů, speciální bonusový materiál a další doplňující obsah, které streamingové služby nemusí nabízet.

Blue-ray disky také umožňují uživatelům mít svůj vlastnictví a sbírat své oblíbené filmy a seriály ve fyzické podobě. Někteří lidé preferují tuto možnost, protože si tak mohou vytvořit svou vlastní filmovou knihovnu, kterou mohou sdílet s hosty a přáteli.

Dalším faktorem, který přispívá ke stále rostoucí popularitě Blue-ray disků, je jejich zlepšená technologie. Moderní přehrávače Blue-ray umožňují přehrávání obsahu ve vysokém rozlišení (například ve formátu 4K Ultra HD), což poskytuje fantastický zážitek ze sledování filmů. V kombinaci s pokročilými zvukovými technologiemi, jako je Dolby Atmos, může Blue-ray disk poskytnout kvalitu, která se těžko vyrovná streamování.

Navzdory sílícímu trendu streamování filmů a seriálů je stále mnoho lidí, kteří preferují fyzickou kopii filmu. To může být způsobeno například omezeným přístupem k internetu nebo nestabilním připojením, které může negativně ovlivnit streamingový zážitek.

Navíc se stále vyskytují často diskutované případy, kdy streamovací služby rychle odstraňují tituly ze své knihovny, což může způsobit zklamání u uživatelů. S Blue-ray disky si mohou lidé být jisti, že jejich oblíbený film nezmizí ze dne na den.

Popularita Blue-ray disků se odráží i v prodejních číslech. I když nejsou tak dominantní jako dříve, stále existuje silná poptávka po těchto optických discích. Často se vydávají speciální edice filmů, které lákají fanoušky nejen na samotný film, ale také na bonusový obsah a limitované verze. Kromě filmů jsou na Blue-ray discích dostupné také hry pro herní konzole, které nabízejí větší herní prostředí a lepší grafiku.

Závěrem lze tedy konstatovat, že přestože streamingové služby získávají na popularitě, Blue-ray disky stále mají své místo na trhu. Jejich všestrannost, kvalita obrazu a zvuku, možnost vytvářet vlastní filmovou knihovnu a stabilita jejich obsahu jsou faktory, které přitahují stále více uživatelů. Ať už jde ofyzické sběratele filmů nebo lidi, kteří preferují vyšší kvalitu obrazu a zvuku, Blue-ray disky stále zůstávají populární volbou pro mnoho lidí.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang