…článek aktualizujeme…
Investice do zahraničních nemovitostí
Investice do nemovitostí patří mezi nejjistější formy investování finančních prostředků. Jejich alternativou, při které lze dosáhnout velmi zajímavého výnosu, je investice do nemovitostí v zahraničí. Podmínky nákupu nemovitostí cizinci jsou dány zákony té které země.
Obecně lze konstatovat, že Češi, jako občané členského státu Evropské unie, mohou ve většině žádaných zemí nakupovat nemovitosti bez zbytečných administrativních překážek. Platí to např. pro Španělsko, Francii, Itálii, Rakousko nebo Chorvatsko.
Obdobná situace je také u realit v Karibiku nebo ve Spojených státech amerických, kde se velkému zájmu těší zejména nemovitosti na Floridě. Zahraniční nemovitosti lze kupovat ryze za účelem investice, také však jako druhé bydlení. Nejběžnější je kombinace obou variant.
V praxi to znamená, že svoji nemovitost po určitou část roku majitel sám využívá. V podstatě tedy jezdí na dovolenou zadarmo a po zbytek roku nemovitost dále pronajímá. O veškerý servis se přitom stará specializovaná agentura, která na sebe převezme všechny starosti.
Není třeba mít obavy z toho, že by dům či apartmán zůstával dlouhodobě nevyužitý. Obvykle totiž bývá smluvně garantovaná výše minimálního výnosu. Roční výnos např. z alpských nemovitostí se může pohybovat kolem 8 %.
Investice do zahraničních nemovitostí
Nabídka nejrůznějších investičních příležitostí je v současné době nesmírně rozmanitá. Přesto není snadné si vybrat. Míra rizika u investic slibujících výrazně nadprůměrné zhodnocení vložených prostředků je pro řadu lidí nepřijatelná.
Naopak dvě procenta, která nabídnou v bance při spoření na termínovaných vkladech a obdobných finančních produktech, sotva pokryjí inflaci. Investice do nemovitostí může být zajímavou alternativou, ale i ta má svoje klady a zápory.
Jednak je většinou potřeba větší množství finančních prostředků. Dále je potřeba počítat také se starostmi s dalším pronájmem nemovitosti a její údržbou. I výše zmiňované zápory lze při chytré investici minimalizovat.
Novým trendem, který úspěšně funguje zejména na západ od našich hranic, je koupě nemovitosti v zahraničí s možností jejího dalšího pronájmu. Zájem investorů se soustřeďuje zejména na lokality u moře (Francie, Španělsko, Chorvatsko) a na horách (v Rakousku, Švýcarku, Itálii).
Jak vše probíhá? Nemovitost si člověk koupí do osobního vlastnictví. Sám ji využívá několik týdnů v roce, po zbytek doby ji pronajímá a získává zajímavý výnos. Starosti s údržbou a dalším pronájmem na sebe kompletně bere specializovaná firma.
Dobu, po kterou chce vlastník svůj dům či apartmán využívat, lze individuálně nastavit. Samozřejmě platí, že čím déle nemovitost využívá pro vlastní potřebu, tím nižší výnos mu to přinese.
Podle konkrétní země a projektu lze získat výnos v rozmezí cca od 3 do 8 % s tím, že lze mít smluvně garantovanou minimální výši výnosu.
Ceny nemovitostí jsou v důsledku celosvětové hospodářské krize na velmi zajímavé úrovni. K velkému poklesu cen došlo ve Španělsku, kde mnoho developerských projektů skončilo ve vlastnictví bankovních domů, které se nemovitostí zbavují často výrazně pod cenou.