Investiční zlato – jak investovat, kde koupit, ČNB

Novinky

V dnešní nejisté době by měl každý mít své úspory přibližně z 30% uloženy v hmotném zlaté – investičních zlatých mincích a investičních zlatých slitcích.

Investiční zlato je forma úspor, které nepodléhají státní kontrole, ani případnému krachu bank. Jedná se o dlouhodobé uložení úspor, řádově 5 a více let. Investice do hmotného zlata je osvobozena od DPH a zároveň se z výnosu, na rozdíl od ostatních forem, neplatí daň ze zisku.

Jedná o velice diskrétní formu uložení peněz, která je samozřejmě nekontrolovatelná. Sice si každý myslí, že investice do zlata je pro bohaté a má z části pravdu. Osvobození od DPH při nákupu, neplacení daně ze zisku a diskrétnost je přímo šitá pro bohaté.

Jistě je pro ně uzpůsobená, protože stát dobře předpokládá, že průměrný občan této země do takové formy spoření nepůjde.

Do investičního zlata může investovat buď jednorázovým nákupem, více nákupy po menších částkách nebo spořením ve zlatě.

Nedoporučuje se s žádnou z firem uzavírat „spoření ve zlatě“. Jedná se o vysoce nevýnosnu formu, kde se platí o mnoho více za jeden gram zlata. Je lepší kupovat zlato v menších gramážích.

Gram je sice dražší, za to likvidnější. Pokud bude zlato za 20 let 10x dražší, asi se nikomu nebude chtít prodávat celých např. 100 gramů.

Investiční zlato

S pojmem investiční zlato se jistě setkalo mnoho lidí. Často však nevědí, co se pod ním skrývá. Investiční zlato je obchodováno v celé EU ve zvláštním režimu bez DPH.

Investičním zlatem se zjednodušeně rozumí:

  • zlaté mince s ryzostí min. 900/1000
  • mince vyražené po roce 1800 nebo které byly nebo jsou zákonným platidlem
  • slitky s ryzostí min 995/1000 zpracované v certifikované rafinerii s identifikací

Cena fyzického zlata je určována dvakrát denně na Londýnské burze v USD za trojskou unci (1oz = 31,1035 gramů). Cena investičního zlata je také ovlivněna momentálním kurzem koruny, proto stojí za zamyšlení, zda nenakupovat investiční zlato v EUR.

Investiční zlato v podobě zlatých mincí a zlatých slitků je diskrétní forma uložení úspor na delší období (5 a více let) a stává se tedy vhodným instrumentem ke spoření na důchod.

Také je potřeba upozornit na fakt, že ze zisku se neplatí daň z příjmu, jako je tomu u vkladů v bankách, držení dluhopisů, výnosů na akciovém trhu atd. Finanční poradci (kteří nejsou vázáni na provize od bank) doporučují vlastnit přibližně 30% svého bohatství právě ve formě investičního zlata.

© 2023 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang