Největší banky v ČR – aktuální přehled, kdo je vlastní, majitel

Novinky
banky-v-cr

V České republice funguje mnoho bank. Klienti si mohou vybrat z různých služeb a produktů českých bank podle toho, co očekávají. Jaká je největší banka v České republice a lze určit, která banka je nejlepší?

Tradiční klienti si vybírají banky, které mohou navštívit v případě, kdy chtějí uzavřít smlouvu nebo se poradit. Je možné vybrat i instituce, které operují pouze v online prostředí. Díky tomu je dostupná 24 hodin, 7 dní v týdnu, o víkendu či o státních svátcích. Klasické banky však drží krok s moderními.

Říci, která banka v České republice je nejlepší, v podstatě nelze. Vždy záleží na potřebách jednotlivých klientů. Jelikož bank v ČR je mnoho, instituce se předhání ve svých nabídkách, aby přilákaly co nejvíce zákazníků.

Banky v České republice

Lidé si mohou vybrat mezi různými bankami v ČR. Záleží na jejich požadavcích a na to, co přesně od banky očekávají. Někteří klienti vyžadují nadstandardní služby či možnost vybrat ze všech bankomatů zdarma, jiní dávají přednost vyšším úrokům na spořicích účtech nebo vedení účtu zdarma.

Bankovních služeb je mnoho a instituce je zajišťují na různých úrovních. Často se předbíhají ve svých nabídkách tak, aby zaujaly a získaly co největší množství klientů. Díky tomu se stírají hranice mezi tradičními klasickými bankami a moderními digitálními institucemi.

Před volbou určité banky je důležité ujasnit si, k čemu přesně budou klienti banku využívat. Ne všechny instituce se zaměřují na stejné bankovní služby. Proto je možné zvolit:

 • retailové banky (určené pro spotřebitele)
 • obchodní banky (určené pro podnikatele)
 • hypoteční banky
 • investiční banky

Hypoteční banky se soustředí na poskytování hypotečních úvěrů. Investiční banky zase nabízejí klientům finanční služby nebo podnikové divize. Dalšími možnostmi bank jsou stavební banky, exportní banky či rozvojové banky.

Při výběru je třeba brát v úvahu banky podle způsobu fungování:

 • digitální banka (např. Air Bank)
 • hotovostní banka (např. ČSOB)

S volbou banky přichází i nutnost zvážit možná negativa. Například počet poboček a jejich dostupnost, množství bankomatů či fungování internetového bankovnictví.

Hotovostní banky

Hotovostní banky si lze představit jako klasické bankovní instituce s osobním přístupem. Klienti mohou kdykoliv přijít do některé z poboček (ve většině případů takové banky mají širokou síť) s jakýmkoliv dotazem i s běžným vyřizováním.

Klasické banky v ČR operují na trhu velmi dlouhou dobu. Díky tomu nabízí i dostupné bankomaty jak ve velkých městech, tak i v menších městečkách nebo větších vesnicích. Kvůli tomu je výběr z bankomatů konkurenčních společností vysoce zpoplatněn.

Negativem hotovostních bank je staromódnost v některých bankovních službách, ať už se jedná o složitou administrativu při vyřizování úvěrů či hypoték, méně propracovaní internetové bankovnictví, dlouhé fronty apod.

Digitální banky jsou oblíbené hlavně mezi mladými lidmi.
Digitální banky jsou oblíbené hlavně mezi mladými lidmi.

Digitální banka

Digitální banky jsou většinou nováčky mezi českými bankami. Jelikož by se proti hotovostním bankám dlouho neudržely, jejich zřizovatelé museli přijít s dostatečně velkou změnou v modernizaci.

Digitální banky jsou moderní instituce, které svou administrativu záměrně přesunuly do online prostředí. Kvůli tomu nemají srovnatelné množství poboček jako hotovostní banky, zato mají propracovanější internetové bankovnictví a mobilní aplikace.

Např. o půjčku mBank je možné zažádat kdykoliv z mobilního telefonu. Díky přihlášení do banky Creditas si klient může propojit účet s účty v jiných bankách, personalizovat vlastní domovskou stránku či vyzkoušet rychlé zakládání produktů i pro děti.

Klienti digitálních bank mohou zažádat o nejrůznější produkty jednoduše po internetu. Vyvarují se tak frontám, hovorům s bankovním poradcem a ušetří čas. Díky nízkým nákladům mohou lidem umožnit i nižší cenu za poskytování bankovních služeb.

Nevýhodou digitálních bank může být nedostatek komunikace či složité ověřování dotazů, případně snad i menší síť bankomatů.

Největší banky v ČR podle počtu klientů

Největší banky v ČR slouží milionům lidí, zajišťují bankovní služby a stále rozvíjí svoje produkty.

Název bankyPočet klientů
Česká spořitelna4,493 milionu
ČSOB4,225 milionu
Komerční banka2,251 milionu
Moneta Money Bank1,4 milionu
Raiffeisenbank1,2 milionu
Fio banka1,162 milionu
UniCredit Bank450 tisíc
Největší banky v ČR podle počtu klientů.

Největší bankou v ČR je Česká spořitelna, v závěsu za ní je ČSOB. Banku ČSOB vlastní KBC Group, což je belgická bankovní pojišťovna.

Oblíbenosti České spořitelny a ČSOB dodávají zajímavé úvěry, třeba jako ČSOB Poštovní spořitelna. Velký skok v počtu klientů zaznamenala společnost Raiffeisenbank po sloučení s Equa Bank v roce 2022.

Největší banka v ČR podle bilanční sumy

O tom, která banka v ČR je největší, se může rozhodnout také podle bilanční sumy. To znamená, že se banky porovnají podle objemu spravovaných peněz. Co si pod tím přesně představit?

Rozdělení bank dle velikosti:

 • velké banky – bilanční suma větší než 10 % celkového objemu bilanční sumy bankovního sektoru
 • střední banky – bilanční suma 2–10 % celkového objemu bilanční sumy bankovního sektoru
 • malé banky – bilanční suma menší než 2 % celkového objemu bilanční sumy bankovního sektoru

V prosinci 2022 ČNB zveřejnila bankovní statistiku, v níž odhaluje bilanční sumu bankovního sektoru ČR. Ta dosáhla hodnoty 8 945 miliard Kč. Meziměsíčně se snížila o 608 miliard Kč.

Název společnostiVýše bilanční sumy
ČSOB1 805 mld. Kč
Česká spořitelna1 642 mld. Kč
Komerční banka1 244,4 mld. K
UniCredit Bank693,5 mld. Kč
Raiffeisenbank511 mld. Kč (pozn. Equa Bank 73,7 mld. Kč)
Moneta Money Bank340,2 mld. Kč
Fio Bank215 mld. Kč
Největší banka v ČR podle bilanční sumy.

Největší banky v ČR lze posoudit i dalším způsobem, a to podle zisku.

Největší banky v ČR podle zisku

Během covidové pandemie se finanční výsledky bank zhoršily, nicméně již v následujícím roce opět začaly růst. Tento trend pokračoval i během roku 2022.

Název bankySrovnání podle zisku
ČSOB16,2 mld. Kč
Česká spořitelna14,2 mld. Kč
Komerční banka12,7 mld. Kč
UniCredit Bank6,98 mld. Kč (pozn. dohromady ČR a Slovensko)
Raiffeisenbank4,69 mld. Kč (pozn. Equa Bank 553 mil. Kč)
Moneta Money Bank3,98 mld. Kč
Fio Banka2,3 mld. Kč
Největší banky v ČR podle zisku.

Na zisku bank pomohla i ČNB. Podle těchto tří parametrů klienti mohou rozhodnout, která banka je nejlepší.

Kdo vlastní české banky?

Rok 2022 přinesl politické změny, které zasáhly světové hospodářství. Ve společnosti se začala řešit otázka, kdo vlastní české banky? Které banky jsou skutečně české? Které banky v ČR jsou ruské?

Bankami s českým vlastníkem jsou např.:

 • Banka Creditas
 • Fio banka
 • Trinity Bank
 • Air Bank
 • Moneta Money Bank

Oblíbenými a největšími bankami v ČR jsou ty, jejichž vlastníci jsou ze zahraničí:

Kdo vlastní české banky? To je otázka, kterou se zabývá čím dál větší počet občanů. Níže se lze dočíst o vlastnících některých českých bank.

Trinity Bank

Majitel Trinity Bank je Radomír Lapčík. V 90. letech založil Moravský Peněžní Ústav, který se v roce 2019 stal Trinity Bank, jednou z nejmladších českých bank.

Air Bank

Zelené spoty, rozpor mezi tradičními bankami a digitálními bankami v podobě bankovních poradců a moderní technologie. To je Air Bank, která v ČR funguje od roku 2011. Air Bank založila silná skupina PPF miliardáře Petra Kellnera. Majitelem Air Bank je společnost Home Credit známá pro nebankovní úvěry. Po celou dobu fungování se majitel Air Bank nezměnil.

Komerční banka

Tato banka byla založena v roce 1990 vyčleněním z bývalé Státní banky československé. Jedná se tedy o ryze českou společnost? Nikoliv. Kdo vlastní Komerční banku? Většinovým vlastníkem Komerční banky je francouzská finanční skupina Société Générale, v menší míře Chase Nominees a Nortrust Nominees.

Raiffeisenbank

Společnost Raiffeisenbank funguje od půlky 19. století. Jedná se o rakouskou banku s dlouhou historií, která se vypracovala na jednu z největších bank na tuzemském trhu a stále se rozvíjí. Klientům nabízí různé nabídky a služby. Mezi nejoblíbenější patří Raiffeisenbank půjčka.

Kdo vlastní Raiffeisenbank? Z větší části rakouská finanční skupina Raiffeisenbank Bank International (RBI) a dále rakouská Raiffeisenlandesbank Oberösterreich.

Další banky působící v ČR

Zahraniční bankou byla Sberbank, ruská banka v ČR. Na jaře 2022 přišla společnost o licenci od ČNB, následně odešla z celého evropského trhu.

Další ruské banky v ČR skončily nebo byly odkoupeny. Takového osudu se dočkala společnost Expobank. V září 2022 byla odkoupena společností Creditas a následně byla přejmenována na Max banka.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang