Jak vybrat bazén

K teplým dnům a pěknému počasí neodmyslitelně patří relaxace a zchlazení ve vodě. Ale málokdo si libuje v přelidněných a hlučných koupalištích. Přitom dopřát si uvolňující koupel ve vlastním bazénu si může dovolit každý, stačí jen mít kam jej umístit. V dnešní době jsou zahradní bazény cenově dostupné a nabídka tak široká, že nemusíte mít obavy, že byste nenašli vyhovující bazén za přijatelnou cenu. Do takové investice se ale nevyplácí jít bez přípravy, proto jsme pro vás připravili malého pomocníka, který vám pomůže se v oblasti bazénů zorientovat.

Váháte s nákupem bazénu?

Každý před nákupem váhá, jestli je nákup bazénu správným krokem. Koneckonců bazén na zahradu není korunová záležitost, a tak je dobrá rozvaha opravdu na místě. Abychom vám pomohli pohlédnout na věc objektivně, připravili jsme pro vás seznam předpokladů pro spokojenost s nákupem bazénu. Zahradní bazén se vyplatí, pokud:

  • Na své zahradě často a rádi trávíte svůj čas.
  • Koupel v bazénu je pro vás vítaný způsob relaxace.
  • Máte malé děti a/nebo časté návštěvy.
  • Máte rádi svůj klid a soukromí a nejste zrovna milovník přelidněných koupališť.
  • Kladete důraz na hygienu a přírodním koupalištím s nejistou kvalitou vody se raději vyhýbáte.
  • Uvítáte možnost zvýšení hodnoty vaší zahrady.

Souhlasí ve vašem případě alespoň polovina předpokladů? Pak si můžete bazén s klidným svědomím pořídit. Bazén krásně zapadne do vašeho životního stylu a využijete jej do poslední koruny.

Vybrat bazén nadzemní nebo zapuštěný?

U bazénů obecně volíte mezi dvěma hlavními typy - nadzemními a zapuštěnými. Zjednodušeně můžeme říct, že zapuštěné bazény nabízejí největší luxus a pro nadzemní bazény hraje jejich dostupnost a jednoduchá instalace.

TIP: Uvažujete o pořízení zapuštěného bazénu, ale máte obavy, že jej nebudete tolik využívat a vysoká investice přijde nazmar? Řešením by pro vás mohlo být prvotní pořízení mnohem levnějších nafukovacích či pevných nadzemních bazénů. Vyzkoušíte si tak, jestli budete bazén opravdu náležitě užívat. Po jedné, dvou sezónách už případně můžete s klidným svědomím přejít k velké investici do zapuštěného bazénu.

NADZEMNÍ BAZÉNY

Nadzemní bazény rozlišujeme na nafukovací a pevné bazény s konstrukcí. Nejsou sice tolik odolné jako bazény zapuštěné, ale pro použití v řádu několika let je jejich pořízení efektivní a ekonomické. Velkou devízou nadzemních bazénů je totiž jejich nízká pořizovací cena a nenáročná montáž.

Nafukovací bazény

S nafukovacími bazény si splníte sen o vlastním koupání jednoduše a jen za zlomek ceny ostatních typů bazénů. K jejich instalaci není nezbytně potřeba žádných stavebních úprav a ani pomoci specializované firmy. Jejich přitažlivost spočívá v maximálně jednoduché instalaci, a tím i snadné přenosností. Prostě nafouknete límec bazénu, napustíte jej vodou, čímž se bazén postaví a bazén je připraven. Se skladným a přenosným bazénem navíc nemusíte řešit zazimování bazénu a opětovnou přípravu na sezónu. Na zimu nebo během období, kdy jej nebudete používat, bazén jednoduše složíte a uskladníte.

Ideální pro relaxaci a dovádění s dětmi

Nafukovací bazény se pro svou skladnost a mobilitu nejvíce hodí k domům či zahradám menší velikosti. Nejedná se sice o bazény určené k plavání, ale pro příjemné lenošení či dovádění s dětmi poslouží naprosto dokonale. Velkou výhodou je totiž také jejich vyšší bezpečnost oproti zapuštěným bazénům a bazénům s konstrukcí. Nafukovací bazény nemají ostré hrany, o které by bylo možné se poranit. To ocení především rodiny s malými dětmi. A pro nejmenší jsou k dostání i nafukovací dětské bazény malých rozměrů a hloubkou pro spokojené ráchání.

Péče o nafukovací bazén - se správnými pomocníky hračka

Ačkoli mají nafukovací bazény oproti zapuštěným bazénům kratší životnost a jsou náchylnější k vnějšímu i vnitřnímu poškození, se správnou péčí vydrží po mnoho let. Údržba nafukovacích bazénů je totiž oproti zapuštěným bazénům hračka, stačí se jen vybavit potřebným příslušenstvím k údržbě čistoty vody a ploch bazénu. Pro menší nafukovací bazény postačí k zajištění čisté vody vhodná bazénová chemie, u větších už přeci jen sáhněte po čistící filtraci. Kromě přípravků na údržbu vody ale bazén zbavujte nečistot i s pomocí bazénového vysavače a sad na ruční čištění.

Bazény s pevnou konstrukcí - zlatá střední cesta

Bazény s pevnou konstrukcí oceníte, pokud nechcete investovat do zapuštěného bazénu, ale chtěli byste mít možnost si v bazénu udělat i pár temp. Tyto bazény jsou zlatá střední cesta, a proto se s nimi setkáváme na tuzemských zahradách nejčastěji.

Vyšší odolnost i životnost

Bazény s konstrukcí se liší podle užitých materiálů konstrukce. Základem je buď plastová nebo kovová konstrukce s antikorozní úpravou, doplněná o speciální vnitřní PVC vložku. Jsou tak více odolnější a trvanlivější než bazény nafukovací. Větší pevnost umožňuje u těchto bazénů přidat na výšce stěn, a ve vyšším bazénu je možné si i zaplavat.

Kvůli jejich větší velikosti a konstrukční bytelnosti mohou být zapotřebí menší stavební úpravy. Na plánovaném místě bude přinejmenším potřeba zarovnat zeminu a posypat ji silnější vrstvou jemného písku. A aby se zabránilo protržení fóliového dna bazénu, je potřeba bazén podložit geotextilní podložkou.

Bazény, které si přizpůsobíte svým potřebám

Instalace už menší chvilku zabere, ale bazén není třeba s příchodem zimy skládat. Na podzim postačí, když z bazénu upustíte trochu vody, zbylou vodu ošetříte bazénovou chemií a bazén přikryjete plachtou. Ale pokud byste rádi využívali bazén nejen v sezónním období, situaci pomůže vyřešit zastřešení a pokud nejste zrovna otužilci, tak koupel zpříjemní instalace některého ze systému ohřevu vody. Pokud vám bazény s pevnou konstrukcí svými možnostmi a univerzálností vyhovují, ale nezapadají do stylu vaší zahrady, nenechte se tím odradit. Dilema můžete snadno vyřešit svépomocí - zkuste zauvažovat nad obložením (například dřevěným). S ním bazén už snadno přizpůsobíte vzhledu a stylu vaší zahrady.

Zapuštěné bazény - luxus na celý život

Zapuštěný bazén je dlouhodobá investice a je tak potřeba mít opravdu dobře rozmyšlené, co chceme. Obecně výhodou zapuštěných bazénů je jejich dlouhá životnost, odolnost vůči mechanickému poškození a chemickému působení vody. Zapuštěné bazény jsou více estetické a lze je snadno přizpůsobit vzhledu a architektuře našeho domu a zahrady.  Na druhou stranu je potřeba potřeba s jejich trvalým umístěním, komplikovanější údržbou a výměnou vody. Na výstavbu už bude zapotřebí výrazných stavebních úprav a neobejdeme se bez služeb specializované firmy.

Nabídka možností je opravdu široká - můžeme si například vybrat, zdali chceme bazén železobetonový, plastový, laminátový, nerezový nebo jiný. Každý typ má své silné i slabé stránky a samozřejmě se mezi sebou výrazně liší cenou. Výběr zapuštěného bazénu je už velmi komplikovaná záležitost a proto raději využijte možnost konzultace s architektem, případně specialistou, který kvalifikovaně zohlední vaše specifické podmínky a vybere zapuštěný bazén vaší zahradě přímo na míru.

Jak vybrat správné rozměry bazénu

Rozměry bazénu určujeme na základě několika faktorů. Kdo bude bazén využívat? K jakému účelu si bazén chcete pořídit? Jaké jsou prostorové možnosti pro umístění bazénu a v neposlední řadě jaké jsou finanční možnosti? Je třeba počítat s tím, že čím větší bazén, tím větší náklady. A to nejen na samotné pořízení, ale i na další údržbu.

Velikost

Pokud vybíráte bazén pro příjemné polenošení nebo pro skotačení malých dětí, postačí vám průměr mezi 2 až 4 metry. Pokud byste ale rádi, aby váš bazén nabízel více prostoru i pro nějaké vodní hrátky více rodinných členů a přátel, pak se poohlédněte po bazénu s rozměry nad 4,5 metru. A konečně máte-li i vysloveně plavecké ambice, počítejte s délkou 7 metrů jako absolutním minimem.

Hloubka

Volba hloubky bazénu se odvíjí od věku, schopností a nároků uživatelů. Na trhu najdeme nejčastěji bazény s hloubkou v rozmezí 1 až 1,2 metru. Pro malé děti je ideální hloubka maximálně 1 metr, jen je třeba počítat s tím, že jakmile děti vyrostou a naučí se plavat, tato hloubka už nebude stačit. Bazén pro dospívající mládež s oblibou ve skocích by měl už mít raději hloubku 1,5 metru.

Hloubka bazénu má vliv na dvě věci - kvalitu vody a ohřev vody v bazénu. Nižší hloubka má tu výhodu, že se v bazénu rychleji ohřívá voda. Na druhou stranu se u bazénu s nižší hloubkou při nedostatečné filtraci a péči voda mnohem rychleji kazí.  

Tvar

Podle prostorových možností si vyberte i tvar bazénu - pokud si nebudete nechávat dělat tvar bazénu vysloveně na přání, budete mít nejčastěji  na výběr z bazénů kruhovitých, obdélníkových nebo oválných. Pokud byste si ve svém bazénu rádi zaplavali nebo udělali alespoň pár temp, vybírejte z oválných nebo obdélníkových tvarů bazénů. Na příjemné lenošení nebo vodní hrátky s rodinou je optimální volbou bazén kruhový.

Vybíráme vhodné umístění bazénu

U nadzemních bazénů je umístění výrazně jednodušší. Základem všeho je výběr naprosto vodorovné plochy, bez jakýchkoli ostrých předmětů. Hrozilo by tím protržení a úplné zničení bazénu. Podloží kolem bazénu musí být pevné a stabilní. Neumisťujte bazén do měkké půdy, bažinovitých a jílovitých. Pamatujte, že rovnost a stabilita plochy jsou pro nadzemní bazény životně důležité. Jsou totiž stavěny na zachování rovnoměrného tlaku vody v celém prostoru bazénu.

Vybrané místo by dále mělo být v blízkosti zdroje vody, elektřiny a kanalizace. Naopak by mělo být v dostatečné velké vzdálenosti od stromů a keřů - nebudete se tak muset v bazénu potýkat s napadanými květy, jehličím a listím. Věřte, že si tím ušetříte velkou spoustu práce při čištění bazénu. Okolo bazénu ponechte volný prostor pro umístění filtračního zařízení a další bazénové techniky. Například pro filtraci by měl být v okolí bazénu vymezený prostor 1,5 metru.

Bazén by neměl být ničím zastíněn a pokud to půjde, umístěte jej na místo, kam dopadají sluneční paprsky celý den. Nebudete muset případně dokupovat zařízení na ohřev bazénu. Mějte na paměti vlastní soukromí, proto pokud vyžadujete ničím a nikým nerušené vodní radovánky, umístěte bazén mimo dohled sousedů nebo z ulice. Případně si můžete soukromí zajistit s pomocí živého plotu nebo zástěn.

Jakou zvolit filtraci

Bazénová filtrace pomáhá udržet kvalitu vody. U bazénů na zahradu máme na výběr zejména mezi kartušovou a pískovou filtrací.

Kartušová filtrace

Kartušová filtrace funguje na maximálně jednoduchém principu, který se odráží v nižší ceně a energetické náročnosti. Principem filtrace je proudění vody přes kartušovou vložku u čerpadla, na které se zachycují nečistoty. Jde o levný typ filtrace, který se nejvíc hodí pro samonosné nafukovací bazény. Daní za nízkou cenu je potřeba častější výměny filtrů, protože kartuše se rychleji zanáší.

Písková filtrace

Písková filtrace představuje variantu sice nákladnější než kartušová filtrace, ale zato variantu kvalitnější. Hodí se zejména pro bazény s pevnou konstrukcí nebo zapuštěné bazény.

Vodní nečistoty se zde filtrují přes křemičitý písek, který má vyšší životnost, výměna písku přichází na řadu až po uplynutí dvou let. Písková filtrace dokáže z vody odstranit i velmi malé částečky nečistot, a navíc nevyžaduje téměř žádnou asistenci z naší strany. Její vysoká účinnost snižuje náklady na dodatečnou bazénovou chemii, takže i přes vyšší pořizovací náklady může být v dlouhodobém horizontu levnější variantou než kartušová filtrace. A navíc nabízí možnost napojení na solární panely nebo bazénové vysavače.

Bazénové příslušenství a péče o bazén

Kupujete-li bazén, počítejte s tím, že bazén potřebuje dostatečnou péči. Zanedbáním péče bazény rychle schází a my bychom vlastní vinou znehodnocovali svou velkou investici, což je jistě velká škoda. Sesbírejte co nejvíce informací o mechanické filtraci, údržbě bazénu a bazénové chemii. Ujistěte se, jaké příslušenství je zahrnuto v ceně bazénu a jaké bude třeba ještě dokoupit.

Téměř povinně by každý nezastřešený bazén měl mít krycí plachtu. Letní plachty jsou účinnou prevencí před napadáním nečistot do bazénu a během noci zabraňují tepelným ztrátám. Pokud jsou příznivé povětrnostní podmínky, přispívají k ohřevu vody v bazénu. Silnější plachty, určené k použití v zimě, zase zabraňují množení řas v bazénu a na začátku sezóny výrazně usnadňují uvedení bazénu do provozu.

O čistotu bazénové vody je vhodné se postarat v případě menších bazénů bazénovou chemií a v případě větších bazénů instalací filtračního zařízení s cirkulačním čerpadlem, společně s bezchlórovou úpravou vody, případně s automatickým dávkovačem chloru.

Větší nečistoty z vody odstraňujte buď manuálně pomocí sad na ruční čištění - sítěk a kartáčů. Práci s nimi vám usnadní i teleskopická tyč, proto byste na její pořízení neměli zapomínat. A s odstraňováním nečistot vody vám pomůže i takzvaný skimmer, což je závěsný sběrač nečistot z horní části hladiny, který zabraňuje jejich klesnutí ke dnu.

Vlastní povrch bazénu vám pomohou zachovávat vysavače, které odstraňují ze dna nebo i stěn hrubé nečistoty. Zvolit si můžete jak mechanické, tak i poloautomatické vysavače. Nebo pokud byste rádi snížili svou účast na čištění bazénu na minimum, v nabídce jsou i plně automatické vysavače, které jen vypustíte do bazénu a vše udělají za vás.

Nakupka.cz - Zahrada, Dílna, Bílé elektro, Audio - Video, Autodoplňkyvše pro vaši domácnost
Nákupní košík
je zatím prázdný

V košíku zatím nemáte žádné produkty.


Rádi vám s výběrem pomůžeme info@nakupka.cz.

Můžete také využít některý z naších vyhledávačů:

↑ Nahoru