Jak vybrat pračku

Pryč jsou doby, kdy se pralo velké prádlo jednou za čas a stálo nás to (tedy hlavně naše babičky a prababičky) neskutečné úsilí. Současnost dovoluje poprat se prádlem moderně, rychle a jednoduše. Nabídka automatických praček je nepřeberná - nedělejme tedy zbytečné kompromisy a vyberme si přesně takovou pračku, která do naší domácnosti padne jako ulitá.

Pračka v dnešní době patří k běžnému vybavení každé domácnosti a zřejmě nikdo z nás si nedovedete představit, že by ji neměl. Automatická pračka se dnes řadí k jedněm z nejvyspělejších elektrospotřebičů. Výrobci praček se stále snaží nabízet nové a nové inovace svých moderních technologií i nejrůznější chytré vychytávky, jež mají přilákat pozornost zákazníků. Jedním z  hlavních úkolů praček je bezesporu zjednodušení života uživatelů a v neposlední řadě pak také úspora jejich času, která je  v současné uspěchané době velmi podstatným kritériem. Dávno neplatí, že praní prádla je náročnou, nezáživnou a dlouhotrvající činností. Málokdo si už dokáže představit, že dříve bylo prádlo nutné ručně vyprat, vymáchat a následně také vyždímat.

Nabídka praček na trhu je tak široká, že orientace mezi modely různých značek může být pro zákazníka velmi složitá a nepřehledná. My se vám nyní pokusíme tuto situaci trochu usnadnit a dát vám několik rad a doporučení, díky kterým si budete moci vybrat tu nejlepší pračku pro vaše účely.

Než začnete s vlastním výběrem konkrétního modelu pračky, doporučujeme ujasnit si pár základních otázek: Jak často perete? Kolika osobám? Kam pračku umístíte? A co na to vaše peněženka?

Díky uvedeným otázkám zjistíte, jaký je pro vás vhodný objem a rozměr pračky a kolik chcete investovat. Jelikož pořízení pračky není levná záležitost, pečlivě se zamyslete také nad tím, kdy a za jakých okolností vám vyšší pořizovací cena vykompenzuje pozdější náklady na provoz. Pračky s lepší energetickou třídou jsou sice dražší, nicméně vám nabídnou úsporný provoz.

KAM S NÍ

Vzhledem k tomu, že pračka patří k větším domácím elektrospotřebičům, je dobré zohlednit při výběru i její velikost, aby se vám vešla tam, kam ji plánujete umístit. Rozměry praček se běžně uvádí jako výška x šířka x hloubka. Nejčastější rozměr, se kterým se můžete setkat, je rozměr 85 x 60 x 60 centimetrů, následně jsou na trhu k mání pračky o hloubce 45 centimetrů a vybírat můžete i z takzvaných SLIM praček, které jsou ještě o něco užší. Šířka tohoto typu praček se pohybuje v rozmezí od 33 do 45 centimetrů.

Vestavby

Vestavné pračky nacházejí své využití nejčastěji v kuchyni, kde se stávají součástí kuchyňské linky. Pokud navíc použijete jednotná dvířka a zvolíte tichý model, není poznat, že pračku v kuchyni máte.

Volně stojící

V porovnání s vestavnými máte u volně stojících praček možnost mnohem většího výběru. U volně stojících praček pak můžete dále volit mezi těmi, které jsou plněné vrchem a modely plněnými zepředu. U vestavných praček přichází v úvahu pouze plnění předem.

PRAČKY S HORNÍM PLNĚNÍM

Pro plnění praček s horním plněním, které bývají zpravidla užší, slouží horní dvířka. Za výhodu tohoto typu praček lze pokládat fakt, že je můžete umístit do menších prostor, pro jejich otevření dvířek k bubnu nepotřebujete žádný prostor navíc a při manipulaci s nimi se nemusíte ohýbat. Nevýhodou je naopak jejich menší stabilita, také je nelze umístit pod kuchyňskou linku. Vrchem plněné pračky mívají omezené množství funkcí a ani jejich výběr není tak bohatý jako v případě praček s předním plněním.

PRAČKY S PŘEDNÍM PLNĚNÍM

Nabídka praček s předním plněním je skutečně velmi široká. Jedná se o automatické pračky s moderními technologiemi, které mají k dispozici řadu „smart“ funkcí a nejrůznějších vychytávek.

Výhodou těchto modelů je mimo jiné možnost jejich zabudování do kuchyňské linky, popřípadě jejich zakomponování do koupelnového nábytku a možnost sledování jednotlivých fází pracího procesu prostřednictvím prosklených dvířek. Zpravidla disponují velkou kapacitou bubnu a širokou variabilitou z hlediska designové úpravy. Za jistou nevýhodu tohoto typu praček lze považovat vyšší náročnost na prostor při otevírání dvířek.

Pokud plánujete také pořízení sušičky, zamyslete se nad tím, kam ji chcete umístit. Jestliže  nemáte v koupelně či technické místnosti dostatek volného prostoru a sušičku budete nuceni umístit na pračku, potom musíte vybírat mezi volně stojícími modely praček s předním plněním.

PRAČKY SE SUŠIČKOU

Problém s nedostatkem vhodného prostoru pro umístění dvou samostatných spotřebičů, tj. pračky a sušičky, můžete vyřešit nákupem spotřebiče kombinovaného.

U praček, které současně obsahují i sušičku, nikdy nezapomínejte na skutečnost, že pračka vždy zvládne vyprat více prádla, než je sušička schopna vysušit. Vyprané prádlo tak vždy budete muset sušit nadvakrát.

Také pračka se sušičkou může být ve variantě s horním a předním plněním. Rovněž v této kategorii nalezete SLIM varianty.

MINIPRAČKY

Speciální kategorii praček z hlediska velikosti potom představují malé, lehké a přenosné pračky, takzvané minipračky, které jsou využitelné především na cestách, popřípadě k občasnému praní na chalupách a podobně.

NA CO SE PŘI VÝBĚRU ZAMĚŘIT

... Tedy podívejme se podrobněji na zoubek jednotlivým parametrům praček.

Energetický štítek

Každá pračka je vždy opatřena energetickým štítkem, ze kterého lze vyčíst všechny důležité údaje, které se týkají se provozu pračky.

Objem bubnu

Objem neboli kapacita bubnu je důležitý ukazatel, který úzce souvisí s informací ohledně množství prádla, které je pračka schopna pojmout a vyprat. Pokud žije v domácnosti pouze jedna osoba, bude pro ni dostatečná pračka s objemem bubnu čtyři kilogramy. Vícečetné domácnosti by měly vybírat ze spotřebičů, jejichž buben má kapacitu šest a více kilogramů.

Pozor, buben není vhodné plnit až po jeho samotný okraj! Aby bylo prádlo dobře vyprané a vymáchané, musí být v bubnu zachován určitý volný prostor, který je nezbytný pro pohyb prádla.

Buben pračky doporučujeme prostudovat také z hlediska použitého materiálu a velikosti otvorů určených pro průchod vody.

Za materiál vhodný pro bubny je považován nerez, případně litina, setkat se můžete ale i s bubny plastovými.

Pokud na bubnu objevíte velké otvory na odvod vody, vězte, že toto není příliš praktické, protože díky tomu může docházet k poničení vašeho prádla. Při ždímání je totiž prádlo do těchto otvorů vtlačováno a tím poškozováno.

Hlučnost

Energetický štítek uvádí také informace o výši hlučnosti při praní i při ždímání (udává se v decibelech).

Obecně lze konstatovat, že proces praní je v podstatě u všech typů praček poměrně tichou záležitostí. Podstatně vyšší hlučnosti pračky dosahují při napouštění a vypouštění vody, při máchání, a především při ždímání, kdy může hlučnost dosahovat až 80 dB. Pro vaši lepší představu uvádíme, že u vysoce kvalitních spotřebičů se hlučnost při praní pohybuje i pod 50 dB a při ždímání okolo 70 dB.

Všechny výše zmíněné hodnoty chápejte pouze jako orientační, neboť jsou získávány při použití programu na praní bavlny při teplotě 60 ºC. Při použití jiného programu se tudíž mohou lišit.

Energetická třída

V současné době na trhu najdete pouze pračky spadající do energetické třídy A, za nejlepší jsou z pohledu provozu a úspory energie považovány spotřebiče třídy A+++.

Roční spotřeba elektrické energie

Roční spotřeba energie je údaj, který se udává kilowatthodinách za rok (kWh/rok) a vypočítává se na základě vzorce, jenž byl stanoven Evropskou Unií. Roční spotřeba elektřiny vychází z toho, že praní probíhá každý všední den, což v reálu znamená přibližně dvě stě dvacet praní za rok.

K dalším hodnotám, které jsou znázorněny na energetickém štítku, patří roční spotřeba vody (uvádí se v litrech za rok), účinnost odstřeďování, která se pohybuje na stupnici od A do G, přičemž A je nejlepší a G nejhorší.

Počet otáček

Počet otáček je další faktor, který má velmi podstatný vliv na kvalitu praní a především pak na ždímání. Počet otáček za minutu je hodnota důležitá zejména pro ty z vás, kteří následně budete používat ještě sušičku. Čím bude počet otáček vyšší, tím kratší dobu budete potřebovat pro usušení prádla. Čím kratší doba sušení, tím vyšší úspora energie. Za ideální je pokládáno 1000 až 1200 otáček za minutu. V žádném případě vám nedoporučujeme pořízení spotřebiče, který vyvíjí méně než 800 otáček za minutu, v takovém případě totiž bude vaše prádlo i po vyždímání plné vody. Nejvyšší počet otáček, kterým disponují některé moderní pračky, je 1800, nejčastěji se však setkáte s pračkami, které nabízejí uživatelům 1400 otáček za minutu. Tato hodnota je pokládána za plně dostatečnou.

Motor

To, jak je vaše automatická pračka hlučná, a jakou má spotřebu, úzce souvisí s typem motoru, kterým je osazena.

Existují tři základní typy motorů praček, se kterými se můžete setkat:

 • Klasický motor

  Pračky, které mají klasický motor, bývají zpravidla hlučnější. V porovnání s modernějšími a vyspělejšími variantami motorů jsou klasické motory více poruchové, vyžadují častější servis. V dnešní době jsou tyto motory považovány za zastaralé.

  Klasický motor se skládá ze čtyř základních částí; z motoru, řemene, řemenice a bubnu. Umístěn bývá mimo osu bubnu a to je také hlavní důvod toho, proč je méně efektivní. Přenos energie na motor probíhá prostřednictvím uhlíků, které je nezbytné v určitých intervalech měnit.

 • Invertorový motor

  Invertorový motor je řízen elektronicky, tudíž se u něj můžete spolehnout na nižší spotřebu energie. Také jeho hlučnost je v porovnání s klasickým motorem nižší.

  Z pohledu složení a umístění je invertorový motor totožný s motorem klasickým.

 • Direct drive motor

  Pračky s typem motoru direct drive, který je umístěn v ose bubnu a pohání ho bez řemene a řemenice, patří k dražším modelům. Pračky s motorem tohoto typu jsou při svém provozu stabilnější, méně vibrují a současně jsou i méně hlučné, což je dáno tím, že se jedná o motor bez uhlíků.

I na vzhledu záleží...

Pračky už dávno nejsou pouze nutnou a praktickou součástí domácnosti. Velký význam má pro spotřebitele také jejich design, který rovněž může ovlivnit vaše rozhodování. V žádném případě byste ale neměli dopustit, aby při výběru nového modelu pračky, design převážil nad technickými parametry.

Vždy se soustřeďte na to, aby nová pračka v prvé řadě, splňovala všechny vaše požadavky z hlediska technologického vybavení a funkcí. Teprve potom se můžete začít zabývat barvou pračky, která již nemusí být nutně jen bílá, jak tomu bylo dříve. K nejoblíbenějším modelům v poslední době patří pračky nerezové. Někteří výrobci pak nabízejí pračky i v jiných barevných odstínech.

Čistění a údržba

Údržba, potažmo čistění pračky jsou věci, které byste neměli zanedbávat, protože mají vliv na její životnost a funkčnost.

Pokud chcete, aby vám automatická pračka dlouho a spolehlivě sloužila, neměli byste ji zbytečně přeplňovat, aby nedocházelo ke zbytečnému přetěžování motoru.

Důležité je  pravidelné čištění filtru, které se doporučuje provádět alespoň dvakrát ročně.

Také gumové těsnění dvířek je potřeba udržovat v čistotě. Po každém použití pračky ho otřete mokrým hadrem.

A nezapomínejte ani na dávkovač pracího prášku, který je dobré čas od času vyndat a pečlivě umýt.

A CO PRANÍ SAMOTNÉ?

Pro ovládání každé pračky je nejdůležitější to, aby bylo co nejvíce srozumitelné. Obsluha pračky by neměla svým uživatelům způsobovat žádné zbytečné problémy a vyvolávat nejasnosti.

Nejjednodušší a nejlevnější modely praček mívají k dispozici pouze jednoduché ovládání. V praxi to znamená, že jedním tlačítkem volíte požadovaný program, dalším nastavujete teplotu a třetí tlačítko pak slouží pro volbu počtu otáček při ždímání. U praček této kategorie se vám může snadno stát, že navolíte zbytečně vysokou teplotu či otáčky a podobně. Oproti tomu pračky, které spadají do vyšší uživatelské třídy, již disponují vyspělou elektronikou a ovládají se pouze digitálně. Například program na praní jemného prádla vám nedovolí nastavit teplotu vyšší než 40 ºC a podobně.

U všech dražších a kvalitnějších modelů praček tedy stačí, když zvolíte požadovaný prací program a stisknete tlačítko start. Veškeré ostatní nastavení je v takovém případě již součástí daného programu. Vy už se nemusíte zabývat nastavením teploty ani otáček a podobně. Top modely praček potom v závislosti na vybraném programu a množství prádla, které jste vložili do bubnu, dokáží samy určit i správnou dávku pracího prostředku, popřípadě také aviváže.

Jednotliví výrobci automatické funkce, které jsou zárukou úspory energie, vody a samozřejmě také vašeho času, označují různě. Nejčastěji se můžete setkat s názvy Fuzzy Logic, 6th Sense, OptiSense nebo VarioPerfect.

Prací programy

Součástí všech praček jsou běžně základní prací programy, mezi které patří programy na praní bavlny, syntetiky, vlny, jemného prádla a některé další. Každý z těchto programů ještě lze navíc odlišovat na základě nastavení prací teploty.

Kromě standardních programů se můžete u mnoha automatických praček setkat také s celou řadou programů nadstandardních, z nichž můžeme jmenovat například předpírku, rychlé praní, praní sportovního oblečení, baby care praní, které je určené pro praní prádla pro batolata a alergiky, praní silně znečištěného prádla a další.

Další funkce praček

Všechny modely moderních praček, které jsou v dnešní době na trhu, jsou vybaveny celou řadou funkcí. Hlavním úkolem všech těchto funkcí je kromě zajištění maximální úspory energie, vody i pracích prostředků také poskytnutí maximálního komfortu při obsluze. Jak již bylo zmíněno, někdy se můžete setkat s tím, že různí výrobci pro stejné funkce používají různé názvy.

 • Odložený start, popřípadě odložený konec je funkce, kterou oceníte, pokud chcete začít prát v době, kdy nejste doma nebo například v noci, kdy je levnější tarif. V takovém případě stačí pouze nastavit dobu začátku praní. Pračka se v požadovaný okamžik sama  spustí. Začátek praní lze odložit až o dvacet tři hodin. U odloženého konce praní nastavujete dobu, kdy má být praní ukončeno.
 • Díky dětské pojistce máte možnost stlačením jednoho tlačítka deaktivovat všechny ostatní.
 • Funkce Aqua stop při poruše pračky nebo poškození přívodní hadice na vodu, zajistí pomocí plovákového spínače zastavení pračky, uzavření vody a vyčerpání vody z nádrže.
 • Většina všech typů praček má k dispozici displej, který vám poskytuje aktuální údaje o tom, v jaké fází se praní momentálně nachází, popřípadě vás informuje o vzniklé poruše. U displeje je možné nastavit jazyk, jas nebo jeho podsvícení.
 • Na ukončení pracího cyklu vás už prakticky u všech moderních praček upozorní zvukový signál.

Výše uvedené funkce patří dnes ke standardnímu vybavení téměř každé pračky. Pokud se rozhodnete pro pořízení přístroje, který se řadí do vyšší uživatelské třídy, pak můžete počítat také s funkcemi nadstandardními, které ještě více zvýší vaše pohodlí při používání pračky.

Fuzzy logic (Sixth Sense) je funkce, o které již byla řeč. Ve své podstatě se jedná o přítomnost senzoru, který dokáže zvážit množství prádla, popřípadě také určit jeho materiál a na základě toho zvolit potřebné množství vody, počet otáček, teplotu a dobu praní. Tato funkce vám zaručí úsporu vody i energie, neboť při menším množství prádla bude použito adekvátní množství vody.

Díky funkci EcoBubble na začátku pracího procesu dojde ke vzniku aktivní pěny, bublinek, které se vytvoří smícháním vody, pracího prášku a vzduchu. Tyto bublinky do  prádla pronikají mnohem rychleji než klasická směs vody a pracího prostředku. Funkce EcoBubble je zárukou šetrnějšího praní při nižší teplotě.

Pokud jste alergik nebo máte v domácnosti malé děti, jistě využijete funkci páry, která je schopna ničit různé alergeny a bakterie. Funkci páry lze aktivovat jako doplněk k běžným programům nebo je možné ji uvést do chodu samostatně.

Atraktivní technologií, se kterou se v poslední době můžete u praček setkat, je podpora Wi-Fi. Podpora Wi-Fi znamená, že svou pračku můžete připojit k internetu a potom ji i na dálku ovládat přes počítač, chytrý telefon nebo tablet. Snadno tak zjistíte, v jaké fázi se právě prací cyklus nachází nebo kdy skončí. Pračku můžete pomocí Wi-Fi také vypnout či sledovat její technický stav.

Další moderní vychytávkou je NFC (Near Field Communication), kdy prostřednictvím svého smartphonu můžete stahovat nové prací programy a ty přiložením telefonu na symbol NFC na pračce uvést do chodu.

Existuje mnoho dalších nadstandardních funkcí, se kterými se můžete u současných praček setkat. Jmenovat můžeme například ještě Silent System (tiché praní), možnost dodatečného vložení prádla a pracích prostředků po spuštění pracího cyklu, možnost změny otevírání dvířek (pravé či levé) a další. Volba konkrétních funkcí záleží čistě na vašich preferencích.

CO NA TO PENĚŽENKA

Na úplný závěr ještě několik informací týkajících se ceny praček. Z výše uvedeného vyplývá, že cena praček, které nabízejí více funkcí a vyšší komfort praní, bude vyšší. V žádném případě však nelze jednoznačně tvrdit, že levné pračky jsou nekvalitní. Vše je závislé na tom, jak často a jaké množství prádla budete prát a jaké jsou vaše preference.

Cena nejlevnějších praček, které jsou na trhu k mání, nepřesahuje šest tisíc korun. V této kategorii naleznete pračky, které zpravidla mají menší kapacitu bubnu. Nabídka propracovanějších technologií a také doplňkových nadstandardních funkcí je u nich minimální.

Nejvíce se prodávají pračky, jejichž cena se pohybuje od šesti do deset tisíc korun. Jedná se o spotřebiče, které již disponují mnoha funkcemi a zajímavými technologiemi, které vám dokáží práci zpříjemnit.

Pračky v cenové hladině od deseti do patnácti tisíc korun se od předešlé kategorie liší velikostí, zejména pak kapacitou bubnu, který je schopen pojmout větší množství prádla. Mimo jiné nabízejí svým uživatelům i náročnější technologie a vyšší počet funkcí.

V kategorii patnáct tisíc korun a výše naleznete zpravidla přístroje kombinované, pračky včetně sušičky nebo opravdu zajímavé designové kousky, které disponují nejmodernějším technickými vymoženostmi a nadstandardními funkcemi.

TOP VÝROBCI

Pokud váháte nad tím, jaká značka pračky je ta nejlepší, doporučujeme vám obrátit pozornost na výrobky značek Beko, AEG a Whirlpool.

Beko

Značka Beko byla založena v roce 1967 v Turecku a nejdříve se orientovala pouze na domácí trh. Její expanze na evropský trh a posléze i na světový se uskutečnila v okamžiku, kdy se její součástí stala německá značka Grundig.

Hlavním cílem firmy Beko je vyrábět takové spotřebiče, které budou klientům přinášet co největší profit, budou mít dostupnou cenou a jejich kvalita bude na maximální úrovni.

Pračky Beko se vyrábějí  z odolných materiálů a jejich vybavení programy je takové, aby odpovídalo požadavkům co největšího počtu domácností. Pračky Beko se mimo jiné mohou pochlubit také dobrou úrovní spotřeby a technologií Aqua Fusion, která se zaměřuje na úsporu pracího prášku.

Za jistou nevýhodu praček značky Beko je možné považovat jejich menší kapacitu.

AEG

Společnost AEG (Allgemeine Elektricitäts-Gesellschaft) byla založena v Německu už v roce 1887. Největší rozmach společnost zaznamenala v polovině 20. století, kdy se spojila se společnostmi Telefunken a Siemens. Poté přišel její dočasný úpadek, který skončil v roce 2005, kdy značku AEG převzala firma Elektrolux. Výroba elektrospotřebičů značky AEG neskončila, pokračuje i nadále.

Pračky značky AEG v převážné většině spadají do energetické třídy A+++, obvykle mívají přední plnění a vyrábějí se ve třech řadách. Za prvé se jedná o klasické pračky řady Lavamat, následují pračky řady ProSense, které disponují stejnojmennou technologií, která umí prádlo sama zvážit a nastavit na základě toho příslušný program.  Poslední řadu pak tvoří pračky řady ProSteam, jejichž součástí je parní technologie, jejíž předností je minimalizace potřeby žehlení.

Whirlpool

Značka Whirlpool má svůj původ v Americe, kde vznikla již v roce 1911 a od svého samotného začátku se soustředila na výrobu praček a ždímaček. Po určité době se tato značka prosadila také na evropském a asijském trhu a rozšířila svůj sortiment i na další spotřebiče, sporáky, mikrovlnné trouby, sušičky prádla a podobně.

Firma Whirlpool vyrábí pračky vestavné i volně stojící, v její nabídce naleznete modely plněné shora i předem a výjimkou nejsou ani pračky řady SLIM. Obecně lze konstatovat, že hlavní prioritou praček značky Whirlpool je jejich nízká spotřeba a nízká hlučnost.

Nakupka.cz - Zahrada, Dílna, Bílé elektro, Audio - Video, Autodoplňkyvše pro vaši domácnost
Nákupní košík
je zatím prázdný

V košíku zatím nemáte žádné produkty.


Rádi vám s výběrem pomůžeme info@nakupka.cz.

Můžete také využít některý z naších vyhledávačů:

↑ Nahoru