Nejlepší odšťavňovače 2021 – recenze nejlepších 10

Spotřebiče

Ať už si chce člověk jednoduše dopřát sklenici džusu, aby správně nastartoval své ráno, nebo se cítí na zdravé nakopnutí celerovou či mrkvovou šťávou, s těmito odšťavňovači to nebude nic složitého. Které odšťavňovače patří mezi ty nejlepší?

Možná není tak nezbytný jako rychlovarná konvice nebo toustovač, ale přidejte si na kuchyňskou linku odšťavňovač a zjistíte, že ho používáte téměř stejně často jako mixér.

Kromě vytváření zajímavých nápojů, které posílí snídani, může stejný přístroj zvládnout i přípravu mražených dezertů, koktejlů a dokonce i mléčných alternativ, jako je mandlové nebo rýžové mléko.

K čemu se hodí odšťavňovač?

Odšťavňovač je výborný kuchyňský nástroj, který má široké využití a může sloužit k mnoha účelům. Zde jsou některé způsoby, jakými se odšťavňovač hodí:

Příprava čerstvých ovocných a zeleninových šťáv: Odšťavňovač je nejčastěji používán k přípravě čerstvých šťáv z ovoce a zeleniny. Můžete si připravit různé kombinace šťáv podle vašich chuťových preferencí a využít tak všechny výživné látky obsažené v ovoci a zelenině.

Zlepšení příjmu vitamínů a minerálů: Odšťavňovač umožňuje snadněji konzumovat větší množství ovoce a zeleniny, což může zlepšit váš příjem vitamínů, minerálů a antioxidantů.

Detoxikace a očištění: Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy mohou pomoci tělu eliminovat toxiny a podpořit procesy detoxikace.

Příprava zdravých nápojů: Kromě klasických šťáv můžete odšťavňovačem připravit různé zdravé nápoje, jako jsou smoothie, koktejly nebo kombucha.

Dětská výživa: Odšťavňovač je skvělým nástrojem pro přípravu čerstvých šťáv pro děti. Mohou obsahovat méně cukrů než průmyslové dětské šťávy a zajišťují přímý přísun živin.

Kulinářské experimenty: Šťávy mohou být použity i v kuchyni jako přísada do marinád, omáček, dezertů nebo dokonce do některých slaných pokrmů.

Zeleninové šťávy: Mnoho odšťavňovačů umožňuje přípravu zeleninových šťáv, což může být užitečné pro ty, kdo chtějí zvýšit konzumaci zeleniny.

Zpracování zbytků ovoce a zeleniny: Můžete využít odšťavňovač na zpracování zbytků ovoce a zeleniny, které by jinak mohly být vyhozeny.

Tvorba domácích džusů a nápojů: Můžete experimentovat s vlastními recepty a tvořit originální domácí džusy, limonády a nápoje.

Odšťavňovač je všestranný nástroj, který může zpříjemnit vaši stravu, zvýšit příjem živin a umožnit vám vytvářet vlastní chutné a zdravé nápoje.

Jak vybrat odšťavňovač

Při výběru odšťavňovače je důležité zohlednit několik klíčových faktorů, aby člověk vybral ten nejvhodnější model. Zde je několik bodů, na které je dobré se zaměřit při výběru odšťavňovače:

  • Výkon: Vyšší výkon obvykle znamená rychlejší extrakci šťávy, ale také může znamenat hlučnější provoz.
  • Údržba a čištění: Zvolte odšťavňovač, který je snadno demontovatelný a čistitelný. Komplikované čištění může znamenat, že nástroj budete méně často používat.
  • Velikost a design: Zvažte, kolik místa máte k dispozici v kuchyni pro uložení odšťavňovače. Zvolte model, který se vejde do vašeho prostoru.
  • Cena: Stanovte si rozpočet, který jste ochotni investovat do odšťavňovače. Hledejte modely, které splňují vaše potřeby v rámci tohoto rozpočtu.
  • Recenze a hodnocení: Přečtěte si recenze od jiných uživatelů, abyste získali lepší představu o výkonech, spolehlivosti a dalších faktorech odšťavňovačů.
  • Možnost doplňků a funkcí: Některé odšťavňovače mohou mít různé doplňky nebo funkce, jako jsou nastavitelné rychlosti, filtrační síta, přísavky na stůl atd. Zvažte, zda potřebujete tyto funkce.

Celkově je důležité zohlednit osobní potřeby, preference a způsob, jakým plánujete odšťavňovač používat. S ohledem na tyto faktory můžete vybrat odšťavňovač, který poskytne výborně připravené a výživné šťávy z ovoce a zeleniny.

1. Odstředivý odšťavňovač Nutribullet

Nutribullet se svým novým odšťavňovačem usnadňuje domácí odšťavňování. Jmenuje se jednoduše Nutribullet Juicer a je vybaven centrálním sloupcem pro odšťavňování a vnější nádobou na dužinu. Kniha receptů je nádherná, se spoustou inspirativních návrhů na zdravotní záběry a dokonce i recepty na využití dužiny, jakmile skončíte, což je fantastický prvek pro ty, kteří nesnášejí plýtvání.

Vnější nádoba na dužinu se trochu rychle zaplní, pokud děláte šťávu pro větší počet lidí, ale její čištění je dostatečně snadné díky šikmému kartáčku, který je určen k seškrábání veškerého přebytku a vydrhnutí odstředivého síta. Většinu součástí lze mýt v myčce, což je při domácím odšťavňování skutečná úleva. A už jsme zmínili, že tento odšťavňovač stojí méně než 100 liber?

2. Pomalý mačkací odšťavňovač Philips Viva Cold Press

Existují pravděpodobně tři věci, které mohou zabránit tomu, aby se z odšťavňování stal zvyk – rozsáhlá příprava potravin, více starostí než se šťávou a následný úklid. Naštěstí jsou to všechno body, se kterými vám pomůže mastičkový pomalý odšťavňovač Philips Viva Cold Press.

Všechny odnímatelné části lze mýt v myčce nádobí a přístroj je navržen tak, aby jej bylo možné vyčistit za 90 sekund při opakovaném použití. Podávací šachta je dostatečně široká, aby se do ní vešlo celé jablko, i když jsme zjistili, že je stále lepší velká jablka krájet, protože 70mm podávací šachta není dostatečně široká na všechno.

Tento odšťavňovač není příliš drahý vzhledem k tomu, že se jedná o mastičkový odšťavňovač s robustní konstrukcí. Plocha také není příliš rozsáhlá, což je skvělá zpráva pro menší kuchyně. Součástí pomalého mastičkového odšťavňovače Philips Viva Cold Press je také nádoba, do které se vejde až litr šťávy, ale sběrač dužiny je trochu malý. Při testování jsme zjistili, že dužina je trochu vlhká, ale tvrzení o 80% extrakci obecně platí.

3. Odšťavňovač EVO820 Evolution Cold Press Juicer značky Kuvings

Získat maximum z ovoce a zeleniny není vždy snadné, ale tento odšťavňovač se studeným lisem vyřeší všechny vaše problémy s výtěžností. Je ideální pro zvládnutí těch nejobtížnějších surovin, jako je zelená listová zelenina, stejně jako pro přípravu bezmléčných mlék z ořechů a pyré pro dětskou výživu a omáčky.

Připojte samostatný modul na citrusy a bude fungovat také jako výstružník, takže můžete odšťavňovat limetky, citrony a pomeranče bez loupání. Tajemství úspěchu spočívá v chytrém designu. Od mnoha pomalých odšťavňovačů se liší tím, že má 82mm podávací žlab vybavený výklopným hradítkem, nikoliv žebrováním, které chrání vaše prsty.

Díky absenci žebra si poradí i s většími kusy ovoce a zeleniny (včetně malých celých jablek), což většina pomalých modelů nedokáže – takže odpadá příprava jídla a čekání na ranní šťávovou směs.

Mezi další užitečné funkce, které jsme shledali užitečnými, patří výlevka se zábranou odkapávání (takže můžete v přístroji míchat šťávu a zároveň chránit pracovní desku před nepořádkem) a omotávací kartáček na filtr, takže čištění bylo snadné (i když není vhodný do myčky).

Při testech jsme zjistili, že si dobře poradí s tvrdým ovocem, jako jsou jablka, protože z nich vystříkla pouze suchá dužina, zatímco z jednoho kusu ovoce se vylisovalo dobrých 100 ml šťávy, a stejně tak z pomerančů – ze tří plodů se vylisovalo 250 ml. Ananas se také zpracovával efektivně, ačkoli mango a kořen zázvoru byly složitější a měly tendenci zanechávat dužinu obalenou uvnitř.

Vyrábělo se také hladké mandlové mléko – řidší než hotové, ale s bonusem možnosti použít odpadní dužinu v receptech. Jedinými prvky, na které je třeba dávat pozor, je to, že je těžký, takže nejlépe jako stálý obyvatel pracovní desky, a je drahý, takže je vhodnější volbou spíše pro vyznavače džusů než pro ty, kteří si rádi dopřejí příležitostnou sklenici.

4. Odšťavňovač Stellar Electricals

Cenově výhodný a překvapivě kvalitní odšťavňovač Stellar Electricals je skvělý odstředivý odšťavňovač. Má dvě rychlosti, což je skvělé pro různé druhy ovoce a zeleniny, a je k němu přiložen praktický průvodce, který rozvádí, které potraviny se mají odšťavňovat při jaké rychlosti. Víko se pevně uzamkne pomocí panelů na přední a zadní straně a po zapojení do zásuvky vypínač modře svítí, což znamená, že je připraven k odšťavňování.

Tento odšťavňovač se dodává s praktickým džbánem, který je na boku označen mírami. Použili jsme jej k přípravě směsi hladkých i pěnivějších nápojů, od celerové šťávy (která není oblíbená) až po jablečnou a zázvorovou.

Když jsme se setkali s velkým množstvím pěny, nevadilo nám to, protože chytrý středový panel v 1,25litrovém džbánu zachytí veškerou pěnu při nalévání, což znamená, že vám zůstane hladký čerstvý nápoj. Jedná se o hlučnou variantu a zjistili jsme, že odšťavňuje neuvěřitelně rychle, a to i u pevné zeleniny, jako je mrkev.

Stejně jako u většiny odšťavňovačů je jeho čištění noční můrou. Všechny nástavce lze umístit do myčky, ale protože víko džbánu nelze sejmout, zjistili jsme, že je snazší tuto část čistit ručně. Další výhodou je, že do tohoto odšťavňovače můžete vložit jablka a pomeranče zcela celé, což výrazně zkracuje dobu přípravy.

5. Smeg CJF01 Odšťavňovač citrusů

Odšťavňovač Smeg CJF01 Citrus není žádný multifunkční přístroj, ale je to krásný přístroj, který bychom z kuchyňské linky nikdy nechtěli sundat. Je větší než většina odšťavňovačů citrusů (má velikost asi jako malá rychlovarná konvice), ale nesmírně snadno se používá a nastavuje. Elektrický odšťavňovač se začne otáčet, jakmile na něj zatlačíte citron nebo pomeranč, a ten se scedí pomocí odnímatelného filtru na dužinu.

Stačí cvaknout boční výpustí dolů a naplnit šálek čerstvým OJ nebo limonádou a vychutnat si ji. Jak název napovídá, v této variantě nelze odšťavňovat nic jiného než citrusy, ale je to fantastický společník na brunch, který je k dispozici v obrovské škále barev.

Tělo je vyrobeno z tlakově litého hliníku, který působí elegantně a kvalitně, a všechny nástavce lze mýt v myčce.

6. Sage SJE830BSS Odšťavňovač Nutri Cold XL

Odstředivý odšťavňovač Nutri Juicer Cold XL se snadno sestavuje, působí velmi robustně, díky 88mm žlabu (do kterého se vejdou celá jablka) ušetříte práci s krájením a s výjimkou pěchovadla můžete vše vložit do myčky nádobí nebo během několika sekund opláchnout.

To vše znamená, že si můžete připravit šťávu rychle a s minimem nepořádku. K dispozici je také tichá varianta pro zpracování měkkého ovoce, takže nemusíte dávat všem na míle daleko najevo, že odšťavňujete, a varianta boost pro zpracování tvrdé zeleniny.

Kromě rychlosti odšťavňování jsou tu i chytré konstrukční prvky, jako je velká nádoba na dužinu a dvoulitrový džbán na šťávu se vzduchotěsným víkem, což znamená, že můžete odšťavnit celou dávku a ta vydrží v lednici až tři dny, a flexibilní tryska, která umožňuje odšťavňovat přímo do sklenice.

Je však třeba upozornit na několik nevýhod, jako je nedostatek přiložených receptů a skutečnost, že nemá žádnou výlevku proti odkapávání, takže je rozumné mít po dokončení sklenici na místě nebo se potýkat s úklidem rozstřiků.

V našich testech jsme použili tichou rychlost k odšťavňování citrusových plodů, což fungovalo poměrně dobře, i když v dužině zůstalo více vlhkosti, než bychom si přáli. Ze dvou pomerančů vzniklo asi 100 ml šťávy, která byla poměrně pěnivá a prospělo by jí použití oddělovače uvnitř džbánu. Ze špenátových listů vzniklo hodně odpadu a málo šťávy.

Větší úspěch jsme však měli s jablky na rychlý výkon, která vytvořila čirou, sladkou šťávu bez viditelných zbytků, a hruškami při použití rychlého výkonu. V obou případech vzniklo minimum suché dužiny a na použité ovoce dobré množství šťávy.

Pokud neodšťavňujete pšeničnou trávu, jedná se o skvělý univerzální přístroj, i když možná budete muset experimentovat s rychlostmi, abyste dosáhli nejlepších výsledků.

7. Odšťavňovač Braun Multiquick 7

Odšťavňovač Identity Spin je efektivní, snadno se sestavuje a je vybaven řadou funkcí. Nejenže během několika vteřin zpracuje velké kusy ovoce a zeleniny a do jeho 7,5cm žlábku se vejdou i celá jablka, ale díky výpusti proti odkapávání a rozstřiku zůstane vaše pracovní deska po celou dobu bez poskvrnky.

900W motor a dvě rychlosti pomáhají přizpůsobit se tvrdému i měkkému ovoci, zatímco 1,25litrový džbán s víkem a oddělovačem pěny umožňuje uchovávat šťávu. Přístroj je při provozu mimořádně hlučný. Při testování vyrobil sklenici šťávy za přibližně 15 sekund, což je dobrá výtěžnost, která byla jen o něco nižší než u dražších přístrojů.

Kde se Identity Spin nemusí líbit každému, je jeho stejně efektivní design – je poměrně mohutný a s hmotností 6,2 kg není tak vhodný pro zvedání do skříně a ze skříně. Nicméně čištění je velkou výhrou pro příznivce nenáročného vybavení – všechny díly jsou vhodné pro mytí v myčce nádobí a k dispozici je čisticí kartáček na odstranění odolných vláken z filtru z mikrosíťoviny.

8. Mačkací odšťavňovač HR1947 Avance od společnosti Philips

Pokud vás děsí představa dalšího spotřebiče, který vám bude překážet v kuchyni, tento chytrý kompaktní odšťavňovač si zamilujete. Měří pouhých 11 cm na šířku, je štíhlý, stylový a díky vyhrazenému úložnému prostoru pro kabel a dílům, které se vejdou do nádoby na dužinu, je hračka ho uklidit. Snadno se sestavuje a poté jej lze ručně vyčistit za méně než minutu.

Avance má však několik zvláštností. Jednou z nich je úzká přívodní trubice, takže sice ušetříte čas při čištění, ale část z něj strávíte předchozím sekáním. Je také náchylný k nárazům, když je třeba jídlo silně protlačit, takže může postříkat pracovní desku. Knize receptů by také prospělo, kdyby se mezi nápady objevilo nějaké další vodítko.

Když pomineme tyto věci, výtěžnost odšťavňování je vysoká, je téměř nemožné jej ucpat, protože nemá žádné sítko, a je dostatečně tichý na to, abyste při jeho používání mohli vést konverzaci. Cena za přístroj, který vyrábí pouze šťávu, je sice vysoká, ale zmenšené rozměry a minimální údržba odšťavňovače Avance to vynahrazují.

9. Smeg SJF01

Na rozdíl od všech současných verzí na trhu tento přístroj kombinuje retro křivky s moderní technologií – ale má prémiovou cenu.

Je k dispozici ve čtyřech barvách a na kuchyňské lince nejen působivě vypadá, ale je také fantasticky funkční. Uvnitř se pyšní systémem lisování s 43 otáčkami za minutu a možností výběru ze dvou sítek – jemného a hrubého – pro vytvoření hedvábně hladké nebo hustší šťávy s dužinou.

Jejich čištění bylo obtížnější než u jiných, ale přiložené kartáčky byly neocenitelné. Další pozoruhodnou funkcí je páčka regulátoru hustoty, která pomáhá na konci dostat ven posledních pár kapek. Pomalý odšťavňovač si při testování vedl dobře a rychle produkoval vysokou výtěžnost z tvrdého i měkkého ovoce a zeleniny, ale to není jediný dobrý důvod ke koupi.

Stejně přesvědčivá je i jeho působivá konstrukce: kombinace šneku z odolného materiálu Ultem, 150W indukčního motoru a robustní základny působí každým coulem jako přístroj, který bude spokojeně odšťavňovat dlouhá léta.

10. Ninja Cold Press Pro

Pokud uvažujete o tom, že začnete s čerstvými šťávami, a nejste ochotni slevit z modelu lisovaného za studena, je to dobrá volba. Pro začátek jsou k dispozici dva filtry, takže si můžete vybrat z různých úrovní dužiny.

Celá věc se velmi snadno zasune do sebe a rozhodně zaujme svými kompaktními rozměry. Podávací šachta je však malá, takže je lepší si ovoce předem nakrájet.

Protože se jedná o odšťavňovač se studeným lisováním, pracuje tento přístroj velmi pomalu. Je také citlivý na semínka a slupky, takže jsme zjistili, že k získání kvalitní sklenice šťávy je potřeba hodně přípravy.

Pozitivní však je, že je to velmi tichý přístroj a většinu součástí lze mýt v myčce nádobí. Cena je na odšťavňovač lisovaný za studena také velmi příznivá.

Jaké jsou různé typy odšťavňovačů?

Existují dva typy odšťavňovačů, které jsou známé jako odstředivé a mastičkové. K extrakci šťávy používají různé metody a někdy se označují jako rychlé a pomalé odšťavňovače.

Odstředivé odšťavňovače jsou vysokorychlostní stroje, které odšťavňují tak, že ovoce nebo zeleninu rozmělní pomocí rotujících nožů a poté ji přecedí přes kovové sítko, aby se od šťávy oddělila semena a jádra.

Odstředivé odšťavňovače jsou nejen rychlé, ale také vhodné pro zpracování tvrdého ovoce a zeleniny, jako je zázvor, jablka a mrkev. Jsou také vhodné pro zkrácení doby přípravy jídla, protože mnohé z nich mají velké vstupní žlaby, do kterých se vejdou celá jablka a zelenina.

Protože se však při tomto procesu do šťávy přidává více vzduchu, může se stát, že šťáva nevydrží déle než jeden nebo dva dny a rychle mění barvu. Odstředivé odšťavňovače mohou být také poměrně hlučné, i když to nebude trvat dlouho. Pokud plánujete používat odšťavňovač převážně na OJ, možná byste měli zvážit raději jednoduchý lis na citrusy.

Mastrikční odšťavňovače se také nazývají pomalé odšťavňovače nebo odšťavňovače se studeným lisem a fungují tak, že ovoce a zeleninu „rozžvýkají“ a pak je rozdrtí nebo z nich jemnou rychlostí vymačkají šťávu. To zajišťuje vysokou výtěžnost a maximální obsah živin a navíc může mít šťáva delší trvanlivost. Mnohé „pomalé“ odšťavňovače již téměř dostihly odstředivé odšťavňovače, pokud jde o rychlost, a při používání budou také tišší.

Mastrikulační odšťavňovače si poradí s různými druhy zeleniny, měkkého ovoce a ořechů, takže se vyplatí si za ně připlatit, pokud plánujete odšťavňovat každý den. Většina z nich má menší žlábek než odstředivý stroj, takže potraviny vyžadují trochu více sekání a přípravy, aby se neucpaly.

V nabídce najdete horizontální přístroje, které jsou ideální pro zasunutí do zadní části pracovní desky pod nástěnné skříňky, a vertikální modely, které na pracovní desce zabírají méně místa.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang