Průvodce nákupem robotických vysavačů: Co je důležité vědět

Recenze

Těm, kdo uvažují o koupi robotického vysavače, avšak nejsou si jisti, který si vybrat, zaručeně pomůže tento průvodce. Co je při nákupu robotického vysavače nejdůležitější a na jaké parametry se zaměřit?

Některé moderní robovysavače jsou vybaveny samoposuvnými základnami, zatímco jiné mohou fungovat i jako mopy. Než si však rodina pořídí vysavač se všemi vychytávkami, měla by zvážit, které funkce skutečně potřebuje.

Některé robotické vysavače budou lepší na kobercích, zatímco jiné mají lepší sběr na tvrdých podlahách. Pokud domácnost obývají i domácí mazlíčci, některé modely jsou dokonce navrženy tak, aby sbíraly vypelichanou srst.

Rychlé tipy pro nákup robotického vysavače

  1. Začněte průzkumem své domácnosti. Zvažte, zda máte převážně tvrdé podlahy nebo koberce. Pokud máte koberec, jak je tlustý? Myslete také na domácí mazlíčky – bude muset robotický vysavač sbírat kočičí stelivo nebo hustou srst? To vše jsou důležité aspekty, které je třeba zvážit, než začnete nakupovat robotický vysavač.
  2. Rozhodněte se, jaký máte rozpočet. Jak již bylo zmíněno, robotické vysavače s nejnovějšími funkcemi mohou stát i desítky tisíc. Levnější modely jsou k dispozici za ceny kolem pár tisíc, ovšem připravte se na to, že přijdete o některé prémiové funkce, jako je připojení k WiFi nebo samočinné vyprazdňování koše.
  3. Chcete k tomu aplikaci? Některé robotické vysavače lze propojit s mobilními aplikacemi. Aplikace jsou užitečné pro sledování robotického vysavače a plánování úklidů. Mohou také pomoci s mapováním domova a vytvářením zón, do kterých se nesmí.
  4. Robotické vysavače používají různé metody navigace. Pokud investujete do robotického vysavače nižší třídy, bude se pravděpodobně pohybovat sporadicky a bude se při tom odrážet od stěn a překážek. Zatímco některé modely střední a vyšší třídy používají k navádění lasery a optické senzory.
  5. Některé modely uklízejí lépe než jiné. Každý robotický vysavač funguje jinak. Některé sbírají prach a nečistoty efektivněji než zvířecí chlupy, jiné mohou lépe fungovat na tvrdých podlahách než na kobercích.

Proč chtít robotický vysavač?

Toto je budoucnost. Robotický vysavač udržuje domov v relativní čistotě a ušetří rodinu tahání klasického vysavače pokaždé, když na podlahu spadne miska oříšků.

Ačkoliv technologie robotických vysavačů v poslední době hodně pokročila, pro hloubkový úklid bude pravděpodobně stále nutné mít po ruce tradiční vysavač. Robotické vysavače jsou skvělé pro každodenní úklid – sbírají zatoulané drobky, kočičí stelivo, vlasy, prach a vše ostatní.

Hodí se i do kancelářských prostor, protože poslední věc, kterou chce zaměstnanec řešit, když má uzávěrku, je, proč je podlaha pokrytá drobky. Jsou také skvělé pro spolubydlící, protože to znamená, že je o jednu povinnost méně, kterou je třeba rozdělit.

Mnoho robotických vysavačů lze naplánovat tak, aby se spouštěly i několikrát denně, a někteří roboti s aplikací umožňují sledovat jejich postup při úklidu. Pokud rodinu trápí alergie nebo prach, lze také najít modely, které vyprazdňují palubní koš do většího koše v základně – minimalizují tak vystavení prachu.

Velikost domu

Některé robotické vysavače fungují lépe v malých prostředích, jako jsou byty a městské domy, zatímco jiné modely jsou vhodnější pro prostory s více místnostmi a více podlažími. Výběr bude záviset především na velikosti domova. Bude také dobré zjistit, kolik místa je pod nábytkem, aby jím mohl robotický vysavač projít.

Většina modelů robotických vysavačů si snadno poradí s úklidem koberců i podlahy. Robotické vysavače vyšší třídy se dokáží přizpůsobit rychlým změnám povrchu tím, že zvýší výkon, kdykoli je detekován koberec, a poté opět zvolní, když detekují parkety. Při rozhodování o koupi by měly hrát roli také koberce. Může se stát, že modely nižší třídy se budou zachytávat o střapce.

Kočky nebo psy (nebo jiné domácí zvíře, které líná)?

Naštěstí mnoho výrobců vyrábí robotické vysavače, které jsou vhodné pro úklid po domácích mazlíčcích. Dále mají tyto robotické vysavače vysoce účinné filtry, které pomáhají eliminovat alergeny, které se vznášejí ve vzduchu.

Robotické vysavače jsou často vybaveny funkcí, která rozpoznává objekty. To znamená, že se vysavač dokáže vyhnout zvířecím hovínkům.

V současné době je k dispozici několik robotických vysavačů se samovyprazdňovacími nádobami. Někteří výrobci umožňují zakoupit samosběrné základny samostatně, takže je lze upgradovat.

Koupit „chytrý“ robotický vysavač?

Internet je skvělá věc, která pomáhá udržovat spojení s ostatními lidmi, i se spotřebiči. Většina robotických vysavačů nabízí doprovodné aplikace pro chytrý telefon, které umožní plnou kontrolu nad robotem. Dokonce i vysavače, které nepodporují mapování, jsou připojeny k domácí Wi-Fi a ovládají se prostřednictvím aplikace.

I když se funkce liší podle výrobce a modelu, většina aplikací pro robotické vysavače umožňuje spustit a zastavit robota, naplánovat úklid a zvýšit nebo snížit intenzitu sání.

Robotický vysavač nabízí také integraci s aplikací Amazon Alexa nebo Google Assistant. Pokud tomu tak je, lze zapnout jeho funkce hlasových povelů.

Stále existuje několik základních robotických vysavačů, které se dodávají s dálkovým ovladačem namísto připojení k aplikaci. Lze tak ušetřit nějaké peníze, ovšem v případě ztráty dálkového ovladače by mohlo být obtížné používat všechny funkce vysavače. Všechny robotické vysavače obsahují alespoň tlačítko pro zapnutí a vypnutí.

Hybridní robotické vysavače/mopy nejsou skvělé

Existuje více než několik robotických vysavačů, které mají zabudovanou také funkci mopování, což je teoreticky skvělý nápad: zařízení, které vysaje koberce i vytře podlahu. Některé modely jsou levné a skvěle vysávají, ovšem špatně vytírají a naopak.

Výdrž baterie není problém, pokud rodina nemá obrovský dům

S výdrží baterie robotického vysavače je to tak: záleží na ní jen do určité míry. V průměru může robotický vysavač uklízet až hodinu a půl, přičemž některé špičkové modely vydrží uklízet celé dvě hodiny. Mnohé vysavače se dokonce navigují zpět ke své základní stanici, nabijí se a poté dokončí úklid, aby bylo dílo dokonáno.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang