Průvodce nákupem robotických vysavačů: Co je důležité vědět

Recenze

Těm, kdo uvažují o koupi robotického vysavače, ale nejsou si jisti, který si vybrat, zaručeně pomůže tento průvodce. Co je při nákupu robotického vysavače nejdůležitější a na jaké parametry se zaměřit?

Některé moderní konstrukce jsou vybaveny samoposuvnými základnami, zatímco jiné robotické vysavače mohou fungovat i jako mopy. Než si však pořídíte vysavač se všemi zvonky a píšťalkami, zvažte, které funkce skutečně potřebujete. Některé robotické vysavače budou lepší na kobercích, zatímco jiné mají lepší sběr na tvrdých podlahách. Pokud vlastníte domácí mazlíčky, některé modely jsou dokonce navrženy tak, aby sbíraly vypelichanou srst.

Rychlé tipy pro nákup robotického vysavače

  1. Začněte průzkumem své domácnosti. Zvažte, zda máte převážně tvrdé podlahy nebo koberce. Pokud máte koberec, jak je tlustý? Myslete také na domácí mazlíčky – bude muset robotický vysavač sbírat kočičí stelivo nebo hustou srst? To vše jsou důležité aspekty, které je třeba zvážit, než začnete nakupovat robotický vysavač.
  2. Rozhodněte se, jaký máte rozpočet. Jak již bylo zmíněno, robotické vysavače s nejnovějšími funkcemi mohou stát přes 1 000 USD. Levnější modely jsou k dispozici za ceny kolem 200 USD, ale připravte se na to, že přijdete o některé prémiové funkce, jako je připojení k WiFi nebo samočinné vyprazdňování koše.
  3. Chcete k tomu aplikaci? Některé robotické vysavače lze propojit se specializovanými aplikacemi. Aplikace jsou užitečné pro sledování robotického vysavače a plánování úklidů. Mohou vám také pomoci s mapováním vašeho domova a vytvářením zón, do kterých se nesmí.
  4. Robotické vysavače používají různé metody navigace. Pokud investujete do robotického vysavače nižší třídy, bude se pravděpodobně pohybovat sporadicky a bude se při tom odrážet od stěn a překážek. Zatímco některé modely střední a vyšší třídy používají k navádění lasery a optické senzory.
  5. Některé modely uklízejí lépe než jiné. Každý robotický vysavač funguje jinak. Některé sbírají prach a nečistoty efektivněji než zvířecí chlupy, jiné mohou lépe fungovat na tvrdých podlahách než na kobercích.

Proč chtít robotický vysavač?

Toto je budoucnost a my máme roboty, kteří dělají všechno: Auta, která se řídí sama, drony, které se pohybují po obloze, a robotické vysavače, které si najdou cestu kolem nábytku. Robotický vysavač udržuje věci v relativní čistotě a ušetří vás tahání těžkého kanystrového vysavače pokaždé, když na podlahu spadne miska oříšků.

Ačkoli technologie robotických vysavačů v poslední době hodně pokročila, pro hloubkový úklid budete pravděpodobně stále chtít mít po ruce tradiční vysavač. Robotické vysavače jsou skvělé pro každodenní úklid – sbírají zatoulané drobky, kočičí stelivo, vlasy všeho druhu, prachové králíčky a vše ostatní, co si najde cestu na vaše podlahy. Hodí se i do kancelářských prostor, protože poslední věc, kterou chcete řešit, když máte uzávěrku, je, proč je podlaha pokrytá posypem. Jsou také skvělé pro spolubydlící, protože to znamená, že je o jednu povinnost méně, kterou je třeba rozdělit.

Mnoho robotických vysavačů lze naplánovat tak, aby se spouštěly i několikrát denně, a někteří roboti s aplikací umožňují sledovat jejich postup při úklidu. Pokud vás trápí alergie nebo prach, můžete také najít modely, které vyprazdňují palubní koš do většího koše v základně – minimalizují tak vaše vystavení prachu.

Velikost domu

Některé robotické vysavače, jako například iLife V3s Pro, fungují lépe v malých prostředích, jako jsou byty a městské domy, zatímco modely jako Roborock S4 Max jsou vhodnější pro prostory do 2 000 čtverečních stop s více místnostmi a více podlažími. Váš výběr bude záviset především na velikosti vašeho obydlí.

Budete také chtít zjistit, kolik místa máte pod nábytkem, aby jím mohl robotický vysavač projít. Robotické vysavače, jako je iRobot Roomba i3, jsou vysoké 3,6 palce a pravděpodobně se nevejdou pod pohovku, Například Eufy Robovac G30 s výškou necelých 2,85 palce se snáze pohybuje v těsných prostorách.

Nejlepší dnešní nabídky na iLife V3s Pro

Robotický vysavač nabíjející se na tvrdé dřevěné podlaze
Máte koberce nebo tvrdé dřevo?

Většina modelů robotických vysavačů si snadno poradí s úklidem koberců i tvrdého dřeva, ale některé jsou lepší v úklidu jednoho nebo druhého. Robotické vysavače vyšší třídy, jako je Roomba S9+, se dokáží přizpůsobit rychlým změnám povrchu tím, že zvýší výkon, kdykoli je detekován koberec, a poté opět přiškrtí, když detekuje tvrdé dřevo. Při rozhodování o koupi by měly hrát roli také koberce. Může se stát, že modely nižší třídy se budou zachytávat o střapce.

Kočky nebo psy (nebo jiné domácí zvíře, které líná)?

Naštěstí mnoho výrobců vyrábí robotické vysavače, které jsou vhodné pro úklid po domácích mazlíčcích. Modely jako iLife V3s Pro, Roomba S9 a Roborock S4 Max dosáhly v našich laboratorních testech robotických vysavačů nejlepších výsledků a posbíraly téměř všechny zvířecí chlupy na tvrdém dřevě i koberci. A pokud trpíte alergiemi, mají tyto robotické vysavače vysoce účinné filtry, které pomáhají eliminovat alergeny, které se vznášejí ve vzduchu.

Nedávno byl ohlášen nejnovější robotický vysavač iRobot Roomba j7+, který je vybaven strojovým učením, které rozpoznává objekty a učí se z jejich setkání. To znamená, že Roomba j7+ je prvním robotickým vysavačem, který se zaručeně vyhne zvířecím hovínkům, což je pro majitele domácích mazlíčků revoluční novinka. Právě ho testujeme a dáme vám vědět, zda toto tvrzení dokáže splnit. Sledujte tento prostor.

Nevýhodou robotického vysavače, který uklízí po domácích mazlíčcích, je samozřejmě to, že musíte počítat s častou údržbou. Věci jako válečkový kartáč, boční kartáče a filtry se časem opotřebují a bude třeba je vyměnit. A i když chcete robotický vysavač jen na pomoc s kočičkami, které si přes boční stěnu přebírají stelivo, budete muset pamatovat na časté vyprazdňování odpadkového koše, aby nepřetékal. Nechcete na to myslet?

V současné době je k dispozici několik robotických vysavačů se samovyprazdňovacími nádobami, například iRobot Roomba i7+, Roomba i3+, Ecovacs Deebot Ozmo T8 a Shark IQ. Někteří výrobci umožňují zakoupit samosběrné základny samostatně, takže je můžete upgradovat, pokud se rozhodnete, že je to funkce, kterou byste chtěli.

Koupit „chytrý“ robotický vysavač?

Internet je skvělá věc, která nám pomáhá udržovat spojení nejen s ostatními lidmi, ale i s našimi spotřebiči. Většina robotických vysavačů dnes nabízí doprovodné aplikace pro váš chytrý telefon, které vám umožní plnou kontrolu nad robotem, ať jste kdekoli. Dokonce i vysavače, které nepodporují mapování, jako je iRobot Roomba 675, jsou připojeny k domácí Wi-Fi a ovládají se prostřednictvím aplikace. I když se funkce liší podle výrobce a modelu, většina aplikací pro robotické vysavače umožňuje spustit a zastavit robota, naplánovat úklid a zvýšit nebo snížit intenzitu sání.

Pokud má robotický vysavač funkce aplikace, často to znamená, že nabízí také integraci s aplikací Amazon Alexa nebo Google Assistant. Pokud tomu tak je, můžete zapnout jeho funkce hlasových povelů tak, že povolíte dovednost a řeknete „Roborock, začni uklízet!“ a vysavač se pustí do práce.

Stále existuje několik základních robotických vysavačů, které se dodávají s dálkovým ovladačem namísto připojení k aplikaci. Ušetříte sice nějaké peníze, ale v případě ztráty dálkového ovladače by mohlo být obtížné používat všechny funkce vysavače. Všechny robotické vysavače obsahují alespoň palubní tlačítko pro spuštění/zastavení.

Hybridní robotické vysavače/mopy nejsou skvělé

Existuje více než několik robotických vysavačů, které mají zabudovanou také funkci mopování, což je teoreticky skvělý nápad: Jediné zařízení, které vyčistí koberce i tvrdé podlahy. Námi testované modely však nevynikaly ani v jedné, ani v obou funkcích.

Našimi favority jsou zatím modely Roborock S7, Roborock S6 MaxV a iLife V5s Pro. Model V5s Pro byl levný a skvěle vysával, ale špatně vytíral. Ano, bude stát více, ale pokud chcete robotický mop, vyplatí se investovat do specializovaného zařízení. Pro menší domácnosti je iRobot Braava jet 240 (179 USD) jednoduchý a cenově dostupný specializovaný robot na mopování.

Výdrž baterie není velkým problémem, pokud nemáte obrovský dům

S výdrží baterie robotického vysavače je to tak: záleží na ní jen do určité míry. Během celého našeho testování robotických vysavačů vydržel téměř každý testovaný vysavač celý úklid bez nutnosti nabíjení.

V průměru může robotický vysavač uklízet až hodinu a půl, přičemž některé špičkové modely vydrží uklízet celé dvě hodiny. Mnohé vysavače se dokonce navigují zpět ke své základní stanici, nabijí se a poté dokončí úklid, aby bylo dílo dokonáno.

© 2023 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang