Půjčka na bydlení – také pro mladé a podpora od státu

Půjčky

Komu by se nelíbilo mít vlastní bydlení? Ať už byt uprostřed centra či dům na okraji města, anebo chatu uprostřed lesa, ve které se dá celoročně bydlet. Sny to jsou hezké, jenže jak je proměnit v realitu? V případě, že člověk nemá dostatek finančních prostředků, může využít půjčku na bydlení. Jaká je nejvýhodnější půjčka na bydlení?

Úvěr na bydlení je jedním z nejčastějších typů úvěrů, který si lidé berou. Vzít si mikropůjčku na vybavení domácnosti, vánoční dárky nebo například na dovolenou? To sice dělá také spousta lidí, ovšem v případě, kdy je člověk finančně gramotný, ví, že tyto půjčky jsou nevýhodné a je lepší si na zmíněné věci našetřit, případně si je zkrátka odpustit.

Úvěr na bydlení

Ovšem taková půjčka na bydlení už je přeci jen něco jiného. Získat dostatek finančních prostředků na koupi vlastního bydlení není snadné a jen malému procentu lidí se to podaří bez půjčky.

Ceny nemovitostí stále rostou a i malá garsonka může vyjít na pár miliónů, a to hlavně v případě, že se nachází ve větším městě či přímo v Praze.

Bohužel ceny nemovitostí jsou vysoko, a proto bydlení pro mladé ve vlastním je těžko dosažitelné. Proto si většina lidí bere na nemovitost úvěr. Konkrétně se jedná o dlouhodobý bankovní úvěr, který se nazývá hypotéka.

Hypotéka na bydlení

Půjčka na bydlení je v dnešní době standardem a výjimkou jsou spíše lidé, kteří jsou schopni si koupit vlastní nemovitost bez úvěru nebo finanční pomoci rodiny.

Jak získat hypotéku? Může to zdát složité, ovšem není to nic, co by člověk nezvládl. Vždy si navíc může vzít na pomoc finančního poradce, který dokáže zajistit tu nejvýhodnější hypotéku.

Hypotéka je typ úvěru, u kterého se ručí nemovitostí bance. Tato nemovitost se musí nacházet na území České republiky a musí být zapsaná na katastru nemovitostí. Hypoteční úvěr je dlouhodobý typ úvěru, který může trvat až 30 let.

Je důležité pravidelně posílat měsíční splátky bance, které jsou tvořeny samotnou splátkou úvěru a také úroky. Jakmile klient přestane pravidelně splácet svůj úvěr u banky, banka má právo mu nemovitost zabavit.

Zabavenou nemovitost poté banka prodá, čímž si vynahradí dluh, který klient v bance zanechal. Ovšem jedná se o poměrně složitý proces a každý, kdo si koupí nemovitost na hypotéku, se mu snaží vyhnout tím, že hradí své závazky včas.

Banky jsou poměrně přísné na své klienty, a tak nemusí každou žádost o hypotéku či jiný úvěr schválit. V současné době již není možné si brát úvěr ve stejné výši, jako je hodnota nemovitosti, a je nutné, aby klient měl již nějakou část naspořenou.

Ideální je, aby měl žadatel o hypotéku naspořeno alespoň 20 % z kupní ceny. Pokud nemá ani 10 %, pak pravděpodobně jeho žádost o hypotéku nebude schválená. Ovšem v takovém případě je možné ručit ještě jinou nemovitostí, která tento rozdíl vyrovná.

U hypotéky je vždy důležitý odhad nemovitosti, který dělá profesionál. Pokud nemovitost odhadce vyčíslí na nižší částku, než je kupní cena, tak má banka opět možnost odmítnout úvěr schválit.

Banka také hodně vychází z bonity. Což je vlastně schopnost klienta splácet své závazky, své dluhy. Bonita klienta vychází z několika parametrů, jako je věk, vzdělání, pohlaví, rodinný stav a počet dětí, profese a v neposlední řadě příjem.

U hypotéky je opravdu velmi důležitý věk, protože se jedná o dlouhodobý úvěr. Člověk, kterému je přes 60 let, nejspíš jen těžko dostane úvěr na dalších 30 let. Mladí lidé mají v tomto jistou výhodu.

Hypotéka je tak ideální půjčka na bydlení pro mladé, hypotéka je jednou z možností, jak dosáhnout na vlastní bydlení. Při žádosti o hypoteční úvěr je vhodné využít hypoteční kalkulačku pro srovnání těch nejlepších nabídek.

Nebankovní hypotéky

Banky mají přísné podmínky a hypoteční úvěr samozřejmě neschválí každému žadateli, ale jen těm opravdu bonitním tak, aby neohrozily sebe ani své klienty.

Co dělat v případě, kdy si chce člověk pořídit vlastní byt či dům, a banka mu žádost o úvěr zamítne?

Řešením může být hypotéka, kterou nabízí nebankovní společnost. Jedná se o hypotéky, které jsou téměř totožné jako hypotéky u banky. Protože jsou tito věřitelé méně přísní se svými podmínkami, většinou jsou úvěry poskytnuté za vyšší úrok a poplatky.

Zájemce o hypotéku si o ni může snadno pořádat online pomocí formuláře, což je proces, který zabere jen pár minut. Není potřeba obíhat pobočky osobně.

Výhody nebankovní hypotéky:

  • půjčka pro každého bez rozdílu
  • nenahlížení do registru dlužníků
  • nevyžaduje se doklad o výši příjmu – hypotéky jsou vhodné i pro nezaměstnané, matky na mateřské dovolené či pro důchodce
  • možnost i americké hypotéky, kterou je možné využít k libovolným účelům, ne pouze na nemovitost

I u nebankovního věřitele si může vzít člověk půjčku na byt či dům. Jen si musí dát větší pozor na podmínky, které pro něj nemusí být úplně výhodné. Ovšem pro někoho to může být jedinou možností, jak mít bydlení na splátky.

Spotřebitelský úvěr na bydlení

Půjčka na lepší bydlení nemusí být vždy nutně hypotéka. Existuje celá řada úvěrů, které se dají poskytnout i na bydlení. Může se stát, že člověku chybí jen pár statisíců ne pořízení nového bydlení, a proto nepřemýšlí o tom, že by si vzal hypoteční úvěr.

Díky hypotéce si každý může splnit sen o vlastním bydlení.
Díky hypotéce si každý může splnit sen o vlastním bydlení.

V takovém případě je možné si vzít i klasický krátkodobý úvěr, který má zpravidla mnohem kratší dobu splatnosti. Ovšem většinou má krátkodobá půjčka vyšší úrok.

Vždy je vhodné využít kalkulačku na bydlení, aby si zájemce mohl porovnat své možnosti a rozhodnout se, jaká možnost je pro něj ta pravá a nejvýhodnější.

Státní půjčka na bydlení

Státní fond rozvoje bydlení (zkráceně SFPI) poskytuje úvěry a dotace na bydlení a také na regeneraci veřejných prostor a na výstavbu nájemního bydlení.

Vždycky bude velké množství lidí, kteří si nemohou nebo nechtějí pořídit vlastní bydlení a bydlí v nájmu. I na tyto lidi Státní fond pro rozvoj bydlení myslí tak, aby bylo dostatek bytů k pronájmu.

Zvlášť v Praze je obvyklé, že je nájemních bytů nedostatek, a tuto situaci je potřeba řešit. Když už se byty k pronájmu najdou, jsou za takové nájemné, které v kombinaci s platbami za energie a žití může být likvidační.

Státní fond rozvoje bydlení nabízí několik programů:

  • program Živel
  • výstavba pro obce
  • nájemní byty
  • zateplování
  • Brownfieldy
  • NPO brownfieldy
  • regenerace sídlišť
  • panel 2013+

Například program nájemní byty je úvěrovým programem, který je určen na výstavbu nájemního bydlení pro skupiny, které jsou věkově či zdravotně vymezené.

ČSOB půjčka na bydlení

Zajímavou možností je ČSOB půjčka na lepší bydlení, kdy se jedná o hypoteční úvěr na nemovitost, stavbu i refinancování. ČSOB nabízí pevnou úrokovou sazbu na 5 let od 6,04 % do 70 % hodnoty zástavby.

To znamená, že u ČSOB je nutné, aby měl klient naspořeno 30 % z kupní smlouvy, jinak mu bude žádost o hypoteční úvěr zamítnutá. Někteří lidé, kteří nemají naspořeno dostatek financí, řeší tuto situaci pomocí dalšího úvěru. Většinou stačí krátkodobý spotřebitelský úvěr.

Sjednání i vedení úvěru je zcela zdarma a podání žádosti o schválení hypotéky je možné online přes ČSOB Smart nebo internetové bankovnictví.

ČMSS hypotéka

Českomoravská stavební spořitelna je také dlouhodobým a spolehlivým poskytovatelem hypoték a dalších úvěrů na bydlení. ČMSS dokonce nabízí hypoteční úvěr až do 95 % hodnoty nemovitosti.

Maximální doba splatnosti úvěru na bydlení u ČMSS je 40 let, což je o 10 let více, než co nabízí většina bank. Díky takto dlouhé době splatnosti se jednotlivé měsíční splátky více rozloží a jsou menší.

Takže v případě půjčky na byt se může jednat o měsíční splátky v řádech pár tisíců, přičemž tato měsíční částka nemusí nijak zásadně ohrozit rodinný rozpočet.

Americká hypotéka

Zvláštním typem úvěru je tzv. americká hypotéka. Je velmi podobná klasické hypotéce, alespoň v tom smyslu, že se zde ručí nemovitostí. Ovšem zásadním rozdílem je, že u americké hypotéky se ručí především takovou nemovitostí, na které není vázán žádný úvěr, a peníze jsou vyplaceny na něco jiného, než je koupě dané nemovitosti.

Peníze z americké hypotéky mohou být použity na nákup jiné nemovitosti či zkrátka na cokoliv jiného. Americká hypotéka je totiž neúčelovým úvěrem, který je zajištěný zástavním právem k nemovitosti.

Opět je důležité, aby se tato nemovitost nacházela na území České republiky a byla zapsaná v katastru nemovitostí.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang