Siemens iQ500 WM14T790GB recenze: Je tato pračka chytrá koupě?

Recenze

Ačkoli se většina lidí snaží utratit za domácí spotřebiče co nejméně, neustálá potřeba spolehnout se na pračku, která dokáže likvidovat nečistoty a bakterie, je dobrým důvodem, proč zvážit, zda trochu nenatáhnout rozpočet.

Pračka Siemens iQ500 WM14T790GB je jednou z takových možností: stojí přibližně dvakrát tolik než naše oblíbená úsporná pračka, ale snaží se ospravedlnit vynaložené prostředky řadou technologií pro čištění prádla a špetkou moderního stylu.

Co je potřeba vědět

Pračka Siemens WM14T790GB zvládne až 9 kg prádla a kombinuje energetickou účinnost A+++ s řadou technologií Siemens pro osvěžení oděvů.

Siemens se obzvláště odvážně hlásí ke své technologii sensoFresh, která je navržena tak, aby bojovala proti nepříjemným pachům a bakteriím, a to i u citlivých a nepratelných tkanin.

Díky generátoru „aktivního kyslíku“ a uhlíkovému filtru, který zabraňuje vzniku zápachu, je navržena tak, aby odstranila pachy a bakterie, které se mohou hromadit v méně výkonných pračkách – a tvrdí, že tak činí šetrněji než konkurenční pračky, které k dosažení podobných výsledků používají parní generátory.

Cena a konkurence

Pračka WM14T790GB se vyrovná těm nejlepším pračkám střední třídy. Jedná se o velmi schopnou pračku, ale taková musí být – o korunu pračky střední třídy se totiž horlivě ucházejí modely od konkurentů, jako jsou Samsung, Bosch, Miele a LG.

Za tyto peníze je dobrou alternativou pračka Bosch Serie 8 WAWH8660GB (799 Kč), která poskytuje podobný prací výkon – a to není žádným překvapením vzhledem k tomu, že obě značky vlastní stejná společnost.

Díky důmyslné funkci i-Dos, kterou pračka Bosch disponuje, však stačí naplnit nádržku na tekutý prací prostředek a změkčovač přibližně jednou týdně, což v kombinaci s dálkovým ovládáním přes Wi-Fi vytváří pračku, která je ideální pro zaneprázdněný životní styl – lze do ní naházet oblečení a nastavit praní na chytrém telefonu.

Funkce a design

Přední panel pračky WM14T790GB se mírně naklání dozadu, aby byl snáze čitelný a ovladatelný shora, a vedle rozměrného dotykového displeje se nachází velký, přehledně označený volič.

Zbytek přístroje je celý bílý a obrovská dvířka jsou lemována broušeným kovem. Pokud sestavujete novou elegantní kuchyň s nejnovějšími zvonky a píšťalkami, Siemens nebude vypadat nepatřičně.

A pro ty, kteří už mají plné zuby tajemných a komplikovaných fasád praček, je Siemens jako stvořený. Jednoduchý volič vám umožní vybrat si z různých hlavních programů a rychlým klepnutím na dotyková tlačítka na displeji vyberete požadované možnosti.

Použití je velmi snadné a intuitivní – a to mnohem více než u praček, u kterých musíte procházet nesčetné možnosti pomocí jediného tlačítka.

Vkládání a vykládání pračky je díky obrovským, pevným dvířkům hračka a díky velkému osvětlenému bubnu je téměř nemožné zapomenout na drobné kusy oblečení, které tak často uvíznou v zákoutích.

Šikovná je také funkce opětovného vložení: stisknutím tlačítka můžete přidat zapomenutý kus oblečení do praní i poté, co již probíhá.

Výkon praní

Výkon praní testujeme pomocí standardních bavlněných zkušebních vzorků, které jsou napuštěny devíti klíčovými skvrnami: tráva/bláto, hořčice, dětská mrkev, čaj, vařený hovězí tuk, červené víno, rajčatový protlak, ovčí krev a káva. Testujeme tři prací programy: Bavlnu na 40˚C, bavlnu na 60˚C a nejrychlejší rychlé praní v pračce. Mnoho výrobců tvrdí, že jejich 15- a 30minutové prací cykly poskytují dobré výsledky, proto považujeme za důležité tato tvrzení otestovat.

Pračka Siemens je prvotřídní výkonná pračka, která má jen velmi málo problémů. Je to také příjemně tichá pračka. Byli jsme ohromeni tím, jak tichá je při běžném používání, k čemuž nepochybně přispělo rozhodnutí společnosti Siemens použít bezkartáčový indukční motor.

Celkový prací výkon je dobrý, a zatímco při 40 stupních Celsia je její schopnost vyprat skvrny nepatrně nižší než u pračky Bosch Serie 8 WAWH8660GB, při 60 stupních Celsia Siemens jen mírně převažuje.

Stejně jako u většiny moderních praček však doba praní trvá o něco déle, než by mnozí očekávali.

Doba pod dvě hodiny pro programy pro bavlnu není na míle vzdálená tempu rychlejších modelů, které jsme dosud testovali, ale stále to není nijak závratně rychlé podle jakýchkoli měřítek.

K dispozici je celá řada velmi krátkých programů, ale nečekejte od nich důkladné vyčištění.

Jsou účinné pro osvěžení věcí, které jsou trochu zatuchlé, protože byly nějakou dobu ve skříni nebo v zásuvce, ale nejsou dostatečně intenzivní pro čištění nošených oděvů.

Pětapadesátiminutové praní jen velmi málo pomohlo odstranit skvrny na našem testovacím vzorku – neočekávejte tedy, že si poradí s něčím jiným než s nejlehčími skvrnami.

Jako vždy Siemens v našich testech nedosáhl uvedených teplot vody, ale to se v dnešní době neliší od většiny praček. Proto nás potěšil speciální cyklus čištění bubnu.

Ten je nezbytný pro udržení maximálního výkonu pračky a také pro udržení bakterií a plísní na uzdě.

Opravitelnost

Model WM14T790GB je standardně dodáván s dvouletou zárukou, ale pokud si ji zaregistrujete, získáte další tři roky. Je nezbytné, abyste to udělali: pokud se části porouchají mimo záruku, vznikne vám obrovský účet za opravu. Velmi uklidňující je, že na motor je poskytována záruka celkem 10 let.

Pokud se však některá z ostatních součástí porouchá mimo záruku, počítejte s velkým účtem. Pokud sečtete cenu samotné horní části panelu s ostatní elektronikou, může to stát téměř stejně – ne-li potenciálně více – než koupě celého nového stroje.

A pokud člověk doufá, že takovýto špičkový stroj bude opravitelný lépe než levnější, můžete mít smůlu. Uzavřený buben znamená, že ložiska nelze vyměnit, takže když se nakonec opotřebují, budete muset zaplatit za celý nový buben 300 liber – a to ještě předtím, než vezmete v úvahu náklady na práci.

Naštěstí je filtr snadno přístupný, což je pro pravidelné čištění výhoda. Je jen škoda, že přístupový panel je tak křehký: máme podezření, že se některým lidem časem podaří tuto klapku zlomit.

Při bližším vnitřním zkoumání je v tomto stroji poměrně dost dílů, které jsou levnější, než bychom očekávali, ale pokud se něco zásadního porouchá mimo záruku, možná nebudete chtít platit náklady na opravu. Pokud si můžete za rozumnou cenu prodloužit záruku nad rámec standardních pěti let, doporučujeme to vážně zvážit.

Verdikt

Jedná se o velmi schopnou pračku, která dobře funguje a mimořádně snadno se používá. Palčivou otázkou jako vždy zůstává, zda se vyplatí si za ni připlatit.

Náš pocit je, že pravděpodobně ne: podobný prací výkon můžete získat za mnohem méně peněz, nebo můžete utratit o něco více za pračku Bosch Serie 8 za praktické funkce i-Dos a Wi-Fi dálkové ovládání. Pokud však najdete v nabídce pračku Siemens, kupujte s důvěrou – je to kvalitní pračka.

© 2023 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang