Jak vybrat sporák

Recenze

Sporáků se nabízejí různé druhy. Především je třeba zvolit, zda je vhodnější volně stojící či vestavěná varianta. Co dalšího je u sporáku podstatné a jak si poradit s výběrem tak, aby byl zakoupený kousek co nejkvalitnější a nejspolehlivější?

Za nejdůležitější článek každé kuchyně můžeme s jistotou považovat sporák. Bez kvalitního sporáku se neobejde žádná domácnost ani hospodyňka. V našem sortimentu najdete velmi kvalitní a moderní sporáky nejrůznějších druhů a cenových kategorií.

Zajisté si vybere každý. Kvalita těchto produktů je také zaručena, a to díky spolehlivým výrobcům, jako je např. Mora, AEG, Whirlpool, BOSCH. Nevíte, jaký druh sporáku pro vás je ten pravý? Pokusíme se vám přiblížit, v čem tkví výhody jednotlivých typů.

Pořiďte si nádobí na jakýkoliv sporák a to od společnosti Fabini.

Jaké sporáky nabízíme a jak fungují?

Pokud máte ve svém bytě či domě zavedený plyn, můžete vybírat také ze sortimentu plynových sporáků. Plynové sporáky jsou rychlejší a snadněji regulovatelné. Plynové trouby mají ale omezenou maximální teplotu a na rozdíl od elektrických trub pečou pouze zespodu, což může být při přípravě některých pokrmů značnou nevýhodou.

Pokud vám vyhovuje vaření na plynu, ale nechcete péct v plynové troubě a dáváte přednost elektrice, jsou tu pro vás kombinované sporáky. Ty spojují výhody elektrických a plynových sporáků dohromady a stávají se tak nejžádanějšími a nejoblíbenějšími na trhu.

Zajímavosti o sporácích

Sporáky jsou jednou z nejdůležitějších domácích spotřebičů. Slouží k vaření a ohřívání jídla, ale mají i další zajímavé a užitečné vlastnosti. Přinášíme vám tedy pár zajímavostí o sporácích, které jistě nevíte.

První plynový sporák byl vyroben již v roce 1826. Od té doby proběhlo mnoho technologických inovací a dnes jsou k dispozici různé typy sporáků – plynové, elektrické, indukční nebo kombinované.

Sporáky mají různé velikosti a kapacity. Existují malé dvouplotýnkové sporáky vhodné pro malé kuchyně a jednotlivce, ale také velké a prostorné sporáky s různým množstvím plotýnek a funkcí.

Sporáky mohou mít také různé funkce a vlastnosti. Některé moderní sporáky mají digitální ovládání s možností programovat čas a teplotu vaření. Další funkce mohou zahrnovat grilovací trouby, rychlé předehřívání, samočistící funkce nebo dokonce vestavěné mikrovlnné trouby.

Při výběru sporáku je důležité zvažovat také typ vaření a materiál plotýnek. Například indukční sporáky s keramickou deskou jsou rychlejší a energeticky úspornější než plynové sporáky. Plynové sporáky ale zase nabízejí větší kontrolu nad teplotou vaření.

Pro správnou funkci sporáku je důležitá také správná údržba. Pravidelné čištění je nutné, aby se zabránilo přehřátí a zanesení plotýnek. Některé sporáky mají dokonce vestavěné funkce samočištění, které usnadňují údržbu.

Při vaření na plynovém sporáku je důležité, aby plameny byly modré. Pokud jsou plameny žluté nebo oranžové, dochází k nesprávnému spalování plynu. To může způsobit nejen plýtvání energií, ale také zvyšuje riziko úrazu a uvolňování nebezpečných plynů, jako je oxid uhelnatý.

Na sporácích se nevaří pouze jídlo. Mnoho lidí jej také využívá jako tepelný zdroj pro vyhřívání bytu nebo kanceláře. Někteří majitelé dokonce využívají vrchní část sporáku, tzv. sporákovou deskou, jako místo pro skladování nebo zobrazení dekorativních předmětů.

Existují také speciální sporáky určené pro kempování a turistiku. Ty jsou často kompaktní, snadno přenosné a vybavené plynovými kartušemi nebo palivovou pastou. Tyto sporáky umožňují vařit jídlo na cestách a v přírodě.

V minulosti se sporáky používaly až do vyčerpání paliva. Dříve, když došlo k vyhoření plynu nebo uhlí, obyvatelé museli jít koupit nový zásobník nebo uhlí. Dnes většina sporáků funguje na plyn nebo elektřinu, což znamená, že mohou být neustále v provozu bez nutnosti doplňování paliva.

A nakonec, sporáky existují již desítky let a staly se nezbytnou součástí našich domácností. Bez sporáku by bylo obtížné si připravit teplé jídlo a vařit oblíbené recepty. A díky neustálému vývoji technologií jsou sporáky stále efektivnější, bezpečnější a pohodlnější pro každodenní použití.

Sporáky jsou tedy mnohem více než jen zařízení pro vaření jídla. Mají své zajímavosti a různé funkce, které usnadňují přípravu jídel a přispívají k pohodlí v kuchyni. Jejich vývoj pokračuje a můžeme se těšit na další inovace a vylepšení, které nám ještě více zjednoduší a zefektivní vaření.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang