Návod na přípravu sushi krok za krokem

Recepty

Sushi se připravuje z rýže, která je ochucena octem a osolená. Základem sushi je plátek ryby, nejčastěji losos, tuňák, makrela nebo síhový, který se pokládá na vrchol rýže. Dále se k sushi může přidávat nori, což je sušená řasa, zelenina jako například okurka nebo avokádo, a různé omáčky a dochucovadla jako sójová omáčka, zázvor nebo včerejší omáčka. Sushi se také může připravovat jako tekutý pokrm, například miso polévka nebo udon nudle.

Pro přípravu sushi budete potřebovat následující náčiní:

  1. Sushimatka: Speciální bambusový rohož pro skládání a vázání rolí.
  2. Rybářský nůž: Tenký a ostrý nůž pro řezání ryb a zeleniny.
  3. Dřevená řezací deska: Dřevená deska, která je delší než ryba, aby bylo možné rybu jednou ranou přes řezat.
  4. Sushi nožík: Malý a ostrý nožík pro řezání sushi rolí.
  5. Rýžovací vařič nebo rýžovací hrnec: Pro přípravu klející se sushi rýže.
  6. Obalovací fólie: Pro obalování sushimatky pro snadnější manipulaci.
  7. Vykrajovátko na nori: Pro nastříhání nori na správnou velikost pro navíjení rolí.
  8. Bambusová vařečka: Pro míchání a nástěrkování rýže.
  9. Sojový talíř s rozdělovačem: Pro podávání sojové omáčky s rozdělovačem na malé misky.
  10. Dřevěná naběračka: Pro přesouvání rýže a ingrediencí.
  11. Chopsticks: Tradiční dřevěné hůlky pro konzumaci sushi.
  12. Kulaté kleště na vaření rýže: Pomocí nich lze rýže tvarovat do kousků pro nigiri sushi.
  13. Foochow nože: Specializovaný nůž s jedním ostřím, který se používá k filetování ryb.
  14. Zestovač citronů: Pokud chcete do sushi přidat citronovou kůru jako dekoraci nebo chuťovou přísadu.
  15. Pytlíčky na sushi: Na uchovávání a přenášení sushi rolí.
  16. Cukr, sůl, rýžový ocet: Pro dochucení sushi rýže.
  17. Miska na vodu a hadřík: Pro mokrání rukou při formování rýže.
  18. Pánev: Pro opékání nebo smažení ingrediencí, jako například krevet.
  19. Kuchyňská utěrka: K utírání náčiní a pracovní plochy.
  20. Miska na namáčení hřebíčku a jídelním nože: Pro hygienickou přípravu ryb

Samozřejmě, sběr náčiní záleží na individuálních preferencích a stylu sushi, které chcete připravit.

Základní suroviny k výrobě suši 

  • rohožka na rolování suši
  • řasy Nori
  • rýže na suši (kulatozrnná) Haruka, Nishiki
  • rýžový ocet do rýže
  • wasabi pasta, popř. prášek, ze kterého si pastu vyrobíme
  • sojová omáčka Kikkoman nebo Yamasa
  • nakládaný zázvor (bílý nebo růžový)

Postup výroby suši

Základem všeho je správně uvařená rýže. Jak již bylo zmíněno, používá se kulatozrnná rýže Haruka, Nishiki. Rýži vaříme buď v hrnci na sporáku nebo v rýžovaru. Rýži musíme důkladně “vyprat”. Do nádoby s rýží napustíme vlažnou vodu a rýži proplachujeme. Vodu si několikrát vyměníme a proplachování opakujeme do té doby než je rýže čistá a neuvolňuje se bílý šlem.

Čistou rýži zalijeme studenou vodou v poměru 1:1,5. Rýži nesolíme ani nijak nekořeníme. Vaříme přibližně 20 minut. Až se rýže uvaří, sporák vypneme a necháme rýži ještě pěkně “dojít” pod pokličkou. Pokud vaříme rýži v rýžovaru máme ušetřenou práci, protože rýžovar sám pozná, kdy je rýže hotová a sám se pak přepne do systému udržování teploty. Během vaření je dobré rýži jednou promíchat dřevěnou vařečkou.

Správný postup chlazení rýže je ten, že rýži z rýžovaru nebo z hrnce přemístíme do dřevěné mísy, která je speciálně vyrobená k chlazení rýže a ovíváme jí vějířem. Pozor, rýži do dřevěné mísy umisťujeme rovnoměrně v tenké vrstvě, aby rýže pěkně a souměrně chladla. Pokud tedy vaříme větší množství rýže, musíme jí chladit postupně.

Vlažnou rýži dochucujeme rýžovým octem, který do rýže postupně přilíváme. Rýže by měla být tímto octem dosti ochucená, ale raději ocet lijeme pomalu a postupně. Rýži promícháváme dřevěnou vařečkou.

Na bambusovou rohožku, kterou si můžeme zabalit do fólie, aby se nám mezi jednotlivé špejle nedostala zrnka rýže nebo sezamu si rozprostřeme plátek řasy Nori lesklou stranou dolů, aby po zarolování lesklá strana byla nahoře. Na řasu Nori rozprostřeme v tenké vrstvě vychlazenou a ochucenou rýži, tak aby řasa prosvítala.

Nastává chvíle, kdy si můžeme pustit fantazii a špacír a na krásně rozprostřenou rýži umístíme náplň, kterou v suši budeme chtít. Můžeme použít lososa, úhoře, krabí tyčinku, krevetku nebo nějakou další rybu. Ze zeleniny klidně můžeme uplatnit okurku, naloženou ředkev nebo tykev, naložené houby shitake, atd… Zkrátka a dobře, co si na suši připravíme, to budeme mít.

Ještě je nutno zdůraznit, že utahovat rolku musíme pevně, aby se nám nerozpadla. Na páté fotografii je vidět, že je důležité konec rolky navlhčit trochou vody, aby se krásně přilepil a rolka nám držela. Pokud bychom chtěli experimentovat můžeme také konec rolky potřít tenkou vrstvou wasabi pasty.

Aby byl závěrečný efekt dokonalý, musíme suši taky úhledně nakrájet. Na Krájení suši je nutné použít hodně ostrý, ve vodě namočený nůž. Po každém ukrojeném kousku je důležité nůž omýt.

Dokonale nakrájené kousky suši (z jedné rolky nakrájíme 6 -8 kousků) poskládáme na servírovací tác. Dále si připravíme tři mističky. Do jedné nalijeme sojovou omáčku, do druhé dáme wasabi pastu a do třetí připravíme nakládaný zázvor. Jednotlivé kousky suši si pak konzumenti sami potírají wasabi pastou a namáčejí do sojovky. Každé sousto suši by se mělo zajíst plátečkem naloženého zázvoru.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang