Pro rostliny jen ten nejlepší skleník

Dílna, stavba a zahrada

Vášnivé zahrádkáře nenechá v klidu žádná rostlina či keřík s rajčaty. Jak si však poradit, pokud jsou omezeni prostorem a mají jen malou zahrádku či pouhou terasu nebo balkon? Neznamená to konec voňavým květinám a červeným rajským jablíčkům. I na malém prostoru se dají pěstovat velké věci.

Zahrádkáři většinou touží po velké zahradě, plné rozkvetlých květin a voňavého ovoce či zeleniny. Ne všem bylo přáno a mají jen pár metrů čtverečních či byt s terasou. Nic není ztraceno, skleník je jednoduchým řešením všude tam, kde se plní sny na malém prostoru.

Postavení skleníku na malém prostoru vyžaduje pečlivé plánování a efektivní využití dostupného místa.

  1. Výběr vhodného místa: Vyberte místo s dostatečným množstvím slunečního světla. Skleník potřebuje minimálně 6-8 hodin slunečního záření denně. Pokud je to možné, postavte skleník na jihovýchodní nebo jihozápadní straně, aby získal co nejvíce slunečního tepla.
  2. Velikost skleníku: Zvolte skleník odpovídající dostupnému prostoru. Skleník může být malý a kompaktní, pokud máte omezený prostor. Mějte na paměti, že větší skleníky mají větší kapacitu pro pěstování rostlin.
  3. Podklady a základová konstrukce: Skleník musí stát na stabilním základu. Můžete použít betonový podklad nebo kameny na vytvoření pevného základu.
  4. Typ skleníku: Vyberte typ skleníku, který je vhodný pro váš prostor a potřeby. Existují různé typy skleníků, včetně tunelových skleníků, skleníků ve tvaru dómu a tradičních skleníků s okenicemi.
  5. Větrání: Zajistěte, aby skleník měl dostatečný větrání. To je důležité pro regulaci teploty a odvlhčení skleníku. Můžete použít okenní ventilační otvory nebo instalovat automatický větrák.
  6. Izolace a tepelná regulace: V zimních měsících budete pravděpodobně potřebovat izolaci, abyste udrželi teplotu v optimálním rozsahu pro rostliny. Použijte izolační materiály na stěnách a střeše skleníku.
  7. Polohy rostlin: Plánujte, kde budou rostliny umístěny v rámci skleníku. Využijte vertikální prostor pomocí stojek a regálů, abyste optimalizovali pěstování na omezeném prostoru.
  8. Zavlažovací systém: Mějte na paměti, že rostliny v skleníku budou potřebovat pravidelnou zálivku. Zvažte instalaci zavlažovacího systému, abyste usnadnili péči o rostliny.
  9. Osvětlení: Pokud máte v oblasti málo slunečního světla, můžete zvážit instalaci umělého osvětlení, aby rostliny dostaly potřebné světlo.
  10. Monitorování a péče: Pravidelně sledujte stav rostlin a teplotu v skleníku. Věnujte pozornost potřebám rostlin, včetně zavlažování, hnojení a prevence škůdců.

Důkladně promyslete, jaký typ skleníku chcete a jakým způsobem chcete využívat omezený prostor. Správné plánování a péče mohou pomoci dosáhnout úspěšného pěstování rostlin i na malém prostoru.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang