Před samotným nákupem, bychom si měli promyslet, jaká vlastně chladnička má být a co od ní očekáváme. Na trhu se objevují některé typy: jednodvéřové, s mrazícím prostorem, dále kombinované s umístěním mrazáku dole nebo nahoře a chladničky amerického typu
Jako první bychom si asi měli rozmyslet, kde bude nová chladnička stát a jaké klimatické podmínky bude v místnosti mít. Podle toho si vybrat určitou klimatickou třídu, která určuje optimální teplotu prostředí, při které daný spotřebič pracuje.
Když volíme místo pro umístění spotřebiče, berte v úvahu, že teplota v místnosti má vliv jak na spotřebu el.energie tak na optimální výkon výrobku. Používané zkratky mají následující význam: SN-okolní teplota od +10°C do + 32°C, N – okolní teplota od +16°C do + 32°C, ST-okolní teplota od + 18°C do + 38°C, T – okolní teplota od + 18°C do + 43°C.
Měli bychom si rozmyslet i jak velkou chladničku vlastně potřebujeme. Obecně platí, že prostor chladničky by měl být využit alespoň ze 70 %, přičemž se počítá s prostorem 50 až 70 litrů na osobu. Dále platí, že za každých 10 litrů objemu chladničky (mrazničky) se roční spotřeba elektřiny zvyšuje o 15 až 20 kWh. Nejvíce teď na trhu letí kombinace – chladnička nahoře, mrazák dole.
Z celkového počtu prodaných chladniček v loňském roce bylo 65 % kombinovaných a z toho 70 % mělo mrazák dole. Nejčastěji se prodávají přístroje o výšce 180 až 185 cm s tří případně čtyř šuplíkovým mrazákem.
Podle spotřeby energie se spotřebiče zařazují do Energetických tříd. tříd je několik a označují se písmeny A,B,C,D, E, F. Ty nejekonomičtější se označují dokonce A+ nebo SuperA.Většina výrobků na trhu splňují zařazení do kategorie A. Méně nároční spotřebitelé mohou sáhnout po lacinějších modelech v třídě B. Nižší třídy se však již nedoporučují.
Dalším, často diskutovaným, tématem je počet kompresorů. Výhodou dvoukompresorových chladniček je, že jsou méně hlučné. Je to dáno tím, že oba kompresory jsou menší než u jednokompresorového provedení. Současná technologie je však tak vyspělá, že hluk chladicího přístroje je v domácnosti prakticky zanedbatelný. Další výhodou dvou kompresorů je do jisté míry lepší elektronické řízení chlazení. Lze nastavit zvlášť chladničku a zvlášť mrazák. Některé přístroje mají tzv. prázdninový program, kdy kompresor chladničky běží na minimální výkon tak, aby se netvořila plíseň, zatímco mrazák je normálně zapnut.
Při výběru nám můžou pomoci i nabídky nadstandartních služeb, jako např. nucený oběh chladícího vzduchu, anitibakteriální povrch, nulová zóna a pod. Dále si můžeme vybrat podle vybavení vnitřku chladničky (skleněné police, držáky lahví, vajec, aopd.). Dalšími kritériemi, které mohou ovlivnit náš výběr může být mrazící výkon a akumulační doba(tj. jak dlouho vydrží při výpadku elektřiny nebo pri poruše nachalzena). Dnes je již standartem automatické odmražování chladící části, zatímco automatické odmražení mrazáku nabízí jen některé produkty.
Posledním pomocníkem při našem výběru by měla být dostupnost servisu a ceny náhradních dílů. Pak už záleží jen na vašich představách, potřebách a na stavu vašich peněženek.