Sekačka elektrická versus motorová

Dílna, stavba a zahrada

Před pořízením sekačky, bychom jako u všech produktů, měli rozmyslet na jakou plochu ji budeme potřebovat. Obecně platí, že čím větsí plocha k sečení, tím by sekačka měla mít vetší záběr, výkonější motor a větší sběrný koš. Jako první bychom měli rozmyslet, zda chceme elektrickou sekačku nebo motorovou. 

Elektrické sekačky mají bezesporu několik výhod: jsou lehčí a tím pádem se i snadněji ovládají. Mají jednodušší údržbu. Také jejich provoz je lacinější. Hlavní výhodou je velmi tichý chod. Tuto vlastnost využijí hlavně chataři v chatové oblasti a obyvatelé hustější zástavby rodinných domků. Nevýhodou je přívodní kabel, který občas překáží a zdržuje. Při trochu šikovnosti a cviku se ale dá tato nevýhoda lehce eliminovat. 

Jakmile pozemek, který má sekačka zvládnout, přesáhne určitou hranici, řekněme tam kde nám přestává stačit metrový el. kabel, měli bychom zakoupit motorovou benzínovou sekačku. Motorové rotační sekačky jsou výkonější než elektrické, a tak zvladnou i daleko větší plochy.

Problém s motorovou sekačkou nastane při sekání na svazích, kde se bohužel projeví její větší hmotnost a tím i horší ovladatelnost. Tlačit do kopce takovou sekačku je někdy docela slušná práce. Ale i tato nedokonalost je již odstraněna u sekaček s pojezdem. Mají vlastní pohon kol, takže jen určujete směr. U některých můžete určit i rychlost pohybu. 

Když nám přeroste tráva, je vhodné použít bubnové nebo lištové sekačky, které si poradí i s poměrně vysokým porostem. Kromě rozlehlých ploch je kolem kolem rekreačního objektu nebo rodinného domku spoustu zákoutí, okrajů a nepřístupných ploch, kam se budeme s rotační sekačkou jen těžko dostávat. Pro taková zákoutí existují strunové sekačky.

Kromě malých, které vystačí opravdu jen na malé zákoutí, existují i nejrůznější silnější strunové vypínače jak elektrické, tak motorové. Vrcholem vypínačů jsou křovinořezy. Ty dokonalejší a dražší mají poloautomatické vypínací hlavy a práce s nimi je pohodlná a kvalitní. 

Takže teď už jen stačí si sednout a rozmyslet, jaká sekačka by vám mohla nejlépe vyhovovati. V nabídkách je opravdu nejrůznější množství všech sekaček, ať již elektrických rotačních, motorových rotačních, lištových, ale také i spousta vypínačů a křovinořezů.

Zajímavosti o sekačkách

Sekačka na trávu je nepochybně jedním z nejvíce využívaných nástrojů při údržbě zahrady. Máme pro vás připravený článek plný zajímavostí o těchto nezbytných pomocnících.

První sekačka na trávu

První mechanická sekačka na trávu byla vynalezena v roce 1830 anglickým inženýrem Edwinem Buddingem. Jednalo se o válcový stroj, který pracoval na principu rotace nožů. Tato vynalézavá sekačka byla prvním krokem k vytvoření moderního konceptu sekaček na trávu.

Pohon sekaček

Původní sekačky na trávu měly pouze manuální pohon, proto se vyžadovala fyzická síla k pohnutí nožů. Postupem času se však vývoj posunul a dnes jsou k dispozici různé typy sekaček s různými druhy pohonu. Nejběžnějšími jsou sekačky s elektrickým nebo benzínovým motorem.

Sekačky na trávu s elektrickým pohonem

Jsou ekologičtější alternativou k benzínovým sekačkám. Nemají žádné emise a jsou zároveň tiché. Jsou také snadno ovladatelné a vyžadují méně údržby. Další výhodou je, že jsou lehčí a snadno se skladují.

Benzínové sekačky na trávu

Tento typ sekaček je oblíbený pro velké plochy a náročnější terény. Mohou se pohybovat samostatně a jsou vhodné i pro profesionální použití. Benzínové sekačky mají větší výkon a silnější nože, které snadno sečou i vyšší trávu. Nicméně, jsou hlučnější a vyžadují pravidelnou údržbu, jako například výměnu oleje a čistění filtrů.

Robotické sekačky

Poslední trendem v oblasti sekaček na trávu jsou robotické sekačky. Tyto malé strojky se pohybují samy po trávníku a automaticky sečou trávu. Jsou vybaveny senzory, které jim umožňují vyhnout se překážkám. Robotické sekačky jsou stále populárnější díky svému pohodlí a časové úspoře.

Speciální funkce

Dnešní sekačky na trávu nabízejí také různé speciální funkce, které usnadňují údržbu zahrady. Patří sem například mulčování, kdy se posečená tráva jemně rozemele a vrací se zpět na trávník jako přírodní hnojivo. Další funkcí je boční výhoz, který umožňuje odhazování sečené trávy na stranu, což je praktické pro posečení v blízkosti keřů či plotů.

Historie sekaček na trávu v ČR

V Česku má sekačka na trávu dlouhou tradici. První české sekačky na trávu byly vyráběny již od začátku 20. století, a to především ve zbrojových závodech. V roce 1948 vznikla v České Třebové firma VARI, která se specializovala na výrobu sekaček a dalších zahradních nástrojů. V současnosti je VARI jedním z největších českých výrobců sekaček na trávu.

Sečení trávy je důležité

Pravidelné sečení trávníku je důležité pro udržení zahrady v dobrém stavu. Pravidelný střih podporuje růst trávy a pomáhá zabránit růstu plevelů. Správný střih také pomáhá zlepšit estetický vzhled zahrady.

Sekačky na trávu jsou neodmyslitelnou součástí údržby zahrady a s jejich vývojem se neustále zlepšují a přináší nové funkce pro pohodlnější a efektivnější práci. Bez nich by udržování trávníku bylo mnohem obtížnější a časově náročnější.

Ať už preferujete elektrické, benzínové nebo robotické sekačky, je důležité vybrat si správný typ pro své potřeby a přizpůsobit ho charakteru své zahrady. Stačí jen zmáčknout spoušť a nechat sekačku odvést svou práci. Váš trávník bude vždy krásně upravený a připravený na příjemné chvíle strávené na čerstvém vzduchu.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang