Jaké jsou druhy stanů a podle čeho vybírat

Sport a outdoor

Stan patří mezi základní vybavení každého, kdo se vydává do divoké přírody. Co je při výběru stanu nejpodstatnější a jak nakoupit rozumně a výhodně?

Pokud máte rádi cestování a ještě raději nocování ve stanu pod širým nebem, pak je tato kategorie určená právě pro vás. Nabízíme kvalitní a moderní stany značek Coleman a Campingaz, se kterými budete zajisté spokojeni.

Hledáte stan vhodný do těch nejhorších podmínek či jen obyčejný stan, do kterého se vejde celá rodina?

Jaké jsou stany a pro koho jsou určeny?

Pro každou příležitost či pro každý typ dovolené tu máme jiné stany. Stany se neustále zkvalitňují a jejich vlastnosti se zlepšují. Nabízíme stany určené pro rodinné výlety, do kempu či stany vybavené pro polární výpravy.

Do extrémních podmínek jsou vhodné stany, které splňují velmi náročná kritéria. Outdoorové stany, které v naší nabídce naleznete, vás zajisté nezklamou. V těchto stanech, které mají speciální konstrukci a materiál, pohodlně přečkáte jakékoli nepříznivé podmínky v kterékoli roční době.

Pro rodinné stany jsou typické velké rozměry, předsíň a oddělené ložnice. Stany jsou určeny především pro kempování více osob a vejde se do nich i početnější rodina se psem. Samozřejmostí je velký prostor pro zavazadla a spousta dalších užitečných vybavení.

Máte rádi turistiku? Turistické stany jsou určené pro použití v nenáročných podmínkách. Při běžné turistice či stanování v kempu je tedy jistě užijete. Stany jsou standardně odolné a jednoduše se staví. Pruty turistických stanů jsou většinou laminátové, a proto nejsou odolné proti silnějším povětrnostním vlivům.

Už jste se rozhodli, jaký typ stanu si pořídíte? Pokud ne, můžete se podívat na jednotlivé kategorie, kde jsou jednotlivé stany více popsány. Dále pak stačí rozhodnout, které stany jsou pro vás nejvíce vhodné jak svými vlastnostmi, tak velikostí.

Historie stanů

Historie stanů sahá až do dávné minulosti, kdy lidé potřebovali přenosný a jednoduchý přístřešek na svých cestách. Stany sloužily k ubytování při loveckých výpravách, vojenských taženích nebo nomádském životě.

První stany byly pravděpodobně vyrobeny z přírodních materiálů, jako jsou listy, kůra nebo větve stromů. Postupem času se výroba stanů zdokonalovala a začalo se používat také kůže, lněná tkanina nebo jiné materiály.

Jeden z nejznámějších typů stanů je mongolský jurt nebo též ger. Jedná se o kulatý stan s dřevěnou kostrou a krytý srstí zvířat. Mongolský jurt se používal od pradávna u nomádských kmenů v Mongolsku a okolních oblastech. Byl ideální pro rychlý a snadný rozklad a skládání, což bylo nezbytné v případě častého stěhování. Je zajímavé, že jurtu lze rozložit a přepravovat s celou rodinou uvnitř.

Další známý typ stanu je indiánský tepee. Tepee je vyrobeno z dřevěné konstrukce, která je poté pokryta kůží bizonů nebo jiných zvířat. Indiánské kmene na Severoamerickém kontinentu, jako Siouxové nebo Čejenové, ho používali jako obydlí a bylo charakteristické svou kuželovitou podobou.

V Evropě byl nejrozšířenější typ stanu ve středověku tzv. pavilon. Pavilony byly vyrobeny z tkaniny a sloužily zejména pro šlechtu a vojenské vozy. Byly často zdobené a měly různé tvary a barvy, aby mohly vyhovět vkusu majitelů.

V průběhu času se začaly používat také modernější materiály jako plátno nebo voděodolné tkaniny. Stan se stal nezbytným vybavením při výpravách, festivalech, táboření a dalších venkovních aktivitách.

Dnešní stanování je populární pro kempování, dovolené a různé outdoorové aktivity. Existuje celá řada různých typů stanů, které se liší velikostí, konstrukcí a použitím. Od malých jednoosobových stanů po velké rodinné stany s oddělenými místnostmi.

Moderní stany jsou vyráběny z lehkých a odolných materiálů, které nabízejí ochranu před povětrnostními vlivy a pohodlí při spaní a odpočinku. Mají odnímatelné plachty a vstupy, které umožňují větrání a přizpůsobení se konkrétním požadavkům uživatelů.

Historie stanů je plná zajímavých a inovativních vývojů. Od primitivních stanů z přírodních materiálů až po moderní, praktické a pohodlné stany, které nám poskytují příjemné prostředí na našich dobrodružstvích v přírodě. Stan zůstává nezbytným společníkem pro všechny milovníky přírody a dobrodruhy, kteří si chtějí užívat svobody a jednoduchosti venkovního života.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang