Topinkovač – jak správně vybrat nejlepší

Spotřebiče

Topinkovač je jedním z nejoblíbenějších spotřebičů v kuchyni, který umožní snadno a rychle připravit chutné toasty a sendviče. S jeho pomocí lze proměnit obyčejné plátky chleba a různé ingredience ve výborně křupavé a zahřáté lahůdky. Jak vybrat topinkovač?

Když se ráno člověk žene do práce nebo v rychlosti chystá večeři po dlouhém dni, mnohdy uvítá rychlé řešení. Topinkovač je nenápadným hrdinou kuchyně, který vytvoří rychlou a chutnou snídani či večeři.

Tento článek přiblíží, co topinkovač dělá, a jak vybrat ten nejlepší.

Jak topinkovač funguje

Topinkovač je jednoduchý spotřebič, který pracuje na principu ohřevu pomocí dvou ohřívačů umístěných na horním a dolním plášti zařízení. Plátek chleba s náplní je umístěn mezi ohřívači a stlačen dohromady.

Ohřívače rychle zahřejí a opékají chléb z obou stran, což vytvoří chutný a křupavý toast. Některé topinkovače mají i možnost nastavení intenzity ohřevu nebo počtu plátků, které mohou být opékány současně.

Typy topinkovače

Existuje několik různých typů topinkovačů, z nichž každý má své vlastní charakteristiky a vhodnost pro různé druhy pokrmů. Zde jsou nejběžnější typy topinkovačů:

Klasický topinkovač: Tento typ topinkovače je nejběžnější a má dvě rovné ohřívací desky. Je ideální pro přípravu klasických toastů s plátky chleba mezi dvěma pláty, které vytvoří křupavou vrstvu. Klasický topinkovač může být také použit pro zahřívání sendvičů.

Topinkovač typu „pánvička“: Tento typ topinkovače má desky s vroubkovaným povrchem, což umožňuje vytvářet atraktivní značky a rytiny na pokrmech. Tyto topinkovače jsou ideální pro větší a bohatší sendviče s větším množstvím náplní.

Topinkovač na vafle: Topinkovač na vafle neboli vaflovač má desky ve tvaru vafle, což umožní snadno připravit čerstvé a křupavé vafle. Tento typ topinkovače je skvělý pro sladké snídaně nebo dezerty.

Multifunkční topinkovače: Některé topinkovače jsou navrženy tak, aby byly víceúčelové a měly vyměnitelné desky. To znamená, že lze jednoduše přepínat mezi různými typy povrchů. Tyto přístroje slouží k opékání sendvičů, grilování potravin, pečení křupavých vaflí a sušenek apod. Tímto způsobem lze připravovat různé druhy pokrmů bez potřeby dalších spotřebičů.

Grilovací topinkovač: Grilovací topinkovač má vyšší výkony a často je vybaven roštovými deskami, které umožňují přípravu grilovaných sendvičů či masa.

Jak vybrat správný topinkovač

Při výběru topinkovače je třeba zvážit následující:

 1. Velikost a kapacita: Zvažte, kolik plátků chleba chcete opékat současně. Větší topinkovače mohou mít větší kapacitu a umožnit vám připravit více toastů najednou. Pokud máte větší rodinu nebo často hostíte, může být větší kapacita užitečná.
 2. Výkon: Výkon ohřívačů ovlivňuje rychlost a kvalitu opékání. Větší výkon znamená rychlejší ohřev a křupavější toasty. Zkontrolujte specifikaci výkonu a snažte se najít topinkovač s dostatečným výkonem pro vaše potřeby.
 3. Funkce a nastavení: Některé topinkovače mají různé nastavení ohřevu, která umožňují volit intenzitu opékání. Další funkce mohou zahrnovat odmrazování, zahřívání a možnost opékání větších kusů chleba.
 4. Snadná údržba: Většina moderních topinkovačů má odnímatelné a nepřilnavé ohřívače, což usnadňuje čištění. Zkontrolujte, zda je topinkovač snadno rozmontovatelný a čistitelný.
 5. Recenze a zkušenosti: Přečtěte si recenze od ostatních uživatelů, abyste získali představu o výhodách a nevýhodách konkrétního modelu.
 6. Cena: Cena topinkovače se může lišit podle jeho funkcí a značky. Stanovte si rozpočet a hledejte topinkovač, který splňuje vaše požadavky a cenové možnosti.

Topinkovač je skvělým pomocníkem do každé kuchyně, který umožní rychle a snadno připravit chutné toasty a sendviče.

Většina moderních topinkovačů je vybavena bezpečnostními funkcemi, jako je zabezpečení proti přehřátí, rukojeťmi odolnými proti horku a jinými prvky, které zajišťují bezpečnou manipulaci s přístrojem.

Výkon topinkovače

Čím vyšší výkon, tím rychleji je opečeno. Výkon běžných topinkovačů se pohybuje od 650 do 2 500 W. Při opékání 4 topinek najednou ve větších modelech se teplo, a tedy i výkon dělí mezi 4 kusy pečiva namísto dvou, takže pro stejnou rychlost propečení je třeba dvojnásobný výkon.

Z hlediska rychlosti je vhodné vybírat z topinkovačů s příkonem od cca. 800 W pro dvě topinky.

Funkce topinkovačů

Moderní topinkovače mají různé funkce a možnosti, které usnadňují přípravu chutných tostů, sendvičů a dalších pokrmů. Zde jsou některé běžné funkce, které mohou mít topinkovače:

 1. Nastavitelná teplota: Mnoho topinkovačů umožňuje nastavit teplotu ohřevu podle vašich preferencí. Tím můžete ovlivnit intenzitu opékání a dosáhnout optimální chuti a textury pokrmu.
 2. Časovač: Některé topinkovače mají vestavěný časovač, který umožňuje nastavit dobu opékání. Jakmile uplyne nastavený čas, topinkovač se automaticky vypne, což zajišťuje konzistentní výsledky.
 3. Automatické vypnutí: Funkce automatického vypnutí zamezí přehřátí nebo přesušení pokrmu. Po určité době se topinkovač automaticky vypne, aby se zabránilo případným nehodám.
 4. Zahřátí (Reheat): Tato funkce umožňuje rychle zahřát pokrm, jako je například pizza nebo bageta, aniž by se přepékly.
 5. Odmrazování (Defrost): Pokud máte mražený chléb nebo pečivo, funkce odmrazování vám umožní opéct je přímo ze zamraženého stavu.
 6. Indikátory teploty: Některé topinkovače mají indikátory teploty, které vás informují o tom, kdy je zařízení dostatečně nahřáté a připravené k použití.
 7. Odstranitelné desky: Mnoho topinkovačů má odnímatelné desky, které usnadňují čištění. Tyto desky lze obvykle umýt v myčce nádobí nebo ručně. U některých topinkovačů lze vyměňovat desky s různými povrchy, jako jsou rovné, vroubkované, vaflové apod. To zvyšuje všestrannost spotřebiče.
 8. Zaklapnutí do 180 stupňů: Některé topinkovače mohou být otevřeny až do 180 stupňů, což usnadňuje čištění a manipulaci s většími pokrmy.
 9. Zásobník na drobky: Některé topinkovače mají výsuvné misky, do které padají drobky z pečiva. Topinkovač tedy není třeba obracet dnem vzhůru a drobky z něj složitě vytřásat.

Každý topinkovač může mít jiné funkce v závislosti na značce a modelu. Při výběru topinkovače zvažte, které funkce by byly pro vás nejvíce užitečné a praktické.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang