Tréninkové hodinky – jaké vybrat a proč

Sport a outdoor

Tréninkové hodinky dovedou sbírat a analyzovat údaje během sportovní aktivity. Jsou velmi efektivními pomocníky při tréninku. Jakými funkcemi tréninkové hodinky disponují a jak si poradit s jejich výběrem?

Právě teď najdete na trhu 2 různé typy sportovních hodinek: hodinky pro sledování aktivity a fitness hodinky. Značky jako Fitbit, Garmin a Polar vám v rámci těchto dvou různých typů hodinek nabízejí mnoho různých možností.

Hodinky pro sledování aktivity

Pokud se chcete dostat do formy nebo se snažíte být denně aktivní tím, že chodíte do práce, chodíte do schodů nebo rekreačně sportujete, jsou pro vás nejlepší volbou hodinky pro sledování aktivity.

Velmi snadno se používají, jsou nenápadné a vyrobené tak, aby se daly nosit neustále, stejně jako běžné hodinky.

Ukazují datum a čas, počet kroků, které každý den uděláte, a počet kalorií, které spálíte. Sledují také srdeční tep, spánek (u některých typů) a značná část z nich je nyní vybavena zápěstním snímačem srdečního tepu. Jsou skvělým pomocníkem, který vám bude nápomocen při snaze o intenzivnější fyzickou aktivitu.

Jednou ze zajímavých funkcí je, že když budete příliš dlouho nečinní, hodinky začnou vibrovat, aby vám připomněly, že se máte hýbat,. Je to skvělý způsob, jak si připomenout, že je čas naplnit láhev s vodou nebo zajít za kolegou, který sedí na druhé straně patra.

Fitness hodinky

Fitness hodinky jsou pro vás lepší volbou, pokud chcete provádět cílený trénink. Ženy si často vybírají sportovní podprsenku se zabudovaným sledovacím zařízením, aby se vyhnuly podráždění nebo zranění. Stále více modelů je také vybaveno snímačem tepové frekvence na zápěstí, takže již nemusíte nosit hrudní pás. Jedná se o oblíbenou volbu, protože je mnohem uživatelsky přívětivější.

Existují dva různé typy fitness hodinek, které je třeba vybírat v závislosti na sportu, kterému se rozhodnete věnovat.

  • běžecké a multisportovní fitness hodinky
  • fitness outdoorové hodinky

Běžecké a multisportovní fitness hodinky jsou obvykle lehčí a mají vestavěnou nebo připojenou GPS v závislosti na stylu a ceně. Do některých těchto hodinek je také možné stáhnout hudbu, takže při cvičení stačí mít hodinky pouze u sebe.

Mohou monitorovat srdeční tep ze zápěstí a řemínek na tělo se často prodává samostatně. Triatlonové hodinky budou mít tělový řemínek pro sledování tepové frekvence při pobytu pod vodou.

Výhodou je, že hodinky mohou mít také zabudovanou GPS.

A co nabízejí fitness outdoorové hodinky? Tento typ hodinek je odolnější vůči nárazům a některé z nich obsahují funkce mapování, umí vypočítat údaje o nadmořské výšce a obsahují také barometr.

Fitness hodinky a trackery pro sledování aktivity jsou většinou kompatibilní s nejběžnějšími platformami: iOS, Android, macOS a Windows. Mají také podobné funkce. Vybírat můžete na základě vzhledu hodinek, ceny nebo osobních preferencí, respektive podle toho, jak je plánujete používat.

Proč používat tréninkové hodinky

Tréninkové hodinky se staly nedílnou součástí mnoha sportovních aktivit a cvičení. Pokud se zajímáte o monitorování svého tréninku a pokroku, pak byste měli zvážit investici do těchto chytrých hodinek. Proč je však používat? Zde je pár důvodů.

Měření a analýza údajů: Tréninkové hodinky jsou schopny měřit různé aspekty vašeho tréninku jako je srdeční frekvence, kroky, vzdálenost, spánek a další. Tím získáte užitečné údaje o tom, jak vaše tělo reaguje na cvičení a jak se zlepšujete. Můžete sledovat svůj pokrok a analyzovat, které části tréninku potřebují zlepšení.

Motivace: Díky dostatky také slouží jako motivace k dosažení svých cílů. Když vidíte pokrok, který jste dosáhli, nebo když vás hodinky upozorní na to, že jste dosáhli svého denního cíle, budete cítit větší motivaci pokračovat ve svém cvičení. Tréninkové hodinky také mohou poskytovat různé upozornění a povzbuzování, což vám pomáhá zůstat zaměření a disciplinovaní.

Sledování zdraví: Mnoho tréninkových hodinek má také funkce sledování zdraví. Mohou vás upozornit na nepravidelný srdeční rytmus, kontrolují kvalitu spánku a mnoho dalšího. Tím se můžete lépe starat o své zdraví a případně odhalit potenciální problémy nebo nedostatky.

Tréninkové plány: Většina tréninkových hodinek je propojena s aplikacemi, které nabízejí tréninkové plány a programy. Tyto plány jsou přizpůsobeny vašim cílům a úrovním fitness, což vám umožní efektivněji trénovat a dosáhnout lepších výsledků. Můžete například sledovat svůj tréninkový objem, zaznamenávat časy a výkony a přizpůsobovat svou rutinu a potřeby.

Sociální interakce: Mnoho tréninkových hodinek má také sociální aspekt. Můžete se připojit ke komunitě uživatelů, sdílet své výsledky, soutěžit s ostatními nebo se motivovat pomocí virtuálních výzev. To vám může pomoci získat nové přátele se stejnými zájmy a poskytuje vám pocit spojenectví a podpory.

Bezpochyby, tréninkové hodinky nabízejí mnoho výhod a důvodů, proč je používat. Pomáhají vám sledovat svůj pokrok, motivují vás, pomáhají pečovat o vaše zdraví a nabízí vám přístup k tréninkovým plánům a sociální interakci. Pokud se zajímáte o své zdraví a fitness a chcete dosáhnout maximálního výkonu, měli byste určitě zvážit investici do těchto náučných chytrých hodinek.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang