Příprava na hory se zimními pneumatikami a sněhovými řetězy

Auto-moto

Blíží se dovolená na horách? Je potřeba připravit nejen teplé oblečení, nýbrž se postarat i o auto. Vyplatí se pořídit svému autu nové zimní pneumatiky a dorazit kamkoliv bez nehod.

Zimní pneumatiky jsou speciální typy pneumatik, které jsou navrženy pro jízdu za náročných zimních podmínek, včetně sněhu, ledu a nízkých teplot. Tyto pneumatiky mají několik klíčových vlastností, které zlepšují bezpečnost a výkon vozidla během zimních měsíců:

  1. Vzorek dezénu: Zimní pneumatiky mají speciální vzorek dezénu s hlubokými drážkami, které umožňují lepší zachycení na sněhu a ledu. Tento vzorek pomáhá odvádět vodu a sníh z povrchu pneumatiky, což snižuje riziko aquaplaningu.
  2. Lamely: Lamely jsou malé drážky v dezénu, které zlepšují přilnavost pneumatiky na kluzkém povrchu. Pomáhají také odvádět vodu a sníh, což zlepšuje trakci.
  3. Materiál směsi: Guma použitá ve zimních pneumatikách je navržena tak, aby zůstávala měkká i při nízkých teplotách. To umožňuje pneumatikám lépe se přizpůsobit povrchu a zlepšit přilnavost.
  4. Platičky: Některé zimní pneumatiky mají také malé kovové platičky zvané hřeby, které ještě více zvyšují přilnavost na ledu. Tyto platičky jsou obvykle používány v extrémně chladných a ledových podmínkách.
  5. Symbol sněhové vločky: Mnoho zemí vyžaduje použití zimních pneumatik během zimních měsíců a označuje je symbolem sněhové vločky na boku pneumatiky.

Je důležité si uvědomit, že zimní pneumatiky jsou nejefektivnější v zimních podmínkách a při nízkých teplotách. V letních měsících mohou být méně účinné a rychleji se opotřebovávat. Je proto doporučeno včas přecházet z letních pneumatik na zimní pneumatiky a naopak podle sezóny a zajistit tak bezpečnou jízdu a optimální výkon svého vozidla.

Brždění se zimními pneu

Za velmi nízkých teplot zimní pneumatiky stále udržují bezpečný kontakt s vozovkou, jsou dále vhodné pro stabilní jízdu a jsou především bezpečnější při brždění, kdy je přilnavost pneumatik k vozovce zásadní oproti letním pneumatikám.

Při brždění s letními pneumatikami je délka brzdné dráhy při určité rychlosti až dvakrát delší než u zimních pneumatik. Jakmile mají zimní pneumatiky již ojetý vzor, tak jsou stejně nebezpečné tak jako letní pneu. Zimní pneu by měly mít hloubku vzorku minimálně čtyři milimetry a z letních na zimní by se mělo přezouvat pokud je teplota venku méně než osm stupňů.

Výrobci a prodejci nabízejí různé průměry ráfku, profily pneumatik či šířky ráfku.

Sněhové řetězy jsou na hory nezbytností

Při cestách na hory je potřeba zimních pneumatik a také nelze zapomenout na sněhové řetězy. Sněhové řetězy jsou zařízení určená k montáži na pneumatiky automobilu, aby zvýšily přilnavost na zasněžených nebo zledovatělých površích. Tyto řetězy jsou obvykle vyrobeny z kovových článků, které jsou propojeny a tvoří síťovou strukturu, která pokrývá povrch pneumatiky.

Sněhové řetězy jsou užitečné v situacích, kdy standardní pneumatiky nejsou schopny poskytnout dostatečnou trakci na kluzkých površích. To může být zvláště důležité v zimních podmínkách, kdy je silnice pokrytá sněhem nebo ledem. Montáž sněhových řetězů může výrazně zlepšit schopnost vozu pohybovat se bezpečně a účinně v těchto nepříznivých podmínkách.

Při použití sněhových řetězů je důležité dodržovat návod k montáži a demontáži, aby byla zajištěna správná funkčnost a bezpečnost. Je také důležité dodržovat maximální doporučenou rychlost při použití sněhových řetězů, aby nedošlo k poškození pneumatik nebo samotných řetězů.

V některých zemích a regionech existují zákony a předpisy, které určují povinnost nebo doporučení použití sněhových řetězů v určitých zimních podmínkách. Je tedy vhodné prověřit místní předpisy, pokud plánujete cestovat do oblasti, kde mohou být sněhové řetězy nezbytné.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang