Alza

Značky

Alza.cz a.s. je internetový obchod působící v České republice, na Slovensku (Alza.sk) a od roku 2014 i v dalších zemích Evropské unie (Alza.de, Alza.at, Alza.hu, Alza.co.uk, Alzashop.com), jeden z největších internetových prodejců spotřební elektroniky ve střední Evropě, který má silné postavení i v segmentech hraček, hobby, médií a zábavy, parfémů, hodinek a kosmetiky. Provozuje síť kamenných prodejen se stejným názvem (Alza). Společnost byla založena v roce 1994 pod názvem Alzasoft.

K roku 2018 měla 49 prodejen a 78 AlzaBoxů, které se nacházejí na území České republiky, Slovenska, Maďarska a Rakouska. Showroomy bylo možné najít v Praze, Bratislavě a Budapešti. Společnost Alza.cz byla v roce 2017 největším internetovým obchodem v České republice s ročním obratem přes 820 milionů eur bez DPH (21 miliard Kč). Na konci roku 2017 Alza.cz nabízela přibližně 200 000 produktů a uskutečnila přes 2,9 milionu nákupních objednávek.

Alza.cz je vlastněna skupinou investorů, kteří ji ovládají prostřednictvím holdingové společnosti L. S. Investments Limited se sídlem na Kypru. Její akcionáři nejsou známi. Generálním ředitelem a členem představenstva je zakladatel společnosti Aleš Zavoral. Alza.cz vystupuje jako česká akciová společnost s daňovým domicilem v České republice.

Historie

V roce 1994 získal zakladatel společnosti Aleš Zavoral živnostenské oprávnění k obchodní činnosti. Na jaře 1998 vznikly první webové stránky společnosti, které však ještě nesloužily jako e-shop. V létě 1998 si Alzasoft pronajal malý obchod v Dělnické ulici v Praze. V roce 2000 se přestěhovala do větších prostor v Jateční ulici v Praze. Tehdy se její webové stránky staly také elektronickým obchodem. V srpnu 2002 došlo k vytopení prodejny a skladů, ale firmu to příliš neohrozilo.

Dne 1. ledna 2004 vznikla akciová společnost Alzasoft a.s.. V té době měla 35 zaměstnanců. Alzasoft otevřel pobočku na Slovensku (a postupně v Bratislavě, Nitře, Trenčíně a Trnavě). Rozšířeny byly také sklady společnosti umístěné v Pražské tržnici v Holešovicích na celkovou plochu 1600 m². V roce 2006 prošla společnost rebrandingem a byla přejmenována na Alza.cz. V roce 2008 si společnost vytvořila vlastního firemního maskota jako hlavní tvář většiny svých reklam – Alza mimozemšťan.

V létě 2010 otevřela Alza nové logistické centrum v Praze – Horních Počernicích. V říjnu 2015 Alza spustila klubový program Alza Premium. Za roční poplatek mohou členové Alza Premium získat dopravu zdarma, hudbu, filmy, speciální doručovací služby a prodlouženou lhůtu pro vrácení zbož.

V roce 2016 spustila Alza.cz svůj internetový obchod v Maďarsku a začala doručovat objednávky zákazníkům i v sobotu a neděli. Alza také otevřela otevírací dobu svých prodejen během víkendu. V prosinci 2016 Alza překonala dva své rekordy: za jeden týden prodala přes miliardu korun a dosáhla rekordu v podobě nákupních objednávek za jeden den v hodnotě přes 200 milionů korun.

V roce 2017 začala Alza.cz prodávat elektromobily, například Tesla a další značky, a zapojila se do kryptoměny tím, že dala možnost platit za nákupy bitcoinem. Co se týče evropské expanze, v témže roce otevřela první prodejnu v Rakousku, showroom v Maďarsku a pronajala si nový sklad P3 Praha D8 ve Zdibech. Vytvořila také nový předmět B2C e-commerce na Vysoké škole ekonomické v Praze.

© 2023 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang