Hoover

Značky

Hoover je společnost vyrábějící domácí spotřebiče, která byla založena v Ohiu v USA.

Kromě výroby výrobků pro péči o podlahy byla společnost Hoover v Evropě také ikonickou značkou domácích spotřebičů, známou zejména díky pračkám a sušičkám ve Spojeném království a Irsku, a měla také významné prodeje v mnoha částech Evropy.

Dnes je značka Hoover Europe jako součást portfolia značek vlastněných čínskou nadnárodní společností Haier, která vyrábí domácí spotřebiče, v řadě zemí stále významným hráčem v odvětví bílé techniky a péče o podlahy v Evropě.

Tváří v tvář naprostému nezájmu veřejnosti o jeho drahý a neznámý nový přístroj uveřejnil Hoover inzerát v The Saturday Evening Post, v němž nabízel zákazníkům deset dní bezplatného používání svého vysavače každému, kdo o to požádá.

S využitím sítě místních prodejců, kteří tuto nabídku zprostředkovávali, tak Hoover vytvořil celostátní síť prodejců vysavačů. Do konce roku 1908 společnost prodala 372 kusů modelu 0. Do roku 1912 se prodával do Norska, Francie, Ruska, Belgie, Nizozemska a Skotska.

V roce 1919 přišel Gerald Page-Wood – umělecký ředitel reklamní agentury Erwin, Wasey & Company, která byla součástí společnosti Hoover – s výstižným sloganem, který vystihoval úklidový účinek vysavače Hoover: „Bije… jak zametá… jak čistí“.

V té době odkazoval na činnost rotujících kartáčů, které rozvibrovaly koberec a pomohly uvolnit zašlapané nečistoty.

To představovalo výhodu oproti konkurenčním strojům, které k odstranění nečistot používaly pouze sání, a proto nebyly tak účinné jako Hoover. O sedm let později se slavný slogan přizpůsobil ještě většímu významu.

Hooverův podnik začal vzkvétat a rok poté, co Hoover získal patent od Spanglera, založil pro svůj nový podnik oddělení výzkumu a vývoje. Do roku 1926 vyvinul Hoover „šlehací tyč“ – kovovou tyč připevněnou k rotujícímu kartáčovému válci, umístěnou v dutině podlahové hubice stojatého vysavače.

Model Junior

Vysavač Hoover Junior, představený společností Hoover Limited (UK) ve 30. letech 20. století, je menší stojanový typ vysavače pro byty nebo malé domy, který se snadno přenášel.

Vysavač Junior byl ve Velké Británii velmi oblíbený; společnost Hoover jich prodala miliony kusů a stal se tam nejprodávanějším vysavačem. Byly vyráběny různé modely, přičemž poslední stroj byl vyroben v roce 1987.

Společnost Hoover Limited vyráběla vysavače Junior na export do USA od poloviny 60. let do konce 70. let. Vyvážené vysavače Juniors byly společností The Hoover Company v North Cantonu ve státě Ohio upraveny podle amerických elektrických norem.

Historické centrum Hoover

V roce 1978 otevřela společnost Hoover muzeum ve starém domě Hooverových v North Cantonu ve státě Ohio v areálu Walshovy univerzity. Muzeum se jmenuje The Hoover Historical Center a je věnováno historii společnosti Hoover v Cantonu.

Mezi exponáty muzea patří řada ručních vysavačů, které nebyly vyrobeny společností Hoover před jejím založením, a expozice výrobků Hoover v celé historii společnosti.

Vystaveny jsou také některé předměty z munice, kterou společnost vyráběla během druhé světové války na pomoc válečnému úsilí, a osobní předměty rodiny Hooverových.

Změny ve vlastnictví

Společnost se stala veřejně obchodovatelnou ve 40. letech 20. století. Akcie společnosti Hoover byly poprvé prodány 6. srpna 1943, což umožnilo společnosti expandovat. V roce 1985 společnost Hoover koupila společnost Chicago Pacific Corporation a v roce 1989 společnost Chicago Pacific koupila společnost Maytag.

V roce 1993 se společnosti Hoover Trading Company a Hoover UK spojily a vznikla skupina Hoover European Appliances Group. V roce 1995 získala společnost Candy Group celou skupinu Hoover European Appliances Group s výhradními právy na značku pro celou Evropu (včetně všech území bývalého Sovětského svazu), severní Afriku a vybrané země Středního východu.

V roce 2004 společnost Maytag oznámila, že konsoliduje své firemní sídlo a zázemí v Newtonu ve státě Iowa a uzavře téměř všechny překrývající se funkce společnosti Hoover. To fakticky znamenalo, že většina pracovních míst bílých límečků v sídle společnosti Hoover v North Cantonu bude zrušena. Společnost již dříve uzavřela jiný výrobní závod v Jackson Township v okrese Stark v Ohiu a tento závod byl prodán církvi. Stejně jako mnoho jiných výrobních společností ve Spojených státech zažívá i společnost Hoover tlaky, protože spotřebitelé požadují zboží za nižší ceny. Společnost Hoover působí v Mexiku, kde jsou provozní náklady nižší než ve Spojených státech.

Poté, co společnost Maytag v roce 2006 koupila společnost Whirlpool, se tato firma dohodla na prodeji společnosti Hoover hongkongské firmě Techtronic Industries. v září 2007 TTI oznámila svůj záměr uzavřít původní závod v North Cantonu.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang