Lhát se nevyplatí – šokující detektor lži

Domácnost a nábytek

Pravda zvítězí nad lží a nenávistí – motto naprosté většiny českých pohádek. Pokud se k němu hlásíte i vy a máte pocit, že vás ve vašem okolí někdo přeci jen tak trochu tahá za nos, k pravdě ho donutíte díky elektřině!

Domácí detektory lži se v posledních letech stávají stále dostupnějšími a populárnějšími. Slibují jednoduchý a rychlý způsob, jak zjistit, zda vám někdo lže. Ale fungují skutečně?

Co je to domácí detektor lži?

Domácí detektor lži je zařízení, které měří fyziologické reakce člověka, jako je krevní tlak, srdeční tep a vodivost kůže. Tyto reakce se mění v závislosti na stresu a úzkosti, které jsou často spojeny s lhaním.

Existují dva hlavní typy domácích detektorů lži:

  • Polygraf: Polygraf je zařízení, které měří výše uvedené fyziologické reakce. Používá se v forenzní praxi a při výsleších, ale jeho spolehlivost je kontroverzní.
  • Termokamery: Termokamery měří teplotu povrchu kůže. Předpokládá se, že lháři se více potí, a proto se jejich tváře zahřejí.

Fungují domácí detektory lži?

Spolehlivost domácích detektorů lži je sporná. Vědecké studie prokázaly, že nejsou o nic přesnější než náhoda. Existuje mnoho faktorů, které mohou ovlivnit fyziologické reakce člověka, a ne všechny z nich souvisejí s lhaním. Například stres, únava, strach a hněv mohou také způsobit změny v krevním tlaku, srdečním tepu a vodivosti kůže.

Etické aspekty

Používání domácích detektorů lži vyvolává také etické otázky. Mohou být zneužity k manipulaci a nátlaku na lidi. Například rodiče je mohou používat k výslechu dětí nebo zaměstnavatelé k výslechu zaměstnanců.


Domácí detektory lži nejsou spolehlivým nástrojem pro odhalování lži. Pokud chcete zjistit, zda vám někdo lže, je nejlepší věnovat pozornost jeho neverbální komunikaci a logice jeho argumentů.

Další tipy:

  • Zeptejte se na otázky, na které se dá snadno odpovědět pravdivě.
  • Všímejte si rozporů v řeči a chování.
  • Buďte obezřetní, pokud se vám zdá, že se někdo snaží vyhýbat očnímu kontaktu nebo mění tón hlasu.

Nezapomeňte, že neexistuje žádný spolehlivý způsob, jak zjistit, zda vám někdo lže. Domácí detektory lži jsou spíše hračkou než spolehlivým nástrojem.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang