Jak vybrat zahradní nábytek

Zahradní nábytek musí splňovat mnohem větší nároky než nábytek interiérový. Přeci jen je vystaven obtížnějším podmínkám a musí ledacos vydržet. Vyšší kvalita a trvanlivost se odrážejí v jeho vyšší ceně - zahradní nábytek je už tak trochu větší investice. A je přirozené, že při takové investici chceme, aby nám nábytek vydržel co nejdéle. Potřebujeme tedy vybrat takový nábytek, který se nám bude nejen vzhledově líbit, ale bude mít i dlouhou životnost a vysokou odolnost. Je sice přirozené dívat se při nákupu nejdříve na cenu, ale u nábytku to nemusí být nakonec hospodárné. Za příliš nízkou cenou se může schovávat nižší kvalita, a my bychom tak za čas museli stejně kupovat znovu nový nábytek. Je možná tedy lepší si za zahradní nábytek vyšší kvality připlatit, protože koneckonců vydrží o mnoho déle.

Umístění zahradního nábytku

Před nákupem už byste měli mít ujasněno, kde bude zahradní nábytek stát. To z toho důvodu, že ve venkovních nebo krytých prostorách budete potřebovat odlišný nábytek se specifickou ochranou. Do chráněných prostor můžeme sáhnout po přírodních materiálech jako ratan (přírodní) nebo dřevo. Pokud plánujete nábytek umístit do venkovních prostor, poohlížejte se po ošetřených materiálech, které snesou nepohodlí v podobě deště, prachu a dalších. K takovým patří materiály jako například umělý ratan, teak, kovy a nerezové materiály.

Pro nový zahradní nábytek si vyhraďte dostatek prostoru. Nepřispívá k dobré pohodě, pokud nám na zahradě nábytek nakonec překáží a nemáme dostatek prostoru pro pohyb u stolu. To by byl navíc za nějaký čas i pěkně otlučený. Proto je opravdu důležité si vybrané místo změřit  a ponechat dostatečný prostor pro odsunutí židlí i pohybu okolo stolu.

Nábytek také vybírejte s ohledem na podlahovou krytinu, na které bude stát. Vždy si u prohlíženého modelu představte, nakolik bude na zamýšleném místě stabilní a k podlahové krytině šetrný. Například bude-li nábytek stát na dlažbě se širokými spárami, vybíráme nábytek se širokýma nohama, které nebudou do spár zapadat a sedadlo bude stabilní. Stejný problém představují tenké nožky i u travnatých ploch, do kterých se rády zarývají a sedadla se pak kácí. Těžké kovové nožky se naopak nehodí pro choulostivou dřevěnou podlahu, protože budou do materiálu vyrývat rýhy. Proto při nákupu zvažujte, nakolik půjde daný nábytek dohromady s vaší podlahou.

Konstrukce zahradního nábytku

A nyní velmi důležitý bod. Rozmyslete si před nákupem, k jakému účelu budete chtít zahradní nábytek používat a podle toho jednotlivé modely posuzujte. Velký rozdíl je například mezi nábytkem ke stolování a nábytkem určeným pro relaxaci při dobré knížce nebo kávě. Konstrukčně jsou provedené velmi rozdílně a s nábytkem určeném k jinému účelu se budeme cítit nepohodlně. U nábytku určeného k relaxaci se poohlížejte po polohovatelných a pohodlných konstrukcích. Stůl určený primárně ke stolování zase musí mít dobře zvolenou výšku a židle sklon sedátka, aby vaši hosté dobře na stůl dosáhli rukama a sklon sedátka je nestahoval do židle. Takové balancování při jídle na židli určené k relaxaci není zrovna zárukou příjemného zážitku. Raději vezměte ke stolu židle s rovným opěradlem a pro relaxaci se poohlédněte po stylových houpacích sítích a křeslech nebo lehátkách.  

Pevné nebo skládací?

Zda pořídit skládací nebo pevné zahradní sestavy, to závisí na zamýšleném umístění zahradního nábytku a také na tom, zda budete nábytek často přemisťovat při každém dešti nebo pouze jednou po konci sezóny. Stůl může být pevný nebo s odšroubovatelnou deskou, židle mohou být pevné, skládací či stohovatelné - tedy s možností je vyskládat na sebe.

Pevný nábytek má smysl si pořizovat v situaci, kdy buď s ním nebudete hýbat vůbec, nebo jej pouze jednou ročně uklidíte a k tomu máte dostatek prostoru pro uložení celého nesloženého stolu. Avšak pokud úložným prostorem příliš neoplýváte a budete nábytkem hýbat častěji, je jednoznačně pohodlnější pořídit si nábytek skládací. Možnost složení se sice trochu projeví na ceně za sestavu, ale obecně jde o doslova velmi flexibilní variantu.

Konstrukce stolu

Konstrukce stolu úzce souvisí se zamýšleným účelem setu. Pro potřebu pouhé odkládací plochy pro nápoje, knihy apod. postačí stůl s menší deskou. K navýšení kapacity odkládacího prostoru mohou dobře posloužit i mobilní servírovací stolky.

Pro pohoštění, stolování a posezení s přáteli už bude ale nutná větší plocha. Pro tento účel vybírejte stůl dle počtu osob - na výběr máte varianty pro dva až osm stolovníků.

Pokud se u zahradního nábytku nechcete omezovat na jeden účel, všestranným řešením je pro vás rozkládací stůl. Složený může sloužit jako stolek odkládací a při stolování nebo větší návštěvě jej jednoduše rozložíte a naráz máte dostatek prostoru.

Ve všech případech však dobře vyzkoušejte výšku stolu a židlí, aby poskytovaly dostatek prostoru pro pohodlné sezení.

Konstrukce židlí

Z hlediska konstrukce nás u židlí zajímají zejména dvě věci - jestli budeme chtít židle s područkami a možností polohování či postačí klasické židle s pevným opěradlem. Oboje věci jsou záležitostí mnohem většího pohodlí. Područky poskytují pocit stability a polohování umožňuje nastavit židli do polohy, pro nás v danou chvíli nejpohodlnější.

Jaký materiál nábytku zvolit?

Při volbě materiálu mějte stále na paměti zamýšlené umístění nábytku. Materiály mají různé vlastnosti a jsou rozdílně odolné vůči okolním podmínkám. Pořád se vám ale musí nábytek vzhledově líbit a zapadat do celkového stylu vaší zahrady či domu. Podívejme se na nejčastěji používané materiály:

Umělý ratan

Imitace přírodního ratanu z odolného polyethylenového vlákna je velmi oblíbená, a to z dobrého důvodu. Má nejen dlouhou životnost a vysokou odolnost vůči vnějším podmínkám, ale je i velmi jednoduchá na údržbu. Křesla i židle stačí jednoduše omýt teplou vodou s běžným čistícím prostředkem. Z hlediska kvality je umělý ratan nejlepší v použití s hliníkovou konstrukcí.

V kombinaci se stabilním, ale lehkým hliníkem je nábytek z umělého ratanu snadno přenosný a pro svůj atraktivní vzhled snadno zapadne i do interiéru. Umělý ratan je pružný a zároveň hladký, nestane se vám tak, že by se na něm při užívání tvořily praskliny. Pouze je v jeho případě potřeba dávat pozor na teploty, v teplotách nad 40 °C a výrazně pod 0 °C materiál může popraskat.

Kov

Kovový nábytek je sice těžší, avšak stabilnější. Jedná se o chladný materiál, a proto musí být doplněn v případě židlí o podsedáky nebo polstrování. Důležitou vlastností je jeho teplotní vodivost. To jednoduše znamená, že zvýrazňuje okolní teplotu. V zimě je chladnější a v horku naopak velmi teplý. Nejčastěji se u nábytku setkáte s ocelovou nebo hliníkovou konstrukcí, případně jejich slitinami. Ocel nabízí pevnost a stabilitu, nicméně je potřeba o ni pečovat vhodným ochranným nátěrem. Ocel je totiž více choulostivější na vlhkost. Výbornou kombinaci vlastností má z kovů hliník. Má dlouhou životnost, dobře vzdoruje korozi a disponuje vysokou odolností vůči okolním podmínkám. A ač je pevný a stabilní, je zároveň lehký, a tak snadno přenosný. A k tomu všemu navíc nepotřebuje téměř žádnou údržbu, můžete jej tak zcela bez starostí nechat po celý rok venku.

V případě  jiných kovů vybíráme pozinkované nebo speciálním lakem ošetřené materiály. Obecně už také vyžadují pravidelnou úpravu, proto se při nákupu informujeme o ideální péči o daný kov či slitinu, abychom předešli případnému úbytku na kvalitě.

Dřevo

Dřevěný zahradní nábytek je klasika, která nikdy nevyjde z módy. Mezi jednotlivými druhy dřeva ale panují velké rozdíly ve vlastnostech a odolnosti. Vždy preferujte nábytek z ošetřeného dřeva (lakované, napuštěné olejem, voskované, mořené atd.), protože lépe vzdoruje okolním podmínkám. Nicméně i ošetřený nábytek vyžaduje pravidelnou péči. Náklady na údržbu nejsou vysoké, ale opravdu je zde klíčová pravidelnost. Ideálně dvakrát ročně je potřeba dřevěný zahradní nábytek pečlivě vyčistit a natřít ochranným prostředkem pro danou dřevinu (oleje, impregnace, lazura atd.).

Teak

Mezi dřevinami patří teak k nejoblíbenějším materiálům. Uživatelé oceňují jeho elegantní design, vysoký komfort a dlouhou trvanlivost. Teak nepropouští vodu a dobře chrání železné spoje před korozí. Díky vysoké koncentraci přírodních olejů dobře odolává hnilobě a hmyzu, snáší střídání tepla a zimy a můžete ho tak ponechat po celý rok venku. Pokud byste se o nábytek z teakového dřeva nepečovali, počítejte s tím, že změní barvu - povrch se pokryje stříbro-šedivou patinou. Na samotné vlastnosti patina nemá vliv, ale pro zachování barvy bude potřeba teakové dřevo ošetřit.

Meranti

Meranti je druh dřevin rodu Shorea s charakteristickým červenohnědým zabarvením z exotické jihovýchodní Asie. Díky svému původu dobře odolává dřevokaznému hmyzu, slunci a vlhkosti. Materiál dřeva meranti si své příznivce získává unikátním zabarvením a kresbou dřeva a vysokou robustností. Daní za robustnost je jeho vyšší hmotnost. Stejně jako teak nevyžaduje meranti téměř žádnou údržbu a k jeho očištění postačí mýdlová voda, avšak neodmítne ani speciální čistící prostředky.

Akácie

Tvrdá a trvanlivá dřevina akácie, původem z jihovýchodní Asie a jižní Ameriky, je charakteristická svou elegantní hnědou barvou s šedým odstínem. Přednosti nábytku z akácie spočívají v jeho odolnosti vůči zubu času a atakům dřevokazného hmyzu. Své typické zbarvení a vlastnosti si udržuje i při rušném provozu po mnoho let.  Už tak vysokou kvalitu dřeva akácie ještě zvýrazníte pravidelnou každoroční péčí, v tomto ohledu se doporučuje používat například teakový olej.

Borovice

U zahradního nábytku z borovice se používá buď středoevropská nebo borovice ze severských zemí. Kvůli mnohem drsnějším klimatickým podmínkám předčí severská borovice tu naši domácí v mnoha ohledech - je odolnější, má větší trvanlivost a tvrdost dřeva. Tuzemské klima proto snáší velmi lehce, ale pořád jako každé dřevo vyžaduje údržbu, kdy alespoň jednou ročně potřebuje ošetřit vhodným nátěrem. Za odměnu ale získáte velmi spolehlivý nábytek na mnoho let.

Plast

Plastový zahradní nábytek se nejčastěji vyrábí ze směsi z polyethylenu. Pokud se vyhnete extrémně laciným kusům, dostanete nábytek s dlouhou životností a odolností vůči vlhkosti a rozmarům počasí. Pro svou lehkost je i snadno přenosný. Ze všech materiálů nabízí plastový zahradní nábytek snad nejsnadnější údržbu. K jeho umytí postačuje voda s běžným čistícím prostředkem.

Výrobci

Při výběru zahradního nábytku zřejmě, více než na značku, budete hledět na konkrétní parametry, které má nábytek z vašeho pohledu splňovat. Nicméně můžeme zmínit nejprodávanější výrobce zahradního nábytku, mezi které patří značky VeGA, Hecht, V-Garden nebo například Fieldmann.

Závěrečné shrnutí všeho podstatného

Zahradní nábytek vybírejte s ohledem na místo, kde bude stát. Pamatujte, že venkovní nábytek musí být vyroben z mnohem odolnějšího materiálu než nábytek do krytých prostor.

U vybraného modelu se informujte o nárocích na péči o materiál. Rozhodně péči nepodceňujte, dokáže výrazně prodloužit životnost vašeho nábytku.

Ujasněte si, k jakému účelu budete chtít nábytek využívat. Ke stolování nebo k relaxaci? Podle účelu pak vybrané modely posuzujte. Bude se u stolu dobře jíst? Je v židlích příjemné posezení? Pamatujte, že s konstrukcí k jinému účelu razantně poklesne pohodlí zvoleného nábytku.

Před nákupem se ujistěte, zda jsou podsedáky v ceně zahradního nábytku či bude potřeba je dokoupit. Preferujte u nich raději voděodolný materiál, nebudete si tak muset dělat vrásky kvůli každému deštíku.

Pokud nemáte dost místa na uskladnění nábytku přes zimu, vybírejte podle toho velmi odolný nábytek, který ji přežije venku bez úhony. Pokud naopak budete potřebovat nábytek na zimu složit, zjistěte si, nakolik je zvolený model skladný, má-li odšroubovatelnou desku apod.

V případě, že budete nechávat nábytek přes zimu venku, je zapotřebí utáhnout veškeré šrouby a spoje. Do škvír tak nebude moci proniknout voda a nedojde k popraskání materiálu vlivem pnutí zmrzlé vody.

Nakupka.cz - Zahrada, Dílna, Bílé elektro, Audio - Video, Autodoplňkyvše pro vaši domácnost
Nákupní košík
je zatím prázdný

V košíku zatím nemáte žádné produkty.


Rádi vám s výběrem pomůžeme info@nakupka.cz.

Můžete také využít některý z naších vyhledávačů:

↑ Nahoru